Arka pokonała w sparingu Kotwicę

14 lutego 2015 (artykuł sprzed 9 lat)

Patrik Lomski strzelał gole dla Arki w trzech z czterech dotychczasowych sparingów. Bramka w sobotę dała żółto-niebieskim zwycięstwo nad Kotwicą Kołobrzeg. Patrik Lomski strzelał gole dla Arki w trzech z czterech dotychczasowych sparingów. Bramka w sobotę dała żółto-niebieskim zwycięstwo nad Kotwicą Kołobrzeg.

Piłkarze Arki pokonali II-ligową Kotwicę Kołobrzeg 1:0 (0:0). Spotkanie, które odbyło się w piątą rocznicę oddania do użytku Narodowego Stadionu Rugby w Gdyni, obejrzało ponad pół tysiąca osób. Kibice zajęli miejsca nie tylko na trybunach, ale i za ogrodzeniem obiektu. W debiucie w drużynie żółto-niebieskich asystę zaliczył Grzegorz Tomasiewicz, a ponownie gola w sparingu strzelił Patrik Lomski. Dla fińskiego skrzydłowego to już trzecie trafienie w tegorocznych grach kontrolnych.

PRZECZYTAJ WYWIAD Z GRZEGORZEM TOMASIEWICZEM

Bramka:
Lomski 47

ARKA:
I połowa: Miszczuk - Kowalski, Marcjanik, Sobieraj, Warcholak - Lech, Nalepa - Marcus, Rzuchowski, Jagiełło - Abbott
II połowa: Skowron - Stolc, Szur, Wojcinowicz, Wojowski - Łukasiewicz, Gałecki - Lomski, Tomasiewicz, Renusz - Szubert

KOTWICA:
I połowa: Kamola - Chruściński, Soczyński, Szutenberg, Strzelecki - Rydzak, Sochan, Bułka, Bogusz - Bejuk, Kugiel
II połowa: Folc - Chruściński, Soczyński, Kokosiński, Danielczyk - Świechowski, Babiarz, Berg, Ropiejko, Biegański, Korczyński

Grzegorz Tomasiewicz dostał szansę na debiut w Arce w drugiej połowie. Pokazał dużą ochotę do walki, starał się wychodzić do podań, a gdy tylko mógł przyspieszał grę, grając na jeden kontakt lub szukał prostopadłych podań, bądź dograń do atakujących skrzydłami kolegów.

Z precyzją było różnie, ale już w inauguracyjnej akcji niespełna 19-letni pomocnik zaliczył asystę. Piłkarz, który przeniesie się do Gdyni z rezerw Legii Warszawa, przejął piłkę 40 metrów od bramki rywali i z powietrza zaprezentował precyzyjne podanie w pole karne. Tam był Patrik Lomski, który z zimą krwią wykorzystał pojedynek sam na sam z bramkarzem.

SPRAWDŹ, JAKIM PIŁKARZEM JEST TOMASIEWICZ

Na początku drugiej połowy Arka szturmowała bramkę Kotwicy. Zobacz, jak strzelał z wolnego Michał Renusz.

W 50. minucie Bartłomiej Folc musiał sięgnąć po cały arsenał swoich umiejętności bramkarskich, by wybić nad poprzeczką piłkę po strzale z wolnego Michała Renusza. Natomiast trzy minuty później bramkarza Kotwicy ponownie sprawdził Lomski. Tym razem fiński skrzydłowy uderzył z okolic "16" w "krótki róg", a Folc sparował piłkę na róg.

Inauguracyjny kwadrans po przerwie wynagrodził licznej publiczności słabą pierwszą połowę. Przez pół godziny pierwszej połowy Arka miała przewagę, ale niewiele z niej wynikało. Największe zagrożenie gospodarze stwarzali po stałych fragmentach gry. Najlepszej okazji na gola nie wykorzystał Grzegorz Lech, który w 28. minucie główkował niecelnie z 7. metra po dośrodkowaniu z rogu Marcina Warcholaka.

W ostatnim kwadransie przed przerwą lepsze wrażenie sprawiała Kotwica, którą prowadzi gdyński trener, Piotr Rzepka. Bardzo aktywny był zwłaszcza były piłkarz Arki i Bałtyku, który nie był jednak ustawiony na skrzydle, jak to było w jego gdyńskim okresie kariery, a na środku drugiej linii. Krzysztof Bułka próbował lobować Jakuba Miszczuka, w pojedynku sam na sam szukał strzałem "długiego roku", bądź też dogrywać po szybkiej kontrze do Dominika Boguszcza w pole bramkowe. W pierwszym i drugim przypadku Jakub Miszczuk nie dał się zaskoczyć, popisując się pewnymi interwencjami, a w trzecim - lewoskrzydłowy przeniósł piłkę nad poprzeczką.

Wiadomo, że w tym roku Arka nie będzie grała o awans. Jednak taki spokojny czas jest niekiedy potrzebny, aby ogrywać piłkarzy, by łapali oni doświadczenie. W I lidze jest bowiem sporo rutyniarzy i nie da się wygrywać tylko samymi umiejętnościami. Nie chciałbym określać gry gdynian w tym meczu. Co prawda śledzę wyniki drużyn, które prowadziłem bądź wcześniej grałem w nich jako piłkarz, ale dziś patrzyłem głównie na swój zespół. Wydaję mi się, że Arka na tym sparingu mogła skorzystać. Moi podopieczni pokazali duże zaangażowanie, próbowali nadrobić pewne braki wynikające z gry na co dzień w niższej lidze ambicją. Zwłaszcza w ostatnim kwadransie przed przerwą mieliśmy swoje okazje na gole. Dlatego oceniam, że dla nas ten mecz to 80 procent korzyść, a 20 procent nie, gdyż przegraliśmy, a ja nie lubię porażek - ocenił trener Rzepka.

Natomiast w drugiej połowie Arka potrafiła kontrolować sytuację od początku do końca. Z uwagi na ustawienie na skrzydłach piłkarzy pozyskanych zimą (Lomski, Renusz), Grzegorz Niciński zdecydował się sprawdzić Pawła Wojowskiego, również nominalnego skrzydłowego, na lewej obronie.

Jednak w tej odsłonie żółto-niebiescy przede wszystkim atakowali. Poza sytuacjami z kwadransa po przerwie w tej odsłonie mieliśmy jeszcze celne strzały: Michała SzubertaMichała Gałeckiego.

Natomiast w 73. minucie do piłki bitej przez Wojowskiego w pole bramkowe wystartowali zarówno Tomasiewicz, jak i Antoni Łukasiewicz. Strzelał ostatecznie ten drugi, ale obok słupka.

- Zagraliśmy na dwie jedenastki, gdyż nadal poszukujemy i sprawdzamy nowe rozwiązania. Wszyscy piłkarze dostali szansę przez 45 minut, różnie z jej skorzystali. Nie ukrywam, że nie jestem za bardzo zadowolony z pierwszej połowy. Gra była niedobra. Jednak przed nami jeden dzień wolny, następnie poniedziałek i wtorek z treningami, a w środę kolejna gra kontrolna i każdy na jeszcze pełne pole do popisu. Ja będę stawiał na tych, którzy realizuje założenia taktyczne i są w najlepszej dyspozycji - ocenił trener Niciński.

ZIMOWE SPARINGI ARKI
Bilans: 3 zwycięstwa, 1 remis, bramki 10:2

23 stycznia, Cetniewo: Okocimski Brzesko (II liga) 4:0 (1:0)
Piotr Karłowicz, Aleksander Jagiełło, Patrik Lomski, Michał Szubert

31.01 Gdynia: Stomil Olsztyn (I liga) 1:1 (1:0)
Marcus

07.02 Gdynia, Olimpia Grudziądz (I liga) 4:1 (3:1)
Krzysztof Sobieraj, Lomski, Paweł Abbott, Marcus

14.02 Gdynia: Kotwica Kołobrzeg (II liga) 1:0 (0:0)
Lomski

18.02 Gdynia, 17:00: Start Warlubie (III liga)
21.02 Gdynia, 15:30: Błękitni Stargard Szczeciński (II liga)
28.02 Gdynia, 13:00: Olimpia Elbląg (III liga)
28.02 Gdynia, 15:00: Gryf Wejherowo (III liga)

Opinie (83) ponad 20 zablokowanych

• Arka gdynia !!!!!

• 52 44

• (5)

1000 kibicow na sparingu , sledzie zawsze umieli sie organizować ,

• 71 21

• Betony sprzedawały 2 bilety w cenie 1 i sie podniecają frekwencja. Śmiech. (4)

• 27 23

• Smieszny jestes sledziku!!

• 15 22

• Jaką frekwencja (2)

14 tyś to wstyd na tak duże miasto taki duży stadion i poziom rozgrywek.

• 19 4

• (1)

a 1500 w Gdyni nie jest wstydem?
          dobre sobie xD

• 6 13

• jesli piszesz o Bałtyku to tam nawet tyle nie przychodzi

jesili pisałeś a Arce to się pomyliłeś z frekwencją, bo nigdy tak mało na meczu Arki nie było (jedynie podczas zorganizowanego przez kibiców bojkotu było ok. 2 tys. bo ludzie specjalnie nie przychodzili na mecze)

• 10 3

• Fotka (3)

Jeżeli zawodnik na fotce odzwierciedla aktualny stan naszego zespołu to ja bardzo przepraszam

• 23 19

• (2)

ahha tygodzniowy zarost, klata wklęsła, oczy podkrążone - jak tam u was te obozy przygotowywawcze wyglądają? chyba jak w Korei Północnej

• 15 15

• tu nie chodzi o to jak zawodnik wyglada , chodzi o jego skutecznosc! (1)

a Lomski puki co ( w sparingach )jest skuteczny!!
        Oby tak w lidze było!!

• 2 1

• za obiecany obiad będzie latał po boisku jak dzik za żołędziem to fakt, jest to jakaś motywacja

• 0 0

• (1)

Jest się czym pochwalić w końcu Kotwica to niemal uczestnik LM :)

• 35 19

• lepiej wygrac z Kotwicą, niż przegrać z jakimś Sokołem jak bałtyk ;)

• 8 12

• Wygrana cieszy

Wrescie sa szybcy skrzydlowi .Sorry ,ale wolny Kowal w pierwszym skladzie na lige mnie przeraza.Ta wiem nigdy nie byl szybkosciowcem i takie tam ale 1liga to juz chyba za wysokie progi:)

• 18 3

• Fajnie, kolejna wygrana Arka, jeszcze w sparingach ich nikt niepokonał (4)

ale co najważniejsze widac bardzo dobrą grę skrzydłowych!
    Lomski super zawodnik a i ten młody z legii widać że potrafi grać w piłkę. oby tak dalej
    i jeszcze jedno na sparingu Arki było dziś koło 450 osób, chwilę poźniej grał Bałtyk i było może z 12 osob. To pokazuje przepaść miedzy tymi klubami

• 30 30

• Troche nie ma co porownywac

Inna liga ale i my mamy do kogo rownac i nie mysle o eskaesie

• 8 4

• (2)

450? Tu przecież piszą że tysiąc. A naprawdę to pewnie ich było 100 tyś. Wolę te 12 osób z Bałtyku niż tysiące utrzymanek Szczurka

• 21 26

• gdzie piszą że tysiąc? w komentarzu moga i napisac milion

ale prawda jest że było ok 400-500 osob podczas sparingu zimą , wiecej niz na normalnym meczu Bałtyku w rundzie

• 16 12

• no i dobrze, niech i tak zostanie, na Arce tysiace, na Baltyku tuzin

• 9 2

• Tak, to rzeczywiście jest najważniejsze. (17)

I ta schizofrenia. Niby dla was Bałtyku nie ma, niby dla was Bałtyk nie istnieje, ale nie możecie przejść obojętnie i robicie sobie punkt odniesienia do słabeusza co gra dwie ligi niżej i ma garstkę kibiców. To nie poprawi nastrojów i nie uleczy kompleksów w stosunku do tych większych od was.

• 31 22

• W Gdyni nie ma większych od nas, reszta nas nie obchodzi (16)

• 11 26

• (15)

lotnisko w takim razie też macie największe i najwięcej lotów i pasażerów i kierunków, port macie w Gdynii największy, w ogóle miasto macie w w tej Waszej Gdyni największe - a kompleksy... eeee tam "reszta nas nie obchodzi"

• 21 20

• Gdyni, jedno "i" ;) gdybysmy mieli patrzec na Gdańsk (13)

to Gdynia by w ogóle nie powstała, bo przecież "po co budowac drug port"?
          Dlatego robimy swoje i ciagle się rozwijamy. kompleksy? mają chyba inni ;]

• 20 18

• hehe, cały czas twierdzą rybie łby że Bałtyku nie ma , a spać przez ten Bałtyk nie mogą. (12)

Teraz będą sobie wmawiać że są najlepsi w Gdyni , że mają własny stadion na Olimpijskiej , bo na Ejsmonda nigdy nie grali i że ich klubik powstał w 1929 :) . Kłamstwo często powtarzane staje się prawdą arczan hehhehe

• 15 14

• (11)

"Kłamstwo często powtarzane staje się prawdą" to tyczy się dokładnie bałtyku i ich teorii odnośnie stadionu przy Olimpijskiej on nigdy nie był, nie jest i nie będzie bałtyku !
              Boisko na Grabówku - obecnie ul. Morska 96, od maja 1932 r.
              Boisko w Gdyni-Stoczni, ul. Węglowa 22, od grudnia 1936 r.
              Boisko w Gdyni-Stoczni przy ul. Węglowej 27 w sąsiedztwie Domu Robotnika Portowego, od sierpnia 1937 r.
              Boisko w Gdyni-Stoczni - 1956-60 przy ul. Janka Wiśniewskiego (podówczas ul. J. Marchlewskiego), za budynkiem POL-Supply

• 13 14

• arka kłamie (3)

w żaden sposób nie mogę się doszukać w okresie międzywojennym na mapie sportu gdyńskiego klubu o nazwie Arka. Nazwa ta pojawia się dopiero w latach 50. i nie ma nic wspólnego z klubami działającymi w okresie międzywojennym. W związku z tym rodowód Arki od 1929 r. jest, delikatnie mówiąc, mocno naciągnięty. Tylko po co? Zastanawiam się, jak można było przypisać sobie historię wszystkich klubów (poza KS Bałtyk) i przyjąć jako własną, nie mając na to potwierdzających dokumentów

• 13 13

• arka kłamie cd (1)

W szukaniu rodowodu Klubu Arka pokusiłem się, na podstawie dostępnych źródeł, o próbę dokonania oceny i doszedłem do następujących wniosków. Pierwszy, że można się doszukać pewnych powiązań z KS Kotwica, który działał zarówno w okresie przed, jak i krótko po II wojnie światowej. Ale były to raczej związki personalne niż formalne. Drugi bardziej prosty, bo panowie M. Witczak w swojej książce o historii Arki i A. Gałęzewski w artykule w "Dzienniku Bałtyckim" z 18.07.2008 r. stwierdzają, że: "13 czerwca 1946 r. w świetlicy Stoczni Rybackiej, powołano Rybacki Klub Sportowy MIR, od którego w prostej linii wywodzi się dzisiejsza Arka. Zaś Arka jako klub powstała w 1952 r., kiedy to w wyniku różnych dokonywanych zmian i reorganizacji w strukturach sportu polskiego wyodrębniono koło sportowe Kolejarz-Arka".