Gedania 1922 - Stolem Gniewino 3:0. Kanonada i czerwona kartka przy al. Hallera

13 sierpnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku)

Gedania 1922 Gdańsk

Adam Duda strzelił 2 gole dla Gedanii 1922 w wygranym meczu ze Stolemem Gniewino 3:0. Zwycięstwo gdańskich piłkarzy mogło być nawet bardziej okazałe, gdyż oddali aż 11 celnych strzałów, ale mecz kończyli w "10". Adam Duda strzelił 2 gole dla Gedanii 1922 w wygranym meczu ze Stolemem Gniewino 3:0. Zwycięstwo gdańskich piłkarzy mogło być nawet bardziej okazałe, gdyż oddali aż 11 celnych strzałów, ale mecz kończyli w "10".

Gedania 1922 Gdańsk odniosła pierwsze zwycięstwo w grupie drugiej III ligi. Beniaminek pokonał u siebie Stolem Gniwino 3:0 (3:0). Okazały sukces podopieczni Krystiana Ryczkowskiego zapewnili sobie golami do przerwy, choć warto podkreślić, że w całym meczu oddali aż 11 celnych strzałów i można było nawet mówić o kanonadzie przy al. Hallera. W końcówce miejscowi musieli jednak grać w "10" po czerwonej kartce Kamila Kankowskiego.

Jak poszło Bałtykowi Gdynia z drużyną, z którą Gedania 1922 przegrała na inaugurację 2:5?

Zalewski 6, Duda 16, 35

GEDANIA: Machola - Kankowski, Zyska Flis - Szymański, Sumiński, Gorwa, Pogorzalski (61 Czaja) - Zalewski, Sosnowski (72 Waliszewski) - Duda (61 Apostołowicz)

Mecz na stadionie przy al. Hallera był dla obu drużyn prestiżowy z kilku względów. Mierzyli się mistrzowie pomorskiej IV ligi z dwóch ostatnich sezonów. Stolem Gniewino awansował o rok wcześniej niż Gedania 1922, a co więcej w drodze do III ligi w rozgrywkach 2020/21 dwukrotnie wówczas ograł gedanistów: 4:2 i 5:0.

Jednak przede wszystkim zespołom zależało na zatarciu kiepskiego wrażenia z inauguracji, kiedy wysoko przegrali u siebie. w Gdańsku z wygranej 5:2 cieszyli się Błękitni Stargard, a w Gniewinie 4:0 zwyciężyła Olimpia Grudziądz. Dlatego do sobotnie konfrontacji gospodarze przystępowali z 14. pozycji, a goście z przedostatniego miejsca w grupie drugiej III ligi.

Gedania 1922 - Błękitni Stargard 2:5. Przeczytaj relację z pierwszego meczu, zobacz zdjęcia

Trener Gedanii 1922 - Krystian Ryczkowski, którego wspiera Paweł Szajrych, w porównaniu z pierwszym meczem dokonał tylko dwóch zmian personalnych w "11", ale też kilku piłkarzom zmienił pozycje. Przemeblowana została głównie formacja defensywna. W obronnym tercecie zagrali: Kamil Kankowski, Wojciech ZyskaPaweł Flis. Oczywiście nie tylko od nich zależało, że gra w tym elemencie była znacznie lepsza niż przed tygodniem.

Zresztą goście szybko sprawdzili jakość tej formacji. Już w 4. minucie strzelał Mateusz Wachowiak, a pewnie obronił Mateusz Machola.

Przeczytaj, na co w 2. kolejce liczyli piłkarze trójmiejskich drużyn

Wojciech Zyska mówił nam przed meczem, że przede wszystkim Gedania nie może tracić tylu goli u siebie, ale też zwracał uwagę na konieczność poprawienia jakości w ofensywie. I jego koledzy z przednich formacji wzięli to sobie do serca.

Już pierwsza wizyta gospodarzy pod bramką rywali przyniosła im gola, a na listę strzelców wpisał się Bartosz Zalewski.

Wynik do przerwy aż na 3:0 dla gedanistów poprawił Adam Duda, piłkarz z przeszłością w ekstraklasie (5 goli w 26 meczach w latach 2012-13). 31-letni obecnie wychowanek Lechii Gdańsk musiał strzelać dwukrotnie, aby pokonać Arkadiusza Moczadło po zgraniu piłki przez Filipa Sosnowskiego. Pierwsze uderzenie bramkarza sparował bowiem na słupek, a dopiero po dobitce napastnika wyciągał piłkę z siatki.

Natomiast w 36. minucie napastnik Gedanii 1922 do pojedynku sam na sam z Moczadło wyprowadzony został podaniem z okolic środka boiska i bez problemu zdobył gola.

Przeczytaj, jakie cele na ten sezon ma Gedania 1922?

W przerwie Jerzy Jastrzębowski, mieszkający na co dzień w Gdańsku trener Stolema Gniewino, dokonał dwóch zmian. Inna sprawa, że do przerwy gra jego podopiecznych nie była tak słaba jakby wskazywał na to wynik. Gościom brakowało skuteczności. Poza wspomnianą akcję z początku spotkania dyspozycję Macholi sprawdzili również: Jakub Goliński i po raz kolejny Wachowiak.

Na początku drugiej połowy w dwóch groźnych akcjach uczestniczył Krystian Patelczyk, ale nie sfinalizował ich gole. Gedania 1922 też miała okazje na poprawę wyniku. Celnie strzelał Sosnowski, ale przede wszystkim Bartosz Apostołowicz, który zmienił Dudę, przegrał pojedynek sam na sam z Moczadło.

Na ostatnie pół godziny gry, prowadzonej w dużym upale, trener Ryczkowski dokonał podwójnej zmiany. Od 82. minuty Gedania 1922 musiała grać w "10". W ciągu 7 minut Kankowski skompletował dwie żółte kartki i opuścił boisko przed czasem.

Jednak nawet w liczebnym osłabieniu gdańszczanie mieli doskonałą okazję na podwyższenie rezultatu. Warto podkreślić, że łącznie w tym meczu oddali 14 strzałów, z których aż 11 było celnych. Rywale po przerwie jeszcze bardziej pudłowali niż przed zejściem do szatni. Aż 9 z 13 ich prób minęło miejscową bramkę.

18 Stolem Gniewino 2 0 0 2 0:7 0
Rozegrane zostaną 34. kolejki, w których każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Najlepsza drużyna awansuje do II ligi. Trzy ostatnie drużyny zostaną zdegradowane do IV ligi. Liczba spadkowiczów będzie powiększona o tyle drużyn z województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego, ile spadnie z II ligi.
Tabela wprowadzona: 2022-08-15