Górnik Zabrze - Lechia Gdańsk 0:2. Wicelider przez niespełna dobę

18 sierpnia 2018 (artykuł sprzed 5 lat)
aktualizacja: godz. 20:01 (19 sierpnia 2018)

Radość Karola Fili (nr 19) i Flavio Paixao (28), choć ostatecznie gol temu pierwszemu nie został zaliczony, a uznany został za trafienie samobójcze. Radość Karola Fili (nr 19) i Flavio Paixao (28), choć ostatecznie gol temu pierwszemu nie został zaliczony, a uznany został za trafienie samobójcze.

Lechia Gdańsk wygrała z Górnikiem w Zabrzu 2:0 (2:0). Ten wynik został okupiony aż ośmioma żółtymi kartkami oraz przymusową pauzą w następnej kolejce Michała Nalepy. To już czwarty mecz biało-zielonych w tym sezonie bez straty gola, co czyli ich defensywę najlepszą w ekstraklasie. Po sobotnich spotkaniach ekipa Piotra Stokowca została wiceliderem ekstraklasy. Niespełna dobę później oddała tę pozycję Jagiellonii Białystok, a po 5. serii gier plasuje się na 3. pozycji.

1 Loska – 13 Michalski, 15 Suarez, 5 Bochniewicz, 27 Gryszkiewicz – 22 Matuszek, 28 Ambrosiewicz - 21 Smuga, 7 Żurkowski, 9 Jimenez – 17 Angulo
Sędziowie: Jakubik (Siedlce) oraz Ślusarski, Lisowski
Widzów: 14 087
12 Kuciak - 19 Fila, 25 Nalepa, 5 Vitoria, 22 Mladenović - 35 Łukasik - 28 Paixao, 6 Kubicki, 9 Lipski, 17 Haraslin - 18 Arak
  • 37' 28 Ambrosiewicz Zmiany 11 Liszka
  • 61' 21 Smuga Zmiany 45 Ryczkowski
  • 81' 22 Matuszek Zmiany 8 Nowak
  • 69' 18 Arak Zmiany 8 Mak
  • 73' 21 Fila Zmiany 33 Lewandowski
  • 80' 17 Haraslin Zmiany 90 Sobiech
  • 23' Bochniewicz samobójczy
  • 33' Paixao
  • 24' Nalepa
  • 35' Fila
  • 35' Łukasik
  • 44' Lipski
  • 45+1 Kubicki
  • 79' Haraslin
  • 85' Kuciak
  • 88' Mak

Lechia w tym sezonie nie straciła gola na stadionie mistrza i wicemistrza Polski. Warto kontynuować tę serię na arenie czwartej drużyny minionego sezonu

PRZECZYTAJ WYWIAD Z DUSANEM KUCIAKIEM

trener Stokowiec musiał dokonać dwóch zmian w defensywie. Za kontuzjowanego Augustyna wprowadził do gry Vitorię (LECHIA Gdańsk), a po sprzedaży Stolarskiego na prawej obronie szansę otrzymał Fila (LECHIA Gdańsk). Wcześniej grał on na środku i prawej stronie drugiej linii, ale z rolą obrońcy dobrze zapoznał się podczas wypożyczenia do I-ligowej Chojniczanki

SPRAWDŹ, CO MOŻE, A CO MUSI ZMIENIĆ LECHIA W SKŁADZIE NA MECZ Z GÓRNIKIEM
Stolarski został wymieniony za Michalaka. Skrzydłowego nie ma jeszcze na ławce rezerwowych. Co ciekawe o pozyskanie tego piłkarza z Legii zabiegał także Górnik

PRZECZYTAJ, CO JACEK GREMBOCKI SĄDZI O TRANSAKCJI NA LINII LECHIA - LEGIA
na ławce usiadł inny z sierpniowych nabytków - Sobiech. W wyjściowym składzie znów szansa gry dla Araka
(LECHIA Gdańsk)

ZAGŁOSUJ: KTO BĘDZIE NAJLEPSZYM STRZELCEM LECHII: PAIXAO, ARAK CZY SOBIECH?
rezerwowi Lechii: 1 Alomerović- 4 Chrzanowski, 33 Lewandowski, 8 Mak, 16 Borysiuk, 33 Lewandowski, 80 Sooćko, 90 Sobiech
Górnik zaczyna identyczną "11", jaką grał przed tygodniem w meczu w Gdyni, który zakończył remisem 1:1
rezerwowi Górnika: 33 Bielica - 3 Wolniewicz, 6 Biedrzycki, 8 Nowak, 11 Liszka, 14 Koj, 45 Ryczkowski
piłkarze wychodzą na prezentację przy dźwiękach dzwonka i śpiewów kibiców gospodarzy
Lechia stalowe stroje, Górnik w czerwono-białych strojach z niebieskimi dodatkami
losowanie stron przez kapitanów Paixao (LECHIA Gdańsk) i Matuszka
1'
od środka rozpoczęła Lechia
3'
odważny początek Lechii. Stara się utrzymywać piłkę na połowie gospodarzy
5'
zwija się z bólu na murawie Haraslin (LECHIA Gdańsk), który był faulowany przez Suareza (Górnik Zabrze). Nie ma kartki, ani interwencji masażystów
6'
pomocy medycznej wymaga Bochniewicz (Górnik Zabrze)
7'
obrońca Górnika zostaje na boisku
8'
niecelny strzał głową Araka (LECHIA Gdańsk) po dośrodkowaniu Mladenovicia (LECHIA Gdańsk)
9'
Paixao (LECHIA Gdańsk) wywalczył róg
9'
bez zagrożenia dla Górnika po dośrodkowaniu z rogu Lipskiego (LECHIA Gdańsk)
10'
dotarli na stadion kibice Lechii
12'
Fila (LECHIA Gdańsk) przedarł się prawym skrzydłem, mijając dwóch rywali, ale nie udało mu się dograć piłki do Araka (LECHIA Gdańsk)
12'
nadal przewaga Lechii
14'
doskonała interwencja Nalepy (LECHIA Gdańsk), który zabrał piłkę Suarezowi (Górnik Zabrze), tym samym kończąc kontrę Górnika
15'
na trybunie selekcjoner reprezentacji Polski, a także m.in. były trener Lechii - Jerzy Brzęczek

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O PRACY W GDAŃSKU TEGO SZKOLENIOWCA

17'
Gryszkiewicz (Górnik Zabrze) ograł Łukasika (LECHIA Gdańsk), ale nie zdołał dośrodkować. Piłka uciekła mu poza boisko. Od bramki zaczyna Kuciak (LECHIA Gdańsk)
18'
"Hej BKS" - donośnie z sektora Lechii
19'
Matuszek (Górnik Zabrze) zablokował strzał Haraslina (LECHIA Gdańsk)
19'
szybka kontra Górnika. Żurkowski (Górnik Zabrze) nie sięgnął piłki w "16"
20'
Michalski (Górnik Zabrze) wrzucił z autu w pole bramkowe Lechii. Nie trafił w piłkę Jimenez (Górnik Zabrze). Od bramki Kuciak (LECHIA Gdańsk)
23'
[0:1] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zaliczona bramka samobójcza Bochniewicza. To on bowiem nieporadnie próbował zablokować strzał Fili, a sprawił, że piłka, która raczej nie trafiłaby do celu, znalazła się w siatce. Zmylony Loska nie miał szans na skuteczną interwencję.
24'
Żółtą kartką został ukarany Nalepa (LECHIA Gdańsk).
24'
to 4. żółta kartka Nalepy (LECHIA Gdańsk) w tym sezonie. Nie zagra w następnej kolejce
26'
niecelny strzał z wolnego Angulo (Górnik Zabrze)
26'
Lipski (LECHIA Gdańsk) przejął piłkę źle wybitą przez bramkarza Górnika, ale podał ją pod nogi rywali zamiast do Paixao (LECHIA Gdańsk), który był w "16"
27'
dobra interwencja Kuciaka (LECHIA Gdańsk), który wybił piłkę po dośrodkowaniu Jimeneza i strzale głową Angulo (Górnik Zabrze)
29'
Michalski (Górnik Zabrze) zablokował dośrodkowanie Mladenovicia (LECHIA Gdańsk). Róg dla Lechii
29'
bez zagrożenia dla Górnika po dośrodkowaniu z rogu Mladenovicia (LECHIA Gdańsk)
30'
kolejny róg. Tym razem piłka wybita poza boisko przez gospodarzy po akcji Haraslina (LECHIA Gdańsk)
31'
Loska (Górnik Zabrze) zbyt krótko piąstkuje po dośrodkowaniu Mladenovicia (LECHIA Gdańsk). Bramkarz Górnika nabił piłką Nalepę (LECHIA Gdańsk). Obrońca Lechii nie zdołał skierować piłki do siatki
32'
Paixao (LECHIA Gdańsk) zwolnił kontrę Lechii i najwyraźniej polował na faul. Sędzia zagwizdał. Wolny około 25 metrów od bramki Górnika
33'
[0:2] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Paixao. Z wolnego Lipski strzelił w słupek, a dobitkę do pustej już bramki z 5. metra skierował Flavio
35'
Loska (Górnik Zabrze) odbija piłkę, którą wzdłuż bramki zagrywał Paixao (LECHIA Gdańsk). Nie ma nikogo na dobitkę.
35'
Żółtą kartką został ukarany Fila (LECHIA Gdańsk).
35'
Żółtą kartką został ukarany Łukasik (LECHIA Gdańsk).
35'
Fila (LECHIA Gdańsk) za faul, Łukasik (LECHIA Gdańsk) za protesty
36'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) odbił piłkę po strzale z wolnego, a potem dwa kolejne uderzenie gospodarzy zablokowane
37'
Górnik Zabrze przeprowadza pierwszą zmianę. Boisko opuszcza Ambrosiewicz, w jego miejsce wchodzi Liszka.
37'
szybka zmian trenera Brosza. Zapewne szkoleniowcowi Górnika chodzi o zniwelowanie przewagi Lechii w środkowej strefie boiska
39'
po dośrodkowaniu Kubickiego (LECHIA Gdańsk) z woleja uderzył Haraslin (LECHIA Gdańsk). Szkoda, że niecelnie
40'
niecelna główka Smugi (Górnik Zabrze)
41'
Lipski (LECHIA Gdańsk) wrzucił piłkę w pole karne, Mladenović (LECHIA Gdańsk) próbował dograć do Araka (LECHIA Gdańsk), ale piłkę przechwycił Loska (Górnik Zabrze)
44'
Żółtą kartką został ukarany Lipski (LECHIA Gdańsk) po faulu na Smudze
45'
strzał z wolnego Smugi (Górnik Zabrze) w mur
45'
Vitoria (LECHIA Gdańsk) wymaga pomocy masażystów. To on blokował w murze przed chwilą strzał z wolnego
45'
2 minuty doliczone do pierwszej połowy
45+1
Lechia na razie w "10", ale Vitoria (LECHIA Gdańsk) wróci do gry
45+1
Żółtą kartką został ukarany Kubicki (LECHIA Gdańsk). Znów faulowany Smuga
45+3
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. LECHIA PROWADZI W ZABRZU 2:0
Bardzo dobra połowa w wykonaniu Lechii i zasłużone prowadzenie. Przez pół godziny gdańszczanie zdecydowanie dyktowali warunki gry, a przewagę udokumentowali dwoma golami. Wykazali się przy tum 100-rocentową skutecznością, gdyż właśnie tyle uderzeń oddali w światło bramki.
Potem nieco się cofnęli, pozwolili Górnikowi pograć w ataku pozycyjnym, a sami próbowali kontrować.
To co tylko może martwić to aż pięć żółtych kartek dla piłkarzy Lechii. Muszą uważać na faule, bo mogą nie dotrwać do końca w pełnym składzie.
46'
drugą połowę rozpoczął Górnik
46'
w przerwie żaden z trenerów nie zdecydował się na zmiany
47'
Haraslin (LECHIA Gdańsk) wywalczył róg
48'
51'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) pewnie złapał piłkę po dośrodkowaniu z wolnego Smugi (Górnik Zabrze)
52'
na spalonym Angulo (Górnik Zabrze)
54'
Nalepa (LECHIA Gdańsk) uderzył pięta z 17. metra! Piłka przeszła nad poprzeczką
56'
na spalonym Paixao (LECHIA Gdańsk)
56'
Górnik stara się atakować, ale zbytnio mu to nie wychodzi. Lechia dobrze zorganizowana w defensywie i czeka na okazję do kontry
57'
znów na spalonym złapany Angulo (Górnik Zabrze)
60'
strzał nad poprzeczką Mladenovicia (LECHIA Gdańsk) z niespełna 30 metrów z wolnego
61'
Górnik Zabrze przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Smuga, w jego miejsce wchodzi Ryczkowski.
62'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) pewnie złapał piłkę po dośrodkowaniu Gryszkiewicza (Górnik Zabrze)
62'
"Gdańska Lechia" - chóralne śpiewy w sektorze gości
63'
róg dla Górnika
63'
bez zagrożenia dla Lechii po dośrodkowaniu z rogu Ryczkowskiego (Górnik Zabrze)
66'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) pewnie broni po strzale z dystansu Żurkowskiego (Górnik Zabrze)
67'
Liszka (Górnik Zabrze) zdecydował się na drybling w polu karnym Lechii, ale stracił piłkę
67'
rozgrzewa się Mak
68'
mocno niecelny strzał z dystansu Liszki (Górnik Zabrze)
69'
strzał Angulo (Górnik Zabrze) tuż obok słupka
69'
LECHIA Gdańsk przeprowadza pierwszą zmianę. Boisko opuszcza Arak, w jego miejsce wchodzi Mak.
70'
jest też zmiana w ustawieniu. Mak (LECHIA Gdańsk) zajmuje miejsce na prawym skrzydle, a do ataku z tej pozycji przesunięty Paixao (LECHIA Gdańsk)
70'
kapitalnie Kuciak (LECHIA Gdańsk) odbił piłkę do boku po strzale Żurkowskiego (Górnik Zabrze)
73'
LECHIA Gdańsk przeprowadza drugą zmianę. Boisko opuszcza Fila, w jego miejsce wchodzi Lewandowski.
73'
nieco zaskakująca zmiana, bo Lewandowski (LECHIA Gdańsk) dotychczas był ustawiany na lewej stronie defensywy lub jako wahadłowy piłkarz z tej strony boiska. Teraz zajął miejsce z prawej strony defensywy
75'
róg dla Lechii
75'
tym razem z rogu Lipski (LECHIA Gdańsk) zagrał krótko do Mladenovicia (LECHIA Gdańsk), który dośrodkował. Był strzał głową, ale Loska (Górnik Zabrze) nie dał się zaskoczyć
76'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) broni kolejny strzał z dystansu Żurkowskiego (Górnik Zabrze)
77'
Mak (LECHIA Gdańsk) przedarł się prawym skrzydłem i dograł w pole karne do Paixao (LECHIA Gdańsk). Strzał Flavio został zablokowany
78'
będzie debiut Sobiecha w Lechii
79'
Żółtą kartką został ukarany Haraslin (LECHIA Gdańsk).
80'
LECHIA Gdańsk przeprowadza ostatnią zmianę. Boisko opuszcza Haraslin, w jego miejsce wchodzi Sobiech.
80'
znów zmiana w ustawieniu Lechii. Sobiech (LECHIA Gdańsk) na pozycję "9", Paixao (LECHIA Gdańsk) wraca na skrzydło, ale tym razem na lewe, czyli tam gdzie grał Haraslin
81'
Górnik Zabrze przeprowadza ostatnią zmianę. Boisko opuszcza Matuszek, w jego miejsce wchodzi Nowak.
83'
84'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) obronił strzał głową Angulo (Górnik Zabrze) po dośrodkowaniu z rogu Liszki (Górnik Zabrze)
85'
Żółtą kartką został ukarany Kuciak (LECHIA Gdańsk) za opóźnianie wybicia piłki spod własnej bramki
88'
Żółtą kartką został ukarany Mak (LECHIA Gdańsk).
88'
to już 7 żółta kartka dla piłkarzy Lechii w tym meczu
89'
Żurkowski (Górnik Zabrze) wymaga pomocy medycznej
90'
pomocnik Górnika opuszcza boisko na noszach. Gospodarze w "10", bo limit zmian wykorzystali
90'
5 minut doliczone
90+2
Żurkowski (Górnik Zabrze) nie wróci do gry. Górnik kończy w "10"
90+4
Angulo (Górnik Zabrze) zagrał w pole karne, a Liszka (Górnik Zabrze) kopnął piłkę nad bramką
90+5
niecelny strzał Maka
90+5
LECHIA WYGRAŁA W ZABRZU 2:0. OBECNIE JEST WICELIDEREM EKSTRAKLASY
W drugiej połowie Lechia skupiła się na kontrolowaniu gry i utrzymywaniu korzystnego wyniku. Oddała optyczną przewagę Górnikowi. Jednak gospodarze poza strzałami z dystansu nie potrafili zagrozić gdańskiej bramce. To co zmierzało w jej światło, pewnie łapał lub odbijał dobrze dysponowany Kuciak (LECHIA Gdańsk).
Dzięki wygranej Lechia będzie wiceliderem ekstraklasy co najmniej do niedzielnego meczu Jagiellonia - Piast. Gdyby w tym spotkaniu nie było rozstrzygnięcia, to biało-zielony utrzymają 2. lokatę do zakończenia 5. kolejki.

Wyniki 5 kolejki

• Górnik Zabrze - Lechia Gdańsk 0:2 (0:2)
  • Wisła Płock - Arka Gdynia 1:3 (0:0)
  • Cracovia - Zagłębie Lubin 0:1 (0:1)
  • Miedź Legnica - Korona Kielce 1:1 (0:0)
  • Legia Warszawa - Zagłębie Sosnowiec 2:1 (1:0)
  • Jagiellonia Białystok - Piast Gliwice 2:1 (1:0)

• (1)

Czym tu się podniecać? Tym że Lechia jest najlepsza z najgorszych.

• 3 16

• Totalny d**il janusz w kapciach.

• 1 1

• A największe brawa za szczerość wobec kibiców. Tak trzymać Panie trenerze!!!

• 5 0

• (5)

Drużyny Stokowca zawsze dobrze zaczynają. A prawda jest taka, że nie potrafi przygotować drużyny do sezonu. Zawsze są słabo przygotowane do sezonu, zarówno mentalnie jak i fizycznie. W przeciwieństwie do Arki, która po mału się rozkręca i potrafi grać piłką. Różnica kolosalna na korzyść Arki niestety. Pisze to ja fan Bałtyku.

• 1 10

• marna prowokacja tepy śledziu (4)

nie porównuj tego małego zakompleksionego klubiku jakim jest arka z Władcami Północy i Najlepszym klubem na Pomorzu jakim jest Lechia

• 2 3

• d**il

• 0 1

• (2)

Arka 2 puchary Polski i 2 superpuchary. Lechia 1 puchar zresztą kupiony przez bandziora.

• 2 2

• lechia to na jarmarku dominikańskim ten swój puchar kupiła

• 1 1

• Kogo obchodzi jakiś wasz śmieszny puchar? Do pięt nie dorastacie to jedyne co wam zostaje to brandzlować się pucharem za drugorzędne rozgrywki.

• ??

Kibic ze mnie żaden, ale zaglądam na wyniki i lubię wiedzieć jak Lechii idzie. Nie podzielam Twego entuzjazmu. "BKS" ma dziwną tendencję do luzowania gumki w majtkach. Pól sezonu gra jak zaczarowany, wygrywa z najlepszymi w lidze, leszczy leje bezlitośnie aż nagle, gumka się luzuje z lapsami przegrywają, remisują wszytko jak leci. I zawsze 4 miejsce w tabeli albo obrona przed spadkiem.

• 0 0

• Jeszcze 10 minut i ten drukarz dał by LG 11 zółtych kartek (7)

• 224 15

• Mądra ekipa była na boisku. (2)

Peszko by pewnie wyłapał druga żółtą.

Sorry Peszko za ten wpis, ale zacznij myśleć "dwa kroki do przodu" na boisku. Ile Ty masz lat ?

• 15 5

• Czyli kara Peszki i jego brak na boisku służy Lechii. Im dłużej Peszko poza murawą, tym lepiej dla zespołu. (1)

• 16 1

• LG

Właśnie Haraslin jest lepszy

• 13 0

• Kartka dla Fili?? (2)

Jak można było dać kartkę dla zawodnika, który trafił w piłkę jak należy. Tam nie powinno być nawet faulu !!!

• 20 0

• Kartki tylko dla jednej drużyny...

Przestańcie, przecież sędzia w ogóle nie był stronniczy ha ha ha...

• 7 0

• powiem ci jak senator Kogut - bo to twój poziom: g*wno się na piłce znosz!

• 0 3

• Według pzpn, lechia na tym etapie miała mieć maximum 7 punktów !!! a to już max !!!

• 3 0

• no to na derby juz jestesmy gotowi (5)

• 119 18

• przestaly mnie cieszyc zwyciestwa z frajerami, a arka do takich nalezy (2)

• 95 33

• Limanovia, Puszcza, Stal Stalowa Wola, Bytovia Bytów... frajerzy to kibice lechii, buhahahahahhaahha :)

• 2 6

• A puchary cie nie nudzą.Gablota pełna co ? marzeń

• 1 3

• Taka drużyna jak Lechia... (1)

...mając taki stadion, miasto i sponsorów powinna mierzyć w europejskie puchary.
      Trzeba tylko uporządkować sytuację w klubie i nauczyć się w końcu mądrze wydawać pieniądze - no i cierpliwość, strategia - dobre drużyny buduje się latami.
      Dobrze byłoby też się zaprzyjaźnić z jakimiś lepszymi drużynami by zagrać jakieś sparingi czy pożyczać zawodników. Wiem, że np. z "Bladem" (w ogóle ciekawe co u niego?) poszło słabo, ale to nie powód, by rezygnować.
      Szkoda, że główny właściciel prowadzi chyba z 50 biznesów w różnych krajach i klub ma u ostatniego cyca, chyba tylko raz czy dwa był w Gdańsku w ogóle.

• 5 4

• Wtedy sie obudziles spocony

• 3 3

• Sporo farta, przypadkowe gole, ale jest wygrana (5)

Arka wygrywa, Lechia wygrywa. trójmiasto zadowolone.

• Brawo! (2)

95 minut pod pełna kontrola! Jest potencjał w tej drużynie !

• 194 7

• (1)

Potencjał był wcześniej ale teraz jest trener!

• 22 0

• Za Nowaka też fajnie grali.

Trzymam kciuki za Stokowca !

• 11 2

• Nie chciałbym umniejszać sukcesu Lechii, ale.. (6)

To co zaprezentował dziś Górnik to absolutna profanacja piłki nożnej i potwierdzi to każdy kto choć trochę zna się na piłce

• 44 119

• Gra się tak jak przeciwnik pozwala..

Lechia na wiele im nie pozwoliła dlatego Górnik zagrał tak słabo...proste..

• 45 4

• (1)

Cała ta liga śmieszna ekstraklasa lub jak kto woli ekstraklasa to profanacja.. Ale jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma. Takie mamy realia w piłce. Nie ważne jak ważne że 3 3pkty