• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Halowe Zawody w Skokach - JumpOFF I (1 opinia)

Cykl JumpOFF Hipodrom to już tradycja w sopockim ośrodku jeździeckim. W weekend, 6 i 7 października zapraszamy na pierwszą eliminację tego cyklu. Wstęp na zawody jest bezpłatny.

Zgłoszenia i lista startowa

Hipodrom przyzwyczaił nas już do tego, że dużo się tutaj dzieje. Ale zawody jeździeckie trwają nie tylko latem czy wiosną, lecz przez cały rok. Na największej w Polsce krytej ujeżdżalni, która została wybudowana w 2013 roku w ramach rewitalizacji całego obiektu, życie jeździeckie trwa niemal bez przerwy. Na co dzień można tutaj zobaczyć trenujących zawodników, zaś w wybrane weekendy, zwykle raz lub dwa razy w miesiącu, odbywają się zawody jeździeckie. JumpOFF Hipodrom to cykl zawodów w skokach przez przeszkody, który rozpoczyna się tradycyjnie w październiku i trwa aż do marca. Podczas marcowego finału zawodnicy, którzy przez cały sezon zbierali punkty, walczą o utrzymanie pozycji lub awans. A jest o co, bo nagrody, zarówno finansowe jak i rzeczowe są atrakcyjne.

Publiczność ma zatem okazję do regularnego kibicowania swoim ulubieńcom, od początku cyklu aż po finał. Daje się zauważyć, że poszczególni jeźdźcy mają swoje grupy fanów, którzy wspierają ich dopingiem.

Zawody w skokach przez przeszkody - o co w tym chodzi?
Skoki to najbardziej popularny sport jeździecki, zaliczany do dyscyplin olimpijskich. Zawodnicy mają tutaj do wyboru - w zależności od własnych umiejętności i poziomu oraz od tego, jakiego mają konia - konkursy o różnej trudności i różnej wysokości przeszkód do pokonania. Poziom trudności konkursu oznacza się literami i tak litery LL, L oznaczają, że przeszkody mają odpowiednio wysokość 90 i 100 centymetrów, natomiast konkurs oznaczony literą C oznacza przeszkody o wysokości 130 centymetrów.

Trudność polega również na torze, jaki należy pokonać. Sposób ustawienia przeszkód nie jest przypadkowy, zawodnicy przed konkursem wchodzą na parkur (plac konkursowy) aby zapoznać się z kolejnością przeszkód, ich konfiguracją oraz odległościami pomiędzy nimi. Ma to duże znaczenie przy planowaniu jak najkrótszego czasu przejazdu, gdyż każda zyskana sekunda może przesądzić o zwycięstwie.

Dodatkowym utrudnieniem jest wprowadzenie przez organizatorów różnego rodzaju konkursów - szybkości, gdzie liczy się czas, dokładności, bywają konkursy dwunawrotowe i dwufazowe, a także konkursy z Jokerem, czyli jedną wyjątkowo trudną przeszkodą. Innym rodzajem konkursu jest taki, w którym wzrasta poziom trudności, gdzie z każda kolejną pokonaną poprawnie przeszkodą zawodnicy otrzymują wzrastającą liczbę punktów, ale też każda kolejna przeszkoda jest coraz trudniejsza.

Tradycyjnie podczas zawodów rozgrywanych jest wiele konkursów, jeden po drugim - najczęściej poczynając od najłatwiejszych, aż do tych najtrudniejszych.

Dlaczego jeden zawodnik przyjeżdża na zawody z kilkoma końmi?
Jest to częsty widok - jeden zawodnik startujący w rożnych konkursach na różnych koniach. Wynika to z przepisów, które - dbając o dobro konia - nie pozwalają zanadto przemęczać zwierzęcia, ograniczając ilość jego startów do jednego lub dwóch dziennie. Bardzo duże znaczenie ma tutaj też fakt, że zawodnik może mieć konie przygotowane w różnym stopniu i na bardziej doświadczonym zwierzęciu będzie brał udział w trudniejszych konkursach, a na tym, który dopiero się uczy, wystartuje w konkursach łatwiejszych. Jest to też rodzaj treningu dla konia oraz nauki wspólnej pracy, gdyż w jeździectwie zawsze jest dwóch równorzędnych zawodników - jeździec i koń.

Laury dla zwycięzców
Jeździectwo to wspaniały sport, w którym widać, oprócz klasycznej rywalizacji i wyścigu po złoto, także niezwykły rodzaj radości i satysfakcji, gdy wspólna praca człowieka i zwierzęcia przynosi widoczne efekty. Nie ma bowiem mowy o sukcesach bez wzajemnego zrozumienia i dobrej współpracy. I to głównie na człowieku leży odpowiedzialność za to, by wypracować przez lata treningów to szczególne porozumienie. Z drugiej strony dla każdego zawodnika najważniejszym momentem jest chwila, w której zdobywa upragnione punkty i miejsce na podium po czym wyjeżdża na parkur do uroczystej dekoracji.

Zazwyczaj dekoracja ma miejsce po każdym konkursie, a na "podium" staje kilka najlepszych par, którym gratulacje składają sędziowie zawodów oraz przedstawiciele organizatora imprezy. Koniom do ogłowia przypina się kotyliony, nazywane w świecie jeździeckim floo, zaś zawodnicy otrzymują puchary. Specjalnie dla publiczności zawodnicy wykonują rundę honorową, tradycyjnie przy dźwiękach Marszu Radetzkiego.

Zawody w Sopocie to nie tylko sport
Sopocki Hipodrom to miejsce, gdzie nie tylko można zobaczyć zawody i pokibicować sportowcom, ale także przyjść na spacer, miło spędzić czas na świeżym powietrzu podziwiając wspaniałą przyrodę - teren dziewiętnastowiecznego toru wyścigowego wpisany do rejestru zabytków. Na ponad trzydziestu hektarach znajdują się tutaj stajnie i miejsca do treningu koni, padoki, bieżnia wyścigowa używana podczas lipcowych gonitw, teren zielony z przeszkodami krosowymi, używanymi podczas zawodów WKKW oraz alejki spacerowe. Na terenie Hipodromu działają dwie restauracje i sklep jeździecki, zaś na zawodach często stoiska wystawiają producenci biżuterii, ubrań i gadżetów o tematyce jeździeckiej. Na większych zawodach spotkać tu można także food trucki.

Więcej informacji na stronie www.hipodrom.sopot.pl oraz na profilu Hipodromu na Facebooku:
@SopotHipodrom.

Przeczytaj także

Opinie (1)

  • Nie polecam

    Jeśli ktoś był kiedyś tam, gdzie kocha się konie, niech lepiej nie psuje wspomnień. Na tym hipodromie same "buraki", bez względu na wiek. g*wniary po 5-7 lat, biegają między dorosłymi i krzyczą, nie głaskać koni ! nie karmić ! nie dotykać ! Bachory rozwydrzone myślą, że jak maja konika od tatusia biznesmena, to są elitą do oglądania... z daleka! Reszta koniarzy taka sama. Opowiadałem znajomym, którzy mają swoje stadniny, oni od jakiegoś czasu słyszą co tam się dzieje i łapią się za głowę ale przepowiadają im ""wyginięcie"", kiedy pojawią się prawdziwi miłośnicy koni, a nie nowobogatcy. Mają rację, tylko ile to potrwa, tego nie sposób przewidzieć. A tych co są tam teraz, nikt nie przekona, że szlachcicem się jest z urodzenia, zakup konia nic nie zmienia.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

27.04 g.12.00
Cartusia
27.04 g.16.30
#OrzechowaOsada PSŻ Poznań
27.04 g.17.30
King Szczecin
27.04 g.17.30
Icon Sea Czarni Słupsk
27.04 g.17.30
Stal Rzeszów
24.04 g.20.30
Polonia Warszawa
24.04 g.18.00
Znicz Pruszków
24.04 g.17.30
Stolem Gniewino
0:3
22.04 g.20.30
Bogdanka LUK Lublin
21.04 g.17.30
Śląsk Wrocław