Gryf Wejherowo - Lechia Gdańsk 2:3. Zwycięski bój o 1/16 finału Pucharu Polski

Jacek Główczyński
24 września 2019 (artykuł sprzed 4 lat)

Flavio Paixao strzela zwycięskiego gola dla Lechii Gdańsk w meczu z Gryfem Wejherowo 3:2.

Lechia Gdańsk pokonała Gryfa Wejherowo 3:2 (0:2) i po wielkim boju awansowała do 1/16 finału Pucharu Polski. Biało-zieloni już po 5. minutach przegrywali 0:2. Drużynę w drugiej połowie poderwał Maciej Gajos, który po wejściu z ławki rezerwowych szybko strzelił 2 gole. Natomiast zwycięską bramkę zdobył Flavio Paixao. Po pół godzinie mecz mógł zostać przerwany, gdyż wystrzelono race na boisko, a jedna z nich o mały włos nie trafiła w Zlatana Alomerovicia. Z podejrzeniem poważnej kontuzji boisko opuścił Jaroslaw Mihalik.

12 Ferra - 24 Kankowski, 2 Biedrzycki, 3 Gęsior, 5 Koprowski, 13 Sławek - 23 Nowicki, 10 Hebel, 18 Burkhardt, 14 Czychowski - 9 Majewski
Sędziowie: Krztoń (Olsztyn) oraz Mucha, Wątroba
Widzów: 800
1 Alomerović - 77 Kobryń, 25 Nalepa, 4 Chrzanowski, 31 Udovicić - 36 Makowski - 11 Mihalik, 9 Lipski, 27 Wolski, 17 Haraslin - 28 Paixao
  • 57' 14 Czychowski Zmiany 19 Szewczyk
  • 65' 18 Burkhardt Zmiany 4 Lisiecki
  • 74' 5 Koprowski Zmiany 11 Goerke
  • 18' 11 Mihalik Zmiany 22 Mladenović
  • 46' 77 Kobryń Zmiany 6 Kubicki
  • 52' 4 Chrzanowski Zmiany 7 Gajos
  • 3' Hebel
  • 5' Gęsior
  • 53' Gajos
  • 57' Gajos
  • 89' Paixao
  • 56' Koprowski

Pirotechnika na meczu Gryf Wejherowo - Lechia Gdańsk 2:3

Maciej Gajos strzelił w Wejherowie 2 gole. Maciej Gajos strzelił w Wejherowie 2 gole.

Raca z rakietnicy omal nie trafiła Zlatana Alomerovicia

ławka rezerwowych Lechii: 71 Woźniak, 6 Kubicki, 7 Gajos, 10 Vikri, 22 Mladenović, 30 Żuk, 55 Dymerski
ławka rezerwowych Gryfa: 1 Leleń, 4 Lisiecki, 6 Sikorski, 7 Prusinowski, 11 Goerke, 16 Poręba, 17 Gabor, 19 Szewczyk, 20 Kolus
pod stadionem w Wejherowie wzmocnione siły policyjne, mimo że kibiców gości nie będzie

Kibice Lechii Gdańsk nie wejdą na stadion w Wejherowie - szczegóły decyzji

obie drużyny pucharową rywalizację zaczynają od 1/32 finału
Lechia w "11" z ostatniego meczu ligowego z Koroną zostawiła tylko 3 piłkarzy: Nalepę, Haraslina i Udovicicia. Ten ostatni będzie przesunięty z lewej pomocy na lewą obronę

Lechia Gdańsk - Korona Kielce 2:0 - relacja, galeria foto, oceny czytelników dla piłkarzy i trenera

wśród nieobecnych m.in. Sobiech, autor goli, które dały Lechii awans do finału, a następnie w nim zwycięstwo

Artur Sobiech - wywiad

Gryf był rewelacją Pucharu Polski w sezonie 2011/12. Wówczas wyeliminował dwie ekipy z ekstraklasy: Górnika Zabrze i Koronę Kielce, a odpadł dopiero w ćwierćfinale po dwumeczu z Legią Warszawa
piłkarze wychodzą na prezentację. Lechia biało-zielone koszulki i białe spodenki, Gryf żółte koszulki i czarne spodenki
oklaski z trybun
ruszył doping dla Gryfa
"WKS tylko zwycięstwo" - z trybun, choć Gryf w 10 meczach II ligi w tym sezonie zanotował 8 porażek i 2 remisy
1'
od środka rozpoczęła Lechia
2'
Gryf od razu wycofał się całą drużynę na własną połowę i czeka co pokaże Lechia
3'
[1:0] Gryf Wejherowo STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Hebel. Po rzucie wolnym Lechii gospodarze wyszli z szybką kontrą. Hebel otrzymał piłkę w polu karnym i uderzył bez przyjęcia w "krótki" róg bramki Alomerovicia
5'
[2:0] Gryf Wejherowo STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Gęsior. Znów udział przy bramce miał Hebel. Tym razem to on dośrodkował po szybko rozegranym rzucie wolnym, a obrońca z bliska wepchnął piłkę do siatki głową
8'
Lechia próbuje atakować, ale na razie nie potrafi dojść do sytuacji strzeleckiej
11'
Udovicić (LECHIA Gdańsk) nie przebił się lewym skrzydłem
11'
pokrzykiwania z obrony Gryfa: "wyżej". Gospodarzom chodzi, aby tak głęboko nie cofali się pod własną bramkę
12'
Wolski (LECHIA Gdańsk) przewraca się w polu karnym Gryfa, ale o karnym nie ma mowy
14'
kolejna kontra gospodarzy i choć zakończona tym razem dośrodkowaniem poza bramkę to i tak oklaski z trybun
14'
Mihalik (LECHIA Gdańsk) upadł przed polem karnym Gryfa. Słowacki skrzydłowy potrzebuje pomocy masażystów
16'
Mihalik (LECHIA Gdańsk) opuszcza boisko
17'
piłka po raz trzeci ląduje w siatce bramki. Strzelał Sławek. Tym razem gol nie został uznany. Był spalony
18'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Na boisko nie wraca kontuzjowany Mihalik, w jego miejsce wchodzi Mladenović.
20'
Haraslin (LECHIA Gdańsk) próbował dryblingu w polu karnym, przewrócił się na murawę, sędzia nakazał grać dalej
23'
sędzia upomina Wolskiego (LECHIA Gdańsk), bo nie oddawał piłki Heblowi i tym samym nie pozwolił na szybkie rozegranie rzutu wolnego przez gospodarzy
24'
Ferra (Gryf Wejherowo) odważnie rzucił się pod nogi Udovicicia (LECHIA Gdańsk). Żarko jeszcze raz doszedł do piłki i spróbował z ostrego kąta lobem umieścił piłkę w siatce. Piłkę sprzed linii bramkowej wybił jednak Koprowski (Gryf Wejherowo)
27'
stroboskopy na trybunach
27'
odpalono też race
29'
w dymie, który wytworzyły race, mało widać
30'
Lechia miała rzut rożny, ale poza zamieszaniem w "16" Gryfa nic nie było
30'
race zostały wystrzelone z rakietnic na boisko!
30'
Alomerović (LECHIA Gdańsk) uciekł z bramki, bo jedna z rac, wystrzelona z rakietnicy została wycelowana w niego! Tylko nieznacznie minęła bramkarza Lechii!
30'
mecz przerwany!
30'
na trybunach odpalane kolejne race
31'
delegacji PZPN pojawiali się przy linii bocznej. Trwają rozmowy z piłkarzami obu drużyn
33'
kapitanowie obu drużyn, sędziowie i delegat PZPN rozmawiają na temat tego, czy mecz kontynuować
33'
jeden z przedstawicieli konsultuje się z kimś przez telefon
35'
honorowy prezes Gryfa - Rafał Szlas idzie rozmawiać z kibicami
36'
w dyskusjach z sędziami uczestniczą też obaj trenerzy
37'
piłkarze ze swoimi trenerami schodzą do linii bocznych, z sędziami nadal dyskutują Alomerović (LECHIA Gdańsk) i Paixao (LECHIA Gdańsk)
37'
wszystko jednak wskazuje na to, że mecz będzie kontynuowany
39'
spiker ogłosił komunikat delegata PZPN: mecz będzie kontynuowany, ale po kolejnym wybryku, jakie były tego dnia, spotkanie zostanie przerwany, a Gryf przegra walkowerem"
41'
pod stadion podjeżdżają dodatkowe siły policji
43'
gra nadal nie została wznowiona
45'
Trener Stokowiec znów przeszedł całe boisko by rozmawiać z delegatem PZPN
45+5
już 50. minuta od rozpoczęcia meczu. Nie mamy decyzji, czy czas zostanie skorygowany, liczymy dalej zatem od godziny jego rozpoczęcia
45+5
mecz został wznowiony
45+5
rzut rożny dla Lechii
45+6
bez zagrożenia dla Gryfa po dośrodkowaniu z narożnika boiska Udovicicia (LECHIA Gdańsk)
45+7
na stadionowej tablicy czas stanął na 45 minucie. Sędzia nie pokazał, ile minut doliczył
45+7
Udovicić (LECHIA Gdańsk) mocno podkręcił piłkę z lewego skrzydła. Przeszła tuż nad poprzeczką bramki Ferry (Gryf Wejherowo)
45+7
Ferra (Gryf Wejherowo) w sezonie 2005/06 był bramkarzem Lechii
45+8
Alomerović (LECHIA Gdańsk) pewnie złapał piłkę po strzale z dystansu Burkhardta (Gryf Wejherowo)
45+9
była okazja na 3:0 dla Gryfa. Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Hebla w dogodnej sytuacji Biedrzycki (Gryf Wejherowo) spudłował przy strzale z wolnego
45+10
szybka odpowiedź i rzut rożny dla Lechii
45+11
po kornerze Lechii celny, ale zbyt lekki strzał Chrzanowskiego (LECHIA Gdańsk). Piłka w rękach Ferry (Gryf Wejherowo)
45+12
zablokowany strzał Lipskiego (LECHIA Gdańsk) i kolejny rzut rożny dla Lechii
45+13
po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Wolskiego (LECHIA Gdańsk) niecelnie główkował Kobryń (LECHIA Gdańsk)
45+14
zablokowany strzał Makowskiego (LECHIA Gdańsk). Jeszcze Tomek reklamował, że blokujący pomagał sobie ręką, ale sędzia nakazał grać
45+15
Ferra (Gryf Wejherowo) odbił nogami piłkę po strzale Lipskiego (LECHIA Gdańsk)
45+16
krótko rozegrany rzut rożny i Ferra (Gryf Wejherowo) dobrze odbija piłkę po strzale Haraslina (LECHIA Gdańsk)
45+16
trwa napór Lechii
45+17
uderzenie z rzutu wolnego Wolskiego (LECHIA Gdańsk) nieznacznie nad poprzeczką bramki Lechii
45+18
Kankowski (Gryf Wejherowo) zagrał piłkę wzdłuż pola karnego Lechii, ale dobrze piłkę wybili biało-zieloni. Znów było pomysłowe rozegranie rzutu wolnego przez Hebla
45+20
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. LECHIA SENSACYJNIE PRZEGRYWA 0:2
O takich meczach mówi się, że "goście nie wyszli z autobusu". Lechia zupełnie przespała początek meczu i dała się dwukrotnie zaskoczyć po stałych fragmentach gry, w tym przy golu na 0:1 po własnym! Potem nad tym spotkaniem zaciążyła pirotechnika. Race wystrzelone na boisko z rakietnic o mały włos nie trafiły Alomerovicia (LECHIA Gdańsk). Doszło do wielominutowej przerwy w grze, w trakcie której debatowano, czy jest sens kontynuować mecz. Do delegata PZPN podchodził Alomerović (LECHIA Gdańsk), który wyraźnie czuł się zagrożony, a także kapitan drużyny Paixao (LECHIA Gdańsk) i trener Stokowiec. Ostatecznie zdecydowano się kontynuować grę, ale publiczność dostała jasny przekaz - jeszcze jeden incydent i gra zostanie definitywnie zakończona, a Gryf ukarany walkowerem.
Lechia ma 45 minut, by odwrócić losy meczu. Przypomnijmy, że dziś musi zostać wyłoniony zwycięzca. Gdyby po 90 minutach był remis, sędzia zarządzi dogrywkę 2x15 minut, a potem, gdy znów będzie wynik nierozstrzygnięty - zarządzi karne.
46'
LECHIA Gdańsk przeprowadza jedną zmianę w przerwie. Boisko opuszcza Kobryń, w jego miejsce wchodzi Kubicki.
46'
jest też zmiana ustawienia Kubicki (LECHIA Gdańsk) wszedł na środek drugiej linii, a Makowski (LECHIA Gdańsk) został przesunięty na prawą obronę
46'
Gryf w tym samym składzie
47'
Majewski (Gryf Wejherowo) wywalczył rzut rożny dla Gryfa
47'
Nalepa (LECHIA Gdańsk) wybił piłkę głową po dośrodkowaniu z narożnika boiska Burkhardta (Gryf Wejherowo)
48'
Alomerović (LECHIA Gdańsk) łapi piłkę po strzale Nowickiego (Gryf Wejherowo). Chwilę wcześniej po dośrodkowaniu Majewskiego (Gryf Wejherowo) Nowicki (Gryf Wejherowo) próbował się złożyć do strzału przewrotką, ale nie sięgnął piłki
50'
zagranie w pole karne do Haraslina (LECHIA Gdańsk), ale nie opanował on piłki w boisku. Od bramki zacznie Ferra (Gryf Wejherowo)
52'
Gryf nadal pięcioma piłkarzami w obronie
52'
LECHIA Gdańsk przeprowadza trzecią zmianę. Boisko opuszcza Chrzanowski, w jego miejsce wchodzi Gajos.
53'
i znów zmiana ustawienia. Kubicki (LECHIA Gdańsk) przeszedł na środek obrony, a Gajos ustawiony w środku drugiej linii
53'
[2:1] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Gajos. Z prawego skrzydła dośrodkował Wolski, do główki nie doskoczył Paixao, ale za nim dobrze zamknął akcję Udovicić. Żarko zagrał piłkę pod bramkę głową, a nadbiegający Gajos wpakował ją do siatki pod poprzeczkę
55'
Lechia przyspieszyła grę
55'
Haraslin (LECHIA Gdańsk) zagrał przed pole karne, ale Lipski (LECHIA Gdańsk) nie trafił w bramkę
56'
Żółtą kartką został ukarany Koprowski (Gryf Wejherowo) po faulu na Haraslinie
56'
niecelny strzał sprzed pola karnego Gajosa (LECHIA Gdańsk)
57'
[2:2] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Gajos. Po dośrodkowaniu Makowskiego znów celny strzał Maćka
57'
"Wejście smoka" Gajosa (LECHIA Gdańsk). Strzelił 2 gole w ciągu 4 minut!
57'
Gryf Wejherowo przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Czychowski, w jego miejsce wchodzi Szewczyk.
58'
rzut rożny dla gospodarzy, ale bez zagrożenia dla Lechii
61'
Wolski (LECHIA Gdańsk) pada na boisko po starciu z obrońcami, ale sędzia nie przerywa gry
63'
zablokowane dośrodkowanie Haraslina (LECHIA Gdańsk)
64'
Lechia nadal zmuszona do gry w ataku pozycyjnym
65'
Gryf Wejherowo przeprowadza drugą zmianę. Boisko opuszcza Burkhardt, w jego miejsce wchodzi Lisiecki.
67'
67'
krótko rozegrany korner przez Lechię, a po chwili dośrodkowanie. Nalepa (LECHIA Gdańsk) zagrał głową już jednak za linią końcową boiska
69'
celny strzał z dystansu Wolskiego (LECHIA Gdańsk). Pewnie broni Ferra (Gryf Wejherowo)
70'
masażyści Gryfa na boisku
70'
aż dwaj piłkarze Gryfa leżą na murawie. Trudy gry najwyraźniej dają się już we znaki II-ligowcom
71'
Koprowski (Gryf Wejherowo) na razie poza boiskiem
72'
Gryf w komplecie
73'
z rzutu wolnego Haraslin (LECHIA Gdańsk) ostro dośrodkował. Pokazuje sędziemu, że rywal, który przyjął piłkę, stojąc w murze, pomagał sobie ręką, ale sędzia nakazał kontynuować grę
74'
Gryf Wejherowo przeprowadza trzecią zmianę. Boisko opuszcza Koprowski, w jego miejsce wchodzi Goerke.
74'
obaj trenerzy wykorzystali komplet zmian przysługujących ich w 90 minutach. Gdyby doszło do dogrywki, będą mieli jeszcze po jednej
75'
niecelny strzał z dystansu Nalepy (LECHIA Gdańsk)
76'
na spalonym Haraslin (LECHIA Gdańsk)
76'
obraz gry bez zmian. Lechia w ataku pozycyjnym, Gryf już nawet nie próbuje kontr, rzadko opuszcza własną połowę większą liczbą zawodników
79'
zablokowany strzał Gajosa (LECHIA Gdańsk)
80'
zablokowany strzał Wolskiego (LECHIA Gdańsk)
82'
Lechia chce jak najszybciej wrzucić piłkę w "16" Gryfa
83'
na spalonym Paixao (LECHIA Gdańsk)
84'
kontra gospodarzy. Nalepa (LECHIA Gdańsk) w polu karnym zablokował strzał Goerke (Gryf Wejherowo), a dobitka już z dalszej odległości Szewczyka (Gryf Wejherowo) poszybowała wysoko nad poprzeczką
85'
85'
86'
kontry z obu stron. Makowski (LECHIA Gdańsk) blokuje strzał Majewskiego (Gryf Wejherowo), a po chwili z drugiej strony boiska Ferra (Gryf Wejherowo) ładnie broni strzał Paixao (LECHIA Gdańsk)
88'
Ferra (Gryf Wejherowo) znów udana interwencja. Tym razem pewnie łapie piłkę po strzale sprzed "16" Haraslina (LECHIA Gdańsk)
89'
[2:3] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Paixao. Akcja Lechii zaczęła się z prawej strony boiska od autu. Piłka została przeniesiona na lewe skrzydło. Tam Wolski przełożył ją sobie z lewej na prawą nogę i dośrodkował pod bramkę. Flavio, mimo asysty dwóch obrońców, strzelił głową z 5. metra
89'
co bardziej niecierpliwi kibice opuszczają stadion
90'
3 minuty doliczone do drugiej połowy
90+2
Lechia blisko 4 gola. Strzał Haraslina (LECHIA Gdańsk) wybity z linii bramkowej, a po chwili piłkę po uderzeniu Lipskiego (LECHIA Gdańsk) wybił Ferra (Gryf Wejherowo)
90+3
jeszcze Gryf zaatakował, ale został wypchnięty z "16", a po chwili gra przerwana przed polem karnym Lechii z powodu faulu gospodarzy
90+3
Alomerović (LECHIA Gdańsk) nie spieszy się z wykonaniem rzutu wolnego
90+3
KONIEC MECZU. LECHIA WYGRAŁA Z GRYFEM 3:2 I AWANSOWAŁA DO 1/16 FINAŁU PUCHARU POLSKI
Doskonałe wejście do gry Gajosa (LECHIA Gdańsk) przywróciło Lechię do walki o zwycięstwo, a potem Paixao (LECHIA Gdańsk) przypomniał, że potrafi strzelać ważne gole. W drugiej połowie biało-zieloni zagrali jak na faworyta przystało. Kiedy trzeba było nieco przyspieszyli i to wystarczyło, by wyciągnąć z 0:2 na 3:2. Nagrodą jest pozostanie w Pucharze Polski. Rywala w 1/16 finału wyłoni losowanie. Co ważne po przerwie odbyło się już bez ekscesów na trybunach i gra mogła się toczyć bez przeszkód.

• (2)

Trochę komedia, ale wynik najważniejszy.