Lechia nie zbliżyła się do pucharów

8 maja 2016 (artykuł sprzed 7 lat)
aktualizacja: godz. 19:49 (8 maja 2016)

Grzegorz Kuświk (przy piłce) przerwał serię gry 228 minut bez gola Lechii, a przy obu bramkach w meczu z Ruchem asystował Milos Krasić (w tle). Grzegorz Kuświk (przy piłce) przerwał serię gry 228 minut bez gola Lechii, a przy obu bramkach w meczu z Ruchem asystował Milos Krasić (w tle).

Na dwie kolejki przed zakończeniem ekstraklasy nadal dwa miejsca w eliminacjach Ligi Europy są nieobsadzone. Kandydują do nich cztery zespoły, w tym Lechia Gdańsk. Biało-zieloni zmierzą się jeszcze z Legią Warszawa u siebie oraz z Cracovią na wyjeździe. Jeśli jednak nawet wygrają oba pojedynki to do zdobycia prawa gry na międzynarodowej arenie potrzebne są im jeszcze korzystne wyniki na innych stadionach. Wszystkie mecze w grupie mistrzowskiej rozpoczynać się będą o tej samej porze: 11 maja o 20:30 i 15 maja o 18. - Przed nami dwa małe finały. Damy w nich z siebie wszystko - zapewnia Grzegorz Kuświk.

LECHIA - RUCH 2:1. OCEŃ PIŁKARZY, ZOBACZ VIDEO, FOTO, PRZECZYTAJ RELACJĘ

Legia Warszawa w środę w Gdańsku może zapewnić sobie tytuł mistrza Polski, jeśli wygra z Lechią bądź też uzyska taki sam rezultat, jaki tego samego dnia na swoje konto zapisze Piast Gliwice.

Nadal nie wiemy, kto ukończy sezon na miejscach 3-4. 35. kolejka z grona kandydatów do dwóch wolnych miejsc w eliminacjach Ligi Europy wyeliminowała ubiegłorocznego mistrza - Lecha Poznań. Lechia, mimo zwycięstwa nad Ruchem Chorzów 2:1, przesunęła się z 6. na 5. pozycję w tabeli, ale do gry na międzynarodowej arenie nie przybliżyła się nawet o krok. A wszystko dlatego, że swoje mecze wygrały także zespoły Cracovii i Zagłębia Lubin.

By wyprzedzić "Pasy" biało-zieloni w dwóch ostatnich meczach muszą od nich zdobyć o pięć więcej punktów, a by w końcowej tabeli uplasować się wyżej od "Miedziowych" potrzeba wywalczyć o cztery punkty więcej od tego rywala. Przypomnijmy bowiem, że Lechii nie wystarczy się zrównać dorobkiem z tymi przeciwnikami, gdyż wówczas i tak będzie niżej, bo wchodziła z niższego miejsca do grupy mistrzowskiej.

Tak dopingowali kibice Lechię Gdańsk w meczu z Ruchem Chorzów

W środę, by pozostać w grze o 3. miejsce, biało-zieloni muszą ograć Legię. Jeśli tego nie dokonają, stracą szansę na wyprzedzenie Cracovii, z którą na wyjeździe kończyć będą sezon. Natomiast porażka ze stołeczną drużyną wyeliminowałaby ich definitywnie także z walki o 4. pozycję.

- Przed nami dwa małe finały. Czekamy na nie z niecierpliwością. Damy w nich z siebie wszystko. Myślę, że trafienia moje i Flavio w meczu z Ruchem dodadzą nam jeszcze więcej pewności siebie. Chciałby, aby koniec sezonu był dobry z mojej strony, gdyż pierwszą część rozgrywek miałem blado i teraz próbuję to nadrobić. Wiele jest jeszcze do poprawy. Liczę na to, że w środę będę wyglądał na boisku znacznie lepiej niż w sobotę - podkreśla Grzegorz Kuświk, który już pobił ubiegłoroczne osiągnięcie najlepszego snajpera Lechii.
Antonio Colak w poprzednich rozgrywkach poprzestał na 10 golach. Grzegorz zaliczył już 11 trafień. Co prawda tyle samo ma też Flavio Paixao, ale jego dorobek rozkład się na Lechię (6) i Śląsk (5), gdzie grał jesienią.

TUTAJ ZESTAWIENIE NAJLEPSZYCH SNAJPERÓW LECHII SEZON PO SEZONIE OD POWROTU GDAŃSZCZAN DO EKSTRAKLASY W 2008 ROKU

MECZE W DWÓCH OSTATNICH KOLEJKACH DRUŻYN WALCZĄCYCH O EUROPEJSKIE PUCHARY
              36. kolejka          37.kolejka
CRACOVIA Pogoń (wyjazd) Lechia (dom)
ZAGŁĘBIE LUBIN Lech (dom) Piast (wyjazd)
LECHIA GDAŃSK Legia (dom) Cracovia (wyjazd)
POGOŃ SZCZECIN Cracovia (dom) Legia (wyjazd)

By zagrać w eliminacjach Ligi Europy, Lechii nie wystarczą wygrane w środę u siebie nad Legią i w niedzielę na wyjeździe z Cracovią. A wszystko dlatego, że zespoły z miejsc 3-4 wygrały w niedzielę swoje spotkania.

Aby gdańszczanie w ostatniej kolejce mogli wyprzedzić po bezpośrednim meczu "Pasy", muszą w środę pokonać Legię, a krakowska drużyna nie może wygrać w Szczecinie. Natomiast Zagłębie będzie poza zasięgiem Lechii, jeśli wygra co najmniej jeden z dwóch ostatnich meczów.

ZOBACZ PEŁNY RAPORT Z MECZU LECHIA - RUCH

- W sobotę zdobyliśmy cenne punkty, ale czeka nas jeszcze wiele pracy, jeżeli chcemy piąć się w górę tabeli i walczyć o najwyższe lokaty. W pierwszej połowie meczu z Ruchem graliśmy świetnie i strzeliliśmy dwie naprawdę ładne bramki. Po przerwie coś się wyraźnie zacięło. Jeżeli myślimy o wyższych celach to nie możemy sobie pozwolić na taką grę. Postaram się wyciągnąć wnioski - zapewnia Piotr Nowak, trener Lechii.

Przepychanki między piłkarzami. Michał Koj wyrzucony z boiska.

Biało-zieloni skończyli z serią 228 minut bez gola i wygrali w grupie mistrzowskiej pierwszy raz od 19 kwietnia. Waldemar Fornalik uważał jednak, że jego drużyna nie musiała przegrać w Gdańsku, gdyby inne decyzje podejmował sędzia.

- W meczu, w którym stawką są europejskie puchary niedopuszczalna jest sytuacja, gdy sędzia nie przygotowuje się do zmiany w przerwie mając świadomość, tego, że arbiter liniowy odniósł kontuzję. Po meczu muszę się również przyjrzeć czerwonej kartce dla Koja. Nie wiem, za co Stępiński otrzymał żółtą kartkę, bo według mnie jego zachowanie i zachowanie bramkarza Lechii dzieliła przepaść - podkreślał były selekcjoner reprezentacji Polski, obecnie prowadzący ponownie Ruch.
O tym, że remis byłby sprawiedliwszym wynikiem, przekonywał także Łukasz Surma.

- Myślałem, że będzie 2:2. Pokazaliśmy, że wszystko głosy, że odpuścimy mecz Lechii były bzdurą - deklarował były kapitan Lechii, obecnie defensywny pomocnik "Niebieskich".

16 Podbeskidzie Bielsko-Biała 35 9 12 14 41:54 20

* Przed sezonem Wisła Kraków oraz Górnik Zabrze zostały ukarane odjęciem jednego punktu za niespełnienie wymogów licencyjnych.

* Przed rundą wiosenną Lechia Gdańsk oraz Ruch Chorzów zostały ukarane odjęciem jednego punktu za opóźnienia związane z uregulowaniem zobowiązań finansowych

Tabela wprowadzona: 2016-05-09

Wyniki 35 kolejki

• Grupa mistrzowska
  • LECHIA GDAŃSK - Ruch Chorzów 2:1 (2:0)
  • Pogoń Szczecin - Zagłębie Lubin 1:3 (0:0)
  • Cracovia - Lech Poznań 2:0 (2:0)
  • Legia Warszawa - Piast Gliwice 4:0 (2:0)
  • Grupa spadkowa
  • Podbeskidzie Bielsko-Biała - Korona Kielce 1:1 (0:1)
  • Wisła Kraków - Jagiellonia Białystok 1:0 (1:0)
  • Śląsk Wrocław - Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2:1 (1:0)
  • Górnik Łęczna - Górnik Zabrze 0:0

Opinie (142) ponad 10 zablokowanych

• Teraz przyjaciele z warszawy nas pykną i pozamiatane (11)