I Przytuła nie pomógł się przełamać

18 października 2008 (artykuł sprzed 15 lat)

Anderson (z lewej) i Mila strzelali we Wrocławiu gole do przerwy. Anderson (z lewej) i Mila strzelali we Wrocławiu gole do przerwy.

Ani ligowa przerwa, ani powrót do gry Krzysztofa Przytuły, z którym wcześniej Arka nie przegrywała, nie zdołały uchronić Arki od niepowodzenia we Wrocławiu. Gdyńscy piłkarze doznali czwartej porażki w piątym kolejnym meczu ekstraklasy. Tym razem żółto-niebiescy ulegli na wyjeździe Śląskowi 1:2 (1:1).

Bramki: Mila 16, Szewczuk 73 - Anderson 45.

ŚLĄSK: Banaszyński - Socha, Pawelec, Celeban, Wołczek (75 Wójcik) - Janusz Gancarczyk, Dudek, Mila (77 Ulatowski), Ostrowski - Szewczuk.

ARKA: Witkowski - Sokołowski, Żuraw (27 Łabędzki), Anderson, Płotka (77 Ława) - Nawrocik (50 Karwan), Ulanowski, Przytuła, Pietroń - Niciński, Wachowicz.

Sędzia: Górecki (Katowice). Żółte kartki: Dudek (Śląsk), Łabędzki (Arka).

Bartosz Karwan nie osiągnął pełnej sprawności na sobotę i na boisku zameldował się dopiero w 50. minucie. W podstawowej "11" na prawą pomoc szkoleniowiec wprowadził do gry Damiana Nawrocika. Natomiast w ataku miejsce zwolnione przez kontuzjowanego Zbigniewa Zakrzewskiego zajął Grzegorz Niciński. To była niespodzianka, gdyż w tym sezonie kapitan żółto-niebieskich grał w ekstraklasie zaledwie przez 23 minuty.

Sebastian Mila tuż po bramce w 16 min. Sebastian Mila tuż po bramce w 16 min.
Od początku meczu osiągnął Śląsk, choć Arka spróbowała skontrować w 13. minucie. Po akcji Nawrocika strzał Tomasza Sokołowskiego poszybował nad poprzeczką. Trzy minuty później było 0:1. Gdynianie bez opieki zostawili Sebastiana Milę. Przed meczem wrocławski pomocnik, który niegdyś grał w Lechii, nie ukrywał, że chciałby być... Pawłem Buzałą z trójmiejskich derbów. Popularny "Roger" skorzystał perfekcyjnie z asysty Krzysztofa Ostrowskiego.

Gdynianie rzucili się do odrabiania strat. Jacek Banaszyński z trudem obronił strzał głową Nicińskiego, a bomba Marcina Wachowicza przeleciała tuż nad poprzeczką. Po chwili kolejne uderzenie "Wacha" bramkarza gospodarzy wyłapał. Jednak wysiłki Arki zostały nagrodzone w doliczonym czasie gry pierwszej połowy.

Pamiętają państwo pierwszą bramkę w meczu Pucharu Ekstraklasy z Lechem z poprzedniego tygodnia? We Wrocławiu ponownie w głównych rolach wystąpili Sokołowski i Anderson, czyli obrońcy! Prawy defensor dośrodkował, a stoper z bliska wpakował piłkę głową do siatki!

Druga połowa rozpoczęła się od groźnych akcji z obu stron i niecelnych strzałów. Uderzali Krzysztof Przytuła i Dariusz Ulanowski oraz Mila. W 69. minucie Norbert Witkowski musiał interweniować po uderzeniu Tomasza Szewczuka. Natomiast w odpowiedzi Banaszyńskiego strzałem bezpośrednio z... rogu próbował zaskoczyć Wachowicz.

Niestety, w 73. minucie rozstrzygający cios zadał Śląsk. Witkowski zdołał odbić piłkę po strzale Janusza Gancarczyka, ale wobec dobitki Szewczuka z dwóch metrów był już bezradny. Obrońców nie było, bo próbowali nieudolnie zakładać pułapkę ofsajdową.

Kibice Arki we Wrocławiu Kibice Arki we Wrocławiu
Na niespełna kwadrans przed końcem gry Czesław Michniewicz zaryzykował. W miejsce obrońcy Michała Płotki desygnował do gry pomocnika Bartosza Ławę. Arka próbowała doprowadzić od wyrównania, ale bliżej trzeciego gola był Śląsk. Wiele zabrakło do celu "główce" Antoniego Łukasiewicza, a po jedynej z akcji na na nic zdały się protestu gospodarzy, którzy oczekiwali odgwizdania ręki w polu karnym Arki.

Pozostałe wyniki 9. kolejki: Lechia Gdańsk - Górnik Zabrze 1:0 (1:0), ŁKS Łódź - Legia Warszawa 0:0, Polonia Bytom - GKS Bełchatów 1:2 (1:1), Odra Wodzisław - Jagiellonia Białystok 1:1 (1:1), Polonia Warszawa - Cracovia Kraków 1:1 (0:1), Wisła Kraków - Piast Gliwice 2:0 (1:0), Ruch Chorzów - Lech Poznań 2:0 (2:0).