stat
Impreza już się odbyła

I Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie

  • piątek - poniedziałek, 11 - 14 września 2020
  • Lokalizacja
    Gdynia
  • Bilety
    wstęp wolny

Od 12 do 14 września Gdynia będzie światową stolicą żeglarstwa polonijnego. W najbliższą sobotę rozpoczną się tu I Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie pod auspicjami Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", Akademii Marynarki Wojennej i Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Regaty zostaną rozegrane na wodach Zatoki Gdańskiej. W wyścigach na jachtach klasy 2020 wystartuje siedem załóg reprezentujących 5 państw: Austrię, Szwecję, Niemcy, Czechy i Kazachstan.

- Początkowo chcieliśmy, by liczba załóg była większa - mówi kmdr por. rez. Dariusz Sapiejka
z Akademickiego Centrum Sportowego AMW w Gdyni. - Także Polonusi deklarowali wolę
liczniejszego udziału w mistrzostwach. Niestety, plany wszystkim pokrzyżowała sytuacja
związana z pandemią i wynikające z niej ograniczenia w przekraczaniu granic niektórych
państw oraz konieczność przechodzenia kwarantanny. Mimo to cieszymy się, że mistrzostwa
dojdą do skutku i polonijni żeglarze, choć w skromniejszym składzie, będą mogli rywalizować
w Gdyni. Do naszych zadań należy organizacja i obsługa wszystkiego, co dotyczy akwenu
regat.

Do sytuacji związanej z pandemią nawiązuje Maria Erdman, specjalista ds. realizacji projektów sportowych Stowarzyszenia "Wspólnota Polska". - Rok 2020 nie jest łatwy ze względu na panującą na całym świecie pandemię COVID-19 - mówi Maria Erdman. - Płynna jest sytuacja z zamknięciem granic oraz obowiązkiem kwarantanny w poszczególnych krajach. Mimo to bardzo się cieszymy, że udało się zaprosić do Polski 30 żeglarzy polonijnych z 5 krajów. Mamy nadzieję, że pierwsze Polonijne Mistrzostwa będą dobrym startem do organizacji kolejnych edycji wydarzenia i w kolejnych latach będziemy mogli zaprosić większą liczbę uczestników pochodzących z kolejnych krajów. Mistrzostwa będą okazją nie tylko do sportowej rywalizacji i spotkania żeglarskich Polonusów, ale również do promocji Gdyni i Polski.

- Dla rozwoju żeglarstwa polonijnego, a poprzez to promocję Polski w świecie, Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" postanowiło zorganizować w 2020 roku I Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie - mówi Kaja Gzyło, dyrektor administracyjny Stowarzyszenia. - Żeglarstwo, jako dyscyplina sportowa w ramach XIX Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych, które się odbyły w Gdyni w 2019 roku, cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony uczestników. Wynikiem tego było podpisanie porozumienia pomiędzy Stowarzyszeniem "Wspólnota Polska", Pomorskim Związkiem Żeglarskim i Polskim Komitetem Olimpijskim, w którym strony zobowiązały się dołożyć wszelkich starań aby I Światowe Mistrzostwa Żeglarskie odbyły się w 2020 r. I tak się stało.

Pierwsze wyścigi zaplanowano na 12 września. Organizatorzy planują rozegranie 7 wyścigów, a do ważności regat wymagany jest przynajmniej 1 wyścig. I Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie sfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu. Swoim patronatem wydarzenie objął Polski Komitet Olimpijski.

Patronat honorowy nad Mistrzostwami sprawują: prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Dariusz Bonisławski, rektor AMW kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht oraz prezes PoZŻ Bogusław Witkowski.

Patronat medialny sprawują Polonijna Agencja Informacyjna i Żeglarski.info.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Plebiscyt na Ligowca Roku 2020
16.01 g.13.00
typuj! bez publiczności
Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin
16.01 g.17.35
Pszczółka Start Lublin
mecz odwołany
16.01 g.19.00
CCC Polkowice
typuj! bez publiczności
17.01 g.13.00
JKH GKS Jastrzębie
typuj! bez publiczności
17.01 g.14.45
Asseco Resovia
typuj! bez publiczności
15.01 g.18.00
Re-Plast Unia Oświęcim
3:1 bez publiczności
13.01 g.18.00
94:57 bez publiczności
Energa Toruń
10.01 g.17.00
0:2 bez publiczności
GKS Tychy
10.01 g.15.30
GTK Gliwice
97:89 bez publiczności
09.01 g.18.30
Enea AZS Poznań
68:55 bez publiczności