Halowe mistrzostwa Polski w lekkoatletyce. SKLA Sopot najlepszy. Troje na HMŚ

6 marca 2022 (artykuł sprzed 2 lat)
aktualizacja: godz. 17:36 (6 marca 2022)
Angelika Cichocka, dwukrotna złota medalistka halowych mistrzostw Polski w lekkoatletyce: "z takim kibicami leciałam jak na skrzydłach". Angelika Cichocka, dwukrotna złota medalistka halowych mistrzostw Polski w lekkoatletyce: "z takim kibicami leciałam jak na skrzydłach".

SKLA Sopot zwyciężył w klasyfikacji medalowej 66. Halowych Mistrzostw Polski w Lekkoatletyce, które odbyły się w Toruniu. Dwa złote medale zdobyła Angelika Cichocka, która wygrała biegi na 800 i 1500 metrów. Na najwyższym stopniu stanął również jej kolega klubowy Jakub Szymański po rywalizacji na 60 metrów przed płotki oraz Agnieszka Kaszuba, tyczkarka KL Gdyni. M.in. Cichocka, Szymański i Anna Kiełbasińska będą reprezentować Polskę w halowych mistrzostwa świata w Belgradzie.

Reprezentacja Polski na Halowe Mistrzostwa Świata, Belgrad, 18-20.03.2022

Kobiety
60 m
Pia Skrzyszowska (AZS AWF Warszawa), Ewa Swoboda (AZS AWF Katowice)

400 m
Natalia Kaczmarek (AZS AWF Wrocław), Anna Kiełbasińska (SKLA Sopot), Justyna Święty-Ersetic (AZS AWF Katowice)

Sztafeta 4x400 m
Kaczmarek, Kiełbasińska, Święty-Ersetic, Iga Baumgart-Witan, Kinga Gacka (obie BKS Bydgoszcz), Aleksandra Gaworska (AZS AWF Kraków)

60 m
Adrian Brzeziński (MKL Toruń), Przemysław Słowikowski (MKL Szczecin)

400 m
Kajetan Duszyński (AZS Łódź)

Duszyński, Patryk Grzegorzewicz (Victoria Racibórz), Maksymilian Klepacki (Podlasie Białystok), Jacek Majewski (AZS AWF Katowice), Mateusz Rzeźniczak (RKS Łódź), Tymoteusz Zimny (OŚ AZS Poznań)

800 m
Adam Kszczot (RKS Łódź)

1500 m
Michał Rozmys (Barnim Goleniów)

60 m ppł
Damian Czykier (Podlasie Białystok), Jakub Szymański (SKLA Sopot)

Kula
Konrad Bukowiecki (AZS UWM Olsztyn), Michał Haratyk (Sprint Bielsko-Biała)

Aktualizacja, godz. 17:36

6 marca, drugiego dnia 66. Halowych Mistrzostw Polski w Lekkoatletyce Angelika Cichocka sięgnęła po drugi złoty medal. Tym razem biegaczka SKLA Sopot była najlepsza na 800 metrów, wygrywając w czasie 2:07.55.

O niespodziankę postarał się Jakub Szymański. 20-latek zdobył złoty medal, wyrównując rekord życiowy (7.60) w biegu na 60 metrów przez płotki. Sopocianin wpadł na metę niemal równo z faworyzowanym Damianem Czykierem (Podlasie Białystok). Fotokomórka pokazała, że sopocianin wygrał zaledwie o 0.002 sekundy!

Srebro w biegu na 400 metrów zdobyła Anna Kiełbasińska, która uzyskała 51.20. Zawodniczka SKLA straciła rekord Polski, gdyż Justyna Święty-Ersetic złoto przypieczętowała rezultatem 51.04, czyli lepszym o 0,06 sekundy niż poprzedni rekord Kiełbasińskiej.

Sopocki klub z dorobkiem 3 złotych i 2 srebrnych medali wygrał klasyfikację medalową.

Łącznie lekkoatleci z trójmiejskich klubów w kategorii seniorów w Arena Toruń zdobyli 7 medali. W niedzielę tytuł wicemistrzowskim zdobyła jeszcze żeńska sztafeta 4x200 metrów AZS AWFiS Gdańsk. Olga Pietrzak, Agata Kołakowska, Oliwia StrugińskaWiktoria Brzeska z czasem 1:41.16 ustąpiły jedynie AZS AWF Kraków (1:36.88).

Angelika Cichocka już 22 lutego wypełniła minimum na halowe mistrzostwa świata, uzyskując na 800 metrów czas 2:00.53. Dokonała tego zresztą w Toruniu, gdzie teraz odbywają się mistrzostwa Polski. I na ten zawody lekkoatletka SKLA Sopot postawiła sobie ambitne zadanie - rywalizacja w obu konkurencjach na średnich dystansach.

W sobotę, 5 marca pobiegła po złoto na 1500 metrów. Cichocka finiszowała w czasie 4:20.12. Natomiast 5 godzin wcześniej awansowała do finału na 800 metrów. Wygrała swój bieg eliminacyjny z wynikiem 2:08.36. Na tym dystansie o tytuł walczyć będzie w niedzielę, 6 marca o godzinie 15:11.

- Rano miałam tutaj eliminacje na 800 metrów, popołudniu walkę o medale na dłuższym dystansie. To ciekawe doświadczenie. Plan był taki, żeby finał 1500 metrów, pobiec swobodnie i luźno. W Belgradzie wystartuję na 800 metrów, ale poziom rywalizacji jest kosmiczny. Na szczęście ja jestem w dobrej formie - te słowa Cichockiej cytuje oficjalna strona PZLA.

Przeczytaj o medalach zdobywanych przed trójmiejską lekkoatletykę w halowych mistrzostwach Polski do lat 18 i 20

Natomiast w mediach społecznościowych Angelika dziękowała za doping:

"Endzi, patatajaj szybko! Popatatajłam... Tego jeszcze nie było, dwa biegi jednego dnia. Pracowicie, ale z takimi kibicami na trybunach leciałam jak na skrzydłach. Dziękuję" - napisała lekkoatletka SKLA.
W niedzielę duże nadzieje wiążemy też ze startem Anny Kiełbasińskiej. 3 lutego lekkoatletka SKLA Sopot ustanowiła halowy rekord Polski na 400 metrów czasem 51.10. Potem pauzowała z powodu kontuzji mięśnia czworogłowego. Do rywalizacji wróciła w Toruniu i z łatwością wygrała swój bieg eliminacyjny (52.18), wchodząc do 6-osobowego finału.

Pierwszego dnia mistrzostw drugie złoto dla Trójmiasta w kategorii seniorek zdobyła pierwszego dnia mistrzostw Agnieszka Kaszuba. Tyczkarka KL Gdynia pierwsze trzy wysokości na 3.90, 4.00 i 4.10 zaliczyła w pierwszych próbach. Potem trzykrotnie strąciła poprzeczkę na 4.20. Wygrała, gdyż jej najgroźniejsze konkurentki, choć też uzyskały 4.10, uczyniły to w drugiej - Anna Łyko (AZS AWF Wrocław) i w trzeciej próbie - Naama Bernstein (AZS KU Politechniki Opolskiej).

W najlepszym pięcioboju w tym sezonie w hali na świecie wzięła udział Paulina Ligarska . Lekkoatletka SKLA zdobyła srebro, uzyskując 4. wynik na świecie. Wynik 4593 punkty to jej rekord życiowy.

Natomiast liderką światowych tabel została Adrianna Sułek. Wieloboistka AZS UMCS Lublin też poprawiła "życiówkę", uzyskując 4756 punktów, a po drodze pobiła rekordy życiowe w czterech z pięciu konkurencji.

Poza medalami seniorek SKLA cieszy się również z miejsc na podium zdobywanych przez zawodniczki w kategorii do lat 23. Wicemistrzyniami Polski w niej zostały: Maja Działoszewska (1500 m - 4:30.99) i Patrycja Gajewska (pięciobój - 3836), a brąz zdobyła Alicja Stój (800 m - 2:11.56).

Ozdobą pierwszego dnia był rekord Polski Ewy Swobody na 60 metrów. Sprinterka AZS AWF Katowice uzyskała 6.99. To trzeci wynik w historii europejskiej lekkoatletyki na tym dystansie. Jest też dopiero 10. kobietą na świecie, która złamała barierę 7 sekund.