Gruzin Tsintsadze na rozegranie

Krzysztof Klinkosz
30 stycznia 2010 (artykuł sprzed 14 lat)

Ponad miesiąc czekali fani Trefla na zwycięstwo swoich koszykarzy. Po czterech porażkach z rzędu żółto-czarni po wyrównanym pojedynku pokonali w Stalowej Woli miejscową Stal 69:65 (22:19, 12:19, 23:20, 12:7). Bardzo dobre zawody rozegrał Gintaras Kadziulis, który był najskuteczniejszym graczem swojej drużyny. Sopocianie sięgnęli jednak po nowego rozgrywającego i zatrudnili Gruzina George Tsintsadze.

STAL: Miszczuk 16, Loyd 12, Godbold 8, Gabiński 8, Malczyk 2 - Andrzejewski 11, Wołoszyn 6, Klima 2, Partyka 0.

TREFL: Kitzinger 12, Kinnard 10, Stefański 8, Kuzminskas 7, Hawkins 2, Kadziulis 19, Ratajczak 6, Malesa 5, Kowalczuk 0, Hlebowicki 0.

Po raz ostatni koszykarze Trefla Sopot wygrali mecz jeszcze w minionym roku. 19 grudnia pokonali oni na wyjeździe Kotwice Kołobrzeg. Później przyszła fatalna seria czterech porażek z rzędu, choć trzeba przyznać, że sopocianie przegrywali z najsilniejszymi ekipami minionego sezonu.

W sobotę podopieczni Karlisa Muiznieksa wybrali się do Stalowej Woli na mecz z miejscową Stalą. Beniaminek PLK wysoko zawiesił poprzeczkę sopocianom, choć wydawało się w pewnym momencie, ze Trefl wygra bardziej okazale.

Po wygranej pierwszej części meczu (22:19) sopocianie w 15 minucie prowadzili już 30:23 i z każdą akcją "rozpędzali się". Gospodarze jednak zdołali wyhamować impet "żółto-czarnych" i w 17 minucie było już tylko 32:31 dla Trefla. Na 100 sekund przed końcem pierwszej połowy Stal za sprawą Jarryda Loyda wyszła na prowadzenie 33:32. W końcówce gospodarze nieco powiększyli swoje prowadzenie i do przerwy było 38:34 dla Stali.

W 26 minucie Stal prowadziła 46:42, sopocianie zdobyli później 5 punktów z rzędu (48:47) a po rzucie Łukasza Ratajczaka odzyskali prowadzenie (52:51). Niestety prowadzenia tego nie utrzymali do końca kwarty i po 30 minutach gospodarze prowadzili 58:57.

Otwarcie ostatniej odsłony należało do gospodarzy, którzy wygrali je 10:3 i w 36 minucie było 67:61 dla Trefla. Później jednak Trefl przeżywał kryzys skuteczności i gospodarze w końcówce zbliżyli się na odległość 2 punktów (67:65) znów za sprawą Loyda. Sopocianie mieli jednak w swoich szeregach w sobotę Gintarasa Kadziulisa Litwin w ostatniej minucie meczu zdobył 2 punkty z rzutów wolnych, co jak się okazało dało sopocianom zwycięstwo.

Tymczasem sopocki klub poinformował, że pozyskał nowego rozgrywającego. Jest nim George Tsintsadze. Reprezentant Gruzji podpisał kontrakt na występy do końca sezonu, ma 192 cm wzrostu, urodził się w 1986 roku.

Nowy rozgrywający rozpoczynał grę w swoim rodzinnym mieście - Tbilisi, później był zawodnikiem CSKA Moskwa, z którym jako osiemnastolatek zadebiutował w Eurolidze. Później grał m.in. w Dynamie Moskwa, z którym zdobył w 2006 roku Puchar ULEB. Z Rosji przeniósł się do Estonii, do klubu Rock Tartu, z którym z powodzeniem występował w FIBA EuroCup. W ostatnim okresie grał w Grecji, na Ukrainie i w swoim rodzinnym kraju,.

Tsintsadze grał też w reprezentacji Gruzji, z którą awansował do Dywizji A Mistrzostw Europy. Przypomnijmy, że Gruzini będą rywalami Polaków w walce o awans do finałów ME w 2011 roku.

Asseco Prokom Gdynia - PBG Basket Poznań 87:79 (19:13, 21:28, 23:12, 24:26),
PGE Turów Zgorzelec - Sportino Inowrocław 95:72 (30:21, 28:15, 20:13, 17:23), Energa Czarni Słupsk - Polonia Azbud Warszawa 91:83 (23:16, 29:16, 18:25, 21:26), Kotwica Kołobrzeg - Polpharma Starogard Gdański 65:82 (18:20, 13:22, 25:20, 9:20), Anwil Włocławek - AZS Koszalin 77:76 (17:17, 19:25, 30:18, 11:16), Znicz Jarosław - Polonia 2011 Warszawa 68:85 (15:20, 4:20, 28:20, 11:25).

• brawo

brawo Gintaras! a w Treflu nowy zawodnik ;)

• 26 3

• Nowy zawodnik naszej drużyny - George Tsintsadze.

Z przyjemnością informujemy, że nowym zawodnikiem naszej drużyny został George Tsintsadze. Rozgrywający reprezentacji Gruzji (192 cm, 1986 r) podpisał kontrakt na grę w Treflu Sopot do końca obecnego sezonu i już jutro wieczorem wyląduje na gdańskim lotnisku, a w poniedziałek, po przejściu koniecznych badań lekarskich, dołączy do zespołu.

• 28 3

• BRAWO (5)

Jeszcze trochę i LOTOS wchodzi jako sponsor :)))

• 26 3

• (1)

jeszcze nie grali w koszulkach z Lotosem?

• 2 4

• Jeszcze trochę trzeba poczekać, żeby wszedł na całego

• 4 1

• już wszedł - efektem rozgrywający

• 3 2

• i będą na motorach jeżdzić po hali 100lecia ? (1)

• 0 2

• tak

• 0 0

• Dobry nabytek (1)

Tsintsadze mimo młodego wieku ma bogate doświadczenie na europejskich parkietach. Już w wieku 18 lat został wypatrzony przez skautów CSKA Moskwa, gdzie spędził jeden sezon. Już w tym sezonie zaliczył debiut na parkietach Euroligi. Później występował także w innych silnych rosyjskich klubach jak Samara, Ural Great Perm, czy Dynamo Moskwa, z którym zdobył Puchar Uleb.
    W kolejnych sezonach Gruzin występował w znacznie mniej prestiżowym Rock Tartu, ale to nie znaczy, że nie odnosił tam sukcesów. W ciągu trzech sezonów spędzonych w Estonii Tsintsadze zdobył dwa mistrzostwa, wicemistrzostwo, poprowadził swój zespół do finałowego turnieju Pucharu FIBA, został uhonorowany tytułem Rozgrywającego Roku FIBA EuroCup oraz wystąpił w pierwszej piątce meczu All-Star. Tsintsadze jest także podporą reprezentacji swojego kraju, z którą latem zeszłego roku awansował do Dywizji A.
    Ten sezon zaczął się jednak dla Gruzina pechowo. Zawodnik podpisał kontrakt z AS Trikkala, ale z powodu kłopotów finansowych greckiej drużyny, już w grudniu musiał pożegnać się z tym klubem. Nowy rozgrywający Trefla przeniósł się do BC Donieck, ale i tu pojawił się problem, gdyż jego zespół został wycofany z rozgrywek. Ostatnie dni Tsintsadze spędził w rodzinnym mieście, gdzie pomógł lokalnej drużynie w zdobyciu Pucharu Gruzji.