Górnik Zabrze - Torus Wybrzeże Gdańsk 32:30. Jakub Będzikowski postraszył medalistę

2 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku)
Opinie (12)

Energa Wybrzeże Gdańsk

Najnowszy artykuł o klubie Energa Wybrzeże Gdańsk Energa Wybrzeże Gdańsk - Gwardia Opole 31:29. Nie będzie bezpośredniego spadku
Jakub Będzikowski doskonale rozpoczął mecz w Zabrzu. Rozgrywający zdobył 7 z 10 pierwszych bramek Torus Wybrzeża Gdańsk. Jakub Będzikowski doskonale rozpoczął mecz w Zabrzu. Rozgrywający zdobył 7 z 10 pierwszych bramek Torus Wybrzeża Gdańsk.

Torus Wybrzeże Gdańsk przegrał na wyjeździe z Górnikiem Zabrze 30:32 (15:15) w 21. kolejce PGNiG Superligi piłkarzy ręcznych. Tym samym losy brązowego medalu praktycznie zostały rozstrzygnięte. Jednak podopieczni Mariusza Jurkiewicza i Jakuba Bonisławskiego mogli zejść z parkietu z podniesionymi głowami. Do końca walczyli o korzystny wynik, a rewelacyjnie mecz rozpoczął Jakub Będzikowski.

GÓRNIK: Wyszomirski, Kazimier - Przytuła 8, Ilchenko 5, Tokuda 5, Mauer 4, Artemenko 3, Kaczor 3, Ivanović 2, Krawczyk 2, Wąsowski, Bachko, Dudkowski

TORUS WYBRZEŻE: Wałach, Poźniak - Będzikowski 7, Kosmala 6, Papaj 4, Zmavc 3, Powarzyński 2, Milicević 2, Jachlewski 2, Woźniak 1, Papina 1, Pieczonka 1, Stępień 1

Poznaj nowego selekcjonera reprezentacji Polski piłkarzy ręcznych. Przed laty doskonale grał w Wybrzeżu Gdańsk, gdzie nazywano go "Szeryfem"

Po przegranej u siebie z Chrobrym Głogów 24:26 piłkarze ręczni Torus Wybrzeża Gdańsk do Górnika Zabrze tracili już 10 punktów. Jako że do końca rozgrywek PGNiG Superligi było już tylko 6 kolejek, praktycznie nie ma możliwości, aby tę stratę odrobić.

Natomiast nic nie stało na przeszkodzie, aby podopieczni Mariusza JurkiewiczaJakuba Bonisławskiego przymierzyli się do drużyny, która zapewne zdobędzie brązowy medal. Można było się też przekonać, czy zmniejszyła się różnica w porównaniu z pierwszą rundą, kiedy w Gdańsku Górnik wygrał 28:20.

Przypomnij sobie, jak Torus Wybrzeże grał z Górnikiem Zabrze w Gdańsku

I tak też gdańszczanie zrobili. Rozpoczęli doskonale. Rejestr bramkowy otworzył Mateusz Kosmala, a po trzech bramkach z rzędu Jakuba Będzikowskiego zrobiło się 4:1.

- Na początku graliśmy bardzo skutecznie. Nie popełnialiśmy błędów. Później wkradło się rozprężenie i pozwoliliśmy dojść Górnikowi - podsumował Będzikowski w przerwie przed kamerami TVP Sport.
Młodzieżowy reprezentant Polski zdobył aż 7 z pierwszych 10 bramek Torus Wybrzeża! Wówczas rozgrywający rzucał z 88-procentową skutecznością. Przynajmniej w stosunku do tego zawodnika poskutkowały zalecenia trenera Jurkiewicza, który podkreślał, że w porównaniu z występem przeciwko Chrobremu do poprawy była przede wszystkim skuteczność.

Przeczytaj, jak relacjonowaliśmy mecz Torus Wybrzeże Gdańsk - Chrobry Głogów 24:26. Zobacz galerię zdjęć

Górnik zdołał wyrównać na 8:8 po dwóch udanych z rzędu akcjach Sebastiana Kaczora. Jednak w 18. minucie Będzikowski nie tylko zdobył bramkę na 10:10, ale "wyrzucił" na karę 2 minut właśnie Kaczora.

W liczebnej przewadze Kosmala poprawił wynik na 12:10, w tym to drugie trafienie zaliczył po rzucie na pustą bramkę. Natomiast, gdy siły się wyrównali, Jakub PowarzyńskiDamian Woźniak powiększyli przewagę do 4 bramek.

Ten dobry okres gry zahamowała kara dla Powarzyńskiego. Górnik zdołał przed przerwą dogonić remis. Na 14:14 rzucił Patryk Mauer, gdy karę "odsiadywał" Nejc Zmavc. Na 15. bramkę, którą dla gdańszczan zdobył Rafał Stępień, odpowiedział z kolei Dmytro Artemienko.

W przerwie piłkarze ręczni Torus Wybrzeża jakby stracili koncentrację. W inauguracyjnym kwadransie drugiej połowie gdańscy trenerzy wykorzystali oba przysługujące im w tej odsłonie przerwy na żądanie. Przy drugiej pauzie ich podopieczni przegrywali już 19:23. A po wznowieniu gry zrobiło się jeszcze gorzej, gdyż Artemienko rzucił 24. bramkę dla miejscowych.

Gdańszczanie nie dali jednak za wygraną. Maciej PapinaPiotr Papaj zdobywali kontaktowe trafienia - odpowiednio - na 25:26 i 27:28. W tym drugim przypadku wydawało się, że mogło być jeszcze lepiej, gdyż na karę odesłany został Adam Wąsowski, ale bramkę zamiast Wybrzeża zdobył Rennosuke Tokuda.

Remis udało się dogonić dopiero w 58. minucie po akcjach Kosmali i Zmavca. Niestety, w końcówce gdańszczanie pogubili się. Kolejno trafienia dla zabrzan zaliczyli: Mauer, Przytuła i Paweł Krawczyk. Ten drugi został uznany chwilę później MVP meczu.

- Ciężko pracowaliśmy na korzystny wynik, ale zabrakło paru szczegółów. Z każdym meczem chcemy się rozwijać, pokazywać, że wykorzystujemy ten potencjał, który mamy. Nasza postawa w Zabrzu to dobry prognostyk na końcówkę sezonu. Będziemy tylko mocniejsi - podsumował Jakub Powarzyński przed telewizyjnymi kamerami.

14 Sandra Spa Pogoń Szczecin 21 4 0 1 16 544:645 13
Każda drużyna rozegra z każdą mecz i rewanż. Nie będzie fazy play-off. Mistrzem Polski zostanie pierwszy zespół po dwóch rundach. Drużyna, która zajmie 13. miejsce rozegra barażowy dwumecz z drugim zespołem I ligi. Natomiast 14. zespół spadnie do I ligi.
Tabela wprowadzona: 2023-04-02