Wiadomości

Trener żużlowców broni swoich decyzji

Zdunek Wybrzeże Gdańsk

Trener Grzegorz Dzikowski (drugi od prawej) jest rozczarowany porażką swoich podopiecznych w Bydgoszczy. Podkreśla jednak, że nie żałuje decyzji personalnych, które podejmuje.
Trener Grzegorz Dzikowski (drugi od prawej) jest rozczarowany porażką swoich podopiecznych w Bydgoszczy. Podkreśla jednak, że nie żałuje decyzji personalnych, które podejmuje. fot. Arkadiusz Buczyński/trojmiasto.pl

- Porażkę w Bydgoszczy biorę na klatę, ale wcale nie przekreśla ona naszych szans na finał Nice PLŻ. W każdym klubie spotykałem się z "lożą szyderców", ale nie zmienię swojego myślenia. Chcę w Gdańsku budować zespół na lata, zarzuty o żonglowanie składem to nieuzasadniona krytyka - wyjaśnia trener żużlowców Renault Zdunek Wybrzeża Grzegorz Dzikowski. Szkoleniowiec zdradził nam też dlaczego nie stawia ostatnio na Magnusa Zetterstroema i czego, a raczej kogo brakuje Andersowi Thomsenowi, by zacząć punktować w Polsce na miarę swoich możliwości.WYBRZEŻE PRZEGRAŁO W BYDGOSZCZY. FATALNA DRUGA LINIA

Rafał Sumowski: Czy porażka w Bydgoszczy to dla pana duże rozczarowanie? Na papierze wydawało się, że powinniście to spotkanie wygrać.

Grzegorz Dzikowski: Tak, zgadzam się z tą opinią. Jechaliśmy jako faworyt, ale nie przywieźliśmy tylu punktów ile powinniśmy. Jedyne pocieszenie jest takie, że powalczymy w Gdańsku o bonus. Inna sprawa, że tor w Bydgoszczy nie był regulaminowy o czym świadczą choćby wypadki, które miały miejsce i to ile trwały zawody. Tor był nierówny, sypiący się. Sprawiał wrażenie przyczepnego, ale tylko pozornie. Generalnie był przygotowany tak, by goście się na nim gubili. Był jednak równy dla wszystkich, więc to nie może być dla nas wymówką.

Dlaczego w takim razie nie odmówiliście jazdy?

Podobne sytuacje w żużlu zdarzają się cały czas. U nas w Gdańsku udaje się robić regulaminowy tor, ale są kluby, które nagminnie źle go przygotowują. Rzeczywiście, warto się zastanowić czy nie dać w pewnym momencie walkowera, ale ja nie kwestionowałem nawierzchni drogą oficjalną. Czy napiszemy protest czy nie, to nic nie da. Od toru jest komisarz, jest sędzia. Oni biorą za to odpowiedzialność. Nie ma co bić piany, skoro uznali, że można jechać.

Tor na pewno nie przeszkadzał Renatowi Gafurowowi, który pojechał bardzo dobre zawody. Na poziomie pojechali też Linus SundstroemOskar Fajfer, ale postawa drugiej linii była dramatyczna. Dlaczego?

Ta wygrana była na wyciągnięcie ręki i zabrakło nam pojedynczych punktów. Plamę dał Dominik Kossakowski, od którego wymagam znacznie więcej. Wydawało mi się, że formę po dwóch udanych ligowych występach ustabilizuje Kamil Brzozowski, ale zawalił ten mecze kompletnie. Dawid Wawrzyniak wychowany został jako żużlowiec na typowym gnieźnieńskim betonie i jazda na takim torze jak w Bydgoszczy to był dla niego zupełnie inny żużel.

Miał problemy z pokonywaniem łuków. To wyglądało jakby w meczu brał udział adept.

Niestety, zupełnie nie poradził sobie na tym torze. Chcę by potrenował na takich nawierzchniach. Chcę mu pomóc i myślę, że zabierzemy go na treningi na przykład do Poznania, gdzie jest tor sprzyjającym takiej nauce.

Grzegorz Dzikowski

Grzegorz Dzikowski

Dane:

ur.:
1959-01-28
Średnie oceny w kolejnych meczach sezonu

więcej »WYBRZEŻE MA PROBLEM ZE STARTAMI

Po raz kolejny zawiódł Anders Thomsen. Wydaje się, że u Duńczyka problem nie leży w braku sportowej formy, a raczej w kwestiach sprzętowych. Na dystansie walczy dzielnie, ale moment startowy jest w jego wykonaniu skandalicznie słaby.

Dokładnie. Chcę usprawiedliwić tego chłopaka i od razu mogę zapowiedzieć, że nadal zamierzam na niego stawiać. On płaci frycowe. nie do końca jeszcze poznał jak to wszystko wygląda w Polsce. Nie ma odpowiedniego teamu mechaników na starty w naszym kraju. To jest problem, który pomożemy mu rozwiązać. Anders zaskarbił sobie przychylność kibiców swoją walecznością i widzimy to. Na takich zawodników chce się patrzeć. Trzeba mu pomóc, a na pewno będzie z niego dużo pociechy. Jego wyniki w indywidualnych zawodach nie są przypadkiem. Musi zacząć je przekładać na starty w Polsce.

Po raz kolejny hartem ducha popisał się Renat Gafurow, który w Bydgoszczy startował z wybitym barkiem. Nie bał się pan, że będzie musiał go wycofać z zawodów?

Widząc jego wiszący bark po kolizji w jednym z biegów kombinowałem już jak rozegrać zmiany. Nie wierzyłem, że doprowadzi się do stanu używalności. Nawykowe wypadanie barku to w sportach motorowych duży problem. On wie jak sobie z tym radzić. Sam nastawił sobie bark jakby skończył medycynę. Nie będę jednak zdradzał jego tajemnic. Pełen szacunek dla Renata. Szkoda tylko, że nie udało mu się zdobyć punktów w ostatnim, decydującym wyścigu, ale trudno mieć do niego pretensje.

Msza św. za zdrowie zawodnika Unii Tarnów Krystiana Rempały
We wtorek o godz. 19 w kościele św. Barbary przy ul. Długie Ogrody zobacz na mapie Gdańska odbędzie się msza św. w intencji żużlowca Unii Tarnów Krystiana Rempały. 18-latek doznał fatalnego w skutkach wypadku podczas niedzielnego meczu ekstraligi w Rybniku i obecnie w stanie krytycznym przebywa w szpitalu. O modlitwę za jego zdrowie apeluje środowisko żużlowe z całej Polski.

Kibice znów dopytują o nieobecność w składzie Magnusa Zetterstroema. Nie żałuje pan, że nie zabrał go do Bydgoszczy?

Temat Magnusa czy Krzysztofa Jabłońskiego jest ciągle wałkowany przez media i kibiców. Ja ich wartość poznałem w Łodzi. Krzysztof pokazał, że jest rozpruty jeśli chodzi o sprzęt, a Magnus nie jest przygotowany by walczyć tak jak Thomsen. Co więcej, jego jazda parowa pozostawia wiele do życzenia, o czym tak w Gdańsku jak i w Łodzi przekonał się Oskar Fajfer, który po meczu pytał mnie czy nie mogę zmienić my partnera w parze. Za zasługi dostaje się medale, a miejsce w składzie trzeba wywalczyć. Oczywiście, mogę ulec presji i wstawić Magnusa do składu by mieć święty spokój. Pamiętajmy jednak, że chcemy zbudować zespół na lata. Przyznam, że korci mnie na to, aby raz a dobrze postawić na Thomsena czy Eduarda Krcmara, by pomóc im zdobyć doświadczenie i mieć z nich pożytek w kolejnych sezonach. Wstawianie Magnusa to myślenie tylko tu i teraz, a my potrzebujemy myśleć długofalowo.

Częste rotacje, których dokonuje pan w składzie mają zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Ten system będzie dalej obowiązywał czy zamierza zmienić pan taktykę?

Nie zgadzam się z opinią, że żongluję składem. Jako trener porażki przyjmuję na klatę, ale nie dam sobie wmówić, że wymieniam co mecz cały skład, bo tak nie jest. Liderzy mają pewne miejsce, a zmienia się druga linia. Zmiany, których dokonuję nie są niczym nadzwyczajnym. Skład zmienia się również w zależności od warunków torowych jakich się spodziewamy. Kiedy GKM Grudziądz jedzie do Gorzowa Wlkp. zabiera ze sobą Petera Ljunga i Tomasza Golloba i dopiero na miejscu decydują kto jedzie. Są zawodnicy, którzy uwielbiają kopne tory, a są tacy, którzy chcą ścigać się tylko na "betonie". Tak samo ważny jest dobór par, który ustawiam ofensywnie lub defensywnie. U nas zawodnicy od początku wiedzą co jest grane i czują kto może stracić miejsce przed kolejnym spotkaniem.

Dalej wierzy pan w to, że znajdziecie się w finale z udziałem dwóch najlepszych drużyn Nice PLŻ?

Piłka jest nadal w grze. Nie ma tragedii, a to nie jest jeszcze środek rozgrywek. Druga połowa pokaże, kto wytrzyma finansowo, sprzętowo i kondycyjnie. My nie mamy z tym problemów i swoich planów nie zmieniamy. Walczymy o finał, a przy okazji budujemy podwaliny pod drużynę na lata i dbamy o finanse. Jeszcze rok temu wszyscy modlili się o to, abyśmy w ogóle wystartowali. Zdaję sobie sprawę, że kibice chcą następnego sukcesu, ale potrzebuję jeszcze czasu, aby ułożyć ten zespół by funkcjonował tak jak sobie tego wszyscy życzymy. Krytyka, z którą się spotykam jest w mojej ocenie nieuzasadniona i trochę mi przeszkadza, ale taka jest rola trenera. Biorę to na siebie. W każdym klubie spotykam się z "lożą szyderców", ale nie zmienię swojego myślenia. Mam poparcie zarządu i prawdziwych kibiców z trybun. Wyszliśmy do nich po meczu w Bydgoszczy i mimo porażki, czuliśmy ich wsparcie. Oni wiedzą, że porażka z Polonią to jeszcze nie tragedia.

Statystyki gdańskich żużlowców po siedmiu meczach Nice PLŻ
kolejno: mecze, biegi, punkty, bonusy, śr. biegowa, śr. meczowa
1. Linus Sundstroem 7 36 80 5 2,361 11,43
2. Oskar Fajfer 7 34 63 7 2,059 9,00
3. Renat Gafurow 6 26 48 4 2,000 8,00
4. Dominik Kossakowski 7 24 37 7 1,833 5,29
5. Anders Thomsen 5 20 27 6 1,650 5,40
6. Magnus Zetterstroem 2 10 18 0 1,800 9,00
7. Eduard Krcmar 1 5 6 1 1,800 6,00
8. Kamil Brzozowski 3 12 19 1 1,750 6,33
9. Krzysztof Jabłoński 4 19 23 7 1,579 5,75
10. Dawid Wawrzyniak 6 21 21 0 1,000 3,50
11. Patryk Beśko 1 3 2 0 0,667 2,00
12. Aureliusz Bieliński 0 0 0 0 0,000 0,00


Zawodnicy z najwyższymi średnimi biegowymi w Nice PLŻ
1. Joonas Kylmaekorpi (Lokomotiv Daugavpils) 2,586
2. Maksim Bogdanow (Lokomotiv Daugavpils) 2,581
3. Robert Miśkowiak (Orzeł Łódź) 2,375
4. Grzegorz Walasek (Speedway Wanda Instal Kraków) 2,364
5. LINUS SUNDSTROEM (Renault Zdunek Wybrzeże Gdańsk) 2,361
6. Hans Andersen (Orzeł Łódź) 2,355
7. Fredrik Lindgren (Lokomotiv Daugavpils) 2,348
8. Jakub Jamróg (Orzeł Łódź) 2,242
9. Andrzej Lebiediew (Lokomotiv Daugavpils) 2,212
10. Michał Szczepaniak (Polonia Piła) 2,195


Opinie (107) 1 zablokowana

 • powoli, do przodu... oby to była prawda

  • 44 10

 • Brak slow na te wypowiedzi (1)

  • 33 34

  • co Ci się w nich nie podoba?

   tylko konkretnie bez zbędnego pierd..nia i głupiego płaczu

   • 2 0

 • w sumie jedziecie po nich ,za bardzo. (1)

  • 29 18

  • młodzi muszą jeździć,przecież nie jedziemy o awans.

   Jedyną zła decyzja to zdjęcie Krzycha, mógł jechać za kamila.

   • 10 8

 • Zorro (3)

  Trenerze to po co było podpisywać kontrakt z Magnusem skoro uważasz , że
  ",,,,a Magnus nie jest przygotowany by walczyć tak jak Thomsen" ?

  • 69 7

  • (2)

   z szacunku dla Zorra, który nie miał innych ofert i chciał spokojnie poszukać klubu na wypożyczenie.

   • 13 12

   • Bzdura, najlepszy zawodnik drugiej ligi znalazł by sobie klub bez problemu, więc to nie o to chodzi. Ktoś czyli Dzikowski nie umie się przyznać do błędu, bo Zorro jest w klubie od czasów nie jego trenerkii jest mu z nim nie podrodze.

    • 8 1

   • Zorro sam "na siłę" wepchnął się na ten rok do GKS'u i nikt (ze względu na zasługi i szacunek) nie był w stanie mu odmówić - być może był to błąd.

    • 1 3

 • Do Trenera. (1)

  Myslalem ze jest Pan kompetentna osoba na to stanowisko ? Ale widze ze jest Pan laikiem na posadzie trenera ! Robi Pan jakies glupie roszady w skladzie ,nie widzi Zorra w skladzie ? Tak naprawde to dalego jest Thomsenowi do Zorra ! I prZegrywa Pan mecze ktore powinny byc wygrane na 90% ! Moze lepiej niech Pan sie zajmie hodowla jedwabikow !

  • 49 33

  • Arogancja godna przemądrzałego gimbusa.

   • 19 12

 • Dajcie (1)

  spokojnie budowac ten zespół , może coś z tego wyjdzie !!!!!

  • 33 18

  • Może tak może nie popatrz sobie Dzikowski na zawodników z najwyższą średnią,wszystko to zawodnicy po trzydziestce,doświadczeni, a nie młodzi. Jakoś młody Brady Kurtz jedzie pierwszy mecz w Rzeszowie i zdobywa 8 punktów, a Thomsen jakoś jedzie padakę.

   • 3 1

 • (2)

  Dzikowski , ja ci dam "lożę szyderców" . Chyba dawno klapsa nie dostałeś ! Wracaj na lawetę i łapy precz od Wybrzeża cieniasie !!!! Zespół na lata - BUAHAHAHA !!! Po sezonie najlepsi pójdą za kasą do EE . Zdunek wypier... dzikowskiego puki czas !!!

  • 36 40

  • klakier

   Zdunek nie wywali Dzika bo to jego klakier trzeba rozgonić ta bandę krętaczy .,
   Był Zdunek =Terlecki jest Zdunek=Dzikowski kto ciągnie za lejce Zdunek

   • 5 8

  • stary pieszczocha sie odezwal

   kup sobie słownik grubasie

   • 2 1

 • Buduje zespół na lata

  Co to znaczy? Wypromuje dwóch gości, pojadą dwa sezony i jak coś osiągną to pójdą tam gdzie jest kasa. My kibice znowu będziemy mamieni, że zespół się buduje. Nie ma kasy nie ma dobrych żużlowców i taka jest prawda.

  • 40 7

 • nie płakać (2)

  liga równa, szanse są, a Lokomotiv i tak w Elidze nie pojedzie

  • 16 11

  • (1)

   Lokomotiv w elidze nie pojedzie, ale przecież eliga nie jest naszym celem, tylko finał, a akurat w finale Lokomotiv pojedzie. Wygra bądź przegra prawdopodobnie z Łodzią.

   • 2 0

   • wczoraj poszło info, że sponsor Lokomotivu chyba nie będzie płacił

    i zaraz w składzie krajowym zaczną przegrywać.
    Wtedy o finał walczyć będzie Częstochowa z Łodzią, a na ich potknięcia (też finansowe) czekać Piła, Gdańsk i Kraków

    • 0 1

 • No to Dziki znowu robi smród (1)

  Zarozumiały , wyniosły i zakochany w sobie Klakier pana Zdunka nie szanujący zawodników, człowiek ze znikomą wiedzą trenerską . Żenada że przez takiego człowieka fajnie prosperujący klub wychodzący na prostą stacza sie kolejny raz w szambo które Dziki kopie.

  • 38 14

  • Jak się stacza? Kto się stacza? Podaj konkrety!

   Chyba Jabol co bez sprzętu i kondycji chciał na emeryturę spokojnie przejść, ale to nie wina klubu i trenera, którzy właśnie reagują na ten fakt i olewają Jabola, żeby klub się właśnie jak ze Sqrwą nie stoczył

   • 3 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Plebiscyt na Ligowca Roku 2020

Najbliższe spotkanie Wybrzeża

data meczu: 03.04.2021

Unia Tarnów
:
ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
mecz ligowy

Najwyżej ocenieni zawodnicy Wybrzeża

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Grzegorz Wrzask 14 37 85.7%
2. Witold Krużyński 11 35 90.9%
3. Radosław Dymkowski 14 33 78.6%
4. Wojciech Koczyński 14 33 78.6%
5. Wojteks23 Wojteks23 11 33 90.9%

Tabela końcowa

eWinner 1. Liga Żużlowa
M Z R P Bilans Pkt.
1 eWinner Apator Toruń
2 Start Gniezno
3 Orzeł Łódź
4 ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK
5 Unia Tarnów
6 Arged Malesa TŻ Ostrovia
7 Abramczyk Polonia Bydgoszcz
8 Lokomotiv Daugavpils
 • awans do ekstraligi: eWinner Apator Toruń
 • spadek do II ligi: Lokomotiv Daugavpils
 • awans do I ligi: Wilki Krosno
 • Sezon zakończono po rundzie zasadniczej liczącej 14 kolejek. Zrezygnowano z play-off ze względu na pandemię koronawirusa i ograniczenia w maksymalnej pojemności trybun.

Terminarz

03.04 (sob) Unia Tarnów ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
10.04 (sob) ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk ROW Rybnik
17.04 (sob) Car Gwarant Kapi Meble Budex Start Gniezno ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
04.10.2020 (nd) godz.16:00 Unia Tarnów 37:53 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!
27.09.2020 (nd) godz.14:00 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 50:39 Lokomotiv Daugavpils LIVE!

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »