Basket zatrzymał Pszczółkę pod tablicami

7 listopada 2015 (artykuł sprzed 8 lat)

To między innymi 11 punktów zdobytych w drugiej połowie przez Agnieszkę Bibrzycką dało Basketowi pewne zwycięstwo nad Pszczółką. Skrzydłowa zanotowała także 5 asyst, czym wyrównała swój rekord sezonu. To między innymi 11 punktów zdobytych w drugiej połowie przez Agnieszkę Bibrzycką dało Basketowi pewne zwycięstwo nad Pszczółką. Skrzydłowa zanotowała także 5 asyst, czym wyrównała swój rekord sezonu.

Koszykarki Basketu nie zwalniają tempa. Tym razem, w jedynym we własnej hali listopadowym meczu Tauron Basket Ligi Kobiet, pokonały mocną Pszczółkę AZS UMCS Lublin 69:56 (20:20, 14:18, 17:12, 18:6). Po wyrównanej pierwszej połowie gospodynie zdominowały rywalki po przerwie. Przede wszystkim panowały pod tablicami, wygrywając zbiórkę 49:27, mając ich aż 20 w ataku. Dzięki temu zdobyły 40 najłatwiejszych punktów, czyli spod kosza.

BASKET: A. Bibrzycka 16 (2x3, 5 as.), Wilson 13 (11 zb., 5 st.), M. Bibrzycka 13 (5 zb.), Skerović 11 (3x3, 6 zb., 5 as. 5 st.), Johnson 8 (8 zb.) oraz Kotnis 4 (5 zb.), Podgórna 2, Troina 2, Jakubiuk 0

Pszczółka: Jujka 13 (1x3, 6 zb.), Williams 9 (1x3, 9 zb.), Player 8 (1x3), Owczarzak 8, Metcalf 5 oraz Szumełda-Krzycka 7 (1x3), Szczepanik 6, Morawiec 0, Dorogobuzowa 0

W sobotę, w Gdynia Arenie zjawił się wicelider tabeli po 6. kolejkach, czyli Pszczółka z Lublina. Rozpędzone serią trzech zwycięstw gdynianki nie zamierzały jednak poddawać się już na starcie, jak czyniły w dwóch poprzednich sezonach. W końcu pokonanie lublinianek pozwalało zrównać się z nimi punktami.

Starcie rozpoczęło się od trafienia Marty Jujki. Niespełna 27-letnia środkowa szlify na parkietach ekstraligi zbierała w latach 2007-2011 właśnie w Gdyni. Wydawało się, że będzie przyszłością klubu, z którego odeszła jednak do Energi Toruń. Następnie już co sezon zmieniała drużynę na: Lidera Pruszków, Wisłę Can-Pack Kraków, MKK Siedlce i obecnie na Pszczółkę.

Juka jest w nowej drużynie koszykarką pierwszej piątki i do meczu w Gdyni zdobywała średnio 5,6 pkt oraz 4,9 zbiórki. Na parkiecie w Gdynia Arenie czuła się jednak jak w domu i znacznie poprawiła swoje statystyki - 13 pkt i 6 zbiórek. To jednak nie zapewniło jej drużynie spokojnego meczu. Ten był od samego początku bardzo wyrównany.

Rywalki wydawały się skupiać obronę na liderce Basketu, Agnieszce Bibrzyckiej. W poprzednich meczach przekonaliśmy się jednak, że także jej koleżanki potrafią zdobywać punkty. I tak był w pierwszej kwarcie, w której rzuciła ona tylko 3 pkt, zaliczając pierwsze trafienie dla Basketu w meczu.

Gdynianki starały się grać w ataku zespołowo co dało im po pierwszej kwarcie remis 20:20. Drugą zaczęły od 4 pkt z rzędu młodszej z sióstr, Magdy Bibrzyckiej. A gdy w 16. min. punkty po rzucie z wyskoku dołożyła Shawnice Wilson prowadziły 30:25. Rywalki zmotywowała do odrabiania strat 4 pkt Jujka, a kwartę celną trójką zamknęła Jhasmin Player (34:38).

Druga połowa należała już do gdynianek. Paris Johnson i Wilson szybko doprowadziły w niej do remisu (38:38), a za chwilę po trafieniu Agnieszki Bibrzyckiej Basket wrócił na prowadzenie. Na koniec kwarty wynosiło ono tylko punkt (51:50), ale w czwartej drużyna Katarzyny Dydek tylko potwierdziła dominację.

Kosz zaczęła wreszcie dziurawić Agnieszka Bibrzycka. Najpierw trafiła z szybkiego ataku, następnie za trzy i w 36. min. z półdystansu. Jej skuteczne akcje przedzieliły tym samym Magda Bibrzycka i Wilson. Dlatego też na 240 sekund przed końcem starcia gdynianki prowadziły 62:54.

W kolejnych dwóch minutach rywalki dobiły trafieniami spod kosza Magda Bibrzycka oraz Jelena Skerović, która w sobotę ani na sekundę nie usiadała na ławce rezerwowych.

Wyniki 8 kolejki

• BASKET GDYNIA - Pszczółka AZS UMCS Lublin 69:56 (20:20, 14:18, 17:12, 18:6)
  • MUKS Poznań - Widzew Łódź 49:71 (15:21, 17:15, 9:18, 8:17)
  • Wisła Can-Pack Kraków - Ślęza Wrocław 87:51 (17:20, 21:14, 28:7, 21:10)
  • JAS-FBG Zagłębie Sosnowiec - MKS Polkowice 45:54 (16:15, 11:9, 12:20, 6:10)
  • Artego Bydgoszcz - Energa Toruń 84:49 (22:11, 23:21, 20:7, 19:10)
  • KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wlkp. - MKK Siedlce 56:49 (12:16, 17:8, 16:11, 11:14)