Asseco uległo na wyjeździe Polpharmie

Asseco Arka Gdynia

Jakub Parzeński oraz jego koledzy nie potrafili zatrzymać Anthony'ego Milesa.
Jakub Parzeński oraz jego koledzy nie potrafili zatrzymać Anthony'ego Milesa. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

W derbach Pomorza Asseco okazało się gorsze od przedostatniej w tabeli przed 25. kolejką Polpharmy. W Starogardzie Gdańskiem ponownie zobaczyliśmy gdyńską defensywę przeżywającą spore problemy i rywali zdobywających w każdej kwarcie około 20 pkt. Asseco przegrało 79:85 (15:22, 23:18, 20:22, 21:23) i dalej musi walczyć o siódme miejsce przed play-off oraz nie ma zapewnionego udziału w tej rundzie rozgrywek.

Polpharma: Kukiełka 25 (5x3), Miles 24 (3x3, 8 zb.), Sapp 14 (1x3, 10 zb., 6 as., 5 st.), Jarmakowicz 9 (1x3), Meier 3 (5 zb.) oraz Bochno 5 (1x3), Strzelecki 5 (6 zb.), Robak 0

ASSECO: Walton 20 (6 zb., 4 as., 5 st., 6 p.), Frasunkiewicz 16 (3x3, 5 zb.) Szczotka 15 (2x3, 7 zb.), Galdikas 10 (9 zb.), Matczak 2 oraz Radosavljević 9 (1x3), Żołnierewicz 3, Parzeński 2 (7 zb.), Kowalczyk 2

Jeszcze w lutym każdy kolejny wyjazd Asseco przynosił pewien niepokój w gdyńskim klubie. Zespół Davida Dedka miał problem ze zwycięstwami poza Gdynia Areną. W 10 meczach tylko dwukrotnie schodził z wygraną. W marcu poprawił tę statystykę o sto procent. Asseco przywoziło komplet punktów z wyjazdowych meczów z Jeziorem Tarnobrzeg i Polskim Cukrem Toruń. Dlatego też sobotnie derby Pomorza nie wydawały się takie straszne.

Polpharma gra o to, aby nie znaleźć się na dnie tabeli. Natomiast gdynianie starają się zaklepać siódme miejsce przed play-off. Przystopowały ich w dążeniu do celu dwie ostatnie porażki przed własną publicznością. Dlatego w Starogardzie Gdańskim trzeba było wygrać, aby wciąż ze spokojem spoglądać w stronę rywalizacji w najważniejszej części sezonu.

Ofensywa dominowała w pierwszych akcjach sobotniego starcia. Najpierw trafił Piotr Szczotka, na to odpowiedź zza linii 6,75 m znalazł Anthony Miles, a to spotkało się z reakcją Ovidijusa Galdikasa, który wykonał efektowny wsad (3:4). Dla równowago następna minuta nie przyniosła celnego rzutu. Nieskuteczność po obu stornach parkietu przerwali Miles i Jessie Sapp (9:4).

Następna dobra passa Polpharmy wystartowała w 5 min. Cztery punkty z rzędu zdobył Mateusz Jarmakowicz, kolejne trafienia dołożyli Miles, Sapp i Bartosz Bochno, a gdynianie przegrywali już 8:21. Asseco niespodziewanie nie radziło sobie z szybką grą Polpharmy. Na szczęście odblokowało się w ostatniej minucie pierwszej kwarty i zniwelowali stratę do 15:22.

Trenerowi Dedkowi udało się zadziałać na drużynę w przerwie przed kolejną częścią gry. Pomiędzy 11 a 15 min. gdynianie zaliczyli serię 10:0. Co najważniejsze, punkty zdobywało wtedy czterech koszykarzy przyjezdnych, a to pokazywało, że mają wiele skutecznych opcji w ataku. Polpharma przebudziła się jednak w drugiej części tej kwarty, a mecz stał się wyrównany.

Trzecia kwarta to odskakiwanie Polpharmy i pogoń Asseco. Już w tej części gry 5 strat na koncie miał A.J. Walton. Taka gra Amerykanina zazwyczaj nie zwiastuje nic dobrego.

W 21. min. gospodarze zdobyli 5 pkt i objęli prowadzenie 45:38. Gości otworzył punktowo ponownie Szczotka, ale po drugiej stronie parkietu za trzy trafił Grzegorz Kukiełka. Skrzydłowy Asseco zrewanżował się tym samym jednak kolejne trafienie za trzy Kukiełki ponownie dało Polpharmie 8-punktowe prowadzenie (51:43).

Co prawda Walton miał problemy ze stratami, ale był też liderem swojej drużyny w zdobyczy punktowej. Gdy rzucał 16 pkt w meczu Asseco przegrywało 47:51. Gości w pogoni nie zatrzymała nawet trzecia w kwarcie trójka Kukiełki. 20. pkt. Waltona i było tylko 56:58. Gdynianie wciąż mieli problemy z ustawianiem odpowiedniej obrony przeciwko drużynie Mariusza Karola. Polpharma w każdej kwarcie zdobywała około 20 pkt.

Ostatnią część meczu gospodarze rozpoczęli od prowadzenia 6:2 (68:60). Świetnie grał Miles, który szybko znajdował odpowiedź na udane zagrania Asseco. Gdy w dwóch kolejnych akcjach trafiał raz za dwa, raz za trzy na tablicy wyników było 73:63 (36 min.). Za chwilę Tony Meier wykorzystał dwa rzuty wolne i sytuacja Asseco zrobiła się nieciekawa. Niestety zawodnikom Dedka nie udało się już odwrócić losów spotkania.

Wyniki 26 kolejki:

• Polpharma Starogard Gdański - ASSECO Gdynia 85:79 79:85 (22:15, 18:23, 22:20, 23:21)
  • Polski Cukier Toruń - TREFL Sopot 93:85 (21:20, 30:24, 20:18, 22:23)
  • Rosa Radom - King Wilki Morskie Szczecin 122:78 (34:20, 33:19, 26:20, 29:19)
  • PGE Turów Zgorzelec - AZS Koszalin 103:68 (31:20, 27:22, 18:15, 27:11)
  • Polfarmex Kutno - Stelmet Zielona Góra 66:68 (19:18, 16:15, 17:22, 14:13)
  • Anwil Włocławek - MKS Dąbrowa Górnicza 77:90 (19:23, 19:17, 20:28, 19:22)
  • Wikana Start Lublin - Śląsk Wrocław 70:91 (16:14, 14:32, 23:26, 17:19
  • Jezioro Tarnobrzeg - Energa Czarni Słupsk 72:83 (16:30, 21:21, 17:16, 18:16)

Opinie (11) 1 zablokowana

• Cieniaseria ciąg dalszy. (1)

Won z 8, nie należy się wam.

• 5 17

• won...jeśli już. I Asseco jest na 7-m miejscu, pomyliłeś ze swoją drużyną i wogóle pomyliłeś artykuły( o Treflu to nie tutaj:))

• 11 4

• "Wygramy ten mecz. Jestem pewny siebie i tego zespołu" - Przemysław Frasunkiewicz.

No fajnie, że wygraliście.

• 20 1

• Zaczęło się kupczenie meczami.

Po co być w ósemce zresztą?

• 13 5

• Asseco

Mnie (ich kibicowi) zapewniło pogodne i wesołe Święta! Pozdrawiam.

• 5 6

• (1)

Robi się coraz weselej. Przed nami Turów, Dąbrowa, Śląsk... Wesołych i spokojnych Świąt :)

• 11 1

• będą emocje

• 4 2

• Z Kociewiakami wyszło ups.

Trochę wysiłku jeszcze aby te wymarzone play offy były w Gdyni.

• 6 3

• Kilka rad dla Asseco

1. Pod koszem trzymać ręce uniesione i pracuje się na ugiętych nogach aby móc lepiej wyskoczyć i zablokować rzuty rywali.
    2. Ćwiczyć skoczność (na stojąco meczu się nie wygra).
    3. Popracować nad refleksem (podpatrzeć jak trenują refleks bramkarze).
    4. Poćwiczyć rzuty za 3 pkt.
    5. Trenować kondycję oraz szybkość wymiany pozycji i rozgrywania piłki.

• 8 1

• Jeszcze trzy mecze i koniec sezonu. (1)

Po co się przemęczać.

• 5 2

• dobrze jest wiedzieć o czym się pisze. CZTERY MECZE

• 5 1

23.01 (sob) godz.20:00 ASSECO ARKA Gdynia typuj bez publiczności Legia Warszawa
28.01 (czw) godz.17:30 MKS Dąbrowa Górnicza typuj bez publiczności ASSECO ARKA Gdynia
07.02 (nd) ASSECO ARKA Gdynia Polski Cukier Toruń
11.02 (czw) godz.18:00 Zastal Enea BC Zielona Góra typuj ASSECO ARKA Gdynia
28.02 (nd) Enea Astoria Bydgoszcz ASSECO ARKA Gdynia
17.01 (nd) godz.19:30 King Szczecin 82:50 bez publiczności ASSECO ARKA Gdynia
10.01 (nd) godz.15:30 GTK Gliwice 97:89 bez publiczności ASSECO ARKA Gdynia
03.01 (nd) godz.15:30 ASSECO ARKA Gdynia 63:102 bez publiczności Śląsk Wrocław
30.12.2020 (śr) godz.20:00 ASSECO ARKA Gdynia 71:100 bez publiczności TREFL Sopot LIVE!
27.12.2020 (nd) godz.19:30 Pszczółka Start Lublin 76:61 bez publiczności ASSECO ARKA Gdynia

Wyniki 22 kolejki:

• King Szczecin - ASSECO ARKA GDYNIA 82:50 (24:10, 18:14, 20:16, 20:10)
  • Pszczółka Start Lublin - TREFL SOPOT (odwołany z powodu koronawirusa w drużynie gości)
  • Enea Zastal BC Zielona Góra - Polski Cukier Toruń 94:82 (22:26, 22:24, 26:21, 24:11)
  • Enea Astoria Bydgoszcz - HydroTruck Radom 92:97 (20:15, 27:24, 28:32, 17:26)
  • Legia Warszawa - Anwil Włocławek 85:76 (19:26, 26:21, 25:20, 15:9)