Gedania 1922 Gdańsk - Pogoń II Szczecin 1:1. Obroniony fotel lidera III ligi

Mikołaj Pachniewski
15 października 2022 (artykuł sprzed 1 roku)

Gedania 1922 Gdańsk

Michał Gajewski (z lewej) zdobył wyrównującą bramkę dla Gedanii w meczu z Pogonią II Szczecin. Michał Gajewski (z lewej) zdobył wyrównującą bramkę dla Gedanii w meczu z Pogonią II Szczecin.

Gedania 1922 Gdańsk zremisowała z rezerwami Pogoni Szczecin 1:1 (0:1) w meczu 12. kolejki grupy drugiej III ligi. Gdańszczanie od 13. minuty musieli gonić wynik i udało im się w starciu ma szczycie, zdobyć "oczko". Dzięki temu obronili pozycję lidera i są niepokonani od 11 spotkań z rzędu. Mimo wszystko podopieczni Krystiana Ryczkowskiego mogą czuć niedosyt, bowiem przez długi czas przeważali.

Bramki: Gajewski 75 - Kalenik (karny) 13

GEDANIA: Zieliński - Molga, Bąk, Flis - Szymański, Sumiński, Zyska, Pogorzalski - Zalewski, Gajewski - Sosnowski

Gedania 1922 Gdańsk - Pogoń II Szczecin. Przeczytaj zapowiedź meczu

Sobotni mecz przy al. Hallera 244 miał stawkę fotelu lidera grupy drugiej III ligi po 12. kolejkach. Przed nim Gedania miała dwa punkty więcej niż rezerwy Pogoni Szczecin.

Trener Krystian Ryczkowski nie mógł jednak skorzystać ze swoich dwóch podstawowych piłkarzy. Z powodu 4 żółtych kartek pauzować musieli Adam DudaKamil Kankowski. Ich miejsce zajęli Mateusz Szymański i Mateusz Pogorzalski.

Sprawdź, jak dzień wcześniej poradzili sobie piłkarze Bałtyku Gdynia

Szczecinianie nie mogli z kolei skorzystać z graczy z pierwszego zespołu, gdyż ten tego samego dnia rywalizował w PKO Ekstraklasie z Piastem Gliwice. Szanse wobec tego otrzymali głównie młodzieżowcy.

Na początku oba zespoły badały swoje siły. W 13. minucie sędzia podyktował jednak rzut karny dla Pogoni za faul Krzysztofa Bąka. Była to jednak bardzo kontrowersyjna decyzja. Pewnie wykorzystał go Oskar Kalenik. Odpowiedź Gedanii mogła być natychmiastowa, ale po strzale z pierwszej piłki Michała Gajewskiego, futbolówka minęła bramkę.

Przeczytaj relację z meczów V rundy Pucharu Polski na Pomorzu. Sprawdź, kto z trójmiejskich drużyn gra dalej

Gra była wyrównana, choć minimalną inicjatywę po swojej stronie mieli gospodarze. Sęk w tym, że ich strzały były mocno niecelne. Przyjezdni odpowiedzieli dwoma próbami z dystansu, ale z tymi poradził sobie Jakub Zieliński.

Dopiero w 37. minucie Gedania uderzyła w światło bramki. Filip Sosnowski spróbował z roogu pola karnego, ale piękną paradą popisał się golkiper gości. Gdańszczanie poczuli krew, ale pomimo ich nacisków wynik w pierwszej połowie nie uległ zmianie.

W przerwie nad boiskiem mocno się rozpadało, co w drugiej połowie znacznie utrudniało piłkarzom panowanie nad futbolówką, a na placu gry pojawiło się sporo chaosu i niekonwencjonalnych zagrań. W nieustannym ataku była Gedania, ale znów podopiecznym trenera Ryczkowskiego brakowało precyzji.

Groźnie zrobiło się w 65. minucie, gdy z narożnika pola karnego uderzył Bartosz Zalewski. Jego strzał po ziemi odbił jednak golkiper "Portowców". Gdańszczanie narzucili swoje warunki i gra praktycznie nie opuszczała połowy gości.

KP Starogard - Gedania 1922 Gdańsk 0:1. Przeczytaj relację z poprzedniego meczu

Napór przyniósł efekt w 75. minucie, gdy strzałem zza pola karnego wyrównał kapitan Gedanii Michał Gajewski. Miejscowi chcieli iść za ciosem, ale po tym trafieniu nieco "otrząsnęli" się goście, którzy przestali się tylko bronić. Żadnej z drużyn nie zadowalał bowiem remis.

Doskonałą okazje w doliczonym czasie gry miał Pogorzalski. Piłka po jego strzale odbiła się jeszcze od jednego z obrońców Pogoni, ale nie zmyliła bramkarza, który wyciągnął się jak struna i sparował ją do boku. Ostatecznie mecz zakończył się remisem, który pozwolił Gedanii na utrzymanie fotelu lidera.

18 Bałtyk Gdynia 12 0 3 9 8:26 3
Rozegrane zostaną 34. kolejki, w których każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Najlepsza drużyna awansuje do II ligi. Trzy ostatnie drużyny zostaną zdegradowane do IV ligi. Liczba spadkowiczów będzie powiększona o tyle drużyn z województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego, ile spadnie z II ligi.
Tabela wprowadzona: 2022-10-15