Historyczny sukces!

1 lutego 2007 (artykuł sprzed 17 lat)
Polscy piłkarze ręczni awansowali do finału mistrzostw świata! W czwartek w Hamburgu biało-czerwoni pokonali po dwóch dogrywkach Danię 36:33 (15:14, 26:26, 30:30). Końcowy rezultat ustalił Mateusz Jachlewski, który jeszcze w poprzednim sezonie grał w AZS AWFiS Gdańsk. Sześciu innych szczypiornistów ma zaś za sobą grę w gdańskim Wybrzeżu. O złoto podopieczni Bogdana Wenty i Daniela Waszkiewicza zagrają z Niemcami. Z tą drużyną już raz wygrali w tym turnieju.

POLSKA: Szmal, Weiner - M. Lijewski 4, Bielecki 8, Tłuczyński 2+0 w pierwszej dogrywce + 1 w drugiej dogrywce, Tkaczyk 4+1+1, Jurasik 3+1+1, K. Lijewski 1, M. Jurecki 1+0+2, Kuchczyński 1, Wleklak 1, B. Jurecki 1+2, Jachlewski 0+0+1, Kuptel.

Po raz pierwszy w historii polscy szczypiorniści wystąpią w finale mistrzostw świata. W niedzielę, o godzinie 16.30 biało-czerwoni zagrają o złoto z Niemcami! Gospodarzy w trzecim meczu turnieju już ograliśmy 27:25. W czwartek nasza reprezentacja spędziła na parkiecie aż 80 minut. Po regulaminowym czasie musiała zagrać dwie dogrywki po 10 minut każda.

Kilka inauguracyjnych minut półfinału należało do Duńczyków, którzy dyktowali warunki do 6:4. Od tego wyniku Polacy zdobyli cztery bramki z rzędu. Szkoleniowiec rywali poprosił o czas. Jednak zdołał zmobilizować podopiecznych tylko do tego, aby przed przerwą dogonili kilka razy remis. Tę odsłonę Polacy wygrali ostatecznie różnicą jednego trafienia.

Po przerwie nasi reprezentanci szybko podwyższyli na 18:15 i zaczęły się kłopoty. Dobrze, że tego dnia bardzo dobrze w bramce grał Adam Weiner. Eksgdańszczanin już po kwadransie zastąpił bohatera meczu z Rosją, Sławomira Szmala i pozostał między słupkami do końca gry. Między 39. a 45. minutą biało-czerwoni nie zdobyli żadnej bramki. Niemoc strzelecką przełamał wreszcie Damian Wleklak, ale nie na długo. W 58. minucie Duńczycy po raz pierwszy od 50 minut (!) objęli w tym pojedynku prowadzenie 25:24. Wyrównał Tomasz Tłuczyński z karnego. Natomiast na kolejne trafienie rywali, zadane 40 sekund przed końcem regulaminowego czasu gry, odpowiedział Karol Bielecki rzutem z około jedenastu metrów. Jeszcze Weiner powstrzymał ostatni atak Duńczyków i można było przystąpić do dogrywki.

W dodatkowym czasie gry Duńczycy zorientowali się, gdzie jest największa siła Polaków. Do tego stopnia wysunęli obronę do przodu, że Bielecki ani Marcin Lijewski w dogrywce nie mogli oddać żadnego skutecznego rzutu. Oni też zdobyli w tej odsłonie jako pierwsi bramkę. Dobrze, że w pierwszej części pierwszej dogrywki udało się nam przesunąć ciężar ataków na koło i dwukrotnie trafił Bartosz Jurecki. Kolejnego gola dołożył Mariusz Jurecki. Niestety, w drugich pięciu minutach Polacy nie zdobyli żadnego gola, a sami stracili aż dwa. Tę część gry kończyli w osłabieniu, gdyż karę otrzymał M. Lijewski.

W drugiej dogrywce znów jako pierwsi trafili Duńczycy. My odpowiedzieliśmy tylko karnym Tłuczyńskiego. Nie było dobrze, bo przez dziesięć minut biało-czerwoni nie mogli zdobyć bramki z gry! W drugiej części drugiej dogrywki niespodziewanym jokerem okazał się Michał Jurecki. Dwa jego rzuty dały Polsce przewagę 33:31, a po chwili Grzegorz Tkaczyk po kapitalnym "wkręcie" podwyższył na 34:31! Rywalom zaczęło się śpieszyć, ale nasi kontrolowali już grę. Skończyło się na tym, że obie drużyny dorzuciły jeszcze po dwa trafienia, a z finału cieszyli się Polacy.

• BRAWO CHŁOPAKI CAŁA POLSKA PATRZY NA WAS , DZIEKI WAM NASZ SPORT STANIE SIE BARDZIEJ POPULARNY!
    PIŁKA RECZNA TO JEST TO!
    DZIEKI!!!!!
    WALCZYMY O ZŁOTO!!!!!!!

• 0 0

• Mateusz!!!

Mateusz Jachlewski!!! Brawo!!! Nasi górą!!!