Asseco uległo na wyjeździe Polpharmie

4 kwietnia 2015 (artykuł sprzed 9 lat)

Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia

Jakub Parzeński oraz jego koledzy nie potrafili zatrzymać Anthony'ego Milesa. Jakub Parzeński oraz jego koledzy nie potrafili zatrzymać Anthony'ego Milesa.

W derbach Pomorza Asseco okazało się gorsze od przedostatniej w tabeli przed 25. kolejką Polpharmy. W Starogardzie Gdańskiem ponownie zobaczyliśmy gdyńską defensywę przeżywającą spore problemy i rywali zdobywających w każdej kwarcie około 20 pkt. Asseco przegrało 79:85 (15:22, 23:18, 20:22, 21:23) i dalej musi walczyć o siódme miejsce przed play-off oraz nie ma zapewnionego udziału w tej rundzie rozgrywek.

Polpharma: Kukiełka 25 (5x3), Miles 24 (3x3, 8 zb.), Sapp 14 (1x3, 10 zb., 6 as., 5 st.), Jarmakowicz 9 (1x3), Meier 3 (5 zb.) oraz Bochno 5 (1x3), Strzelecki 5 (6 zb.), Robak 0

ASSECO: Walton 20 (6 zb., 4 as., 5 st., 6 p.), Frasunkiewicz 16 (3x3, 5 zb.) Szczotka 15 (2x3, 7 zb.), Galdikas 10 (9 zb.), Matczak 2 oraz Radosavljević 9 (1x3), Żołnierewicz 3, Parzeński 2 (7 zb.), Kowalczyk 2

Jeszcze w lutym każdy kolejny wyjazd Asseco przynosił pewien niepokój w gdyńskim klubie. Zespół Davida Dedka miał problem ze zwycięstwami poza Gdynia Areną. W 10 meczach tylko dwukrotnie schodził z wygraną. W marcu poprawił tę statystykę o sto procent. Asseco przywoziło komplet punktów z wyjazdowych meczów z Jeziorem Tarnobrzeg i Polskim Cukrem Toruń. Dlatego też sobotnie derby Pomorza nie wydawały się takie straszne.

Polpharma gra o to, aby nie znaleźć się na dnie tabeli. Natomiast gdynianie starają się zaklepać siódme miejsce przed play-off. Przystopowały ich w dążeniu do celu dwie ostatnie porażki przed własną publicznością. Dlatego w Starogardzie Gdańskim trzeba było wygrać, aby wciąż ze spokojem spoglądać w stronę rywalizacji w najważniejszej części sezonu.

Ofensywa dominowała w pierwszych akcjach sobotniego starcia. Najpierw trafił Piotr Szczotka, na to odpowiedź zza linii 6,75 m znalazł Anthony Miles, a to spotkało się z reakcją Ovidijusa Galdikasa, który wykonał efektowny wsad (3:4). Dla równowago następna minuta nie przyniosła celnego rzutu. Nieskuteczność po obu stornach parkietu przerwali Miles i Jessie Sapp (9:4).

Następna dobra passa Polpharmy wystartowała w 5 min. Cztery punkty z rzędu zdobył Mateusz Jarmakowicz, kolejne trafienia dołożyli Miles, Sapp i Bartosz Bochno, a gdynianie przegrywali już 8:21. Asseco niespodziewanie nie radziło sobie z szybką grą Polpharmy. Na szczęście odblokowało się w ostatniej minucie pierwszej kwarty i zniwelowali stratę do 15:22.

Trenerowi Dedkowi udało się zadziałać na drużynę w przerwie przed kolejną częścią gry. Pomiędzy 11 a 15 min. gdynianie zaliczyli serię 10:0. Co najważniejsze, punkty zdobywało wtedy czterech koszykarzy przyjezdnych, a to pokazywało, że mają wiele skutecznych opcji w ataku. Polpharma przebudziła się jednak w drugiej części tej kwarty, a mecz stał się wyrównany.

Trzecia kwarta to odskakiwanie Polpharmy i pogoń Asseco. Już w tej części gry 5 strat na koncie miał A.J. Walton. Taka gra Amerykanina zazwyczaj nie zwiastuje nic dobrego.

W 21. min. gospodarze zdobyli 5 pkt i objęli prowadzenie 45:38. Gości otworzył punktowo ponownie Szczotka, ale po drugiej stronie parkietu za trzy trafił Grzegorz Kukiełka. Skrzydłowy Asseco zrewanżował się tym samym jednak kolejne trafienie za trzy Kukiełki ponownie dało Polpharmie 8-punktowe prowadzenie (51:43).

Co prawda Walton miał problemy ze stratami, ale był też liderem swojej drużyny w zdobyczy punktowej. Gdy rzucał 16 pkt w meczu Asseco przegrywało 47:51. Gości w pogoni nie zatrzymała nawet trzecia w kwarcie trójka Kukiełki. 20. pkt. Waltona i było tylko 56:58. Gdynianie wciąż mieli problemy z ustawianiem odpowiedniej obrony przeciwko drużynie Mariusza Karola. Polpharma w każdej kwarcie zdobywała około 20 pkt.

Ostatnią część meczu gospodarze rozpoczęli od prowadzenia 6:2 (68:60). Świetnie grał Miles, który szybko znajdował odpowiedź na udane zagrania Asseco. Gdy w dwóch kolejnych akcjach trafiał raz za dwa, raz za trzy na tablicy wyników było 73:63 (36 min.). Za chwilę Tony Meier wykorzystał dwa rzuty wolne i sytuacja Asseco zrobiła się nieciekawa. Niestety zawodnikom Dedka nie udało się już odwrócić losów spotkania.

Wyniki 26 kolejki

• Polpharma Starogard Gdański - ASSECO Gdynia 85:79 79:85 (22:15, 18:23, 22:20, 23:21)
  • Polski Cukier Toruń - TREFL Sopot 93:85 (21:20, 30:24, 20:18, 22:23)
  • Rosa Radom - King Wilki Morskie Szczecin 122:78 (34:20, 33:19, 26:20, 29:19)
  • PGE Turów Zgorzelec - AZS Koszalin 103:68 (31:20, 27:22, 18:15, 27:11)
  • Polfarmex Kutno - Stelmet Zielona Góra 66:68 (19:18, 16:15, 17:22, 14:13)
  • Anwil Włocławek - MKS Dąbrowa Górnicza 77:90 (19:23, 19:17, 20:28, 19:22)
  • Wikana Start Lublin - Śląsk Wrocław 70:91 (16:14, 14:32, 23:26, 17:19
  • Jezioro Tarnobrzeg - Energa Czarni Słupsk 72:83 (16:30, 21:21, 17:16, 18:16)

Opinie (11) 1 zablokowana

• Cieniaseria ciąg dalszy. (1)

Won z 8, nie należy się wam.

• 5 17

• won...jeśli już. I Asseco jest na 7-m miejscu, pomyliłeś ze swoją drużyną i wogóle pomyliłeś artykuły( o Treflu to nie tutaj:))

• 11 4

• "Wygramy ten mecz. Jestem pewny siebie i tego zespołu" - Przemysław Frasunkiewicz.

No fajnie, że wygraliście.

• 20 1

• Zaczęło się kupczenie meczami.

Po co być w ósemce zresztą?

• 13 5

• Asseco

Mnie (ich kibicowi) zapewniło pogodne i wesołe Święta! Pozdrawiam.

• 5 6

• (1)

Robi się coraz weselej. Przed nami Turów, Dąbrowa, Śląsk... Wesołych i spokojnych Świąt :)

• 11 1

• będą emocje

• 4 2

• Z Kociewiakami wyszło ups.

Trochę wysiłku jeszcze aby te wymarzone play offy były w Gdyni.

• 6 3

• Kilka rad dla Asseco

1. Pod koszem trzymać ręce uniesione i pracuje się na ugiętych nogach aby móc lepiej wyskoczyć i zablokować rzuty rywali.
    2. Ćwiczyć skoczność (na stojąco meczu się nie wygra).
    3. Popracować nad refleksem (podpatrzeć jak trenują refleks bramkarze).