Honorowe pożegnanie z VTB

Krzysztof Klinkosz
9 marca 2011 (artykuł sprzed 13 lat)

Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia

Koszykarze Asseco Prokomu Gdynia meczem w Kownie pożegnali się z rozgrywkami Zjednoczonej Ligi VTB. W debiutanckim dla nich sezonie w tej lidze gdynianie nie zdołali awansować do Final Four. Na Litwę pojechali bez podstawowych graczy i wielu obawiało się pogromu. Mistrzowie Polski walczyli jednak godnie i do ostatnich minut mieli szanse na zwycięstwo. Ostatecznie przegrali po walce 79:84 (10:19, 24:19, 25:25, 20:21).

ŻALGIRIS: Pocius 19, Jankunas 15, Klimavicius 9, Kalnietis 8, Delininkaitis 7, Colins 6, Milaknis 6, Plaisted 6, Watson 6, Marjanovic 2, Capin 0, Kuzminskas 0.

ASSECO PROKOM: Adams 17, Łapeta 9, Burrell 7, Eldridge 5, Szczotka 2 - Seweryn 13, Szubarga 12, Witka 6, Kostrzewski 4, Hrycaniuk 4, Frasunkiewicz 0.

Gospodrarze środowego meczu wykorzystując to, że mistrzowie Polski rzadko grają w zestawieniu w którym pojechali na Litwę szybko przejęli inicjatywę na parkiecie.

Żalgiris w przeciwieństwie do Aseco Prokomu miał jeszcze o co grać. Litwini potrzebowali zwycięstwa aby przybliżyć się do awansu do Final Four.

Już po chwili gospodarze wyszli na prowadzenie 7:2, później było jeszcze 17:8. Gdynianie byli nieskuteczni, grali zbyt niepewnie pod koszami i pierwszą kwartę przegrali 10:19.

W drugiej odsłonie mistrzowie Polski zagrali już dokładniej. Poprawili zbiórki, w których, w pierwszej kwarcie wyraźnie ulegali rywalom.

Przez całą kwartę powoli gonili gospodarzy i w końcówce mieli szansę przynajmniej doprowadzić do remisu, jednak nie dokonali tego przez swoją niefrasobliwość.

Najpierw Tommy Adams "przekombinował" w końcówce indywidualnej akcji i zamiast wykańczać ją rzutem po dwutakcie zdecydował się zagrać na lewą stronę.

Na kilkanaście sekund przed końcem pierwszej połowy gdynianie mieli jeszcze jedną szansę na zdobycie punktów, jednak w prosty sposób stracili piłkę i po 20 minutach Żalgiris prowadził 38:34.

Przez całą trzecią kwartę utrzymywało się około 5 punktowe prowadzenie gospodarzy choć początek kwarty nie napawał optymizmem. Żalgiris bardzo szybko wyszedł bowiem na prowadzenie 44:34.

W ekipie z Gdyni nieźle na parkiecie radził sobie Krzysztof Szubarga, ktory rozgrywał pierwszy oficjalny mecz międzynarodowy w barwach drużyny mistrzów Polski.

Rozgrywający Asseco Prokomu i reprezentacji Polski bardzo dobrze "widział" swoich kolegów na parkiecie ale również nie wahał się przed solowymi akcjami. Wreszcie za 3 punkty zaczął trafiać Adams a i Łukasz Seweryn równiez zagrał skutecznie.

Ostatecznie po remisowej trzeciej kwarcie Żalgiris prowadził 63:59.

W ostatniej odsłonie dalej trwała passa skutecznej gry gdynian, którzy udowadniali, że nawet w teoretycznie osłabionym składzie z powodzeniem mogą walczyć z faworyzowanym przeciwnikiem.

Na początku kwarty dość szybko, gdynianie wyszli na prowadzenie 65:63. Stało się tak po trzypunktowym rzucie Adamsa, później po akcji 2+1 Eldridge'a było 70:65 dla zespołu z Gdyni (w 33 min.).

Żalgiris szybko jednak skontrował gości o odzyskał prowadzenie. Gdynianie nadal jednak mieli szanse na pozytywne dla siebie zakończenie meczu w Kownie. Prowadzenie kilka razy przechodziło z rąk do rąk, jednak podopieczni Tomasa Pacesasa nie potrafili na dłużej go utrzymać ze względu na szwankującą skuteczność.

Nawet niemal niezawodny do tej pory na linii rzutów wolnych Szubarga zaczął popełniać błędy przy rzutach osobistych a "trójki" nie wpadały już tak często Adamsowi czy Witce. Skuteczniejsi w końcówce Litwini zapewnili sobie z kolei zwycięstwo otwirające im szeroko drzwi do Final Four.

Opinie (19) ponad 10 zablokowanych

• :D Żalgiris

I połowa ok~!

• 7 23

• (4)

Olać ten mecz, liczy się tylko liga i kolejne zwycięstwo nad sopoćkowem, w tym wypadku już ósme bez żadnej porażki.
    Nic tak nie smakuje jak dokopać puzzlom w 2 rundzie play off i pozbawić ich jakichkolwiek złudzeń!