• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Lechia sama będzie szkolić młodych piłkarzy

jag.
2 czerwca 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 

Lechia Gdańsk

Mimo zakończenia współpracy z Lechią Gdańsk, Akademia Piłkarska nadal będzie realizować program szkoleniowy Grupy Lotos. Mimo zakończenia współpracy z Lechią Gdańsk, Akademia Piłkarska nadal będzie realizować program szkoleniowy Grupy Lotos.

Lechia SA złagodziła stanowisko wobec Akademii Piłkarskiej Lechii Gdańsk, której jeszcze w poprzednim tygodniu chciała odebrać wszystkie drużyny, począwszy od 9-latków. Po proteście APLG, a także potwierdzeniu przez Grupę Lotos, że swój program szkoleniowy zamierza nadal realizować wspólnie ze stowarzyszeniem, spółka ogłosiła tworzenie "wewnętrznych struktur, które zajmą się trenowaniem nowych zawodników od najmłodszych roczników", a także przyznała, że to rodzice zdecydują, któremu podmiotowi przekażą swoich synów na treningi po zakończeniu współpracy między nimi.KTO POWINIEN SZKOLIĆ NAJMŁODSZYCH PIŁKARZY DLA LECHII? ZAGŁOSUJ, SPRAWDŹ, CO MYŚLĄ INNI

Pomiędzy Lechią SA a Akademią Piłkarską Lechia Gdańsk istniała umowa o współpracy. Spółka prowadziła cztery zespoły: pierwszy (ekstraklasa), rezerw (III liga) oraz juniorów młodszych i starszych. Natomiast APLG szkoliła piłkarzy do lat 15. Po ukończeniu tego wieku byli oni przekazywani do Lechii SA. W ostatnich latach przekazano zawodników z roczników: 1996, 1997 i 1998. 1 lipca miał przejść rocznik 1999. Jednak nie wiadomo jak to się wszystko potoczy, gdyż Lechia SA podtrzymuje decyzję o zakończeniu współpracy z APLG.

LECHIA POINFORMOWAŁA O PRZEJĘCIU Z APLG WSZYSTKICH DRUŻYN OD 9-LATKÓW POCZYNAJĄC

W minionym tygodniu spółka piłkarska informowała: "Lechia przejmuje szkolenie wszystkich roczników młodych piłkarzy od U-9 do U-19". Przeciwko temu stanowisku zaprotestowała Akademia Piłkarska Lechii Gdańsk, która dotychczas prowadziła drużyny od lat 9 do 15. Na jej czele stoi Andrzej Juskowiak, były wiceprezes... Lechii SA.

W oświadczeniu przekazanemu m.in. naszej redakcji można przeczytać, że APLG " w dalszym ciągu zamierza prowadzić szkolenie zawodników", a ponadto zaznaczono, iż "to rodzice młodych piłkarzy decydują bowiem o tym, w jakim klubie będą w kolejnym sezonie występowały ich dzieci. Użyte stwierdzenie, o przejęciu zawodników sprowadza młodych piłkarzy do roli przedmiotu a nie podmiotu szkolenia piłkarskiego".

W poniedziałek wsparcia akademii udzieliła Grupa Lotos. Przypomnijmy, że jest to sponsor realizowanego od jesieni 2012 roku programu szkolenia młodych piłkarzy na Pomorzu, który swoim zasięgiem obejmuje już ponad 3 tysięcy najmłodszych adeptów futbolu. Poniżej publikujemy oświadczenie przekazane przez rzecznika prasowego Grupy Lotos, Marcina Zachowicza.

OŚWIADCZENIE GRUPY LOTOS SA
Grupa Lotos wspiera i będzie nadal wspierać szkolenie młodych piłkarzy w ramach programu "Biało-zielona przyszłość z Lotosem". Program będzie realizowany dalej wspólnie z Akademią Piłkarską Lechii Gdańsk.

Grupa Lotos jest zaskoczona informacją klubu Lechia Gdańsk SA o przejęciu szkolenia części roczników młodzieży, w tym także tych, które dotychczas były szkolone pod skrzydłami Akademii Piłkarskiej Lechii Gdańsk oraz programu "Biało-zielona przyszłość z Lotosem".

Chcemy podkreślić, że Grupie Lotos zależy przede wszystkim na długofalowym, odpowiedzialnym i efektywnym wspieraniu młodych talentów piłkarskich.

Wspólnie z Akademią Piłkarską Lechii Gdańsk stworzyliśmy program, w którym uczestniczy 3 tysiące dzieci trenujących w 14 ośrodkach zamiejscowych. Uważamy, że nie można zmarnować dorobku, który jest udziałem wielu trenerów, rodziców i  przede wszystkim samych zawodników. Dlatego też decyzja klubu nic nie zmienia w naszym dotychczasowym podejściu do konsekwentnego realizowania programu.


Po tych oświadczeniach nastąpiło złagodzenie stanowiska Lechii SA. Co prawda nadal potwierdzona została informacja o zakończeniu współpracy z APLG, ale przekazano zupełnie nowe pomysły na szkolenie, które zamierza podjąć klub oraz odnośnie ewentualnym przepływie piłkarzy pomiędzy akademią a klubem.

"Klub informuje, że przejęcie szkolenia, o którym mówił piątkowy komunikat, oznacza w praktyce stworzenie wewnętrznych struktur w klubie, które zajmą się trenowaniem nowych zawodników dla Lechii od najmłodszych roczników U-9, do wyłaniania przyszłych zawodników I Drużyny. Dokładnie tak, jak dzieje się to w niemal wszystkich klubach piłkarskich w Europie" - napisano w komunikacie klubowego biura prasowego.

"Lechia Gdańsk SA chciałaby uspokoić opinię publiczną, że oczywiście suwerenną decyzją rodziców będzie wybranie miejsca, w którym dziecko kontynuować będzie treningi piłkarskie po ogłoszeniu końca współpracy Lechii Gdańsk SA z APLG. Nikt w Klubie nie wyobrażał sobie inaczej tego procesu" - dodano.

Czy to koniec sporu? Raczej nie, gdyż na to wskazują uszczypliwości, które czynią sobie strony, które do niedawno współpracowały przy szkoleniu piłkarzy.

"Statut Stowarzyszenia "Akademia Piłkarska Lechia Gdańsk" miał za swój główny cel: "Szkolenie zawodników w dziedzinie piłki nożnej na potrzeby drużyny seniorów klubu Lechii Gdańsk SA". Teraz ten cel znika, a APLG twierdzi, że dalej będzie realizować to, co cały czas robiła. To raczej dziwne, wziąwszy po uwagę zapisy jej własnego statutu i naszą decyzję" - podkreśla Adam Mandziara, prezes Lechii.

Natomiast w komunikacie klubowego biura prasowego można znaleźć stwierdzenie:
"Wcześniej odbyte w tej sprawie rozmowy z rodzicami również potwierdzały, że ci rozumieją wybór, jaki mają przed sobą. Wydaje się więc, że tylko APLG nie rozumie idei stojącej u podstaw piątkowej decyzji".

PRZECZYTAJ OŚWIADCZENIE AKADEMII PIŁKARSKIEJ LECHIA GDAŃSK

Czyżby to był rewanż za stwierdzenia, które padły w oświadczeniu akademii? Na przykład mówiące o tym, że ""decyzja Lechii Gdańsk SA nie służy tworzeniu pozytywnej atmosfery wokół klubu" czy też wprost wytykająca uchybienia natury prawnej:

"Użyte w informacji Lechii SA sformułowanie iż "Lechia bierze pod skrzydła wszystkie trenujące roczniki" świadczy o braku wiedzy autora tekstu, na temat przepisów Polskiego Związku Piłki Nożnej dotyczących przynależności klubowej zawodników".

Zapewne w najbliższych dniach obie strony skrupulatnie przestudiują regulacje PZPN w kwestii zmiany barw klubowych przez piłkarzy poniżej 15. roku życia, a także wynikające z tego tytułu zobowiązania finansowe, w tym ekwiwalent za wyszkolenie.

Przypomnimy, że w Pomorskim Związku piłki nożnej APLG i Lechia SA to dwa odrębne kluby, posiadające status członka związku. Akademia ma zarejestrowanych piłkarzy od rocznika 1999 do 2007. Natomiast zawodnicy z programu "Biało-Zielona przyszłość z Lotosem" grają w barwach macierzystych klubów, ale w każdej chwili APLG może każdego z nich włączyć do swoich struktur.
jag.

Kluby sportowe

Opinie (47) 4 zablokowane

 • Trzeba usiąść i się dogadać panowie tworzycie niepotrzebne zamieszanie! (4)

  Mandziara i Juskowiak!!

  • 52 2

  • Sam sobie (1)

   jak takiś mądry to ustal spotkanie chociaż z prezesem mandziarą bo Juskowiak przynajmniej zawsze odbierał i odbiera telefony, a pana prezesa ciężko złapać. informacje Klubowe są chaotyczne pisane jakby przez osobę,która pisze wprost co prezes mandziara miał na myśli zamiast ubrać to tak aby Klub nie musiał się później znów tłumaczyć z jego słów i "łagodzić" stanowiska. oni (am i mb) mieli swój plan r*********... wszystkiego co było i postawienia jak domku z kart wszystkiego na własnych zasadach - p o w o dz e n i a

   • 14 6

   • Juskowiak

    Juskowiak nie przyszedł do LG robić kasę, bo ją ma.Ma szacunek, czego nie ma Mandziara.Juskowiak w Poznaniu zajmował się szkoleniem dzieci, ma w tym doświadczenie. A Mandziara nie ma o tym pojęcia.Jakimi on się ludźmi otacza? Wojciechowski, Dawidowski? Nie, dziękuję.Mandziara nie może znieść, że Juskowiak w Gdańsku jest bardziej szanowany, niż on.To Mandziara ma problem z Juskowiakiem, a nie Juskowiak z Mandziarą.

    • 0 0

  • po staremu

   Niech lepiej zostanie tak jak było. Po co zmieniać coś, co działa dobrze.

   • 9 0

  • To Mandziara nie chce współpracować z APLG

   ...a nie Juskowiak z LGSA.To Mandziara rzuca kłody Juskowiakow i Bocheńskiemu, a nie odwrotnie.To naprawdę nie jest trudne do zauważenia.

   • 0 0

 • (3)

  Mandziara robi swój własny folwark z naszego ukochanego klubu!!!

  • 32 37

  • (1)

   myślę, ze gdyby nie mandziara, to byś oglądał nasz kochany klub w derbach z Arką w I lidze....

   • 18 14

   • A za dwa trzy lata znowu A klasa welcome too....

    • 9 11

  • pocałunek śmierci

   Tam gdzie Mandziara ( p. Kowalska, p. Piekarski) tam zawsze jest smród
   Pamietajcie co zrobił z Wisła Kraków.. Lotos z tym Panem nie chce miieć nic wspólnego.. Chciał zabrać kasę Lotosu bo nie ma na 100-sieczne wypłaty dla swoich szkap które sam sobie sprzedał ( Pawłowski, Móżdżeń, Łukasik, Dźwigała,
   Myśle, że jest już pozamiatane..skad brać tak poężne pieniądze na wypłaty dla miernot ( Colak, Makuszewski, Bąk,

   • 5 0

 • Mam dziwne przeczucie, że obecna Lechia to jakaś wydmuszka finansowa i że jej krach jest już blisko. (2)

  Przyszły sezon może być niezbyt ciekawy jeśli moje obawy się potwierdzą.

  • 46 49

  • Mam przeczucie, ze masz złe przeczucie.

   • 25 12

  • To niestety prawda

   Finanse Lechii to dno. Zadłużenie ....po uszy !!!

   • 4 1

 • To było wiadome, że odstawiony na tor boczny Juskowiak będzie wkładał kij w szprychy roweru Mandziary. (2)

  To konflikt ma podłoże osobiste, tylko szkoda dzieciaków. Ale jeśli APLG ma szkolić dzieci nie dla Lechii, to niech zmieni nazwę i zdobędzie sama sponsora.

  • 41 13

  • żenada (1)

   Wydaje się, że cel APLG jest jasny - szkolenie młodych Lechistów, cel zresztą zapisany w statucie. Może panu Mandziarze trzeba to na niemiecki przetłumaczyć?? Po co rozwalać coś co funkcjonuje dobrze wziąwszy pod uwagę kompletny brak boisk do trenowania!!! Gdzie te równoległe grupy będą trenować?? Teraz o orliki będą walczyć?? Chore!!!! Wydaje mi się, że APLG powstała dla czystości finansów, o co szczególnie zabiegał LOTOS. Efekt tego wszystkiego będzie taki, że te wszystkie roczniki będą stracone.

   • 11 5

   • Na szczęście umowy na boiska są na APLG wiec gdzie tamci będą trenować to ich problem

    • 5 2

 • Trzeba o tym pamiętać.

  Ktoś kto pościągał z zachodnich boisk szrot typu Miranda, Rudinilson itp. powinien być daleko od szkolenia piłkarzy.

  • 32 1

 • Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę... (2)

  Widać niezła żenada w Lechii, szkoda tylko że kosztem dzieci.

  Dobrze, że w Arce jest SI Arka, są AG szkółki piłkarskie i klub i każdy zadowolony. Jak tam wam źle to zapraszam na treningi do Gdyni.

  • 26 28

  • (1)

   taa, tych pare tysi na meczu Arki zadowolonych?

   • 8 6

   • Wydmuszka pt.klub Mandziary juz niedlugo upadnie ten Pan gdzie nie byl to po jakimś czasie zaczynal psuc i dolki kopać. Wystarczy poczytać w necie na kilka stadinow w kraju ma zakaz wejścia

    • 5 5

 • Złodzieje dorwali się do koryta.

  • 17 10

 • Każdy klub z najwyższych klas rozgrywek powinien mieć bezwzględny obowiązek posiadania drużyn młodzieżowych. W każdej kategorii wiekowej, od najniższej.
  Powinien być też przepis o konieczności gry (a nie bycia w składzie) w drużynie seniorskiej wychowanków. Jest to wg mnie jedyny sposób na podnoszenie poziomu gry polskich graczy a w konsekwencji gry reprezentacji.

  • 15 2

 • Niech ten Madziara tak nie podskakuje.
  I co on zrobi? Szkółki konkurencyjne?
  Przecież Lechia S.A nie ma swoich obiektów i jak Lotos się wkurzy to tak zrobi, że Akademia będzie miała pierwszeństwo na Traugutta.

  • 15 12

 • APLG wielka ściema. (2)

  Dwa lata zmarnowane w Lechii. Wyciąganie pieniędzy od rodziców i grupa niekompetentnych i zarozumiałych trenerzyn. Syn przeszedł do innego klubu i w ciągu roku został 3 razy wybrany najlepszym na swojej pozycji w turniejach piłkarskich. Dzwonili już z Lechii.

  • 14 14

  • (1)

   bo w APLG była selekcja,a nie nauka

   • 2 4

   • i tak powinno być

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz

Śląsk Wrocław
19 lipca 2024, godz. 20:30
HIT
41% Śląsk Wrocław
25% REMIS
34% Lechia Gdańsk

Tabela

Piłka nożna - Ekstraklasa
Drużyny M Z R P Bramki Pkt.
1 Cracovia 0 0 0 0 0:0 0
1 GKS Katowice 0 0 0 0 0:0 0
1 Górnik Zabrze 0 0 0 0 0:0 0
1 Jagiellonia Białystok 0 0 0 0 0:0 0
1 Korona Kielce 0 0 0 0 0:0 0
1 Lech Poznań 0 0 0 0 0:0 0
1 Lechia Gdańsk 0 0 0 0 0:0 0
1 Legia Warszawa 0 0 0 0 0:0 0
1 Motor Lublin 0 0 0 0 0:0 0
1 Piast Gliwice 0 0 0 0 0:0 0
1 Pogoń Szczecin 0 0 0 0 0:0 0
1 Puszcza Niepołomice 0 0 0 0 0:0 0
1 Radomiak Radom 0 0 0 0 0:0 0
1 Raków Częstochowa 0 0 0 0 0:0 0
1 Stal Mielec 0 0 0 0 0:0 0
1 Śląsk Wrocław 0 0 0 0 0:0 0
1 Widzew Łódź 0 0 0 0 0:0 0
1 Zagłębie Lubin 0 0 0 0 0:0 0
Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Trzy najlepsze drużyny po 34. kolejce zdobędą prawo gry w europejskich pucharach, a trzy ostatnie zespoły spadną do I ligi.

Ostatnie wyniki

26 maja 2024, godz. 15:00
9% Miedź Legnica
17% REMIS
74% LECHIA Gdańsk

Relacje LIVE

Najczęściej czytane