Historyczny sukces trójmiejskich deskarzy

5 września 2010 (artykuł sprzed 13 lat)
Polacy spisali się fenomenalnie. Piotr Myszka po raz pierwszy w karierze został mistrzem świata. Polacy spisali się fenomenalnie. Piotr Myszka po raz pierwszy w karierze został mistrzem świata.

Piotr Myszka został mistrzem, a Przemysław Miarczyński wicemistrzem świata w RS:X! Regaty z udziałem 177 deskarzy i deskarek z blisko 30 państw zakończyły się dzisiaj u wybrzeży duńskiego Kerteminde. To największy sukces w historii trójmiejskiego i polskiego żeglarstwa w klasach olimpijskich, bo nigdy wcześniej biało-czerwonym w tego typu regatach nie udało się zwyciężyć dubletem. Szkoda, że w igrzyskach olimpijskich możemy wystawić tylko jednego reprezentanta

.

- Postaramy wykorzystać się wszystkie szanse na podium - zapewniał przed startem do wyścigów medalowych Paweł Kowalski, selekcjoner reprezentacji Polski w windsurfingu. Do ostatnich biegów mogło przystąpić po 10 najlepszych wśród kobiet i mężczyzn, w tym czworo biało-czerwonych.

Zaczęły panie. Zofia Klepacka miała zaatakować z czwartego miejsca. Od srebra dzieliło ją zaledwie dwa punkty. Sopocianka Maja Dziernowska też miała teoretyczne szanse na medal, ale dla niej już sam fakt znalezienia się w takim towarzystwie był wielkim sukcesem. Po wygraniu eliminacji 20-latka w rundzie finałowej stopniowo obsuwała się w klasyfikacji i tak też było dzisiaj.

Klepacka w ostatnim wyścigu była piąta, Dziarnowska dziesiąta. Tym samym żadna z Polek nie zdobyła medalu. Zosię od podium dzieliły trzy punkty. Natomiast z trzeciego na pierwsze miejsce przebiła się Hiszpanka Blanca Manchon, a Francuzka Picon Charline zdobyła srebro, atakując z szóstej pozycji.

Zofii Klepackiej zabrakło tylko trzy punkty do podium. Zofii Klepackiej zabrakło tylko trzy punkty do podium.
20. Małgosia Białecka (SKŻ Hestia)

Przed wyścigiem medalowym mężczyzn Myszka wyprzedzał Miarczyńskiego o jeden punkt. Wiadomo było, że ten z trójmiejskich deskarzy zajmie wyższe miejsce w sobotę, zapewne zostanie mistrzem świata, bo rywale mieli już znaczne straty.

Piotr nigdy nie był nawet medalistą mistrzostw świata seniorów, ale w Kerteminde nie zmarnował szansy. 29-letni gdańszczanin, który karierę rozpoczynał w Bazie Mrągowo, wygrał ostatni wyścig i to on zdobył złoto.

Srebro wywalczył Miarczyński, który w dzisiejszym starcie uplasował się na trzecim miejscu. Dla Przemka to już czwarty tytuł wicemistrza świata na desce olimpijskiej. Poprzednio tę lokatę zdobywał w 2001, 2004 (Mistral) i 2007 roku (RS:X). Natomiast siedem lat temu miał złoty medal.

Dzisiaj między Polakami metę osiągnął Toni Wilhelm, ale ten rezultat nie pozwolił Niemcowi przebić się z szóstej pozycji na podium.

- Wyścig medalowy kobiet i mężczyzn obfitował w nieoczekiwane zmiany akcji. Dużym utrudnieniem była trawa morska która pojawiła się dziś w dużej ilości i bardzo utrudniała żeglugę - relacjonował z Danii trener Kowalski.