• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Hevelius Cup (7 opinii)

Już po raz 7 na gdańskim lodowisku będziemy gościć najlepsze drużyny łyżwiarstwa synchronicznego. W tegorocznej edycji międzynarodowych zawodów Hevelius Cup kibice, którzy zdecydują się zasiąść na trybunach Halii Olivi, będą mogli podziwiać m.in. pięciokrotne mistrzynie świata z Finlandii team Marigold IceUnity.

9-11 luty 2023 ISU International 7th Hevelius Cup
11-12 luty 2023 Interclub 7th Hevelius Cup

Po trzech latach pandemicznego zamieszania na światowych lodowiskach wydaje się, że wszystko wróciło do wymarzonej przez wszystkich normy. Siódma edycja Heveliusa zapowiada się rekordowo. Swój udział zapowiedziało 56 łyżwiarskich drużyn (to ponad 1000 zawodniczek i zawodników) z 15 krajów świata. Wśród nich multimedalistki z Finlandii, pięciokrotne mistrzynie świata z lat 2002, 2004, 2006, 2014, 2018 Team Marigold IceUnity z Helsinek. To z pewnością najbardziej utytułowana drużyna łyżwiarska, ale na gdańskim lodowisku będzie można zobaczyć też wiele innych łyżwiarskich formacji występujących na juniorskich i seniorskich mistrzostwach świata. W tym roku spodziewamy się licznej reprezentacji z Ameryki północnej, po 3 teamy z USA i Kanady, a także po raz pierwszy drużyny z Południowej Afryki.

Łyżwiarstwo synchroniczne to drużynowa odmiana łyżwiarstwa figurowego. Obowiązują tu praktycznie te same zasady co w rywalizacji solistów czy par. Drużyna składa się z 16 zawodników (realnie prawie wyłącznie zawodniczek, choć nie jest to formalne ograniczenie).

W kategorii junior i senior drużyny prezentują program krótki i dowolny tak jak we wszystkich pozostałych odmianach łyżwiarstwa figurowego.

W młodszych kategoriach wiekowych występ składa się z jednego przejazdu programu dowolnego, a drużyna może być mniej liczna niż 16 osób. Najwyższy poziom na świecie w łyżwiarstwie synchronicznym prezentują drużyny fińskie, rosyjskie i amerykańskie.

Warto tu podkreślić fakt, że polska kadra narodowa to gdańska formacja Ice Fire, która w mistrzostwach świata juniorów rywalizuje od 2018 roku, ale już w swoim trzecim występie (9 miejsce) przebojem wdarła się do elity tego sportu co spowodowało, że w ubiegłym roku polskę mogły reprezentować dwa teamy (pierwsze piątka państw uczestników mistrzostw świata ma przywilej wystawienie dwóch drużyn). W ubiegłym roku nasze juniorki potwierdziły znakomitą formę i utrzymały 9 miejsce na świecie.

W poprzednim sezonie (21/22) sztab trenerski uznał, że jest to dobry moment aby wejść do elity łyżwiarstwa synchronicznego i wystawić drużynę seniorską. Było to możliwe także ze względu na fakt, że zawodniczki klubu SKF Iceskater z Gdańska osiągnęły odpowiedni wiek aby móc rywalizować z najlepszymi teamami na świecie, choć były zdecydowanie najmłodszą drużyną w stawce. Team Ice Fire w ubiegłorocznym starcie na mistrzostwach świata zajął bardzo dobre 16 miejsce, co w łyżwiarskim debiucie należy uznać za znakomity początek. Zarówno trenerzy jak i zawodniczki mają jednak znacznie większe ambicje włącznie z udziałem w igrzyskach olimpijskich jeśli w przyszłości będzie to możliwe.Łyżwiarstwo synchroniczne nie jest na razie dyscypliną olimpijską, ale w 2017 roku w ramach Międzynarodowej Unii Łyżwiarskiej (ISU) powstał zespół pracujący nad opracowaniem zasad rywalizacji umożliwiających włączenie łyżwiarstwa synchronicznego do grona dyscyplin olimpijskich. Do tej pory się to nie udało pewnie ze względu na bardzo dużą liczbę zawodników, którzy nawet w sytuacji ograniczonej liczby teamów dopuszczonych po eliminacjach do rywalizacji, brałoby udział w olimpijskich zmaganiach.

Rywalizacja teamów podczas tegorocznej edycji Hevelius Cup rozpocznie się w piątek 10 lutego, ale już całą środę i czwartek na obu taflach lodowiska w Halii Olivii będą się odbywały nieoficjalne treningi drużyn, które kibice mogą obserwować bezpłatnie. 10 i 11 lutego (piątek i sobota) rywalizować będą teamy w najwyższych kategoriach zrzeszonych w międzynarodowej unii łyżwiarskiej (ISU): advanced novice, junior i senior, natomiast w niedzielę 12 lutego przeprowadzimy zawody dla młodszych kategorii wiekowych oraz drużyn amatorskich.

Program:
- środa (8 luty 2023):
09:00 - 22:00 treningi nieoficjalne (wstęp bezpłatny)
- czwartek (9 luty):
07:00 - 22:00 treningi nieoficjalne (wstęp bezpłatny)
- piątek (10 luty):
08:30 - 15:00 treningi oficjalne (program dowolny advanced novice, program krótki junior i senior, wstęp bezpłatny)
15:30 - 20:30 zawody (program dowolny advanced novice, program krótki junior i senior, bilety)
- sobota (11 luty):
08:30 - 13:30 treningi oficjalne (program dowolny junior i senior, wstęp bezpłatny),
14:00 - 18:30 zawody (program dowolny junior i senior, bilety),
- niedziela (12 luty):
8:15 - 15:00 treningi oficjalne (młodsze kategorie wiekowe i drużyny amatorskie, wstęp bezpłatny)
15:30 - 20:30 zawody (młodsze kategorie wiekowe i drużyny amatorskie, bilety)


W przerwach na odświeżanie tafli lodowiska kibice będą mogli zaopatrzyć się w łyżwiarskie gadżety i stroje sportowe związane z łyżwiarstwem i zawodami, a także słone i słodkie przekąski serwowane na stoiskach w korytarzu przed wejściem na trybuny Hali Olivia.

Drużyny rywalizujące w kategorii SENIOR ISU:
1. Team Darlings CZE
2. Team Fusion ESP
3. Team Marigold Ice Unity FIN
4. Team Amber Senior LAT
5. Team Ice Fire Senior POL
6. Team Adrian College USA

Drużyny rywalizujące w kategorii JUNIOR ISU:
1. Team Nexxice Junior CAN
2. Team Nova Junior CAN
3. Team Ice Ignite Junior CAN
4. Team Gemini Junior CZE
5. Team Harmonia Junior CZE
6. Team Kometa Junior CZE
7. Team Festa Aboensia Junior FIN
8. Team Ice Diamonds Junior FIN
9. Team Amber Junior LAT
10. Team Illuminettes Junior NED
11. Team Ice Fire Junior POL
12. Team Spirit Junior SWE
13. Team Starlights Junior USA
14. Team Northernettes Junior USA

Drużyny rywalizujące w kategorii ADVANCED NOVICE ISU:
1. Team Blue Arrows FIN
2. Team Filiae Aboenses FIN
3. Team Ice Energy FIN
4. Team Les Visions FIN
5. Team Ice Dreams GBR
6. Team Ice Fire Novice POL
7. Team Le Soleil Novice POL

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  35 zł
 • Bilet ulgowy
  1 zł
Bilety w cenie: 35 zł dla dorosłych i 1 zł dla dzieci do 7 lat (na pojedyncze dni), oraz karnety w cenie 85 zł (na wszystkie dni) dostępne są na stronie internetowej organizatora: https://www.heveliuscup.eu (w zakładce “STREFA KIBICA”)

Bilety będzie można nabyć także bezpośrednio przed zawodami w kasach Hali Olivia.
Zawody będzie można oglądać także na żywo w internecie, linki do transmisji w poszczególnych dniach dostępne będą na stronie internetowej organizatora: https://www.heveliuscup.eu/ (w dniu zawodów należy kliknąć w przycisk “Live stream-data” w zakładce STREFA KIBICA)

Opinie (7)

 • arek

  super!

  • 7 3

 • Super.

  Ale gdzie na hali hokejowej jest hokej panie Kostecki?!

  • 5 5

 • Polecam

  Na najwyższym poziomie - najlepsze drużyny.

  • 6 4

 • A już myślałem, że Olivia Cup startuje i zobaczymy jak nasze dzieci grają w hokeja.

  • 6 4

 • Wspaniała dyscyplina sportu!

  Bardzo się cieszę, że kolejny rok w Gdańsku odbywają się zawody w tej dyscyplinie. To fantastyczne widowisko.

  • 7 3

 • Mega

  Swietne widowisko.warte obejrzenia.polecam goraco

  • 1 0

 • zosia

  szczerze - poszlam sprawdzić jak to wyglada na zywo. I co? \
  Szok! Naprawde nie spodziewalam sie ze az tak to wciąga! Polaczenie tego sportu z muzyką, emocjami, pięknem.... Reweelacja. polecam każdemu kto jeszcze nie widzial

  • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

26.07 g.20.30
Motor Lublin
28.07 g.14.00
H.Skrzydlewska Orzeł Łódź
29.07 g.20.30
ŁKS Łódź
03.08
Błękitni Stargard
03.08 g.16.30
Innpro ROW Rybnik
22.07 g.19.00
Stal Rzeszów
21.07 g.19.30
POLSKA
USA
20.07 g.19.30
POLSKA
Japonia
19.07 g.20.30
Śląsk Wrocław
14.07 g.21.00
Hiszpania
2:1
Anglia