Horror z happy endem

jag., Marta
30 stycznia 2009 (artykuł sprzed 15 lat)

Ostatnie sekundy, waleczność i odrobina szczęścia zadecydowały o zwycięstwie koszykarek Lotosu PKO BP. Wicemistrzynie Polski, wygrywając z Fenerbahce Stambuł 63:60 (16:12, 19:22, 19:21, 9:5), przedłużyły swoje szanse na awans do ćwierćfinału Euroligi. Decydujący mecz gdynianki rozegrają w środę, w Turcji.

LOTOS PKO BP:Catchings 16 (2x3), Marszanka 13 (3x3), Leciejewska 12, Beard 6, Matović 6, Snitsina 5 (1x3), Pawlak 3 (1x3), Podrug 2.

FENERBAHCE: Smith 19 (3x3), Yilmaz 17, Nevlin 10, Sutton-Brown 6, Vardarli 4, Dalgalar 4, Ramanazoglu 0.

Koszykarki Lotosu PKO BP pojedynkiem z Fenerbahce Stambuł otworzyły nową halę widowiskowo - sportową w Gdyni. Wicemistrzynie Polski, aby przedłużyć sobie szanse na awans do ćwierćfinału Euroligi musiały wygrać. Dopingował je komplet publiczności, czyli 4334 osoby. Po spotkaniu z koncertem wystąpiła grupa Feel.

Atmosfera święta, gdyż nie zabrakło przemówień i odznaczeń, udzieliła się miejscowych. Po nerwowym początku meczu i kilku niecelnych rzutach pierwsza kwarta zakończyła się "trójką" Pauliny Pawlak i prowadzeniem gdynianek 16:12.

Czy koszykarki Lotosu awansują do ćwierćfinału Euroligi?

W drugiej kwarcie Magdalena Leciejewska podwyższyła na 18:12. Było to najwyższe prowadzenie miejscowych tego dnia. Potem gdyńskim kibicom przypomniała się Katie Smith, którą niedawno zakontraktował klub ze Stambułu. To w dużej mierze dzięki niej Fenerbahce na przerwę zeszło tylko z jednopunktową stratą (35:34), a zaraz po wznowieniu gry objęło prowadzenie 41:39.

Lotos odpowiedział siedmioma punktami z rzędu, a hasło do kolejnego ataku dała "trójka" Natalii Marchanki. Niestety, gdy przyjezdne zdecydowanie przeniosły ciężar akcji pod strefę podkoszową znów przejęły inicjatywę. Akcje wysokich Nevriye Yilmaz i Kristen Nevlin pozwoliły tureckiemu zespołowi z przewagą skończyć trzecią kwartę (55:54).

W ostatniej odsłonie gdynianki przez blisko pięć minut nie potrafiły trafić do kosza. Dopiero przerwa wzięta przez Jacka Winnickiego oraz wprowadzenie do gry Katsiaryny Snitsiny przełamały tę niemoc. Białorusinka popisała się "trójką". Całe szczęście, że kiepsko celowniki miały nastawione też rywalki. W czwartej kwarcie poprzestały one na pięciu punktach!

Gdynianki odrobiły straty i wyszły na prowadzenie dopiero na niespełna dwie minuty przed końcem meczu dzięki punktom Marchanki (61:60) i asyście Tamiki Catchings. Amerykanka udowodniła, że warta jest 200 tysięcy dolarów, które do końca sezonu ma zarobić w Gdyni. Skrzydłowa zdobyła punkty na 59:60, potem asystowała, a w ostatniej akcji meczu, na około piętnaście sekund do końca wyrwała piłkę na środku parkietu Smith! Od tego rozpoczęła się kontra, którą punktami zwieńczyła Snitsina.

Trenerski dwugłos po meczu:

Jacek Winnicki: - Taki mecz, w takiej hali, to święto koszykówki. Dla takich spotkań chce się trenować i grać. Dziękuję dziewczynom za determinację i charakter.

Zafer Kalaycioglu: - Mogliśmy ten mecz wygrać, ale to Lotos zagrał bardziej twardo. Teraz wszystko rozstrzygnie się na naszym parkiecie.