Asseco lepsze od drużyny Davida Dedka

14 grudnia 2015 (artykuł sprzed 8 lat)

Przemysław Żołnierewicz przebywał w poniedziałek na boisku 38 minut. Z jego powrotu do pełnej formy po kontuzji bardzo zadowolony był trener Tane Spasev. Przemysław Żołnierewicz przebywał w poniedziałek na boisku 38 minut. Z jego powrotu do pełnej formy po kontuzji bardzo zadowolony był trener Tane Spasev.

Różnorodna gra - najpierw pod kosz, a później na obwodowych - zapewniła Asseco siódme zwycięstwo w sezonie. Gdynianie pokonali we własnej hali AZS Koszalin 71:63 (20:15, 19:17, 15:9, 17:22). Gościom nie pomogli były trener Asseco David Dedek, ani były lider drużyny z Gdyni, A.J. Walton. W barwach zespołu Tane Spaseva dobry mecz rozegrał Przemysław Żołnierewicz, który z 16 punktami został najskuteczniejszy w swojej drużynie.

ASSECO: Żołnierewicz 16 punktów (2x3, 8 zb.), Hickey 14 (1x3), Matczak 10 (1x3m 7 zb., 6 st.), Parzeński 9 (8 zb.), Frasunkiewicz 8 (2x3, 5 zb.) oraz Kowalczyk 12 (3x3), Kaplanović 2, Szczotka 0, Morozov 0

AZS: Walton 4 (5 st.), Dąbrowski 6 (2x3), Walker 2, Witliński 2, Austin 1 oraz James 31 (7x3, 9 zb.), Auda 6 (8 zb.), Łukasiak 5, Dymała 2, Wadowski 0

Trener David Dedek prowadził Asseco w dwóch poprzednich sezonach. I osiągał z drużyną wyniki, których mało kto się spodziewał. Potrafił awansować z nią za każdym razem do play-off, choć jego koszykarzy przed rozgrywkami stawiono w roli chłopców do bicia.

Słoweniec przeniósł się do Koszalina, aby zrobić jakościowo krok w przód. Sezon TBL na razie pokazuje, że to się nie udaje. Jak przyznawał Dedek, w Gdynia Arenie ponownie nie grał w roli faworyta. Siłę jego zespołu stanowi ławka, a bardziej konkretnie rezerwowy rzucający obrońca, Ra'Shad James.

Początek starcia należał do Asseco. Bardzo ruchliwy w ataku był Przemysław Żołnierewicz, do tego gdynianie niespodziewanie grali dużo pod kosz na Jakuba Parzeńskiego. Dzięki temu prowadzili 8:0. Goście pierwszy raz do kosza trafili po 4 minutach gry. Dwoma wolnymi odpowiedział Parzeński, za trzy trafił Filip Matczak i było 13:2.

Matczak oraz Anthony Hickiey zdominowali obrońców AZS fizycznie. Świetnie sobie z nimi radzili, a Amerykanin zaliczał przechwyty w momentach, gdy rywale zupełnie się ich nie spodziewali. Gdynianie prowadzili już 15:2, ale m.in. trzy trójki trafione w pierwszej kwarcie przez Jamesa sprawiły, że skończyła się ona wynikiem 20:15 dla gospodarzy.

Później oglądaliśmy nieco chaosu. I tak było do 14 min. Seria punktowa Asseco ponownie dała bezpieczne prowadzenie. Po trafieniu Hickeya w 16. min. zrobiło się 32:23. Kwartę zamknął jednak James i na przerwę zespoły schodziły przy wyniku 39:32 dla Asseco.

W drugiej połowie Asseco kazało czekać aż 4 min. na pierwsze trafienie. Chwilę później mieliśmy przerwę w grze, ponieważ na parkiecie wylądowały bandy ledowe znajdujące się przed ławką gości. Kiedy koszykarzom AZS udało się je podnieść, a sędziowie wznowili mecz, punktować zaczęli gospodarze. Trójki Żołnierewicza i Sebastiana Kowalczyka dały im prowadzenie 52:39. Na koniec trzeciej kwarty trafieniami wymienili się James oraz Żołnierewicz i Asseco było przed ostatnią częścią gry w doskonałej sytuacji (54:41).

Kolejna trójka Kowalczyka powiększyła przewagę do 57:41. Asseco dalej grało dobrą obronę, ale trzy z rzędu przestrzelone wolne dały nadzieję gościom. A gdy pierwszy celny rzut w meczu oddał Piotr Dąbrowski - i to za trzy punkty - zespół Tane Spaseva prowadził 58:48. Za trzy jak w transie trafiał James. Po siódmej trójce w meczu Amerykanina zrobiło się 60:51.

Do tego na boisku zaczęły panować nerwy. Ostre spięcia A.J. WaltonaPiotra Szczotki, czy Kowalczyka z Patrikiem Audą sędziowie pozostawili bez gwizdków. Wydawało się, że arbitrzy nie panują nad sytuacją na parkiecie. Niespodziewanie główną rolę w ataku gości zaczął odgrywać Marcin Dymała. Po drugiej stronie boiska dwa razy spod kosza spudłował Żołnierewicz i na 101 sekund przed końcem kwarty jego drużyna prowadziła już tylko 67:60. Przechwyt AZS, punkty z kontry Jamesa i zrobiło się 67:62. Pomimo agresywnej obrony rywali gdynianie nie roztrwonili przewagi, ponieważ sami dobrze bronili przeciwko Jamesowi.

Wyniki 10 kolejki

• ASSECO GDYNIA - AZS Koszalin 71:63 (20:15, 19:17, 15:9, 17:22)
  • Polski Cukier Toruń - TREFL SOPOT 82:69 (23:19, 20:19, 17:17, 22:14)
  • PGE Turów Zgorzelec - Polfarmex Kutno 68:70 (15:14, 19:20, 13:20, 21:16)
  • Śląsk Wrocław - MKS Dąbrowa Górnicza 71:89 (21:23, 14:16, 17:26, 19:24)
  • Anwil Włocławek - Siarka Tarnobrzeg 86:81 (27:17, 22:19, 16:21, 21:24)
  • BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski - Polpharma Starogard Gdański 75:67 (12:14, 19:19, 23:14, 21:20)
  • Start Lublin - Stelmet BC Zielona Góra 82:78 (20:13, 13:30, 20:13, 29:22)
  • PGE Turów Zgorzelec - King Wilki Morskie Szczecin 84:86 (16:21, 20:20, 27:18, 21:27)
  • Rosa Radom - Energa Czarni Słupsk 79:60 (21:16, 17:16, 14:16, 27:12)