Gol Arkadiusza Mysony za trzy punkty

22 sierpnia 2009 (artykuł sprzed 14 lat)

Lechia ponownie jest wiceliderem tabeli! Przed podopiecznymi Tomasza Kafarskiego plasują się tylko mistrzowie Polski - Wisła Kraków. Gdańszczanie pokonali dziś na wyjeździe Polonię Warszawa 1:0 (1:0). Gola na wagę trzech punktów strzelił Arkadiusz Mysona. Na bieżąco informowaliśmy o najważniejszych wydarzeniach na stadionie przy ul. Konwiktorskiej

.

Bramka:
Mysona 20

POLONIA: Przyrowski - Mynarz, Dziewicki, Jodłowiec, Zasada - Sarvas (71 Ł.Piatek), Mierzejewski (60 Kosmalski), Trałka (46 Nikolić), Kozioł, Lato - Ivanovski.

LECHIA: M.Bąk - K.Bąk, Wołąkiewicz, Ćvirk (80 Manuszewski), Mysona - Surma, Bajić - Rogalski, Nowak (90 Wiśniewski), Kaczmarek - Lukjanovs (75 Kowalczyk).

Sędzia; Kajzer (Rzeszów). Żółte kartki: Kaczmarek, Surma, K.Bąk (Lechia).

Zgodnie z przewidywaniami Tomasz Kafarski dokonał dwóch zmian w wyjściowym składzie. Miejsce kontuzjowanego Karola Piątka zajął na środku pomocy Marko Bajić. Jest też roszada na skrzydle. Pierwszy raz w tym sezonie mecz w "11" rozpoczął Maciej Rogalski, a do rezerwy został odesłany Piotr Wiśniewski.

Dla obu drużyn jest to bardzo ważny mecz, gdyż obie przystąpiły do niego z dorobkiem sześciu punktów. Tylko wygrana dawała miejsce w ścisłej czołówce. Już w pierwszej akcji Adrian Mierzejewski sprawdził dyspozycję Mateusza Bąka, a bramkarz Lechii stanął na wysokości zadania.

Gdańszczanie już w inauguracyjnym kwadransie udowodnili, że nie przyjechali do stolicy tylko się bronić. Odważnie z dystansu uderzył Hubert Wołąkiewicz, ale nad poprzeczką. Sebastiana Przyrowskiego zatrudnił zaś Ivans Lukjanovs, któremu do zaakcentowania, że jest trafionym transferem, w pierwszych kolejkach brakowało gola.

W 20. minucie biało-zieloni otrzymali za odważną grę nagrodę w postaci prowadzenia 1:0. W pole karne piłkę zagrał Marcin Kaczmarek. Paweł Nowak przerzucił piłkę nad bramkarzem Polonii i jednym z obrońców, a zamykający akcję Arkadiusz Mysona pewnym uderzeniem z woleja posłał piłkę do siatki! To pierwszy gol tego lewego obrońcy dla Lechii w 24 jego występie w ekstraklasie w gdańskich barwach.

Po tej bramce Lechia zepchnęła rywali do obrony. Szkoda, że w 24. minucie precyzji zabrakło Lukjanovsowi, bo powinno być 2:0 zamiast uderzenia obok słupka. Po pół godzinie od pierwszego gwizdka sędziego było uderzenie głową Bajićia, ale także obok celu. W tym okresie gospodarze "odgryźli się" tylko uderzeniem z dystansu z wolnego Jarosława Laty, ale Bąk nie miał kłopotów ze złapaniem piłki.

Jeszcze lepiej zachował się Mateusz w 44. minucie, kiedy to kapitalną interwencją zatrzymał piłkę po uderzeniu z wolnego Mierzejewskiego z niespełna 20 metrów. Tym samym zamiast gola kolejki z pewnością mamy paradę tego weekendu na krajowych boiskach.

Po przerwie do gry nie wyszedł były lechista, obecnie występujący w Polonii, Łukasz Trałka. Trener Jacek Grembocki dał wyraźnie sygnał podopiecznym, że oczekuje od nich bardziej ofensywnej gry. Obie drużyny tę część rozpoczęły od strzałów. Bąk pewnie obronił uderzenie Marcelo Servasa, a próba Kaczmarka była niecelna.

Na kolejne groźniejsze spięcie podbramkowe przyszło nam czekać do 62. minuty. Wówczas uderzył z dystansu Radek Mynar. Bąk nie ryzykował chwytu, tylko spokojnie przerzucił piłkę nad poprzeczką. Dziesięć minut później strzałem odpowiedział Rogalski, ale nad poprzeczką.

Trener Polonii postawił wszystko na jedną kartę. W ostatnich 20 minutach "Czarne Koszule" zagrały na trzech nominalnych napastników. Nasz szkoleniowiec odpowiedział na to wymianą na pozycji jedynego wysuniętego piłkarza. Jednak to stoper gospodarzy, widząc nieporadność w ofensywnie swoich kolegów, próbował nastraszyć gdańszczan. jego akcja została przerwana faulem w okolicach narożnika pola karnego. Rzut wolny Polonia rozegrała bez pomysłu, ale to nie było zmartwieniem Lechii.

Stadion przy Konwitorskiej nie jest tylko szczęśliwy dla Petera Ćvirika. Wiosną strzelił na nim samobójczą bramkę, a teraz nie dotrwał do ostatniego gwizdka z powodu kontuzji. Tym samym po raz pierwszy w tym sezonie na boisko wszedł najstarszy w biało-zielonych barwach, Jacek Manuszewski.

Końcówka zdecydowanie należy do Polonii. Nowak niczym hokeista na uwolnienie, strzelił wysoko ponad bramką rywali. Potem szkoleniowiec zmienił go, aby "urwać" kolejne sekundy. Wszyscy gdańszczanie zagrali bardzo ofiarnie. Mysona kończy mecz z rozbitą głową, Manuszewski dostał piłką w twarz... Ale za tę ofiarność nagrodą było obronienie wyniku i trzy punkty! Stołecznej drużynie nie udało się to co ze Śląskiem czy Lechem, którym to drużynom strzelała po dwa gole w końcówkach i wygrywała mecze.

Tabela wprowadzona: 2009-08-23

Pozostałe wyniki 4. kolejki: Arka Gdynia - Wisła Kraków 0:1 (0:1), Zagłębie Lubin - Ruch Chorzów 0:1 (0:1), GKS Bełchatów - Piast Gliwice 0:1 (0:1), Polonia Bytom - Korona Kielce 1:0 (1:0), Jagiellonia - Śląsk Wrocław 2:0 (1:0), Odra Wodzisław - Legia Warszawa 1:0 (1:0), Cracovia - Lech Poznań 1:0 (1:0).