Huśtawka formy mistrzyń Polski

Krzysztof Klinkosz
22 października 2010 (artykuł sprzed 13 lat)

Iście kameleonową formę prezentują w tym sezonie koszykarki Lotosu Gdynia. 48 godzin temu zostały rozbite przez CCC Polkowice, w piątkowy wieczór natomiast w rekordowych rozmiarach pokonały w Brzegu, Odrę. Gdynianki wygrały aż 81:40 (27:16, 14:6, 13:12, 27:6). Co ciekawe mistrzynie Polski zagrały bez rozgrywającej, która miała być podstawową zawodniczką młodej ekipy. Kilka godzin przed meczem gdyński klub poinformował o rozwiązaniu kontraktu z Miljaną Musović.

ODRA: Daniel 16, Gawrońska 7, Stewart 7, Beachen 3, Buszta 0 - Tajerle 5, Żyłczyńska 2, Bachryj 0, Teklińska 0, Oses 0.

LOTOS: Bjelica 20, Mieloszyńska 10, Irvin 7, Tomiałowicz 6, Wright 6 - Babkina 16, Kaczmarska 9, Sosnowska 4, Misiuk 2, Ziętara 1.

Przed pięcioma sezonami Odra brzeg pokonała u siebie gdynianki i to zwycięstwo nadal jest wspominane. Brzescy fani basketu zapewne po cichu liczyli na powtórzenie tego rozstrzygnięcia zwłaszcza, że gdynianki zdążyły już w tym sezonie przegrać w Łodzi, w Bydgoszczy, a w środę w Polkowicach zostały rozgromione.

W Gdyni zaś "spadła kolejna głowa". Za przegrane w Łodzi i Bydgoszczy posadą zapłacił Nikołaj Tanasejczuk. Tym razem zwolniono koszykarkę, która miała być podstawową rozgrywającą.

- Zarząd Basketball Investments SSA informuje, że kontrakt z serbską rozgrywającą - Miljaną Musović został rozwiązany za porozumieniem stron. Serbka nie wystąpi już w dzisiejszym meczu z Odrą Brzeg - brzmiał krótki, popołudniowy komunikat gdyńskiego klubu.

Serbka miała być podstawową zawodniczką ekipy mistrzyń Polski, liczono na jej euroligowe doświadczenie. Tymczasem pomiędzy nią a zespołem zabrakło "chemii" tak potrzebnej przecież playmakerom. Serbka w 5 spotkaniach ligowych zdobywała średnio 3,4 punktu i miała 3,2 asysty, średnio przebywała na parkiecie 16,4 min.

Trener Dariusz Raczyński rozpoczął piątkowy mecz z Olivią Tomiałowicz na rozegraniu. Prowadzenie 4:0 dla gdynianek uzyskały Monica Wright i Milka Bjelica. Gospodynie odrobiły 3 punkty ale później za sprawą Bjelicy było 6:3 i w kolejnych minutach przewaga Lotosu rosła.

Już pierwszą kwartę gdynianki wygrały wyraźnie 27:16. W porównaniu do meczu w Polkowicach mistrzynie Polski grały o wiele skuteczniej a popis w tej dziedzinie dawała Bjelica. W połowie drugiej kwarty było 34:21 dla Lotosu a po 20 minutach meczu gdynianki miały prawie 2 razy tyle punktów co gospodynie (41:22).

W pierwszej połowie aż 16 "oczek" miała na swoim koncie Bjelica. Gdynianki trafiły 11 na 21 rzutów z półdystansu i aż 13 na 16 z linii rzutów wolnych. Zdecydowanie też wygrywały walkę na tablicach.

Ostatnią próbę powstrzymania zespołu z Gdyni gospodynie podjęły w trzeciej kwarcie. Lotos przestał powiększać przewagę, jednak ekipą Odry nie była w stanie odwrócić losów meczu.

W ostatniej kwarcie gdynianki wręcz zmiotły z parkietu koszykarki z Brzegu. Dzięki świetnej obronie (30 zbiórek w defensywie w całym meczu) pozwoliły gospodyniom na zdobycie tylko 6 punktów w 10 minut, same zaś rzuciły ponad 4 razy więcej.

Tabela wprowadzona: 2010-10-23
Pozostałe wyniki 7 kolejki FGE: KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski - Super Pol Tęcza Leszno 84:56 (18:18, 32:8, 21:20, 13:10), ŁKS Siemens AGD Łódź - Utex Row Rybnik 55:62 (15:11, 19:17, 12:20, 9:14), Energa Toruń - Wisła Can - Pack Kraków 62:68 (14:18, 14:17, 19:16, 15:17), PTS Lider Pruszków - Widzew Łódź 64:59 (27:13, 10:16, 18:15, 9:15), CCC Polkowice - Artego Bydgoszcz 73:68 (19:23, 21:7, 10:16, 23:22).

Opinie (14) 3 zablokowane

• Brawo.

Brawo dziewczyny, ale zespół grający tak nie równo ma małe szanse na mistrza. Oby więcej takich meczy.

• 18 4

• oby tak dalej

juz w czwartek pierwszy mecz w eurolidze! podobno sporon rozwiazal kontrakt z Amer Holt, więc klasowo wyrównane zespoły! Go lotos!

• 10 4

• I bardzo dobrze,każde zwycięstwo daje wyższą pozycje w tabeli...

... ale lepiej odzwyczajmy się od myślenia o tym zespole jako o mistrzyniach Polski; bo mówienie "mistrzynie" jest równoznaczne z oczekiwaniami że także i w tym sezonie bedą należeć do najmocniejszych zespołów w stawce,a tak raczej nie będzie; będzie też łatwiej znieść ich miejsce po sezonie (które to miejsce będzie raczej klęską jak na mistrzynie,ale nienajgorszym wynikiem jak na budowany od zera tak młody skład).

• 3 5

• Mietek to potrafi (2)

No to wróciła nadzieja.Jak jeszcze dołączą kontuzjowane to będzie przyzwoity team.Czekamy na Euroligę.I ciągle wierzę w Oliwię.

• 9 5

• @La.k,kiedy ty wreszcie spojrzysz na nie realnie?

31.10,4.12 czy dopiero po meczach z CCC,Wisłą i KSSSE w Gdyni?Bo czasem dochodzę do wniosku,że zwycięstwa nad słabymi rywalkami tylko robią krzywdę pewnej części kibiców (wciąż ślepo wierzących w Miecia K.) i podsyca w nich złudną nadzieję że będzie znów jak w poprzednim sezonie.Ale nie będzie.Co zrobisz za ca. tydzień (czyli po meczu z Wisłą),powtórzysz to co napisałeś po meczu z CCC?

• 3 5

• W Oliwię to nie wierzy nawet chyba ona sama. Takiego zastoju w rozwoju polska koszykówka kobieca nie notowała od lat!

• w Piekle tylko diabły!

ktoś ma jeszcze pomysł co jest tylko gdzieś?

• 4 4

• w ziemi tylko ziemniaki!!!

• 6 2

• Sopron może bez Holt ale z Angel. Ciekawe kto zastąpi Musovic?

• 4 2

• Do gdynianina (1)

Czuję się dowartościowany tym ,że mnie zauważasz.Kocham sport a żeński basket jest super.Jak każdy kibic kieruję się w dużym stopniu emocjami a mniej względami racjonalnymi.Mietek pokazał w przeszłości ,że dużo potrafi.Bo przecież
    zrobił u nas w Gdyni przez te 18 lat wiele wspaniałych rzeczy.Też dla nas fanów basketu.I ciągle wierzę ,że ostatni Mistrz to nie było jego ostatnie słowo.A jak młode złapią wiatr/Tomiałowicz,Sosnowska,Kaczmarska/ to mogą utrzeć nosa faworytkom.Pozdro!

• 6 3

• La.k,ja Ciebie również pozdrawiam,ale zastanów się czyim jesteś kibicem?

Ludwik XIV mawiał: "Państwo to ja!"; różnica między nim a Mietkiem polega na tym,że Krawczykowi moze się co najwyżej WYDAWAĆ,że Lotos to on!Niestety,nie jest on najwyraźniej pierwszą osobą (także w samej Gdyni; co ciekawe druga z tych osób o których myślę,w zupełnie innej dziedzinie,też piastuje swoje stanowisko praktycznie równie długo) na wysokim stanowisku (w swojej dziedzinie),której lata świetności minęły i na którym to stanowisku potrzeba świeżej krwi,kogoś o świeższym spojrzeniu.Mietek będzie twierdzić co innego,ale obraz sytuacji wskazuje,że on się już jako prezes Lotosu wypalił.Może powinien dostać "kopa w górę" (na szczeblu gdyńskim lub wojewódzkim,gdzieś gdzie będą przed nim nowe wyzwania),ale tutaj on tak na dobrą sprawę nie ma ani jasnej,czytelnej wizji ani dość ikry by tą wizję oficjalnie przedstawić (co widać po ostatnich działaniach). Sprawa jest chyba jasna: trzeba budować NOWY "Lotos" (czy jak ten klub się będzie nazywać; tyle już nazw było odkąd im kibicuję,że nie zdziwi mnie kilka kolejnych... i jakoś nie mam wątpliwości,że to ten sam klub) i wszystko na to wskazuje,że najlepiej zrobić to z NOWYM zarządem.Bo obecny stan tylko opóxnia coś,co dla ratowania sytuacji jest nieuchronne; tak samo trzymanie pewnych (niestety,naszych) koszykarek,których rzekomy talent raczej nie eksploduje...