Gole strzelali obrońcy

7 marca 2009 (artykuł sprzed 15 lat)

Piłkarze Lechii pewnie zainkasowali trzy punkty w 19. kolejce ekstraklasy. Gdańszczanie pokonali na własnym boisku Ruch Chorzów 2:0 (0:0) i zrównali się z tym rywalem dorobkiem punktowym. Co ciekawe oba gole zdobyli obrońcy!

Bramki: K.Bąk 60, Kawa 81.

LECHIA: Kapsa - Pęczak (48 Kawa), K.Bąk, Ćvirik, Mysona - Kaczmarek (90 Buzała), Surma, Wołąkiewicz, Rogalski - Rybski (63 Wiśniewski), Kowalczyk.

RUCH: Pilarz - Nykiel, Grodzicki, Sadlok, Brzyski - Grzyb, Baran, Nowacki (72 Mizgajski), Balaz (72 Janoszka) - Jezierski (61 Sobiech), Fabus.

Sędzia: Walczyński (Lublin). Żółte kartki: Buzała (Lechia), Sadlok, Grodzicki (Ruch).

Jacek Zieliński planował dwie zmiany w porównaniu z inauguracją. Skończyło się na jednej, na wejściu Andrzeja Rybskiego. Z wariantu z Piotrem Kasperkiewiczem szkoleniowiec musiał się wycofać, gdyż rozgrywający już na rozgrzewce doznał kontuzji. Tym samym do "11" znów wszedł Hubert Wołąkiewicz, ale Paweł Pęczak nie oddał już mu opaski.

Pierwszy gol, a nawet gole mogły paść już w piątej minucie. Najpierw po ataku Pawła Pęczaka w polu karnym padł Martin Fabus, a kilkanaście sekund później, ale już po drugiej stronie boiska Maciej Sadlok przewrócił Macieja Kowalczyka. W obu przypadkach Jacek Walczyński nie dopatrzył się fauli i karnych nie było.

Pierwsza połowa toczyła się pod dyktando Lechii, ale klarownych sytuacji nie było. Ruch grał twardo i nie wahał się faulować nawet bezpośrednio przed polem karnych. Już przed przerwą gospodarze mieli trzy rzuty wolne w odległości 20-25 metrów od bramki przeciwnika, ale uderzenia Kowalczyka i Petera Ćvirika zatrzymały się na murze, a strzał Arkadiusza Mysony, choć celny był zbyt lekki i Krzysztof Pilarz, który grał w Gdańsku w czasach Lechii/Polonii pewnie piłkę złapał.

Przed przerwą miejscowym największe niebezpieczeństwo groziło z prawej strony boiska. środkowi pomocnicy praktycznie na pamięć grali piłki za plecy lewego defensora Lechii, a dochodził do nich Wojciech Grzyb. W 18. minucie kapitan Ruchu strzelił jeszcze niecelnie, ale w 27. tylko doskonała interwencja Pawła Kapsy zapobiegła utracie gola. Golem zapachniało także w 41. minucie. Tym razem Grzyb cofnął się, a jego pozycję zdublował prawy obrońca. Gdy Krzysztof Nykiel wbiegł w pole karne dostał idealne podanie od Grzyba, ale na szczęście dla biało-zielonych defensor strzelił niecelnie. - Graliśmy dobrze, ale nie potrafiliśmy wykończyć akcji - mówił po meczu Bogusław Pietrzak, trener Ruchu.

Po zmianie stron znów rozpoczęło się od kontuzji. Tym razem uraz nie pozwolił kontynuować gry Pęczakowi. Po raz pierwszy przed gdańską publicznością w ekstraklasie mógł zaprezentować się Jakub Kawa.

Tak jak narzekaliśmy na obronę Lechii przed stałymi fragmentami, tak z rożnych i wolnych gdańszczanie zrobili dziś swój atut. Zaraz po przerwie groźnie było po kornerach bitych przez Marcina Kaczmarka. Dośrodkowania z pola karnego wybijali chorzowianie, ale zbyt krótko, zapraszając do strzałów. Mocno i celnie uderzali Maciej Rogalski i Łukasz Surma, ale Pilarz dobrze bronił.

W 60. minucie gra na faul Ruchu została ukarana. Kaczmarek sam wymierzył sprawiedliwość. Gdy znów rywale go kopnęli, podszedł do wolnego z około 30 metrów. Prawy pomocnik Lechii idealnie dośrodkował w pole bramkowe, a tam piłkę głową do siatki rywali wpakował Krzysztof Bąk.

Ruch od razu próbował odrobić straty. Niecelnie uderzał głową Fabus, a uderzenie Grzyba na róg wybił Kapsa.

W 81. minucie było 2:0 po golu wychowanka Lechii - Kawy. Prawy obrońca doskonale poszedł za akcją, wbiegł w pole karne, a następnie po przerzucie Kowalczyka popisał się kapitalnym uderzeniem głową. Piłka odbiła od poprzeczki, ziemi, słupka i wpadła do siatki!

- Nasza gra była dobra, a jestem przekonany, że w kolejnych meczach nasza dyspozycja będzie jeszcze wzrastać - zapewniał uradowany trener Jacek Zieliński.

Tabela wprowadzona: 2009-03-08

Pozostałe wyniki 19. kolejki: Górnik Zabrze - Arka Gdynia 2:2 (1:2), ŁKS Łódź - Cracovia Kraków 4:3 (1:2), Wisła Kraków - Polonia Warszawa 2:1 (1:0), Śląsk Wrocław - Polonia Bytom 3:0 (1:0), Piast Gliwice - GKS Bełchatów 1:0 (1:0), Lech Poznań - Jagiellonia Białystok 1:0 (0:0), Legia Warszawa - Odra Wodzisław 4:0 (1:0).