Gra zrywami nie wystarczyła na mistrza Polski

29 listopada 2012 (artykuł sprzed 11 lat)

Trefl Gdańsk

Krzysztof Ignaczak i trener Andrzej Kowal cieszą się z awansu Asseco Resovii na pozycję wicelidera PlusLigi. Krzysztof Ignaczak i trener Andrzej Kowal cieszą się z awansu Asseco Resovii na pozycję wicelidera PlusLigi.

Z wyjątkiem pierwszego seta gdańscy siatkarze dość mocno walczyli z Asseco Resovią, ale brakowało im regularności. Olbrzymie wahania formy, seryjnie zdobywane i stracone punkty sprawiły, że Lotosowi Trefla nie udało się przechylić żadnej partii na swoją korzyść, choć w dwóch ostatnich było po 23:23. Podopieczni Dariusza Luksa ukończyli pierwszą rundę rozgrywek PlusLigi na ósmym miejscu, a wygrana w Ergo Arenie 3:0 (25:17, 25:23, 25:23) wyniosła Asseco Resovię na pozycję wicelidera. Na trybunach zasiadło ponad cztery tysiące widzów, co wróży jeszcze wyższą frekwencję w sobotę, gdy nad morze przyjedzie PGE Skra Bełchatów.

ASSECO RESOVIA ASSECO RESOVIA
Łomacz 2, Mika 3, Gawryszewski 3, Kamiński 15, Żaliński 9, Kaźmierczak 7, Rusek (libero) oraz Szczurek, Hietanen 3, Mikołajczak, M.Kaczmarek, B.Kaczmarek
Miejsce: Ergo Arena
Sędziowie: W.Kobienia (Opole), Hojka (Wrocław)
Widzów: 4152
Tichacek 3, Lotman 6, Grzyb 2, Bartman 18, Kovacević 16, Perłowski 3, Ignaczak (libero) oraz Schoeps
set 1 set 2 set 3 set 4 set 5 wynik
LOTOS TREFL 17 23 23 0
ASSECO RESOVIA 25 25 25 3

POMECZOWY KOMENTARZ TRENERÓW:
DARIUSZ LUKS
(Lotos Trefl): Musimy oddać chłopakom, że poza pierwszym setem, była duża wola walki. Statystyki pokazują, że pod względem elementów siatkarskich prezentowaliśmy się podobnie do rywali. Natomiast kluczowe były błędy. Niestety, zawsze zdarza nam się popełnić ich 2-3 w secie i to takich komunikacyjnych. Potem tych punktów brakuje, gdy dochodzić do wyrównanych końcówek. Jednak nawet przegrane 23:25 wstydu nam nie przynoszą, bo przecież graliśmy z mistrzem Polski.

Nie mam pretensji do Mateusza Miki. Widać było, że bardzo chciał zagrać dobrze. Jednak w takich meczach jest tak, iż albo grasz szlema, albo trochę gorzej. I niestety naszemu siatkarzowi, którego wypożyczyliśmy z Resovii dzisiaj zdarzył się ten drugi mecz.

Natomiast trenerowi Kowalowi dziękuję za słowa otuchy i składam mu najlepsze życzenia imieninowe z okazji Andrzejek.

ANDRZEJ KOWAL (Asseco Resovia): Z tego co wiem to Ergo Arena jest takim miejsce, że oba zespoły grają na wyjeździe, bo i gdańszczanie zbyt wiele tutaj nie trenują. Dlatego przyjezdnym zespołom jest tutaj łatwiej wygrywać niż w nich miastach.

Dla nas najważniejsza jest wygrana za trzy punkty. Dzięki niej znaleźliśmy się w czołowej "4". Dziękuję zawodnikom, że grali z bardzo dużą determinacją. Stopniowo poprawia się sytuacja kadrowa w drużynie i mam nadzieje, że z naszą formą będzie jeszcze lepiej.

O Mice wiele nie powiem, bo teraz trenuje pod okiem trenera Luksa. To na pewno siatkarz z potencjałem gry na światowym poziomie. Jednak musi to pokazać na parkiecie. Życie to walka i on musi powalczyć o swoje miejsce w sporcie.

• Paul Lotman

zapowiada się rekord frekwencji w tym sezonie w Ergo Arenie na meczu siatkówki, organizatorzy spodziewają się około 4,5 tysięcy kibiców, ale widzą liczbę autokarów i samochodów na parkingu oraz tłumy pod kasami widzów może być jeszcze więcej
tylko w charakterze widza Piotr Nowakowski, reprezentacyjny środkowy gości, który leczy kontuzje, gdy jego koledzy się rozgrzewali on pozował do zdjęć, bo chętnych nie brakowało
w "6" Lotosu Trefla na pozycji atakującego rozpoczął Kamiński, z trzech przyjmujących rezerwowym jest na razie Hietanen
2:2
na razie wszystkie wystawy do Żalińskiego, raz został zatrzymany, ale teraz po raz drugi punktuje
punkt
3:2
Łomacz zaskoczył rywali i pierwsze prowadzenie gospodarzy
3:2
między akcjami skandowanie "Lotos Trefl"
4:6
mocne zbicie Bartmana i też... entuzjazm na trybunach, kibice oklaskują obie drużyny
punkt z zagrywki
4:7
Perłowski (ASSECO RESOVIA) zdobywa punkt bezpośrednio z zagrywki!
blok
4:8
Blok Grzyba na kiwającym Łomaczu
przerwa techniczna
4:8
pierwsza przerwa techniczna, publiczność bawi się, "meksykańska fala" przetacza się po trybunach
6:9
Żaliński (LOTOS TREFL) tym razem skutecznie z drugiej linii, to na razie najbardziej obciążony siatkarz gdański w ataku
punkt
6:10
szkoda, że Łomacz (LOTOS TREFL) zepsuł zagrywkę
blok
6:11
zdecydowanie za dużo piłek do Żalińskiego (LOTOS TREFL), Wojtek znów dostał wystawę na drugą linię, ale czekał na niego już potrójny blok rywali, z którym nie poradził sobie
punkt
7:11
punkt
7:12
punkt
8:12
akcje środkowych, Grzyb, a w odpowiedzi Gawryszewski (LOTOS TREFL)
punkt
8:13
punkt
9:13
a teraz kolejny środkowy Kaźmierczak (LOTOS TREFL), którego zbicie przedzieliła "bomba" w ataku Bartmana
punkt
9:14
punkt
10:14
punkt
11:14
dwa z rzędu błędy Resovii, zagrywkę zepsuł Tichacek (ASSECO RESOVIA), a w siatkę atakował Bartman (ASSECO RESOVIA)
punkt
11:15
11:15
"Grać na całego, walczyć do upadłego" - skanduje gdański klub kibica, zdominowany przez... panie
punkt
11:16
11:16
druga przerwa techniczna przy 5-punktowej przewadze gości, gdyż skutecznie atakował Lotman (ASSECO RESOVIA), a w odpowiedzi Kaźmierczak (LOTOS TREFL) przekroczył środkową linię
11:16
podwójna zmiana w Lotosie Treflu, wchodzą Szczurek i Hietanen
punkt
12:16
po wznowieniu gry skuteczny atak Miki (LOTOS TREFL)
punkt
12:17
12:18
Tichacek (ASSECO RESOVIA) zdobywa punkt bezpośrednio z zagrywki!
czas
12:18
punkt
12:19
12:19
trener Luks wycofał się z podwójnej zmiany, którą dokonał na rozegraniu i na przyjęciu
punkt
13:19
blok
14:19
punkt
14:20
autowe zbicie Gawryszewskiego (LOTOS TREFL), za dużo błędów własnych gdańszczan, aby walczyć jak równy z mistrzami
punkt
14:21
jeszcze raz w aut zbijał Gawryszewski (LOTOS TREFL)
czas
14:21
Druga przerwa na żądanie (LOTOS TREFL).
punkt
14:22
kolejny autowy atak, tym razem Kamińskiego (LOTOS TREFL)
punkt
15:22
Lotman (ASSECO RESOVIA) też się pomylił, wyrzucając serwis poza boisko
15:22
nadal publiczność klaszcze, w grze także "klaskacze"
15:22
gości poprosili o sprawdzenie w systemie tzw. challenge, czy zagrywka Lotmana (ASSECO RESOVIA) była rzeczywiście autowa, obraz telewizyjny potwierdził, że sędziowie mieli rację
punkt
15:23
punkt
16:23
Kamińskie (LOTOS TREFL) skutecznie odpowiedział na równie udany atak Kovacevicia (ASSECO RESOVIA)
16:23
LOTOS TREFL przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Gawryszewski, w jego miejsce wchodzi Mikołajczak i od razu udaje się na zagrywkę
czas
16:23
Przerwa na żądanie (ASSECO RESOVIA). Mimo wysokiego prowadzenie trener Kowal zdecydował się przerwać gry, najwyraźniej chodzi o zdeprymowanie Mikołajczaka (LOTOS TREFL), który nie dość, że jest nierozgrzany to jeszcze czekał na serwis
17:25
Koniec pierwszego seta. Zdecydowane zwycięstwo Asseco Resovii. Mistrzowie Polski prowadzą 1-0
  • 25
Rozpoczynamy drugiego seta. Obie drużyny w wyjściowych "6". W pierwszej partii najlepiej punktowali Bartman (5 punktów) oraz Lotman i Żaliński (po 3). Kluczowe były błędy własne. Gospodarze popełnili aż dziewięć! Dlatego bez konsekwencji pozostało aż 6 zepsutych zagrywek gości
4:3
próba zmiany decyzji przez challenge znów nieudana, rzeszowianie twierdzili, że było potknięcie siatki po stronie gdańskiej, ale obraz wideo pokazał, że się mylą
blok
5:3
Blok Żalińskiego (LOTOS TREFL) i Kaźmierczaka (LOTOS TREFL), to pierwsza tego typu udana akcja gdańszczan, w pierwszym secie trzykrotnie udanie blokowali tylko rywale
8:6
Blok potrójny gdańszczan, znów zatrzymany Bartman (ASSECO RESOVIA)
8:6
pierwsza przerwa techniczna przy 2-punktowym prowadzeniu gospodarzy, mają inicjatywę właśnie dzięki blokom oraz ograniczeniu własnych błędów
8:6
spiker podał dokładną frekwencję, na trybunach jest 4152 kibiców i kibicek, bo pań jest dużo na trybunach
8:8
Przerwa na żądanie (LOTOS TREFL). Trener Luks reaguje, gdyż Kovacević (ASSECO RESOVIA) doprowadził do wyrównania
punkt
9:8
coraz pewniej gra Kamiński (LOTOS TREFL), skuteczny atak po prostej
punkt
9:9
z drugiej linii Lotman, Amerykanin atakuje rzadko, bo cztery razy, ale ze 100-procentową skutecznością
punkt
10:9
punkt
10:10
druga po przerwie technicznej zepsuta zagrywka Lotosu Trefla, teraz nie udała się ona Mice, poprzednio Łomaczowi (LOTOS TREFL)
punkt
10:11
wracają grzechy pierwszego seta gdańszczan, czyli niewymuszone błędy, strata punktu po dotknięciu siatki
punkt
11:11
punkt
11:12
punkt
12:12
druga z rzędu zepsuta zagrywka rywali, po Kovaceviciu (ASSECO RESOVIA) pomylił się Perłowski (ASSECO RESOVIA)
punkt
12:13
co robi Lotos Trefl? Odpowiada... zepsutą zagrywką Kamińskiego (LOTOS TREFL)
14:15
LOTOS TREFL przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Mika, mimo że przed chwilą skutecznie atakował, w jego miejsce wchodzi Hietanen.
punkt
14:16
14:16
druga przerwa techniczna po ataku Kovacevicia (ASSECO RESOVIA)
15:18
Przerwa na żądanie (LOTOS TREFL) po ataku Bartmana (ASSECO RESOVIA). Trener Luks reaguje, bo set wyraźnie ucieka jego podopiecznym
punkt
16:18
po wznowieniu gry skuteczny atak Kamińskiego (LOTOS TREFL)
punkt
16:19
tym razem Bartmana nie zatrzymał nawet potrójny blok, gdyż reprezentacyjny atakujący obił o niego piłkę
16:19
LOTOS TREFL przeprowadza zmianę, którą widzieliśmy już w pierwszym secie. Boisko opuszcza Gawryszewski, w jego miejsce wchodzi Mikołajczak i udaje się na zagrywkę
czas
16:19
Przerwa na żądanie (ASSECO RESOVIA). Trener Kowal znów przerwał grę, gdy miał zagrywać Mikołajczak (LOTOS TREFL)!
punkt
17:19
tym razem pauza nie wybiła z rytmu Mikołajczaka (LOTOS TREFL), piłka z trudem, ale przetoczyła się na drugą stronę siatki, Bartman (ASSECO RESOVIA) zaatakował w aut
20:22
po raz kolejny skuteczny atak Kamińskiego (LOTOS TREFL)
23:23
ze środka skutecznie Kaźmierczak (LOTOS TREFL)
23:23
LOTOS TREFL przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Łomacz, w jego miejsce wchodzi M.Kaczmarek. Podwyższa trener blok, środkowy za rozgrywającego
  • 25
między setami uroczystość z udziałem prezesa Wierzbickiego oraz przedstawicieli Raiffeisen Bank. To nowy sponsor stowarzyszenia Trefl Pomorze, która wspiera trzy kluby grające w Ergo Arenie pod szyldem Trefla
Rozpoczynamy trzeciego seta. Goście w wyjściowej "6", w Lotosie Treflu Hietanen za Mikę
punkt
0:1
punkt
1:1
punkt
1:2
drugi udany atak w tej partii Kovacevicia (ASSECO RESOVIA), przedzieliło je zbicie Hietanena (LOTOS TREFL)
punkt
1:3
1:4
Bartman (ASSECO RESOVIA) zdobywa punkt bezpośrednio z zagrywki! Chwilę wcześniej ten siatkarz punktował również w ataku
1:6
Bartman (ASSECO RESOVIA) znów skuteczny w ataku, trzy punkty w tym secie, a łącznie 13 w meczu atakującego Resovii
3:7
z drugiej linii przebił się Żaliński (LOTOS TREFL)
punkt
3:8
3:8
pierwsza przerwa techniczna po zepsutej zagrywce Hietanena (LOTOS TREFL)
3:8
meksykańska fala na trybunach, to jest fenomen siatkówki, kibice potrafią się bawić mimo niekorzystnego wyniku gospodarzy
punkt
4:8
po wznowieniu gry skuteczny atak Żalińskiego (LOTOS TREFL)
punkt
5:8
Kaźmierczak (LOTOS TREFL) wygrał walkę na siatce
punkt
5:9
aby wyjść z tego ustawienia Tichacek (ASSECO RESOVIA) wystawił piłkę do drugiej linii, w której nie pomylił się Kovacević (ASSECO RESOVIA)
punkt
6:9
punkt
7:9
Tichacek (ASSECO RESOVIA) zepsuł zagrywkę, a w ataku przebił się Kamiński (LOTOS TREFL)
7:9
nieznacznie autowa zagrywka Kamińskiego (LOTOS TREFL)
7:9
gdańszczanie proszą o challenge, sędziowie zmieniają decyzję
8:9
Kamiński (LOTOS TREFL) zdobywa zatem punkt bezpośrednio z zagrywki!
8:9
"jeszcze jeden z trybun"
punkt
8:10
teraz nie ma już wątpliwości, wyraźny aut po zagrywce Kamińskiego (LOTOS TREFL)
punkt
8:11
punkt
9:11
blok
10:11
Blok Łomacza (LOTOS TREFL) i Kaźmierczaka (LOTOS TREFL) na Kovaceviu (ASSECO RESOVIA), chwilę wcześniej zagrywkę zepsuł Lotman (ASSECO RESOVIA)
13:13
skuteczne zbicia Żalińskiego (LOTOS TREFL) i Hietanena (LOTOS TREFL), mamy remis
15:14
Żaliński (LOTOS TREFL) skończył długą wymianę, gospodarze prowadzą!
punkt
16:14
16:14
druga przerwa techniczna z dwupunktową przewagą Lotosu Trefla, bo Lotman (ASSECO RESOVIA) wyrzucił piłkę w aut w ataku, 100-procentowa skuteczność Amerykanina to już zamierzchła przeszłość, między przerwami technicznymi gdańszczanie zdobyli 14 punktów, a stracili tylko 6!