Horror w końcówce, ale z happy endem

Krzysztof Klinkosz
11 listopada 2010 (artykuł sprzed 13 lat)

Gdyńskie koszykarki po raz pierwszy w tym sezonie Euroligi występowały w roli faworytek i nie zawiodły. Mimo, że przez większość meczu Lotos gonił wynik, to po dramatycznej końcówce pokonał Gospić Croatia Osiguranje 90:88 (20:29, 19:18, 29:23, 22:18). Kluczowy dla wyniku był rzut 3+1(!) Magdaleny Kaczmarskiej na 79 sekund przed ostatnią syreną.

LOTOS: Wright 26, Bjelica 17 (1x3), Irvin 12, Kaczmarska 8 (1), Mieloszyńska 2 - Babkina 17 (1), Tomiałowicz 4, Sosnowska 4.

GOSPIĆ: Reid 20, Mandir 19 (4), M.Vrsaljko 17, Ivezic 18, Maslovski 6 - Jurčević 6 (2), Badanjak 2, Aleksic.

Koszykarki z Chorwacji rozpoczęły mecz od szybkich akcji, najpierw za trzy punkty trafiła Sandra Mandir a później akcję 2+1 wykorzystała Marija Vrsaljko. Chorwatki wyszły nawet na prowadzenie 8:0 i dopiero wówczas pierwsze punkty zdobył Lotos. Uczyniła to Sandora Irvin.

Po drugiej "trójce" Mandir, Gospić w 4 minucie prowadził już 11:4 i wówczas trener Lotosu poprosił o przerwę. Przerwa na niewiele się niestety zdała, najpierw Jelena Ivezić zdobyła punkty na 13:4 a później znów Mandir trafiła zza łuku i w 5 minucie było już 16:6 dla gości. Ponadto pierwszopiątkowa rozgrywająca mistrzyń Polski - Magdalena Kaczmarska miała już na swoim koncie 3 przewinienia.

Impet ataków zespołu z Chorwacji udało się nieco gdyniankom powstrzymać w kolejnych minutach pierwszej kwarty, nie na tyle jednak by mówić o poważnym zbliżeniu się punktowym do rywalek. W 8 minucie po trafieniu spod kosza Eliny Babkiny było 22:16 dla Chorwatek.

Ostatecznie pierwsza część gry zakończyła się prowadzeniem gości 29:20.

Tak jak przewidywał w przedmeczowej zapwiedzi trener gdynianek, zespół z Chorwacji grał bardzo krótkie, dynamiczne akcje. Niestety gospodynie nie miały pomysłu jak skutecznie się im przeciwstawić. Same natomiast częściej atakowały pozycyjnie, dając Chorwatkom czas na ustawienie się w defensywie.

Lotos zmienił nieco styl swojej gry w połowie drugiej odsłony i to dało efekt niemal od razu. Gdynianki również zaczęły szybko kontrować co przynosiło im punkty, najpierw po trafieniach Wright było 26:31, później za 3 rzuciła Milka Bjelica (29:31) a w 15 minucie po solowej akcji Olivii Tomiałowicz był remis (33:33).

Chrowatki niemal natychmiast jednak odpowiedziały, najpierw kolejną trójkę trafiła Mandir a kilkadziesiąt sekund po niej zza linii 6,75 m trafiła Maurita Reid (33:39). Kolejne fatalne błędy w ustawieniu defensywy sprawiły, że Chorwatki zdobyły kolejne punkty i w 17 minucie prowadziły już 43:33.

Gospić szybko odskoczył gdyniankom i od razu uszczelnił defensywę. Mistrzynie Polski nie były w stanie poradzić sobie z twardą obroną strefową i w końcówce pierwszej połowy punkty zdobywały tylko po rzutach wolnych. W 19 minucie było 47:37 dla Chorwatek. Ostatecznie pierwsza połowa zakończyła się prowadzeniem gości 47:39.

W pierwszej połowie 13 punktów dla Lotosu zdobyła Bjelica, 8 dołożyła Wright. W ekipie z Chorwacji najskuteczniejsze były Reid - 17 punktów i Mandir - 14 "oczek".

Twarda defensywa, która Lotos zaprezentował po przerwie i skuteczna wreszcie gra na tablicach dały od razu efekty. Gdynianki wygrały pierwsze 2 minuty drugiej połowy 10:0 i po trafieniu Babkiny wyszły na prowadzenie 49:47.

Niestety podobnie jak w drugiej kwarcie gospodynie nie zdołały długo utrzymać korzystnego dla siebie rezultatu, kolejne dwie minuty to one przegrały 0:11 i zespół z Chorwacji objął prowadzenie 58:49.

Koszykarki Gospić Croatia były o wiele skuteczniejsze od gospodyń stąd mistrzynie Polski nie były w stanie dogonić rywalek. Chorwatki szczególnie dawały się we znaki rzutami za 3 punkty. Po kolejnej "trójce" w 28 minucie gdynianki przegrywały już 57:58.

Koszykarki Lotosu jeszcze raz rzuciły się do odrabiania strat. W ciągu kilkudziesięciu ostatnich sekund trzeciej kwarty doprowadziły do stanu 68:70. W ostatniej akcji kwarty na kosz Chorwatek popędziła Babkina, akcję wykończyła dwutaktem, niestety piłka wykręciła się z wnętrza kosza.

Po wznowieniu gry do remisu doprowadziła Wright, kolejne punkty zdobył wprawdzie Gospić ale natychmiast "trójką" odpowiedziała Babkina (73:72). Chorwatki znów wyszły na minimalne prowadzenie ale znów przypomniała o sobie Wright i w 33 minucie było 75:74 dla Lotosu.

W 35 minucie Lotos prowadził 77:76, Chorwatki dość szybko "wypełniły" limit fauli bez rzutów osobistych i już w 5 minucie na linii rzutów wolnych stanęła Wright. Amerykanka niestety trafiła tylko raz i było 78:76 dla Lotosu.

Po każdej kolejnej akcji raz jeden, raz drugi zespół wychodził na prowadzenie, w 37 minucie Chorwatki wyszły na minimalne prowadzenie 81:80 ale za chwilę 2 wolne trafiła Daria Mieloszyńska i było 82:81.

Chorwatki odpowiedziały również punktowaną akcją (83:82 dla Gospiczu). Gdynianki zbyt szybko chciały wykończać swoje akcje w kolejnej szybko straciły piłkę i dopiero efektowny blok Wright zapobiegł pewnej wydawałoby się utracie punktów. Trener Dariusz Raczyński aby uspokoić nieco swoje koszykarki wziął czas.

Na 79 sekund przed końcem meczu Kaczmarska trafiła za trzy z faulem. Wykorzystała także dodatkowy rzut wolny i było 88:85 dla Lotosu. Gdynianki powstrzymały wyprowadzony później atak rywalek i Chorwatki musiały oddać piłkę po błędzie 24 sekund.

Lotos postanowił grać długie akcje, niestety nie trafiła Mieloszyńska, gospodynie zebrały jednak piłkę, kolejna długa akcja nie zakończyła się celnym rzutem i na 9 sekund przed końcem po kontrze, Reid rzuciła na 88:87 dla Lotosu.

Akcja gospodyń szybko została przerwana faulem i na 6 sek. przed końcem meczu na linii rzutów wolnych stanłęa Babkina. Łotyszka nie pomyliła się i było 90:87. Akcję Chorwatek tym razem przerwała Wright ale Reid trafiła tylko jeden rzut wolny (90:88) na dalsze odrabianie strat Chorwatkom już nie starczyło czasu i mistrzynie Polski wygrały pierwszy euroligowy mecz w tym sezonie.

- Dziękuję swojej drużynie za postawę w dzisiejszym meczu, zwłaszcza za to, że potrafiła się podnieść z kolan. W przerwie długo rozmawialiśmy na temat naszego stylu gry i muszę powiedzieć, że w drugiej połowie moje koszykarki wykonały plan taktyczny w 100 procentach. Rzut Magdaleny Kaczmarskiej oczywiście był bardzo ważny ale na zwycięstwo zapracował cały zespół. Zawsze powtarzam, że jeżeli zagramy zespołowo to jesteśmy w stanie wygrać - powiedział po meczu trener Lotosu Dariusz Raczyński.

Pozostałe wyniki 3. kolejki grupy B Euroligi koszykarek:
Fenerbahce Stambuł - Euroleasing Sopron 89:72 (31:21, 23:16, 21:19, 14:16), Rivas Ecópolis - UMMC Jekaterinburg 54:76 (14:21, 13:14, 13:23, 14:18).

• HA HA HA, ale mi doping (2)

ale lepszy niż na smiesznym asseco. Akurat oglądałem powtórke wczorajszego meczu i tam tylko asseco, defence albo prokom (bum bum) prokom (bum bum) i tak przez cały mecz hehe. Na Lotosie lepiej, ale też śmiesznie :)

• 2 1

• (1)

proponuję uszy umyć i następnie lepiej się wsłuchać w doping na Prokomie!!

• 1 2

• ale prokom to jest śmieszny

doping :D hej hej asseco do boju :D

• 0 0

• I dziś Chorwatki pewnie wygrają drugi mecz... (1)

To,że oprócz Lotosu jeszcze dwa zespoły nie wygrały meczu w tym sezonie,to nie znaczy że nasze W JAKIMKOLWIEK meczu w Eurolidze są faworytkami. Fakt,życzę im tego cudu w postaci wygranej,ale za bardzo w ten cud nie wierzę...

• 8 8

• No,nie wierzyłem,ale jakoś sie udało!

Brawo!Uczciwie trzeba powiedzieć,że jak na możliwości tego składu,to wzniosły się na wyżyny.Jeszcze raz brawo,tym bardziej że to pewnie ostatnie zwycięstwo w tych rozgrywkach...