Gol Ivanovskiego pogrążył Bełchatów

23 października 2010 (artykuł sprzed 13 lat)

Piłka w siatce Bełchatowa! Jeden gol strzelony przez gdynian wystarczył, by Arkowcy odnieśli setne zwycięstwo w Ekstraklasie. Piłka w siatce Bełchatowa! Jeden gol strzelony przez gdynian wystarczył, by Arkowcy odnieśli setne zwycięstwo w Ekstraklasie.

Piłkarze Arki odnieśli setne zwycięstwo w historii występów w ekstraklasie. W 340. pojedynku w krajowej elicie gdynianie na własnym boisku pokonali GKS Bełchatów 1:0 (1:0). Zwycięskiego gola zdobył Mirko Ivanovskiego. Jednocześnie przerwał on fatalną niemoc strzelecką żółto-niebieskich, którzy wcześniej bramki nie potrafili strzelić przez 332 minuty. Mecz fatalnie zakończył się dla Denisa Glaviny. Lewoskrzydłowy po złamaniu kości jarzmowej i szczękowej z przemieszczeniem został odwieziony do szpitala.

Bramka:
Ivanovski 40

ARKA: Witkowski - Bruma, Rozić, Szmatiuk, Noll - Płotka - Wilczyński, Burkhardt, Budziński (61 Zawistowski), Glavina (34 Labukas) - Ivanovski (88 Siemaszko).

GKS: Sapela - Fonfara, Lacić, Drzymont, Popek - Baran (69 Poźniak), Gol - Da Silva, Nowak, Małkowski (76 White) - Kuświk (57 Żewłakow)

Sędzia: Musiał (Kraków). Widzów: 3000. Żółte kartki: Budziński, Płotka, Noll (Arka), Fonfara (GKS).

90+3' koniec meczu. ARKA WYGRAŁA 1:0!

90+1' żółta kartka dla Fonfary za faul na Siemaszce

90' sędzia doliczył trzy minuty

90' Szmatiuk zablokował strzał Nowaka i będzie róg dla GKS

88' trzecia zmiana w Arce, za strzelca gola Ivanovskiego wszedł Siemaszko

86' Burkhardt z wolnego obok bramki

84' Labukas pada w polu karnym po indywidualnej akcji, ale sędzia pokazuje, że nic nie było

81' w odpowiedzi szybka kontra Nowaka, któremu bardzo dobrze piłkę podał Poźniak. Gdy jednak Nowak wpadł w pole karne to się przewrócił. Sędzia uznał, że bez udziału zdecydowanie interweniującego Rozicia

80' Ivanovski zdecydował się na indywidualną akcję, ale stracił piłkę

77' trzecia zmiana w GKS, za Małkowskiego wszedł White, to debiut Amerykanina w ekstraklasie

76' strzał Małkowskiego nad poprzeczką

75' strzał Zawistowskiego, ponad 30 metrów od bramki, piłka uderzona po ziemi obok słupka

71' strzał Płotki, ale na tyle niefortunny, że piłka trafiła w Ivanovskiego i opuściła boisko

69' druga zmiana w ekipie gości, za Barana wszedł Poźniak

67' niecelny strzał z wolnego z około 30 metrów Burkhardta

61' druga zmiana w Arce, Zawistowski zastąpił Budzińskiego

59' indywidualna akcja Małkowskiego zakończona niecelnym strzałem

57' pierwsza zmiana w Bełchatowie. Żewłakow zmienił Kuświka

56' Witkowski broni strzał Kuświka

55' Wilczyński prostopadła podanie do Labukasa, ale szybszy od Litwina był bramkarz

52' Witkowski ratuje Arkę, Norbert obronił strzał głową Nowaka

50' zamieszanie w polu karnym Arki, Rozić wybił z linii bramkowej, akcję zakończył niecelny strzał Barana

46' drugą połowę rozpoczął GKS, w przerwie nie nastąpiły zmiany

W przerwie nagrodzono zespół rocznika 1996 prowadzony przez Stowarzyszenie Inicjatywa Arka. Drużyna ta zdobyła mistrzostwo Pomorza w sezonie 2009/2010 w kategorii Junior C2 oraz uczestniczyła w mistrzostwach Polski NIKE PREMIER CUP'2010, które odbyły się w sierpniu br. na obiektach łódzkiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Trenerem zespołu jest Tomasz Kożuchowski, kierownikiem drużyny Mariusz Buda.

Medale oraz pamiątkowy puchar wręczali: Andrzej Góra - dyrektor Biura Pomorskiego ZPN oraz Jerzy Kacprzak - członek Zarządu Pomorskiego ZPN.

Skład zespołu:
Bartlewski Jakub (najlepszy strzelec), Buda Łukasz, Groen Jarosław, Hebel Maksymilian, Jastrzębski Damian, Koziara Maciej, Kozieniec Mateusz, Kupczyk Konrad, Kreft Filip, Labuda Patryk, Lisowski Daniel, Majdziński Paweł, Matusiewicz Karol, Pawlaczyk Przemysław, Skrzypczak Mateusz, Szuciło Łukasz, Szur Przemysław (kapitan), Tomczak Patryk, Wańczuk Dawid, Życzyński Kamil.

Po pierwszej połowie Arka prowadzi 1:0

45' Ivanovski z pola karnego uderzył nad bramką, ale gola i tak by nie było, bo sędzia dopatrzył się spalonego

44' sędzia doliczył minutę

40' PROWADZENIE ARKI 1:0. Gola głową strzelił Ivanovski po dośrodkowaniu z rogu Burkhardta. To pierwsza bramka gdynian od 332 minut!

38' żółta kartka dla Nolla za faul na Da Silvie

37' strzał Burkhardta obok słupka

36' pierwsza diagnoza mówi o złamaniu kościu jarzmowej, jeśli to się potwierdzi w tym roku Chorwata możemy już nie oglądać na boisku

34' Glavina na noszach opuścił boisko, w jego miejsce wszedł Labukas

33' zderzenie głowami Glaviny i Da Silny, Rozić od razu sygnalizuje, że będzie potrzebna zmiana w Arce

32' uderzenie Da Silvy, który jeszcze niedawno grał w Orkanie Rumia, piłka po nodze gdynianina na róg

31' szybki kontratak Nowaka, Witkowski przeciął jego dośrodkowanie

30' strzał z dystansu Barana daleko od bramki Arki

29' Ivanovski na dość wątpliwym spalonym

28' jedna akcja dwa faule Arki i dwie żółte kartki dla Budzińskiego i Płotki. Dla Marcina to już czwarta kartka, co oznacza pauzę w kolejnym meczu

25' Glavina dobrze strzelił mimo asysty Fonfary sprzed "16", piłka nieznacznie przeszła obok słupka

23' Małkowski z rzutu wolnego, strzał celny, ale wprost w środek bramki i Witkowski złapał bez problemu piłkę

22' Ivanovski w polu karnym zamiast uderzyć mocno, trafił piłkę bardzo słabo, a w dodatku nawet nie zmierzała w światło bramki

22' atak Arki zakończony podaniem Nolla w pole karne do... nikogo, piłka opuściła boisko

21' Rozić ryzykownie, bo przed polem karnym zaryzykował drybling z Nowakiem, na szczęście go wygrał

20' po stracie piłki Arka bardzo głęboko się cofa, tym samym nawet po przechwycie piłki ma problemy z rozegraniem składnej akcji

18' pierwszy strzał Bełchatowa, Nowak główkował nad poprzeczką

15' Budziński znalazł się w doskonałej sytuacji po zagraniu Brumy, Lacić nie trafił w piłkę, jednak Marcin zamiast uderzać próbował dograć do Ivanovskiego, który schował się za plecy obrońców i do piłki nie doszedł

13' na razie szybki mecz, akcje przenoszą się raz pod jedną, raz pod drugą bramkę, ale pod polem karnym brakuje dokładności

10' po dośrodkowaniu z rogu tym razem Burkhardta do strzału głową doszedł Rozić, Chorwat strzelił niecelnie, nic nie dało zgłoszenie sędziemu, że podczas tego uderzenia był odpychany, karnego być nie mogło

9' Budziński wywalczył róg, po chwili następny, bo dośrodkowanie Glaviny też zostałe wybite poza boisko

6' dośrodkowanie Wilczyńskiego, piłki w polu karnym głową nie sięgnął Glavina

3' dobra akcja GKS, Małkowski wbiegał w pole karne z lewego skrzydła, ale piłka odskoczyła mu od nogi i wyszła poza boisko

1' mecz rozpoczęła Arka

0' mecz poprzedziła minuta cisza, a piłkarze Arki grać będą z czarnymi opaskami. To na znak żałoby po śmierci 84-letniej Józefy Wojciechowskiej, zwanej na stadionie "Panią Czesią", która od lat miejscowych piłkarzy po każdym spotkaniu nagradzała kwiatami. Kibice odpalili race, ale poza ogrodzeniem stadionu. Dlatego Komisja Ekstraklasy nie będzie miała podstaw do wymierzenia kary finansowej.

0' Arka stoi przed szansą na jubileusz. W elicie dotychczas ma na koncie po 99 zwycięstw i remisów. Jednak przede wszystkim oczekujemy, że podopieczni Dariusza Pasieki przełamią snajperską niemoc. Bez gola pozostają od 292 minut.

0' w porównaniu z derbami trener Pasieka zdecydował się na dwie zmiany, pierwsza wymuszona jest czerwoną kartką dla Bożoka. Miejsce Słowaka, który pauzować będzie przez dwie kolejki, zajął Filip Burkhardt. Natomiast na prawym skrzydle za Labukasa gra Wojciech Wilczyński. Arka utrzymuje ustawienie 1-4-1-4-1.

Wisła Kraków - Lechia Gdańsk 5:2 (1:1)
, Korona Kielce - Legia Warszawa 1:4 (1:2), Polonia Bytom - Śląsk Wrocław 0:0, Polonia Warszawa - Cracovia 3:0 (2:0), Widzew Łódź - Jagiellonia Białystok 4:1 (3:0), Górnik Zabrze - Lech Poznań 2:0 (1:0), Zagłębie Lubin - Ruch Chorzów 0:0.