25 czerwca 2016 (artykuł sprzed 7 lat)
aktualizacja: godz. 23:33 (25 czerwca 2016)

Najnowszy artykuł na ten temat Jakub Wawrzyniak rozczarowany Euro 2016

Polska w ćwierćfinale! Radość kibiców po ostatnim karnym

W finałach mistrzostw świata i Europy polscy piłkarze jeszcze nigdy wcześniej nie rozstrzygali meczu po serii rzutów karnych. A właśnie one decydowały w sobotę w St.Etienne w 1/8 finału Euro 2016. Biało-czerwoni w tej próbie pokonali Szwajcarię 5:4. Po 120 minutach gry było 1:1 (1:0, 1:1). 30 czerwca o godzinie 21 w Marsylii o strefę medalową podopieczni Adama Nawałki zagrają z Portugalią, która po dogrywce zwyciężyła Chorwację 1:0 (0:0, 0:0).

5:4 Krychowiak

POLSKA: Fabiański - Piszczek, Glik, Pazdan, Jędrzejczyk - Błaszczykowski, Krychowiak, Mączyński (101 Jodłowiec), Grosicki (104 Peszko) - Milik - Lewandowski

Szwajcaria: Sommer - Lichtsteiner, Schaer, Djourou, Rodriguez - Shaqiri, Behrami (77 Fernandes), Xhaka, Dżemaili (57 Embolo), Mehmedi (70 Derdiyok) - Seferović

Sędzia: Clattenburg (Anglia). Żółte kartki: Jędrzejczyk, Pazdan (Polska), Schaer, Djourou (Szwajcaria).

39. minuta meczu 1/8 finału w St.Etienne. Polacy bronią się przed dwoma strzałami Johana Djourou po rzucie rożnym. Pierwszy wybija Łukasz Piszczek, po drugim piłkę łapie Łukasz Fabiański. Nasz bramkarz długim wyrzutem uruchamia kontrę. Kamil Grosicki biegnie lewym skrzydłem. Mimo że przed sobą ma trzech rywali odważnie kieruje się do środka w ich stronie, a następnie kapitalnie zagrywa w pole karne. Arakadiusz Milik przepuszcza piłkę, gdyż atak zamyka Jakub Błaszczykowski. Skrzydłowy z 6. metra posyła piłkę do siatki, pomiędzy nogami szwajcarskiego bramkarza.

Tak cieszono się w gdańskiej strefie kibica po golu Jakuba Błaszczykowskiego

Ta akcja mogła dać biało-czerwonym historyczny, pierwszy awans do ćwierćfinałów mistrzostw Europy. Tak było do 82. minuty. Ostatecznie trzeba było zagrać dogrywkę, a potem strzelać karne.

Prowadzenie powinniśmy zdobyć już w 25. sekundzie! Robert Lewandowski zaatakował piłkę zbyt krótko podaną przez Djourou do bramkarza. Yann Sommer odbił ją tak, że na 16. metrze spadła pod nogi Arkadiusza Milika. Polski napastnik uderzał na pustą bramkę, ale spudłował.

Wysoki pressing, który biało-czerwoni na początku spotkania, zmuszał rywali do błędów. Były kolejne strzały: Milika, Lewandowskiego i Krzysztofa Mączyńskiego, ale też mijały cel. Temu pierwszemu nie dopisało też szczęście w 33. minucie. Natomiast pierwszą połowę zwieńczyło uderzenie nad bramką z przewrotki Grosickiego.

Przed przerwą także Szwajcarzy mieli swoje okazje. Już w 10. minucie Blerim Dżemaili posłał piłkę w boczną siatkę. Natomiast tuż przed strzeleniem gola Fabiański nie tylko obronił opisaną na wstępie główkę Djourou, ale nieco wcześniej nie dał się pokonać również po uderzeniu głową Fabian Schaera oraz sparował na róg futbolówkę po strzale Dżemailego.

Jakub Błaszczykowski strzela gola Szwajcarii w 1/8 finału Euro 2016. Potem dołożył kolejnego w serii rzutów karnych, a awans do ćwierćfinału przypieczętował Grzegorz Krychowiak. Jakub Błaszczykowski strzela gola Szwajcarii w 1/8 finału Euro 2016. Potem dołożył kolejnego w serii rzutów karnych, a awans do ćwierćfinału przypieczętował Grzegorz Krychowiak.
Na drugą połowę obie drużyny wyszły ofensywie usposobione. W pierwszym kwadransie celnie strzelali Lewandowski i Błaszczykowski. Natomiast Fabiańskiego sprawdził Xherdan Shaqiri. Natomiast po rogu naszego bramkarza wyręczył Mączyński.

Czym było bliżej 90. minuty, tym ataki Helwetów były coraz bardziej zaciekłe. Ich trener - Vladimir Petković wymienił trzech piłkarzy, a Adam Nawałka cały czas stawiał na wyjściową "11", mimo że nasza reprezentacja miała o dwa dni mniej na odpoczynek od rywali po zakończeniu rywalizacji grupowej.

Leje w Strefie Kibica w czasie meczu ze Szwajcarią

Nasz selekcjoner zaczął zmieniać dopiero pod koniec pierwszej połowy dogrywki. W 104. minucie na boisko wprowadził skrzydłowego Lechii Gdańsk. Dla Sławomira Peszki był to trzeci występ podczas Euro 2016. Jego kolega klubowy - Jakub Wawrzyniak znów cały pojedynek spędził na ławce rezerwowych. A trener nie wykorzystał całego limitu zmian.

W 73. minucie Fabiański kapitalnie "pofrunął" w "okienko" swojej bramki, gdyż tam piłkę z wolnego próbował zmieścić Ricardo Rodriguez. Łukasz wypchnął futbolówkę końcami palców. Natomiast w 78. minucie pomogła nam poprzeczka. To od niej odbiła się piłka po bombie z pola karnego Harisa Seferovicia.

Ale limit szczęścia szybko się wyczerpał. W 82. minucie Shaqiri zdecydował się na szaleńczy strzał. Przymierzył efektownie nożycami z linii pola karnego. Piłka odbiła się jeszcze od słupka i wpadła do siatki. Był to pierwszy stracony gol przed biało-czerwonych podczas Euro 2016.

W końcówce jeszcze obie drużyny próbowały uniknąć dogrywki. Nawet w doliczonym czasie gry Milik z wolnego przeniósł piłkę nad bramką, a Fabiański popisał się kolejną dobrą interwencja, gdy rywal próbował go przelobować.

Łukasz Fabiański bronił doskonale

W naszym typerze, który uwzględniał wynik po 90 minutach gry, 21 procent głosujących przewidziało remis. W dodatkowym czasie żadna drużyna przede wszystkim nie chciała się odkryć. Atakowali częściej Szwajcarzy, ale i im brakowało dokładności. Nawet, gdy zdobywali seryjnie rogi, polska defensywa potrafiła wychodzić z opresji.

W 113. minucie znów kapitalnie zachował się Fabiański. Nie dał się pokonać Erenowi Derdiyokowi, który główkował z kilku metrów. Pięć minut później nasz bramkarz do spółki z Michałem Pazdanem powstrzymali Shaqiriego.

Ulewa w opustoszałej strefie kibica

Ale ostatni atak należał do nas. Po wstrzeleniu piłki w pole karne przez Grzegorza Krychowiaka niewiele brakowało, aby "zabrał" się z nią Łukasz Piszczek, a wówczas miałby już przed sobą tylko pustą bramkę... Ale zabrakło centymetrów.

Trzeba było strzelać karne. W nich Polacy byli bezbłędni. W szeregach Helwetów w drugiej serii pomylił się Granit Xhaka. Awans do ćwierćfinału biało-czerwonych przypieczętowało celne kopnięcie z jedenastki Krychowiaka.

TUTAJ KOMPLET WYNIKÓW W EURO 2008 i 2012

Dla Polski jest to trzeci start w finałach piłkarskich mistrzostw Europy. Po raz pierwszy osiągnęła ćwierćfinał W 2008 roku na boiskach Austrii oraz w 2012 roku w naszym kraju biało-czerwoni nie wychodzili z grupy i nie wygrali żadnego z sześciu spotkań.

Opinie (198) 8 zablokowanych

• Mieli farta ,bo byli słabsi Szwajcarzy powinni wygrać , z taką grą powinni się od razu wycofać z ćwierćfinału (14)

bo dostaną srogie baty

• 37 161

• (9)

widać żeś ... z pisu, plujesz na swój kraj, takich jak ty powinno ogolić się na łyso za kolaborację z kurduplem żoliborskim!

• 27 49

• Ty z PO ? (6)

Podziękowali wam wyborcy , was już nie ma i to całe nasze szczęście .

Na marginesie , Pis to nie moja bajka .

Nikt nie pluje na kraj , trzeźwo oceniamy stan naszej gry .

A była - kiepska !

2 połowa CZĘSTOCHOWA i tyle .

Jedziemy na farcie .

I ambicji .

Nic poza tym .

Chłopie, daj spokój temu małemu człowiekowi .

To nie jego wina iż byliście tacy " liberalni " ale dla siebie .

• 21 26

• Szczęście w sporcie jest domeną lepszych

• 25 4

• taa jasne ... (4)

farta to mieli "SZWAJCARZY" (tzn. ta zbieranina albańsko-afrykańska), bo po pierwszych minutach już powinno by dwa zero dla nas.

• 28 4

• ile mozna lewego ktory ma problemy z koordynacja trzymac na boisku? (3)

dzisiaj wywrocil się chyba ze 20x - zal patrzeć na niego. Nawalka - Blaszczykowski powinien być kapitanem - nie ten "aber trener" jego reklamy i zona ciagnieta za uszy wszędzie!
            Powiecie - trzech go kryje wiec nie ma łatwego zycia - no nie ma - ale gra na samym przedzie wiec dziwne ze napotyka na 3 obroncow!
            Powiecie - podaje - tyle ze niecelnie i rzadko do przodu :0 (najlepsze ma podania wzdloz linii które zawsze wychodzą na aut) :)
            Powiecie - atakuje - tak ale chyba tylko bramkarzy którzy probuja rozpoczac gre :)
            Powiecie - ale strzela gole (komu?) - tak ale Rasiak tez strzelal
            Lewy - idz do bundes ligi - tam się trochę pokręcisz w polu karnym to się nie zmeczysz, podadza ci gale to walniesz z karola jak dzisiaj. Tutaj się nie nadajesz - Polska to nie raj - nie przewracaj się tylko graj!
            Polska!

• 14 27

• szczera prawda o tym drewniaku

w bundeslidze jak mu kolesie podadzą to coś tam czasem strzeli, ale sam nic wywalczyć nie potrafi i i jest cholernie leniwy

• 10 20

• Jakke to szczęście czytać komentarz...

czuję się niezmiernie szczęśliwy, że mam okazję czytać komentarz tak wybitnego fachowca ,który grał trochę w piłkę .Chłopie zauważyłeś to co w Bayernie nikt nie widzi .Staraj się o pracę w Realu-najpierw może w tym hipermarkecie a potem takiego fachowca z pewnością zatrudni Real Madryt . Bądź optymistą !! Widzisz więcej niż cała reszta tych pseudofachowców i dlatego Real nie ma wyników!!

• 4 0

• Oglądałeś chyba inne mecze z udziałem Lewego niż ja, Ty lewy ekspercie.

• 0 1

• (1)

Niby dlaczego pis pluje na swój kraj?

• 7 7

• No właśnie nie wiem dlaczego, może ten mały karakan po prostu kocha tylko władzę?

• 6 3

• Wielcy malkotenci wiecznie niezadowoleni,ludzie zmienncie troche myślenie i postawe życiową (2)

Sorry ale to typowo polskie zachowanie przegrywają jest żle,wygrywają bo mieli szczęście..jasne więcej z gry mieli Szwajcarzy,oni też mieli sporo szczęścia na początku,bo mieliśmy stuprocentówki..

• 25 3

• na ich szczęście, piłki te zmarnował Lewandowski (1)