10 medali trójmiejskich lekkoatletów w halowych MP. Złote Kaszuba, Cichocka, Kiełbasińska

ras., mad
18 lutego 2018 (artykuł sprzed 6 lat)
aktualizacja: godz. 19:51 (18 lutego 2018)
Trójmiasto miało na podium mistrzostw dwie zawodniczki w skoku o tyczce. Złoto zdobyła Agnieszka Kaszuba (w środku) z KL Gdynia, a Olga Frąckowiak (z prawej) z AZS AWFiS Gdańsk zdobyła brąz. Trójmiasto miało na podium mistrzostw dwie zawodniczki w skoku o tyczce. Złoto zdobyła Agnieszka Kaszuba (w środku) z KL Gdynia, a Olga Frąckowiak (z prawej) z AZS AWFiS Gdańsk zdobyła brąz.

Dziesięć medali zdobyli trójmiejscy lekkoatleci podczas halowych mistrzostwo Polski w Toruniu. Mistrzyniami kraju zostały w niedzielę Anna Kiełbasińska w biegu na 200 oraz Angelika Cichocka na 800 metrów - obie z SKLA Sopot. Dzień wcześniej, w skoku o tyczce wygrała Agnieszka Kaszuba z KL Gdynia. Do tego przedstawiciele trójmiejskich klubów dołożyli siedem brązowych medali.

Halowe mistrzostwa Polski rozgrywane były po raz 62. To próba generalna przed marcowymi mistrzostwami świata w Birmingham i szansa na powalczenia o minima. Te miały już wypełnione dwie gwiazdy Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego, czyli Anna Kiełbasińska oraz Angelika Cichocka.

LEKKOATLETKI W FORMIE PRZED MŚ. ŚWIETNE CZASY KIEŁBASIŃSKIEJ I CICHOCKIEJ

Nie zwiodły one także podczas mistrzostw Polski. Kiełbasińska zdominowała start na 200 metrów. W biegu eliminacyjnym uzyskała czas 23.21, który okazał się najlepszy w tej części zmagań. Podobnie było w finale. W nim Kiełbasińska wbiegła na metę w czasie 23.12, który jest jej najlepszym rezultatem w karierze. Tym samym potwierdziła świetną dyspozycję w sezonie halowym 2018.

Także Cichocka nie miała problemy z wygranie rywalizacji na 800 metrów. Ta toczyła się w dwóch biega, z których stworzono klasyfikację generalną. Biegaczka SKLA wystartowała w drugim, w którym mieliśmy najlepsze zawodniczki. Na mecie zameldowała się w czasie 2:04.81, zostawiając drugą na mecie Annę Sabat z Resovii ponad pół sekundy za sobą.

Drugi dzień zmagań, czyli niedziela, obfitował także w brązowe medale dla trójmiejskich lekkoatletów. Norbert KańskiAZS AWFiS Gdańsk stanął na najniższym stopniu podium w skoku w dal. Dał mu to wynik 7.41 m. Wygrał Mateusz Różański z AZS PWSZ w Tarnowie - 7.73 m.

Paulina Borys z SKLA zdobyła brązowy medal w skoku wzwyż. Co prawda uzyskała taki sam rezultat jak druga Paulina Wal z Politechniki Opolskiej - 1.82 m, ale rywalka zaliczała wcześniejsze wysokości bez zrzutki, co nie udawało się sopociance. Wygrała Aleksandra Nowakowska z RKS Łódź - 1.85 m.

Na 200 m mężczyzn jako trzeci przybiegł Przemysław Adamski z Floty Gdynia. Zapewnił mu to najlepszy w karierze czas 21.58. Mistrzem Polski na tym dystansie został Karol Zalewski z AZS UWM Olsztyn - czas 20.64.

Brąz wychodziła również Agnieszka Ellward z Floty na 3000 metrów. Aby pokonać ten dystans potrzebowała 13:07.68, co zarazem jest jej rekordem życiowym. Wygrała Katarzyna Zdziebłko ze Stali Mielec z czasem 12:54.93.

A w ostatnią konkurencją imprezy był bieg na 60 metrów przez płotki. W nim kolejny brązowy medal dla Trójmiasta dołożył Artur Noga z SKLA. Na metę dotarł w czasie 7.87, minimalnie wyprzedzając czwartego Dominika Bochenka z Zawiszy Bydgoszcz - 7.88. Złoto zdobył Damian Czykier z Podlasia Białystok czasem 7.79.

Żaden z rezultatów na brązowe medale zawodników z Trójmiasta nie spełnił minimum halowych mistrzostw świata. Pomarzyć o nich mogą także startujące w sobotę tyczkarki, dla których minimum wynosi 4.71. Na krajowym podwórku do bycia najlepszym wystarczyło 4.20. Taki wynik osiągnęła Agnieszka Kaszuba z KL Gdynia, która została mistrzynią Polski ex aequo z Kamilą Przybyłą z Zawiszy Bydgoszcz.

Przybyła zaczynała od 4.10, gdy Kaszuba startowała od 3.70. Obie finalną wysokość uzyskały przy trzecich próbach, a następnie nie dały rady z 4.30. Dla Przybyły zwycięski rezultat jest najlepszy w sezonie, zaś Kaszuba na początku lutego w Spale osiągnęła 4.25.

LEKKOATLETKI SKLA Z MINIMAMI NA MŚ

Skok o tyczce kobiet był konkurencją, którą w Toruniu w dużym stopniu zdominowały zawodniczki z Trójmiasta. Obok Kaszuby na podium stanęła także Olga Frąckowiak z AZS AWFiS Gdańsk, której 4.10 w pierwszej próbie zapewniło brązowy medal. Piąta z życiówką 4.00 była Karolina Wejman z KL Gdynia. Nowy personalny rekord ustanowiła także Emilia Kusy z SKLA Sopot, której 3.90 dało siódmą lokatę.

W pięcioboju kobiet brązowy krążek wywalczyła Paulina Ligarska z SKLA. Niespełna 22-latka wykręciła życiowy wynik 4011 pkt, na który złożyły się: 8.99 na 60 metrów przez płotki, 1.74 w skoku wzwyż, 5.54 w skoku w dal, 2:26.84 na 800 m i 13.36 w pchnięciu kulą. Ligarska wygrała tę ostatnią konkurencję wygrywając o blisko pół metra. W końcowym rozrachunku triumfowała Adrianna Sułek z Zawiszy Bydgoszcz, która ustanowiła rekord kraju do lat 20 zdobywając 4385 pkt.

W rywalizacji przeznaczonej stricte dla kulomiotek popis dała Paulina Guba z AZS UMCS Lublin. Zawodniczka trenowana przez szkoleniowca Lechii Gdańsk Edmunda Antczaka ustanowiła życiowy rekord 18.77 i zgarnęła złoto notując czwarty tegoroczny wynik na świecie.