Gustaw Miciński, żeglarz YKP Gdynia wicemistrzem świata i Europy juniorów w bojerach

16 grudnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat)
Grzegorz Miciński został wicemistrzem świata i wicemistrzem Europy juniorów w bojerach. Grzegorz Miciński został wicemistrzem świata i wicemistrzem Europy juniorów w bojerach.

Gustaw Miciński zdobył dwa srebrne medale w mistrzostwach świata i Europy juniorów w bojerach. W Haapsalu, w Estonii reprezentant YKP Gdynia w obu regatach uznał wyższość jedynie przedstawiciela gospodarzy Rasmusa Maalinna.

Przypomnij sobie, jacy jeszcze utytułowani bojerowcy mieszkają w Gdyni

W ekspresowym tempie bojerowcy rozegrali mistrzostwa świata i Europy juniorów. W Haapsalu, w Estonii rywalizacja była zaplanowana od 13 grudnia, ale ostatecznie warunki atmosferyczne pozwoliły, aby 15 grudnia rozegrać mistrzostwa świata, a 16 grudnia mistrzostwa Europy. Klasyfikacja końcowa pierwszych tych regat została ustalona po 4, a drugich po pięciu wyścigach.

W mistrzostwach świata juniorów Gustaw Miciński z YKP Gdynia w każdym wyścigu na mecie meldował się na 2. miejscu. Dlatego też sięgnął po srebro, gdyż wszystkie wyścigi wygrał Rasmus Maalinn z Estonii.

Sprawdź, na których pomorskich jeziorach możesz spotkać bojerowców

Warto pokreślić, że również przed rokiem w tej rangi imprezie, Miciński zdobył srebrny medal. Natomiast w styczniu tego roku, w Zdorkowie, na jeziorze Dargin został mistrzem Polski.

W mistrzostwach Europy juniorów Gustaw dwukrotnie był drugi, a trzy razy mijał linię mety na trzecim miejscu. W punktacji generalne ponownie wywalczył srebro. Mistrzem został ponownie Maalinn, który wygrał cztery pierwsze wyścigi.

Pełna klasyfikacja mistrzostw świata i Europy juniorów w bojerach

Piąty start mistrzostw Europy wygrał Cezary Sternicki. Zawodnik Bazy Mrągowo zarówno w tych regatach, jak i w mistrzostwach świata juniorów zdobył brązowe medale. W obu przypadkach tuż za podium plasował się kolejny Polak - Jakub Kamiński (Giżycka Grupa Regatowa).

Równolegle z rywalizacją bojerowców rozgrywano w Estonii regaty w Ice-Optimist, czyli zimowej odmiany klasy Optimist. To w niej Miciński odnosił pierwsze sukcesy na lodzie. W 2017 roku został mistrzem Polski, a rok później - mistrzem Europy. Tutaj o medalach przesądziły wyniki trzech wyścigów.

Michał Burczyński nie miał sobie równych na świecie wśród seniorów. Przeczytaj o regatach z 2019 roku

Mistrzem świata w Ice-Optimist został Michał Skawiński (YKP Warszawa), czwarta była - Magdalena Skórnóg (Giżycka Grupa Regatowa), a na 6. miejscu uplasował się Tymon Sochaj (AZS AWFiS Gdańsk). Akademik mógł być nawet wyżej, gdyż dwa starty ukończył na 4. pozycji, ale tego trzeciego nie ukończył.

Opinie (8) 1 zablokowana

• brawo młody

• 2 0

• Wspaniały sport

Szkoda, że od lat ciężko u nas o warunki w sezonie...