• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Halowe Zawody w Skokach - Jump Off - Wielki Finał

Przed nami wielki finał zawodów w skokach przez przeszkody rozgrywanych w ramach cyklu JumpOFF Hipodrom. Zawody te z roku na rok zyskują coraz większe uznanie jeźdźców, którzy w tym sezonie bardzo licznie przybywali na kolejne eliminacje - podczas każdego weekendu można było oglądać na sopockim parkurze blisko dwieście par koń-jeździec. Organizatorzy zadbali także o dodatkowe atrakcje dla publiczności.

Skoki przez przeszkody to najbardziej popularna dyscyplina jeździecka - a także najbardziej demokratyczna, gdyż na parkurze ścigają się jak równy z równym kobiety i mężczyźni, nastolatki i osoby starsze, a górna granica wieku praktycznie nie istnieje. Widzów obserwujących zmagania zawodników zachwyca często sprawność młodych jeźdźców, nie każdy jednak wie, że w tym sporcie, w którym jest dwóch równych sobie sportowców - człowiek i koń, bardzo ważne jest też doświadczenie zwierzęcia. Stąd często można zobaczyć młodego zawodnika dosiadającego bardzo doświadczonego konia.

W tym sezonie podczas cyklu JumpOFF Hipodrom na sopockim parkurze można było podziwiać młodziutką Paulinę Kiempę, dwunastoletnią zawodniczkę Klubu Lotna Słupsk, startującą na również dwunastoletniej klaczy Karika, należącej do grupy tzw. małych koni, co nie przeszkadza jej rywalizować na równi z końmi dużymi. Para ta zajmowała bardzo wysokie miejsca konkursach podczas kolejnych eliminacji cyklu.

Z kolei bardziej doświadczeni zawodnicy często dosiadają młodych zwierząt, które uczą się dopiero tej sztuki. Nierzadko zdarza się, że bardzo dobry, doświadczony jeździec bierze udział w zawodach nie dla nagród, ale po to by trenować konia i oswajać go z parkurem.

Celem organizatorów zawodów JumpOFF Hipodrom jest nie tylko umożliwienie zawodnikom częstych startów, ale także ogólne podnoszenie poziomu jeździectwa.

- Po kilku latach i kolejnych edycjach tego cyklu widać, że rywalizacja, do jakiej zachęca formuła naszych zawodów, przyczynia się do szlifowania umiejętności jeźdźców i zachęca ich do regularnego udziału w zawodach - mówi Agata Jarzycka, dyrektor i sędzia główny cyklu JumpOFF Hipodrom. - Jest to bardzo ważne, także dla psychiki zawodnika, który zyskuje u nas przygotowanie do zawodów na poziomie mistrzostw.

Udział w cyklu daje zawodnikom prawo do klasyfikacji w rankingu o Puchar JumpOFF Hipodrom. Oznacza to, że od jesieni zawodnicy zbierali punkty, które dawały im miejsca w rankingu. Podczas nadchodzącego finału zawodów odbiorą nagrody finansowe. Łączna pula nagród wynosi 40 tys. złotych.

Przypomnijmy, że zawody w skokach przez przeszkody odbywają się na placu konkursowym zwanym parkurem (od francuskiego słowa parcour), na którym w zależności od rodzaju konkursu ustawia się od 8 do 15 przeszkód. Najbardziej popularne rodzaje przeszkód to: stacjonata, oxer, tripplebarre, mur i rów z wodą. Podczas zawodów rozgrywanych jest wiele konkursów, których trudność stopniowana jest według systemu klas określonych miedzy innymi maksymalną wysokością przeszkód:
Klasa mini LL - 60 cm.
Klasa LL - do 90 cm
Klasa L - 100 cm; L1 - 105 cm
Klasa P - 110 cm; P1 - 115 cm
Klasa N - 120 cm; N1 - 125 cm
Klasa C - 130 cm; C1 - 135 cm
Klasa CC - 140 cm; CC1 - 145 cm
Klasa CS - 150 cm; CS1 - 155 cm

Poszczególne konkursy różnią się nie tylko wysokością przeszkód i trudnością, ale także zasadami. Są zatem tzw. konkursy zwykłe, w których zawodnicy klasyfikowani są według czasu przejazdu, są też konkursy dokładności, szybkości, sztafety, w których udział bierze dwóch lub trzech zawodników, a także konkursy o wzrastającym stopniu trudności.

JumpOFF Hipodrom to także wiele atrakcji dodatkowych - podczas zawodów zarówno zawodnicy jak i publiczność mogli brać udział w konkursach, w których do wygrania były niezwykle atrakcyjne nagrody: rowery miejskie i skuter elektryczny. Zadania nie były trudne, polegały między innymi na wymyśleniu sloganu zachęcającego do odwiedzenia zawodów, wymyślaniu autorskich przepisów kulinarnych czy wyjaśnieniu jurorom, dlaczego zdrowie jest końskie. Ogłoszenie wyników i uroczyste wręczenie nagród nastąpi podczas finału cyklu, w niedzielę.

A jeżeli ktoś tym razem przegapił konkursy, to nic straconego - na sopockim Hipodromie zawody jeździeckie odbywają się przez cały rok i nie raz będzie jeszcze można zagrać o ciekawe nagrody. Szczegółowy kalendarz zawodów znajduje się na stronie:

www.hipodrom.sopot.pl/pl/imprezy/kalendarz-imprez

Wstęp na zawody jest bezpłatny, a na widzów podczas finału czekać będą stoiska z lodami, goframi i kawą. Na Hali Pomarańczowej działa również restauracja jeździecka, która zaprasza na lunche i obiady.

Więcej informacji o zawodach znaleźć można na stronie www.hipodrom.sopot.pl oraz na profilu www.facebook.com/SopotHipodrom.

Przeczytaj także

Opinie

25.03 g.14.00
Unia Solec Kujawski
25.03 g.14.00
Edach Budowlani Lublin
25.03 g.16.00
Orkan Sochaczew
25.03 g.17.00
Pogoń II Szczecin
26.03 g.14.00
Juvenia Kraków
19.03 g.18.00
Odra Opole
19.03 g.15.00
PGE Spójnia Stargard
19.03 g.14.00
KP Starogard Gdański
19.03 g.12.30
Warta Poznań
18.03 g.17.30
BM Stal Ostrów Wielkopolski