Halowe mistrzostwa Polski w lekkoatletyce U-18 i U-20 obfite w rekordy życiowe

dak.
15 lutego 2021 (artykuł sprzed 3 lat)
Najnowszy artykuł o klubie Sopocki Klub Lekkoatletyczny Wybory samorządowe 2024. Sportowcy startują na radnych w Trójmieście
To tu, w Arenie Toruń, lekkoatleci z Trójmiasta zdobyli siedem medali podczas halowych mistrzostw Polski do lat 18. i 20. To tu, w Arenie Toruń, lekkoatleci z Trójmiasta zdobyli siedem medali podczas halowych mistrzostw Polski do lat 18. i 20.

7 medali zdobyli trójmiejscy lekkoatleci na halowych mistrzostwach Polski U-18 i U-20 w Toruniu. Przy 6 z nich padły rekordy życiowe. W ten sposób młodzież uczciła pamięć o Bogdanie Dudulewiczu, wieloletnim szkoleniowcu Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego, który w wieku 86 lat zmarł przed mityngiem.

Jeszcze przed startem halowych mistrzostw Polski do lat 18. i 20., lekkoatletyczny świat obiegła informacja o śmierci Bogdana Dudulewicza, który odszedł w wieku 86 lat. Przez lata był szkoleniowcem Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego, pełnił w nim także funkcję trenera-koordynatora. W swojej wieloletniej pracy dla klubu i Sopotu wychował rzesze medalistów imprez mistrzowskich z uczestnikami igrzysk olimpijskich (Ateny, Pekin, Londyn) z Martą JeschkeŁukaszem Chyłą na czele.

W latach 60. pracował w Sztumie, gdzie był pierwszym trenerem lekkoatletyki w mieście. Później był nauczycielem m.in. w gdańskim Technikum Łączności. Piastował też funkcję wicedyrektora szkoły sportowej w Gdańsku.

Bogdan Dudulewicz przez lata związany był z Sopockim Klubem Lekkoatletycznym. Odszedł w wieku 86 lat. Bogdan Dudulewicz przez lata związany był z Sopockim Klubem Lekkoatletycznym. Odszedł w wieku 86 lat.

Wiadomość zasmuciła trójmiejską młodzież, która niedługo potem wróciła do domu z siedmioma medalami. Najwięcej, bo trzy - złoty, srebrny i brązowy - zdobyli zawodnicy AZS AWFiS Gdańsk. Dwa - złoty i brązowy - wpadły na konto Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego. Natomiast po jednym - srebrnym - przewieźli zawodnicy gdyńskich zespołów - Zorzy i Floty.

Złoto trafiło m.in. na konto Jakuba Szymańskiego (SKLA), który w biegu na 60 metrów przez płotki uzyskał czas 7.73 sekundy. Przypomnijmy, że 18-latek przed dwoma tygodniami podczas mityngu seniorów dwukrotnie pobił rekord Polski juniorów i osiągnął najlepszy wynik na świecie 20-latków w tej konkurencji (7.60).

Udane starty trójmiejskich lekkoatletów. Najlepszy wynik na świecie 20-latka

Krążek tego samego koloru zdobyła także Maria Bartel. Zawodniczka AZS AWFiS Gdańsk była najlepsza w skoku o tyczce w kategorii U-18. Warto dodać, że wynik 3.80 m to jej rekord życiowy.

"Życiówek" w szeregach trójmiejskich lekkoatletów było jednak znacznie więcej. Gdańskie akademiczki: Alicja GajewskaMartyna Dobrowolska pchały kulą na odległość odpowiednio: 13.05 i 12.67 m. To pozwoliło im zgarnąć srebro i brąz w kategorii U-20.

Rekord życiowy osiągnął także Krzysztof Zieliński (Zorza Gdynia) w biegu na 2000 m. Na mecie pojawił się z czasem 5:42.08, dzięki któremu otrzymał srebrny medal w kategorii do lat 18.

Swój najlepszy osobisty wynik uzyskał również Kacper Maciejewski. Zawodnik Floty Gdynia w skoku o tyczce pokonał wysokość 4.60 m i zdobył srebro w kategorii U-20.

Z kolei Monika Pietroń (SKLA) była trzecia w finałowym biegu na 400 m do lat 20. Na mecie zameldowała się z czasem 56.81 s, który jednocześnie był jej życiowym rekordem.

Warto wspomnieć, że na tej samej imprezie został pobity halowy rekord Polski do lat 20 w biegu na 400 m, który dotąd należał do Anny Kiełbasińskiej (SKLA). W 2009 roku jeszcze jako zawodniczka AZS AWF Warszawa uzyskała wynik 54.16. Teraz pokonała go Kornelia Lesiewicz (AZS AWF Gorzów), uzyskując rezultat 52.97.

Z kolei jeszcze wcześniej minima na halowe mistrzostwa Europy zdobyła Angelika Cichocka. Zawodniczka SKLA była pierwsza w biegu na 800 m w czasie 2:02.72.

Medale trójmiejskich klubów na halowych mistrzostwach Polski U-18 i U-20 w Toruniu:

medale kolejno: złote/srebrne/brązowe