Sukcesy gdańskiego floretu nie tylko u siebie

17 listopada 2015 (artykuł sprzed 8 lat)
Najlepsi floreciści Memoriału Romualda Piaseckiego. Pierwszy z lewej Piotr Borowiec. Najlepsi floreciści Memoriału Romualda Piaseckiego. Pierwszy z lewej Piotr Borowiec.

Gdańska młodzież kolekcjonuje sukcesy we florecie. Piotr Borowiec wygrał na rodzimych planszach XV Memoriał Romualda Piaseckiego juniorów młodszych, Anna Szymczak była najlepsza w zawodach Pucharu Polski juniorek, Tomasz Gorczyca triumfował w międzynarodowym turnieju w Berlinie wśród 10-latków, a wcześniej wraz z Leną Piątkowską staną na najwyższym stopniu podium w ogólnopolskim turnieju dzieci.

Gdańsk już po raz piętnastu uczcił pamięć Romualda Piaseckiego, który w latach 1973-1998 stał na czele pomorskiego okręgu, zasiadał także we władzach krajowego związku. Gościem specjalnym była córka patrona zawodów, Ilona Budzan, która wręczyła specjalne puchary dla najwyżej sklasyfikowanych gdańskich zawodników.

Do rywalizacji przystąpiło 178 uczestników. Turniej tak dla dziewcząt jak i chłopców miał rangę Pucharu Polski w kategorii junior młodszy. Wśród florecistów gospodarze wprowadzili aż trzech przedstawicieli na podium. Zwyciężył Piotr Borowiec, a najniższym stopniu podium stanęli: Patryk MartyniakJakub Cierluk.

Być może wyniki zawodników UKS Atena Gdańsk byłyby jeszcze lepsze, gdyby nie musieli walczyć przeciwko sobie. W ćwierćfinale Martyniak pokonał Jakuba Dołżyckiego 15:11. Natomiast w półfinale Borowiec pokonał Cierluka 15:7. W finale Piotr rozprawił się z Szymonem Czartoryskim (Wrocławianie) 15:9.

Najlepsi juniorzy młodsi w Memoriale Piaseckiego i najwyżej sklasyfikowani gdańszczanie
1. Borowiec
2. Czartoryski
3. Cierluk i Martyniak
5. J.Dołżycki
---------------
10. Kacper Seyfried, 11. Mateusz Możejko, 13. Adam Podralski, 15. Mateusz Dołżycki, 16. Marcin Filiks (wszyscy UKS Atena)

W memoriale juniorek młodszych po raz drugi z rzędu triumfowała Renata Tomczak. W finale florecistka IKS Jamalex Leszno pokonała najlepszą z gospodyń - Aleksandra Jeglińska (UKS de La Salle Gdańsk) 15:6.

Tutaj też w decydującej fazie turnieju nie zbrakło pojedynków gdańsko-gdańskich. W ćwierćfinale Julia Lidzbarska pokonała Martę Mech (obie UKS Atena) 15:13, a w półfinale sama uznała wyższość Jeglińskiej, przegrywając 11:15.

Szansę na podium miała także Joanna Toporska, ale prysły one, gdy na jej drodze już w ćwierćfinale stanęła późniejsza triumfatorka. Zawodniczka UKS Atena uległa Tomczak 7:15.

Najlepsze juniorki młodsze w Memoriale Piaseckiego i najwyżej sklasyfikowane gdańszczanki
14. Natalia Muklewicz (UKS Atena)

4 grudnia w tradycyjnych zawodach "O kirys Jana III Sobieskiego" walczyć będą w Gdańsku juniorki i juniorzy. W tej kategorii także możemy liczyć na przedstawicieli gospodarzy na podium. Wskazują przynajmniej na to wyniki drugiego turnieju z cyklu Pucharu Polski, który w tej kategorii odbył się w Poznaniu.

Wśród florecistek najlepsza okazała się Anna Szymczak. Natomiast w rywalizacji florecistów drugi był Maxime Tarasiewicz, a trzeci Patryk Szulpin (wszyscy Sietom AZS AWFiS Gdańsk).

Ze starszymi rywalami bez kompleksów walczył już zwycięzca memoriału. Borowiec sklasyfikowany został na 6. miejscu. Czołową "10" zamknął Mikołaj Rudnicki (Sietom).

Tomasz Gorczyca wygrał zawody florecistów rocznika 2005 w Berlinie. Tomasz Gorczyca wygrał zawody florecistów rocznika 2005 w Berlinie.
Dużą ochotę do startów przejawiają także najmłodsi adepci floretu. Trzech z nich wybrało się na międzynarodowy turniej do Berlina. Na listę triumfatorów 20. Int. Wittenauer Fuchs wpisał się Tomasz Gorczyca. 10-latek UKS Atena, trenujący pod okiem Pawła Papużyńskiego w drodze na najwyższy stopień podium musiał stoczyć aż 20 walk, a w finale po dogrywce pokonał Łotysza Aleksa Gafe.

Startujący w tej samej kategorii (rocznik 2005) Łukasz Kulpaczyński był szósty. Natomiast Jakub Gorczyca w gronie florecistów urodzonych w latach 2006-07 zajął w Berlinie 5. miejsce.

Przed wyruszeniem do Niemiec Tomek stanął również na najwyższym stopniu podium w ogólnopolskim turnieju "O Puchar Prezydenta Gdańska". Zawody, które odbyły się po raz piąty, miały rekordową obsadę. Na planszach Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 26 stawiło się blisko 200 szermierzy z 12 klubów. Wśród gospodarzy poza Gorczycą 1. miejsce wywalczyła również Lena Piątkowska.

Triumfatorzy turnieju o Puchar Prezydenta Gdańska i miejsca najlepszych gdańskich florecistek i florecistów