Grupa Azoty Tarnów - Torus Wybrzeże Gdańsk 29:30. Mateusz Jachlewski jak Artur Siódmiak

2 grudnia 2020 (artykuł sprzed 3 lat)

Energa Wybrzeże Gdańsk

Mateusz Jachlewski rzutem z własnej połowy do pustej bramki zapewnił Torus Wybrzeże zwycięstwo w Tarnowie. Mateusz Jachlewski rzutem z własnej połowy do pustej bramki zapewnił Torus Wybrzeże zwycięstwo w Tarnowie.

Torus Wybrzeże Gdańsk pokonało na wyjeździe Grupę Azoty Tarnów 30:29 (14:16) w zaległym meczu 7. serii PGNiG Superligi. Zwycięstwo w spotkaniu dwóch ostatnich zespołów tabeli ważyło się do ostatnich sekund. Triumf gdańszczanom zapewnił Mateusz Jachlewski, który skopiował słynny rzut Artura Siódmiaka z mistrzostw świata w 2009 roku. Zwycięską bramkę zdobył rzucając z własnej połowy do pustej bramki.

Grupa Azoty: Małecki, Liljestrand - Kniazeu 8, Mrozowicz 6, Tokuda 6, Kużdeba 4, Yoshida 3, Sanek 2, Majewski, Pedryc, Wajda, Wojdan

WYBRZEŻE: Chmieliński, Witkowski - Jachlewski 7, Adamczyk 6, Kosmala 6, Pieczonka 4, Janikowski 4, Gavidia 2, Papaj 1, Gądek, Sulej, Woźniak

Torus Wybrzeże do Tarnowa pojechało osłabione brakiem pięciu graczy. Ze względów zdrowotnych nie mogli zagrać Mateusz Wróbel, Jakub Powarzyński, Daniel LeśniakLeonardo Comerlatto a pauzę za niebieską kartkę w poprzednim spotkaniu odbywał Jeremi Stojek.

Pojedynek dwóch ostatnich drużyn w tabeli PGNiG Superligi od prowadzenia jedną bramką rozpoczęli gospodarze. Dzięki serii czterech kolejnych trafień, Torus Wybrzeże uzyskało jednak przewagę 5:2 po bramce Kamila Adamczyka. Tarnowianie zmniejszyli stratę, ale podopieczni Krzysztofa Kisiela utrzymywali przynajmniej minimalną przewagę. W 14. minucie karę otrzymał Kelian Janikowski, który do tej pory miał na koncie dwa trafienia.

Mateusz Wróbel nie zagra do końca roku

Wybrzeże mimo osłabienia, wypracowało sytuację rzutową, ale nie wykorzystał jej Patryk Pieczonka. Na szczęście w znakomitym stylu kontrę gospodarzy zatrzymał Artur Chmieliński a potężnym rzutem z biodra na 8:6 popisał się Mateusz Jachlewski. Chwilę później wróciły demony z poprzednich spotkań. Rzut karny przy stanie 8:7 zmarnował Mateusz Kosmala a właśnie z 7. metra wyrównał Kirył Kniazeu. Tym razem gdańszczanie błyskawicznie się podnieśli - bramki Pieczonki i Franco Gavidia pozwoliły odzyskać prowadzenie (10:8).

Nie potrafili jednak odskoczyć a miejscowi raz po raz doprowadzali do wyrównania. Dwoił się i troił na rozegraniu Jachlewski, ale skuteczność ataków gości pozostawiała nieco do życzenia. W 25. minucie indywidualną akcją popisał się Rennosuke Tokuda. Japończyk wyprowadził swój zespół na prowadzenie 13:12, pierwsze w meczu od stanu 2:1. O czas poprosił trener Kisiel a Wybrzeże wyrównało po kapitalnym podaniu Piotra Papaja ze skrzydła do Pieczonki, ale odpowiedź gospodarzy była błyskawiczna. Chwilę później Pieczonkę zatrzymał Casper Liljestrand a efektownej wkrętki na kole nie zdołał wykończyć Gavidia.

Torus Wybrzeże Gdańsk - Piotrkowianin 28:33. Relacja, oceny

Bramkę na 15:13 zdobył Shuichi Yoshida, a Gavidia otrzymał 2 minuty kary. Na 40 sekund przed przerwą jeszcze jeden czas wykorzystał trener Kisiel. W przewadze kolejną bramkę zdobył Yoshida. Wybrzeże wycofało bramkarza i odpowiedziało za sprawą Adamczyka i na drugą połowę gdańszczanie wyszli przegrywając 14:16.

Po zmianie stron Wybrzeże doprowadziło do remisu po 17, gdy rzut karny wykorzystał Jachlewski. Zrobił to zresztą ponownie po tym jak rywale znów odskoczyli na dwie bramki. Na prowadzenie (20:19) ponownie wyprowadził gdańszczan Mateusz Kosmala podczas gry w przewadze po karze dla Mateusza Wojdana.

Gospodarze ani myśleli odpuścić. Po wyrównaniu na 22:22 o czas poprosił trener Patrik Liljestrand. Rzut karny wywalczył Yoshida, trafił Kniazeu i znów doszło do zmiany prowadzenia. Wybrzeże trzykrotnie doprowadzało do wyrównania, ale nie zdołało odbić przewagi. Kolejne minuty zamieniły się w snajperski pojedynek Tokudy i Kosmali, którzy łącznie zdobyli seryjnie siedem bramek. Gdy tarnowianie odskoczyli na 29:27, atomowym rzutem popisał się Adamczyk.

Do końca spotkania pozostały 2 minuty. Gdańszczanie zagrali większość tego czasu w przewadze po faulu Przemysława Mrozowicza a na 15 sekund przed końcem na 29:29 rzucił Kosmala. Gospodarze wzięli czas. Z trudnej pozycji nie zdołał zdobyć bramki Kniazeu a błyskawicznie na rzut z końca boiska do pustej bramki zdecydował się Mateusz Jachlewski.

Rozgrywający trafił i zapewnił Wybrzeżu wygraną praktycznie kopiując pamiętny wyczyn Artura Siódmiaka z meczu z Norwegią na wagę awansu do półfinału mistrzostw świata w 2009 roku.

Podobnie zresztą jak 11 lat temu "Siudym" w chorwackim Zadarze, i on utonął teraz w objęciach kolegów. Wymęczone w środę w Tarnowie zwycięstwo było dla gdańszczan niezwykle ważne. Dzięki niej, Torus Wybrzeże awansowało z 13. na 9. miejsce w tabeli Superligi.

14 Grupa Azoty SPR Tarnów 11 2 0 0 9 272:323 6
Końcową kolejność wyłoni runda zasadnicza (mecz i rewanż każdy z każdym). Ostatni zespół spadnie do I ligi, a drużyna, która zajmie drugie miejsce od końca, rozegra baraż o utrzymanie w PGNiG Superlidze z drugim zespołem I ligi.
Tabela wprowadzona: 2020-12-04

Wyniki 11 kolejki

• TORUS WYBRZEŻE GDAŃSK - Gwardia Opole 21:36 (11:18)
  • Energa MKS Kalisz - Grupa Azoty Tarnów 28:27 (12:12)
  • Piotrkowianin - Górnik Zabrze 20:30 (8:14)
  • Zagłębie Lubin - MMTS Kwidzyn 19:27 (11:15)
  • Mecze przełożone
  • Chrobry Głogów - Sandra Spa Pogoń Szczecin
  • Azoty-Puławy - Łomża Vive Kielce
  • Stal Mielec - Orlen Wisła Płock
  • Mecz zaległy z 7. kolejki
  • Grupa Azoty Tarnów - TORUS WYBRZEŻE GDAŃSK 29:30 (15:14)
  • Mecz zaległy z 5. kolejki
  • Energa MKS - Azoty Puławy 24:35 (12:17)

• (3)

Co zamurowało po zwycięstwie niedoszły sponsorze? Narracja się urwała? Jak mi przykro

• Niedoszły sponsor

Czytając Twoje komentarze mam chęć dać Ci 10 gr i powiedzieć : jak dowiesz się ile jesteś wart a szczególnie Twoja prawdomówność to wróć i oddaj mi resztę.

• 1 1

• (5)

Brawo drużyna! Trzeba było to wygrać i wygrali.

• 10 5

• (3)

Super Kosmala zagrał ale pewnie odezwą się głosy z Gdyni ze brakuje Patryka Kroka

Pozdro dla Ramy

• 6 9

• (2)

Fuksem zdobyte 3 pkt., dzięki przytomności umysłu Siwego. Kosmala pierwszy mecz na dobrym poziomie w lidze, choć nie zabrakło tradycyjnego zje.a.ia karnego. Ma więc szczęście, że jest jedną do przodu, a nie do tyłu. Nad wygraną nie ma się co rozpływać, bo grały dwa najsłabsze zespoły ligi. Jeśli ten wynik uda się powtórzyć w sobotę, no to będzie nad czym piać zachwyty.

• 10 3

• (1)

Pewnie, idź się porozpływaj nad swoją smutną niedolą, bo choćby roznieśli Puławy czy Wisłę to dla ciebie i tak to będzie fuks. Gra nie szła, raz byli bliżej, raz im Tarnow odskakiwał, ale grali do końca, walczyli, zrywali korony, żeby wygrać i tak było dzisiaj. Jutro, za tydzień, na koniec sezonu, nikt nie będzie pamiętał, że wygrali po rzucie w ostatniej - "fuksem". Będą się liczyły punkty, a ja widzę trzy i zero po twojej stronie. Zero autorefleksji.

• 5 10

• Łzy ze wzruszenia zalewają mi oczy.

• 8 1

• nic się nie stało chłopaki nic się nie stało

• 1 1

• Jak nie wiele człowiekowi do szczęścia trzeba (1)

Mecz o ucieczkę z ostatniego miejsca w tabeli a emocje jak w mistrzostwach Europy :))

• 17 1

• Mistrzostwach swiata nawet ;)

• 9 1

• Szkoda Tarnowa. Fajna ekipa. (6)

Widać, że jest tam klimat do piłki recznej, dobre szkolenie młodzieży, mają też super halę choć dziś grali na rezerwowej. Mogiel ma pomysł na ten zespoł i przychylność władz miasta. Niestety dziś podobnie jak w kilku innych meczach zwyczajnie zabrakło im szcześcia.

• 8 3

• (4)

Zgadzam się. Słyszałem, ze jak skończą się pomysły na graczy z Japonii to przymierzają się do transferu Patryka Kroka
      Mam też pewne info, że jeśli ich trener do końca roku nie wyprowadzi Tarnowa z ostatniego miejsca to maja plan B. Gotowy już jest słynny trener młodzieżowców z trójmiasta wraz ze swoim fanklubem

• 6 11

• (1)

Fanklub loży szyderców pojedzie z Pilchem do Tarnowa czy tu zostanie?

• 6 9

• Zawsze wierni

Tylko GKS. Będziemy tak długo, aż ostatni z Was skapituluje.

• 9 2

• (1)

Lepiej nie bo z Pilchem na ławce na wiosnę u nas, to nas pogonią dyszką.

• 8 1

• Tak szczególnie z Patrykiem Krokiem w składzie

• 0 3

• Mogiel manager

A mi nie szkoda bo ktos musi spaść. Na razie Mogiel sciagnal trenera Szweda, ktory zabrał syna i Knieziewa z Kalisza. Dwóch Japończyków to ciekawy kierunek ale poza tym zero polskiej jakosci albo obiecujących juniorów. Obawiam się ze ten projekt moze sie skonczyc po tym sezonie.

• 1 0

• Petarda w górę tabeli, 8 miejsce tuż tuż a 3 w zasiegu (1)