Wiadomości

stat

Arka Gdynia pielęgnuje i ulepsza

Arka Gdynia

W I lidze Grzegorz Niciński prowadził Arkę Gdynia w 44 meczach. Co ciekawe w 19 jesiennych spotkaniach drużyna zdobyła tyle samo punktów co w 25 poprzedniego sezonu.
W I lidze Grzegorz Niciński prowadził Arkę Gdynia w 44 meczach. Co ciekawe w 19 jesiennych spotkaniach drużyna zdobyła tyle samo punktów co w 25 poprzedniego sezonu. fot. Łukasz Głowala/Trojmiasto.pl

Jeszcze zapewne bez Gastona Sangoya, którego certyfikat nie doszedł z Kataru oraz bez pauzującego za kartki Antoniego Łukasiewicza, ale ze wszystkimi kluczowymi piłkarzami rundy jesiennej oraz pozyskanymi zimą: Mateuszem Szwochem, Dariuszem Formellą i Yannickiem Sambeą, w sobotę piłkarze Arki wyruszą do Katowic. Dzień później o godzinie 12:45 zagrają z tamtejszym GKS pierwszy z 15 meczów, który zdecyduje, czy na koniec sezonu Gdynia cieszyć się będzie z powrotu piłkarzy po pięciu latach do ekstraklasy. - Czujemy presję i oczekiwania, ale staramy się pracować spokojnie. Znamy cel, także marzymy, by go zrealizować. Pielęgnujemy to, co już wypracowaliśmy, a z drugiej strony cały czas staramy się to wszystko ulepszać. Najważniejsze zadanie to by od początku wiosny drużyna funkcjonowała tak jak w końcówce jesieni - mówi nam Grzegorz Niciński, szkoleniowiec żółto-niebieskich.Na którym miejscu Arka Gdynia ukończy sezon 2015/16 w I lidze?

pierwszym 54%
drugim 27%
trzecim 6%
czwartym 5%
piątym lub niższym, ale lepszym niż w poprzednim sezonie, gdy była dziesiąta 4%
poza pierwszą "10" 4%
zakończona Łącznie głosów: 541
Jacek Główczyński: Czy z okresu przygotowawczego jest pan zadowolony?

Grzegorz Niciński: Tak. Wszystko co sobie założyliśmy, udało się zrealizować, począwszy od transferów, zgrupowania, a na pracy, który wykonaliśmy kończąc. Omijały nas poważniejsze kontuzje. Dlatego z niecierpliwością czekamy na pierwszy mecz, bo to tam dokona się weryfikacja tego, co robiliśmy przez ostatnie tygodnie.

WIDOWNIA NA MECZE ARKI POWIĘKSZONA DO 9 TYS. TRWA SPRZEDAŻ KARNETÓW I BILETÓW

Na mecz z GKS w Katowicach czeka pan ze spokojem czy jest niepewność?

Spokojnie do tego dochodzę. Wiem, że solidnie pracowaliśmy i czekam na tego efekty. Jednak pamiętajmy, że w niedzielę liga dopiero się zaczyna, a nie kończy. Po Katowicach będzie jeszcze 14 innych spotkań i w każdym musimy szukać punktów.

ARKA NA KONIEC SPARINGÓW PRZEGRAŁA W PŁOCKU 0:2. TUTAJ PEŁNY BILANS I WSZYSTKIE RELACJE ZE WCZEŚNIEJSZYCH ZIMOWYCH SPRAWDZIANÓW

Jako piłkarz z Katowic zapewne wywiózł pan miłe wspomnienia?

Rzeczywiście miło wspominam pobyt w GKS. Co prawda było to tylko półroczne wypożyczenie, ale zahaczyłem jeszcze o ten dobry czas dla katowickiego klubu. Spotkałem fajnych ludzi, żył jeszcze prezes Marian Dziurowicz, a i klimat oraz atmosfera była sprzyjająca do dobrej gry.

Zobacz jak strzela i asystuje Gaston Sangoy (żółta kamizelka, zielone buty) na treningach Arki GdyniaJako trener potwierdzi pan, że Katowice to dla pana szczęśliwe miejsce?

Na pewno zainaugurujemy batalię o awans do ekstraklasy na ciężkim terenie. Jedziemy tam by dobrze powalczyć. Oczywiście jakaś niewiadoma jest, ale stać nas, by udanie wystartować.

RAFAŁ SIEMASZKO: TRZEBA BIĆ SIĘ O SWOJE

Wielu twierdzi, że już mecz w Katowicach oraz gdyńska inauguracja wiosny z Zagłębiem Sosnowiec pokażą całą prawdę o Arce. Zgadza się pan z takimi opiniami?

Nie. Uważam, że każdy mecz będzie inny i trudny. Nie można przed żadnym z nich, nawet z teoretycznie słabszym przeciwnikiem, punktów przypisywać sobie nim wyjdzie się na boisku. Pamiętajmy, że ciekawa będzie nie tylko walka o awans, ale także o utrzymanie. Praktycznie każda drużyna ma wiosną o co walczyć. Dlatego nie podchodzimy do rundy tak, że zagramy z Katowicami oraz Sosnowcem i już będzie pięknie i fajnie. Kolejne spotkania, które czekają nas w Suwałkach i Kluczborku, będą równie ciężkie. Jeśli chcemy osiągnąć cel, jaki nam przyświeca, musimy bardo dobrze prezentować się w każdym spotkaniu i punktować. Uważam, że jesteśmy na to przygotowani.

JAROSŁAW KRUPSKI OCENIA BRAMKARZY ARKI GDYNIA

Tak trenują bramkarze Arki Gdynia pod kierunkiem trenera Jarosława Krupskiego.Po której zatem kolejce będzie można powoli zaczynać mrożenie szampanów z okazji awansu do ekstraklasy?

Ja tak nie patrzę na terminarz i tonuje wszystkie tego typu zapędy. Wiemy, że mamy dobrą sytuację wyjściową, ale pamiętamy też, że jesienią mieliśmy nieciekawy okres. Dostaliśmy wówczas nauczkę, nie chcemy do tego wracać. Dlatego nikt z zawodników i sztabu trenerskiego nie buja w obłokach. Najważniejsze byśmy nadal funkcjonowali tak jak w ostatnich meczach jesienią.

Ubiegły roku Arka rozpoczęła od ośmiu meczów bez porażki. Można tę serię powtórzyć?

Wszystko można. Na razie nastawiać się będziemy na każdy kolejny mecz. We wszystkich należy pokazać to, co mamy najlepszego.

BILANS GRZEGORZA NICIŃSKIEGO JAKO TRENERA ARKI W I LIDZE
kolejno sezon mecze zwycięstwa remisy porażki bramki punkty

2014/15 25 9 9 7 27:23 36
2015/16 19 10 6 3 34:23 36
------------------------------------------------------
razem: 44 19 15 10 61:46 72


Jaka to będzie liga? By awansować trzeba będzie łapać serię zwycięstw i meczów bez porażki, czy wystarczy do ekstraklasy zagrać tylko nieco lepiej niż w kratkę, na przykład dwa zwycięstwa, przegrana itd.?

Myślę, że będzie sporo niespodzianek. Nikt za darmo nie odda punktów. My nastawiamy się na bardzo trudną walkę.

PAWEŁ ABBOTT: MAMY UMIEJĘTNOŚCI, BY AWANSOWAĆ DO EKSTRAKLASY

Grzegorz Niciński

Grzegorz Niciński

Dane:

ur.:
1973-05-16
Średnie oceny w kolejnych meczach sezonu

więcej »Patrząc na skład Arki to chyba możemy mówić o kłopotach bogactwa?

Tak na to nie patrzę. Cieszę się, że mam tak wyrównaną kadrę. Dobry zespół, który chce odnosić sukcesy, musi mieć więcej niż 11 piłkarzy. I u nas na niektórych pozycjach jest po kilku zawodników. Dla graczy, którzy nie zmieszczą się w "11", nie jest to do końca fajne, ale w takich przypadkach liczę na cierpliwość i sportową złość w dobrym tego słowa znaczeniu. Mam nadzieje, że każdy zawodnik, bez względu na to czy zagra w większym czy mniejszym wymiarze czasowych, pomoże nam osiągnąć cel. Nigdy bowiem nie jest tak, że ten sam skład, który ligę zaczyna, także ją kończy. W trakcie rundy na pewno będą zmiany. Najważniejsze będą jednak zwycięstwa i dobro Arki, a nie ambicje poszczególnych piłkarzy. Wierzę, że każdy ma tego świadomość.

W zimowym oknie transferowym Arka pozyskała czterech ofensywnych piłkarzy. Czy to oznacza, że nastawiacie się bardziej na atak niż obronę?

Zaplanowaliśmy trzy transfery: skrzydłowego, środkowego pomocnika i napastnika. Zrealizowaliśmy je. Do tego doszedł jeszcze Mateusz Szwoch. Cieszymy się z tego. Nie zapominamy jednak, że mieliśmy drużynę, która już dobrze funkcjonowała, bo zdobyła 2. miejsce. Dlatego każdy z piłkarzy musi walczyć o swoje, jest rywalizacja. I to nie tylko w ofensywie. W obronie także na każdej pozycji mamy po dwóch zawodników.

Nie zachwiano jednak proporcji choćby między środkowymi pomocnikami o inklinacja do gry defensywnej a ofensywnej? Nie brakuje tych pierwszych, zwłaszcza, że w Katowicach nie może grać Antoni Łukasiewicz?

W zależności od meczu, czy przeciwnika możemy grać różne warianty. Nie chcieliśmy burzyć szkieletu tej drużyny, który na pewno stanowili: Sobieraj, Łukasiewicz, czy Abbott, a jedynie dorzucić czterech nowych zawodników do rywalizacji. Kto wyjdzie na mecz, zobaczymy w niedzielę. Jednak bez względu na to, na kogo postawię, najważniejsze, aby drużyna dobrze funkcjonowała.

GASTON SANGOY - TUTAJ PRZEBIEG JEGO DOTYCHCZASOWEJ KARIERY

Jak pana znam, zapewne w głowie ma pan już "11" na Katowice. Jakie ma pan metody, aby nie zdradzić się przed zawodnikami i wszystkich utrzymać w pełnej gotowości do gry aż do przedmeczowej odprawy, gdy ogłasza pan skład?

Jestem trenerem, który w środę czy czwartek nie pokazuje, na jaką "11" postawi w weekend. Właśnie chodzi to, aby każdy w zespole do końca walczył o to, by być w "18", czy w podstawowym składzie. Uważam, że nie byłoby to dobre, gdybym od środka tygodnia pieścił już tylko tych, na których chcę postawić w najbliższym meczu. Może okazać się, że gra tak się ułoży, iż potrzebny będzie mi piłkarz, który znajdzie się na ławce. Dlatego każdy z nich musi być mentalnie przygotowany, aby pomóc Arce i to obojętnie, kiedy wejdzie na boisko. Pamiętamy jak to funkcjonowało jesienią. W Grudziądzu oblicze meczu zmienili Yussuff i Lomski, a Siemaszko pomógł wygrać z Dolcanem. I właśnie o to chodzi, by każdy kto wchodzi do gry, podwyższał wartość drużyny. Dlatego z jednej strony pielęgnujemy to, co już wypracowaliśmy, a z drugiej - cały czas staramy się to wszystko ulepszać.

Ostatnie pytanie. 4 lub 5 czerwca piłkarze Arki będą w ekstraklasie?

Tak daleko to ja nie wybiegam w przyszłość. Na razie myślę o 6 marca, a potem o Sosnowcu, Wigrach, Kluczborku... Piłkę kocha dlatego tak dużo ludzi, bo jest ona nieprzewidywalna. Oczywiście czujemy presję i oczekiwania, ale staramy się pracować spokojnie. Znamy cel, także marzymy, by go zrealizować, ale na razie to temat odległy. Najważniejsze zadanie to by od początku wiosny Arka funkcjonowała tak jak w końcówce jesieni.

Typowanie wyników

mecz ligowy
06.03.2016 godz.12:45
wartość: 3 punkty
GKS Katowice
0:2
ARKA Gdynia

Jak typowano

1

15%

67 typowań

x

32%

144 typowania

2

53%

241 typowańTabela po 19 kolejkach

Piłka nożna - I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Wisła Płock 19 12 1 6 30:20 37
2 ARKA GDYNIA 19 10 6 3 34:23 36
3 Zagłębie Sosnowiec 19 10 3 6 33:30 33
4 Zawisza Bydgoszcz 19 9 4 6 37:27 31
5 Stomil Olsztyn 19 9 4 6 22:22 31
6 Chrobry Głogów 19 8 4 7 23:17 28
7 GKS Katowice 19 8 3 8 25:20 27
8 GKS Bełchatów 19 7 6 6 19:20 27
9 Miedź Legnica 19 7 5 7 27:27 26
10 Chojniczanka 19 8 2 9 24:30 26
11 Bytovia 19 5 9 5 27:28 24
12 Pogoń Siedlce 19 6 5 8 19:29 23
13 Wigry Suwałki 19 6 3 10 22:20 21
14 Sandecja Nowy Sącz 19 5 6 8 25:29 21
15 MKS Kluczbork 19 5 6 8 20:33 21
16 Rozwój Katowice 19 5 2 12 18:32 17
17 Olimpia Grudziądz 19 3 5 11 15:28 14
18 Dolcan Ząbki 19 8 6 5 37:22 30

Tabela wprowadzona: 2016-02-27

aktualna tabela »

Wyniki 19 kolejki:

 • ARKA GDYNIA - Wisła Płock 4:2 (1:1)
 • MKS Kluczbork - Zawisza Bydgoszcz 0:1 (0:0)
 • Rozwój Katowice - Wigry Suwałki 1:3 (1:1)
 • Chojniczanka - GKS Bełchatów 2:0 (2:0)
 • Sandecja Nowy Sącz - Stomil Olsztyn 0:2 (0:1)
 • Olimpia Grudziądz - Bytovia 1:1 (0:0)
 • Zagłębie Sosnowiec - GKS Katowice 2:1 (0:0)
 • Pogoń Siedlce - Chrobry Głogów 1:0 (0:0)
 • Dolcan Ząbki - Miedź Legnica 3:4 (1:2)
 • Zaległy mecz z 17. kolejki
 • Zawisza - Zagłębie 6:1 (4:1)
 • UWAGA
 • Dolcan nie przystąpił do rundy wiosennej. Automatycznie został przesunięty na ostatnie miejsce w tabeli, a jego kolejne mecze będą weryfikowane jako walkowery na korzyść przeciwników.

Opinie (55) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższe spotkanie Arki

początek meczu: 07.06.2020 godz. 15:00 LIVE!

mecz ligowy

Jak typują inni

1

49%

132 typowania

x

15%

42 typowania

2

36%

97 typowań

TYPUJ!

Najwyżej ocenieni zawodnicy Arki

Najlepiej typujący wyniki Arki

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Maciej Żurawski 28 65 75%
2. Grzegorz Wrzask 27 51 63%
3. Marta B 28 51 60.7%
4. Zdzislaw Werner 28 51 60.7%
5. Piotr Fritza 28 51 60.7%

Terminarz

07.06 (nd) godz.15:00 ARKA Gdynia typuj Śląsk Wrocław LIVE!
10.06 (śr) godz.20:30 Legia Warszawa typuj ARKA Gdynia
14.06 (nd) godz.18:00 ARKA Gdynia typuj Wisła Kraków
31.05 (nd) godz.17:30 LECHIA Gdańsk 4:3 bez publiczności ARKA Gdynia LIVE!
07.03 (sob) godz.15:00 ARKA Gdynia 1:2 Wisła Płock LIVE!

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane