Górnik Zabrze - Lechia Gdańsk 1:2. Jest awans do półfinału Pucharu Polski

27 lutego 2019 (artykuł sprzed 5 lat)

Michał Mak na gola w pierwszej drużynie Lechii Gdańsk w oficjalnym meczu czekał dokładnie 3 lata. Poprzednią bramkę strzelił 27 lutego 2016 roku w spotkaniu ligowym z Piastem Gliwice (3:1). Michał Mak na gola w pierwszej drużynie Lechii Gdańsk w oficjalnym meczu czekał dokładnie 3 lata. Poprzednią bramkę strzelił 27 lutego 2016 roku w spotkaniu ligowym z Piastem Gliwice (3:1).

Lechia Gdańsk pokonała na wyjeździe Górnika Zabrze 2:1 (1:0). Gole na wagę awansu do półfinału Pucharu Polski oraz czeku dla klubu na 250 tysięcy złotych zdobyli: Michał MakTomasz Makowski. Pozostałe spotkania ćwierćfinałowego odbędą się od 12 do 14 marca. Po nich odbędzie się losowanie par i wskazani zostaną gospodarze kwietniowych meczów o finał. Bój o główne trofeum i 3 miliony złotych tradycyjnie 2 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni
Pobierz aplikację: Android iPhone

84 Chudy - 3 Sekulić, 2 Wiśniewski, 5 Bochniewicz, 14 Koj - 23 Matras - 11 Mystakidis, 28 Ambrosiewicz, 8 Gvilia, 9 Jimenez - 17 Angulo
Sędziowie: Musiał (Kraków) oraz Mucha, Ślusarski
1 Alomerović - 19 Fila, 25 Nalepa, 26 Augustyn, 22 Mladenović - 35 Łukasik - 8 Mak, 36 Makowski, 6 Kubicki, 28 Paixao - 90 Sobiech
  • 59' 28 Ambrosiewicz Zmiany 20 Baidoo
  • 59' 11 Mystakidis Zmiany 10 Wolsztyński
  • 84' 8 Gvilia Zmiany 15 Suarez
Zmiany Zmiany
  • 58' 8 Mak Zmiany 11 Michalak
  • 71' 90 Sobiech Zmiany 18 Arak
  • 90+1 28 Paixao Zmiany 29 Żukowski
  • 90+6 Angulo karny
Bramki Bramki
  • 33' Mak
  • 85' Makowski
  • 86' Wolsztyński
Kartki Kartki
  • 20' Makowski

Piotr Stokowiec: Jeśli będzie okazja grać o wielkie rzeczy to nie przeoczymy tego. Byłoby zgubne, gdybyśmy wypuścili wyobraźnię na miesiąc do przodu. My musimy się zaangażować w granie tu i teraz.

Przeczytaj co jeszcze mówił trener Lechii przed wyjazdem do Zabrza

zgodnie z zapowiedziami trener Lechii nie eksperymentuje. W "11" tylko dwie zmiany w porównaniu z ostatnim meczem ligowym.
Do gry w bramce pierwszy raz wiosną wchodzi Alomerović (LECHIA Gdańsk), a na skrzydle po raz pierwszy w tej rundzie od początku spotkania zagra Mak (LECHIA Gdańsk)

200 meczów Dusana Kuciaka w ekstraklasie. Sprawdź, dlaczego w tym sezonie jest najlepszym bramkarzem?
Mladenović (LECHIA Gdańsk), który w 4 ostatnich kolejkach ligowych strzelił dla Lechii 3 gole, zapewnia, że gra na dwóch frontach nie jest żadnym problemem ani dla niego, ani dla zespołu

Filip Mladenović (LECHIA Gdańsk): Mamy charakter zwycięzców. Przeczytaj wywiad z obrońcą Lechii
po raz pierwszy wiosną w "18" znalazł się Haraslin, który od początku przygotowań leczył kontuzję stopy
pełna ławka rezerwowych Lechii: 12 Kuciak, 55 Dymerski, 11 Michalak, 17 Haraslin, 18 Arak, 29 Żukowski, 80 Sopoćko
Jeśli jesteś kibicem Lechii i czujesz się mocny w FIFA 19, może reprezentować swój klub i mierzyć się z innymi

Jeśli chciałbyś reprezentować swój klub w Ekstraklasa Games nie możesz tego przegapić
również Górnik dokonał dwóch zmian na mecz z Lechią w porównaniu z ostatnim występem ligowym, w którym pokonał Zagłębie Sosnowiec 2:1
zmiany w środku obrony i pomocy. Do gry weszli Bochniewicz (Górnik Zabrze) i Ambrosiewicz (Górnik Zabrze)
ławka rezerwowych Górnika: 1 Loska, 4. Arnarson, 10 Wolsztyński, 15 Suarez, 20 Baidoo, 22 Matuszek, 27 Gryszkiewicz

Rozwój Katowice (II liga) - Górnik 1:4 po dogrywce

zwycięzca tego pojedynku awansuje do półfinału Pucharu Polski i zarobi 250 tysięcy złotych
Jeśli po 90 minutach gry nie będzie rozstrzygnięcia, sędzia zarządzi dogrywkę 2x15 minut. Gdyby i ona nie wyłoniła lepszego z tej pary, strzelane będą karne.

Puszcza Niepołomice - Miedź Legnica

Mecze półfinałowe wstępnie planowane są na 9-10 oraz 16-17 kwietnia. Też rozegrany zostanie w każdej parze jeden mecz. Drużyny będą podzielone w pary na drodze losowania
Lechia jest w trakcie doskonałej passy. W ekstraklasie i Pucharze Polski nie doznała porażki w 15 meczach z rzędu!
w tym sezonie w ekstraklasie Lechia grała z Górnikiem dwukrotnie. W Zabrzu wygrała 2:0, w Gdańsku aż 4:0
piłkarze wychodzą na prezentację. Lechia w stalowych strojach. Górnik biało-czerwone koszulki i białe spodenki
1'
od środka mecz rozpoczęła Lechia
1'
Alomerović (LECHIA Gdańsk) wybił na róg piłkę po strzale Angulo (Górnik Zabrze)
2'
krótko rozegrany przez gospodarzy korner nie zaskoczył Lechii
3'
aktywny Fila (LECHIA Gdańsk). Najpierw jego faulowano, teraz on przekroczył przepisy
4'
Chudy (Górnik Zabrze) piąstkuje piłkę po dośrodkowaniu Maka
5'
na spalonym Mak
6'
Mak (LECHIA Gdańsk) zaczął mecz na prawym skrzydle, a Paixao (LECHIA Gdańsk) ustawiony z lewej strony boiska
7'
pewna interwencja Chudego (Górnik Zabrze). Złapał piłkę po strzale z dystansu Paixao (LECHIA Gdańsk), mimo że był lekki rykoszet
8'
kolejna akcja Lechii prawym skrzydłem. Mak (LECHIA Gdańsk) zagrał w pole karne, do piłki doszedł Makowski (LECHIA Gdańsk), ale uderzył zbyt lekko, by zaskoczyć bramkarza Górnika
8'
na spalonym Angulo (Górnik Zabrze)
10'
Lechia zaczyna pressing już na połowie Górnika
12'
złe wybicie Alomerovicia (LECHIA Gdańsk). Jego błąd naprawił Nalepa (LECHIA Gdańsk), blokując Jimeneza (Górnik Zabrze)
12'
kiks Angulo (Górnik Zabrze) w polu karnym Lechii, a była to dobra okazja na gola
13'
Alomerović (LECHIA Gdańsk) dobrze obronił strzał Mystakidisa (Górnik Zabrze)
14'
pierwsze minuty spotkania pokazują, że obie drużyny mają ochotę atakować, żadna na razie nie trzyma się kurczowo defensywy
14'
po dośrodkowaniu Maka zablokowany strzał Mladenovicia (LECHIA Gdańsk). Róg dla Lechii
15'
Mak (LECHIA Gdańsk) z rogu do Mladenovicia (LECHIA Gdańsk), a ten dośrodkował. Po zbyt krótkim wybiciu piłki przez defensorów Górnika słaby strzał Łukasika (LECHIA Gdańsk)
16'
Wiśniewski (Górnik Zabrze) zablokował strzał Maka i kolejny róg
16'
podobny wariant rozegrania rogu przez Lechię. Mak (LECHIA Gdańsk) do Mladenovicia (LECHIA Gdańsk), ale tym razem bez zagrożenia dla gospodarzy
17'
Górnik wyszedł z kontrą po rogu Lechii. Alomerović (LECHIA Gdańsk) dobrze przechwycił dośrodkowanie
19'
częściej przy piłce Lechia. Górnik po stracie piłki szybko cofa się całą drużyną na własną połowę
20'
indywidualna akcja Angulo (Górnik Zabrze), ograł Augustyna i oddał dobry strzał. Alomerović (LECHIA Gdańsk) odbił piłkę
20'
Żółtą kartką został ukarany Makowski (LECHIA Gdańsk), który faulował Sekulicia
23'
świetnie interweniuje Alomerović (LECHIA Gdańsk) po strzale Matrasa, do którego piłkę na głowę wrzucił Gvilia
23'
przypomnijmy, że Matras (Górnik Zabrze) był piłkarzem Lechii. Podpisał 4-letni kontrakt, ale jego występy w Gdańsku skończyły się na rundzie jesiennej 2017 roku
24'
niecelny strzał Mystakidisa (Górnik Zabrze)
25'
coraz odważniejsze ataki Górnika. Gospodarze starają się długim podaniem dostarczyć piłkę do Angulo (Górnik Zabrze) bądź próbują przebić się skrzydłami
27'
Lechia znów podchodzi wyżej do rywali, by utrudnić mu rozegranie piłki
28'
nieudane dośrodkowanie Mladenovicia (LECHIA Gdańsk). Piłka w rękach Chudego (Górnik Zabrze)
28'
po dośrodkowaniu Maka Paixao (LECHIA Gdańsk) próbował przewrotki, ale nie trafił w piłkę
30'
od początku meczu doping dla Górnika, ale od czasu do czasu przebijają się z okrzykami także kibice Lechii, którzy licznie przyjechali wspierać drużynę
31'
zablokowany strzał Makowskiego (LECHIA Gdańsk) z dystansu, a poprawka Maka niecelna
32'
zbyt mocne podanie Ambrosiewicza (Górnik Zabrze) do Angulo (Górnik Zabrze). Piłkę przejął Alomerović (LECHIA Gdańsk)
33'
[0:1] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Mak. Kapitalny strzał Michała lewą nogą sprzed pola karnego. Akcja zaczęła się od przechwytu i przerzutu na własnej połowie Kubickiego. Mak tym razem nie zaatakował skrzydłem, jak czynił to poprzednio, a "ściął" do środka i uderzył bezpośrednio na bramkę
36'
znów próbował dośrodkowywać Mak. Duże kłopoty z zatrzymaniem tego piłkarza od początku meczu mają gospodarze
40'
strata gola ostudziła animusz ofensywny Górnika
41'
Koj (Górnik Zabrze) zablokował dośrodkowania Maka. Róg dla Lechii
42'
krótko rozegrany róg przez Lechię, ale szybka strata piłki
45'
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. LECHIA PROWADZI W ZABRZU 1:0
Widać, że Lechia do tego meczu jest bardzo dobrze przygotowana taktycznie. Trener Stokowiec podkreślał wagę analizy i rozpracowania rywala. I pierwsza połowa udowadnia, że "lekcja" została dobrze odrobiona. Gdańszczanie od początku konsekwentnie atakowali prawym skrzydłem. Na ogół Mak (LECHIA Gdańsk) kończył takie akcje dośrodkowaniem. Raz jeden, gdy miał więcej miejsca wykorzystał to, że ma mocniejszą lewą nogą i "ściął" do środka, a następnie mocno uderzył sprzed pola karnego. Dzięki temu Lechia prowadzi i jest o 45 minut od awansu do półfinału Pucharu Polski.
Jednak Górnika nie można jeszcze skreślać. Po stracie bramki stracił co prawda animusz, ale wcześniej potrafił stwarzać groźne akcje. To że Lechia nie straciła gola to zasługa Alomerovicia (LECHIA Gdańsk), gdyż defensorzy pozwolili na trzy groźne sytuacje pod jego bramką.
dla Maka to pierwszy gol w Lechii od 27 lutego 2016 roku. Jak widać zatem na bramkę czekał dokładnie 3 lata

Przypomnij sobie mecz sprzed trzech lat, w którym Mak strzelił gola dla Lechii
46'
drugą połowę rozpoczął Górnik
46'
obie drużyny bez zmian w składach
49'
Górnik stara się atakować, Lechia na razie rozbija te akcje
52'
53'
róg dla Górnika
55'
Alomerović (LECHIA Gdańsk) piąstkuje piłkę po dośrodkowaniu z rogu Gvilii
56'
dobrze ustawiony Alomerović (LECHIA Gdańsk) bez kłopotu złapał piłkę po strzale Sekulicia (Górnik Zabrze)
56'
rozgrzewa się Michalak
58'
LECHIA Gdańsk przeprowadza pierwszą zmianę. Boisko opuszcza Mak, w jego miejsce wchodzi Michalak.
58'
trener Stokowiec ostrożnie gospodaruje siłami swoich podopiecznych. Mak (LECHIA Gdańsk) grał dziś bardzo dobrze, ale był to zarazem jego pierwszy mecz w wyjściowej "11" od 7 listopada, stąd zmiana
58'
Górnik w odpowiedzi przygotowuje podwójną zmianę
58'
pierwsza akcja Michalaka (LECHIA Gdańsk), ale jeszcze bez celnego strzału
59'
Górnik Zabrze przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Ambrosiewicz, w jego miejsce wchodzi Baidoo.
59'
Górnik Zabrze przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Mystakidis, w jego miejsce wchodzi Wolsztyński.
60'
Alomerović (LECHIA Gdańsk) broni strzał Wolsztyńskiego (Górnik Zabrze)
62'
róg dla Lechii
62'
po dośrodkowaniu z rogu Mladenovicia (LECHIA Gdańsk) celnie główkował Augustyn (LECHIA Gdańsk), Chudy (Górnik Zabrze) pewnie złapał piłkę
64'
Wolsztyński (Górnik Zabrze) ożywił ofensywę Górnika. Kolejka akcja tego piłkarza. Tym razem dograł w pole karne do Angulo (Górnik Zabrze), ale Hiszpan niecelnie podawał
65'
Baidoo (Górnik Zabrze) wpadł w pole karne i mocno uderzył. Alomerović (LECHIA Gdańsk) wypuścił piłkę przy obronie, ale na szczęście dla Lechii nikogo nie było na dobitkę
66'
po podwójnej zmianie Górnik przejął inicjatywę
67'
Kubicki (LECHIA Gdańsk) próbował rozegrać kontrę, ale trafił piłką w... sędziego
67'
niecelny strzał Jimeneza (Górnik Zabrze)
69'
doskonała interwencja Augustyna (LECHIA Gdańsk), który w polu karnym zablokował strzał Angulo (Górnik Zabrze). I tylko róg dla rywali
69'
bez zagrożenia dla Lechii po rogu rywali
69'
rozgrzewa się Arak
70'
Lechia od kilku minut gra głównie na własnej połowie, koncentruje się na rozbijaniu ataków rywali
71'
LECHIA Gdańsk przeprowadza drugą zmianę. Boisko opuszcza Sobiech, w jego miejsce wchodzi Arak.
71'
roszada w ataku. Nie chodzi tylko o wzmocnienie ofensywy, ale także by piłkarz z nowym zapasem sił przeszkadzał rywalom w wyprowadzeniu piłki
72'
Alomerović (LECHIA Gdańsk) obroni strzał Jimeneza (Górnik Zabrze), który przebił się w polu karnym Lechii
73'
bez zagrożenia dla Lechii po rogu Górnika
76'
rośnie optyczna przewaga Górnika. Lechia wycofana całą drużyną na własną połowę
77'
kontra Michalaka (LECHIA Gdańsk). Próbował dograć piłkę na strzał Arakowi (LECHIA Gdańsk), ale napastnik Lechii zablokowany
77'
jeszcze Arak (LECHIA Gdańsk) pobiegł do sędziego, sugerując, że był faulowany, ale nic nie wskórał
78'
Kubicki (LECHIA Gdańsk) wybił piłkę na róg spod nóg Koja
78'
bez zagrożenia dla Lechii po dośrodkowaniu z rogu Gvilii (Górnik Zabrze)
78'
jednak piłka wraca pod bramkę Lechii i jest kolejny róg. Tym razem Fila (LECHIA Gdańsk) wybił piłkę po dośrodkowaniu Baidoo (Górnik Zabrze)
79'
i to dośrodkowanie z rogu Gvilii (Górnik Zabrze) nie sprawiło kłopotu Lechii
82'
niecelny strzał z dystansu Koja
82'
Górnik przygotowuje Suareza. To środkowy obrońca, który zapewne pójdzie w pole karne Lechii, by poszukać uderzenia głową
82'
to zapowiada, że czym bliżej końca, tym Górnik będzie grać bardziej na tzw. "aferę", czyli wbijał piłki w "16" Lechii
84'
Górnik Zabrze przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Gvilia, w jego miejsce wchodzi Suarez.
84'
na spalonym Michalak (LECHIA Gdańsk)
85'
[0:2] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Makowski. Junior przejął piłkę w środkowej strefie boiska. Podciągnął ją pod pole karne i uderzył. Piłka jeszcze skozłowała przed bramkarzem i wpadła do siatki
86'
Żółtą kartką został ukarany Wolsztyński (Górnik Zabrze) po faulu na Paixao
87'
znów dobra obrona Alomerovicia (LECHIA Gdańsk) po próbie strzału Angulo (Górnik Zabrze)
87'
rozgrzewa się Żukowski
90'
3 minuty doliczone do meczu
90+1
LECHIA Gdańsk przeprowadza ostatnią zmianę. Boisko opuszcza Paixao, w jego miejsce wchodzi Żukowski.
90+2
90+2
nieudane dośrodkowanie Baidoo (Górnik Zabrze) z rogu
90+3
kontra Lechii zakończona fatalnym strzałem Michalaka (LECHIA Gdańsk)