Wiadomości

stat

Golf. Nie tylko dla biznesmenów

Najnowszy artukuł na ten temat

Serwis, naprawa i czyszczenie aquaparku w Sopocie

Początkujący gracz nie musi od razu kupować całego sprzętu. Można kompletować go sukcesywnie lub wypożyczyć.
Początkujący gracz nie musi od razu kupować całego sprzętu. Można kompletować go sukcesywnie lub wypożyczyć. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Drużynowe Mistrzostwa Europy Seniorów 2014 "Senior Golf Championship 2014" odbywają się w tym roku na polu golfowym Sierra Golf Club, usytuowanym w naszym regionie, w okolicach Wejherowa. Turniej jest prestiżową imprezą golfową, dzięki czemu oczy światowej sławy graczy zostały skierowane na nasz kraj. Czy oznacza to wzrost zainteresowania tym sportem w Trójmieście - i nie tylko?Turniej trwa od 2 do 6 września, a o tytuł mistrzowski walczyło 20 reprezentacji narodowych. Aktualnie na polu odbywa się druga runda rywalizacji formacji w formacie match play, w której grają finaliści: Szwecja kontra Szkocja i Irlandia kontra Anglia. Wyniki rozgrywek śledzić można na stronie Polskiego Związku Golfa.
Przy okazji Mistrzostw mieliśmy okazję porozmawiać z przedstawicielem Europejskiej Federacji Golfa, Janem Hubrechtem.
 
Aleksandra Sobocińska: Popularność golfa w naszym regionie wciąż jest mała, mimo że blisko Trójmiasta mamy do dyspozycji naprawdę świetne pola golfowe. Jak możemy to zmienić?
 
Jan Hubrecht: To niemałe wyzwanie. Można zacząć od wypromowania polskich pół golfowych w krajach, w których ten sport jest bardzo popularny - Irlandii, Wielkiej Brytanii, Danii. Organizatorzy różnego rodzaju wycieczek mogą włączyć grę w golfa do oferty turystycznej i umieścić informację o pobliskich polach golfowych w przewodnikach, na mapach czy ulotkach. Takie foldery będą miały moc również wśród lokalnej społeczności. Pole golfowe jest często mylnie kojarzone jedynie ze spotkaniami biznesowymi. Tymczasem można tu miło spędzić czas z przyjaciółmi, rodziną, znajomymi z pracy. Każdy sport uprawiany na świeżym powietrzu jest zdrowy i na tym fakcie warto skupić ewentualną promocję.
 
Przeczytaj również: Swing, wood, tee. Golf dla początkujących

Zdrowie zdrowiem, ale za grę w golfa musimy zapłacić. Wydaje mi się, że największą barierą w naszym kraju jest przekonanie, że to sport dla bogaczy. Czy faktycznie gra musi wiązać się z wysokimi kosztami?
 
Niekoniecznie. W golfa można grać na wiele różnych sposobów. Początkujący gracze mogą skorzystać ze symulatorów, które są znacznie tańsze niż pełna gra na polu. Poza tym, zamiast każdorazowo płacić na wstęp, lepiej z góry wykupić roczną przynależność do danego pola golfowego. Wówczas, o ile oczywiście w miarę regularnie gramy w golfa, koszty są znacznie niższe. Im częściej gramy, tym jest to bardziej opłacalne. Sam sprzęt również nie musi być drogi, kije można kompletować stopniowo, a odzież kupować okazyjne podczas sezonowych wyprzedaży. Zresztą każdy sport wymaga pewnych nakładów finansowych na samym początku - czy chodzenie na siłownię, czy gra w tenisa, czy pływanie. Jest to najlepsza inwestycja, bo dotyczy zdrowia i dobrego samopoczucia.
 
Kupujemy karnet na cały rok, a nie możemy przez cały rok grać pod chmurką. Nie wyobrażam sobie partyjki choćby jesienią w ubraniach, które przecież krępują nasze ruchy.
 
Dopóki nie ma śniegu i ziemia nie jest zamrożona, można śmiało grać. Wystarczy ubrać się warstwowo w ubrania z cienkich, naturalnych i miękkich tkanin, które na pewno nie będą krępować naszych ruchów podczas swingu, jednocześnie będzie nam ciepło. W chłodne dni zamiast kurtki z szeleszczącymi rękawami świetnie sprawdza się puchowy bezrękawnik. Fakt, na polach bywa wietrznie, w końcu to otwarta przestrzeń. Ale na wszystko jest metoda.
 
Co pan myśli o "naszych" polach golfowych?
 
Szczerze mówiąc, jest to pierwsze polskie pole, na jakim mam okazję przebywać i grać. Jest bardzo w moim guście, a tutejsze krajobrazy są wręcz urzekające. Samo pole, wraz z układem dołków, ukształtowaniem terenu, klubem, restauracją, spełnia światowe standardy. Jestem zachwycony dbałością o detale i perfekcyjnym wręcz utrzymywaniem wysokiego poziomu. Zresztą, gdyby tak nie było, organizacja międzynarodowych zawodów nie miałaby miejsca w Sierra Golf Clubie. Na pewno jeszcze wrócę, mam nadzieję, że wówczas będę miał okazję pograć również na innych okolicznych polach.

Zobacz również: Gdzie w Trójmieście i okolicach można pograć w golfa?
 
Pana ulubione pola golfowe w Europie?
 
To zależy, pod jakim kątem to rozpatrywać. Jednakże, biorąc pod uwagę fakt, że na co dzień mieszkam w dość zimnym kraju, lubię gościć tam, gdzie jest ciepło. Dlatego też najczęściej podróżuję na południe Europy, np. do Portugalii. Jeśli chodzi o zapierające dech w piersiach krajobrazy, to największe wrażenie robią na mnie pola usytuowane blisko morza, np. w Belgii, Irlandii, Szkocji.

Chcesz pograć w golfa, ale nie wiesz, od czego zacząć? Koniecznie zobacz nasz film

Mat. arch. trojmiasto.pl

Opinie (50) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane