Wiadomości

I ani słowa o Polakach...

To jest prawdziwy czeski film - jak zwykło się mawiać - choć rzecz dotyczy Polski, Hiszpanii, Portugalii i rywalizacji tego tercetu o awans do ostatniego etapu kwalifikacji Pucharu Świata 2003 roku. 1 czerwca w Madrycie zagrają ze sobą zespoły z Półwyspu Iberyjskiego, a w naszej federacji nikt nie jest w stanie określić - czy biało-czerwoni powinni czekać nerwowo na wynik tego meczu, czy też stracili wszelkie szanse na awans.

Przypomnijmy, że na początku maja Polska pokonała w Gdynię Hiszpanię 27:15, a dwa tygodnie później uległa w Lizbonie Portugalii 26:39. Po tym ostatnim meczu niektórzy nasi zawodnicy schodzili z boiska płacząc. Według znanego im regulaminu stracili szanse.

- Byliśmy przekonani, że przy równej liczbie punktów o wyższym miejscu rozstrzyga stosunek małych punktów, a ten mieliśmy ujemny. Zatem bez względu na wynik z Madrytu przestawaliśmy się liczyć w walce o awans
- przyznaje Jan Kozłowski, prezes Polskiego Związku Rugby.

Nadzieje w nasze serca wlali zagraniczni dziennikarze. Według ich wiedzy, w przypadku, gdy drużyny mają identyczną liczbę punktów, nie bierze się pod uwagę stosunku małych punktów, a jedynie zdobyte punkty. Z szybkich obliczeń wynikało, że na koncie Polski są 53 punkty, Portugalczycy mają ich 39, a Hiszpanie 15. Zatem, aby biało-czerwoni mogli awansować, Hiszpanie muszą wygrać, ale nie mogą zdobyć więcej punktów niż 37, a Portugalczycy więcej niż 13. Nie wiadomo co byłoby, gdyby mecz zakończył się wynikiem 38:14 dla Hiszpanii i wszystkie drużyny miałyby po 53 punkty.

- Wysłaliśmy do światowej federacji zapytanie o to, jaki obowiązuje regulamin, ale do dziś nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Wszystko wskazuje na to, że w łonie IRB nie ma co do tego zgody. Przyjmujemy to za dobrą monetę i w sobotę trzymać będziemy kciuki za korzystny dla nas wynik w Hiszpanii. Niestety, ze względu na wysokie koszty, nikt od nas nie pojedzie na ten mecz
- mówi Grzegorz Borkowski, sekretarz generalny PZR.

- Jeśli mam być szczery, to nie wierzę, że jeszcze możemy awansować. Na stronie internetowej IRB znalazłem informację, że Hiszpania zajmie pierwsze miejsce, jeśli wygra z Portugalią 13 punktami. W przeciwnym wypadku wejdą Portugalczycy. O nas nie ma ani słowa
- zauważa Jerzy Jumas, trener reprezentacji Polski.

A o tym, że biało-czerwoni zasłużyli na grę z najlepszymi, świadczą wyniki z Amsterdamu. W turnieju siódemek nasza drużyna po zwycięstwach nad Danią i Czechami zajęła trzecie miejsce. Jednak najbardziej wartościowym wynikiem był mecz... przegrany. Na inaugurację ulegliśmy Francji 17:29, ale jeszcze na 2 minuty przed końcem nasz zespół mógł zwyciężyć. Był w ataku, ale stracił piłkę i został skontrowany. Trójkolorowi wygrali cały turniej, a żaden z ich kolejnych rywali nie zdobył ani jednego przyłożenia, podczas gdy Polakom ta sztuka udała się aż trzykrotnie.

Opinie (4)

 • Debilizm

  Czy ktoś w tym Zwiąku Rugby jest normalny, ludzie idźcie po rozum do głowy. Panie Borkowski jak można grać w rozgrywkach i nie posiadać regulaminu to jest skandal, bezmyślność i ... Szkoda słów bo i tak to nic nie zmieni, ale wiem jedno że dla niektórych klubów i zawodników ten Związek nie istnieje bo tam niczego nie można się dowiedzieć a w nim nie ma ani ładu ani składu.

  • 0 0

 • Prawda jest taka ...

  Prawda jest taka, Hiszpania aby awansować do następnej rundy musi wygrać 13 punktami z Portugalią, a mecz nie jest 1 tylko 2 czerwca. W tym roku w Turnirju Sześciu Narodów B, Portugalia wygrała u siebie z Hiszpanią 13-10, a w Hiszpanii Portugalia przegrała 31-15. Tylko tyle udało mi się uzyskać informacji, jeżeli coś znajdę to odrazu dam znać.
  Hej związkowcy dalej piszcie pisemka do IRB.

  • 0 0

 • ciekawostki i statystyka Hiszpania - Portugalia

  Hiszpania - Portugalia
  18 zwycięstw Hiszpanii
  2 remisy
  4 zwycięstwa Portugalii
  Najwyższy wynik 50-15 dla Hiszpanii 22.04.1995
  Najniższy wynik 3-9 dla Portugalii 27.031966
  Ostatnie mecze:
  Portugalia - Hiszpania 13-10 3.03.2002
  Hiszpania - Portugalia 31-15 4.03.2001
  Portugalia - Hiszpania 21-19 20.02.2000
  Hiszpania - Portugalia 21-17 2.12.1998
  Portugalia - Hiszpania 22-33 9.05.1998
  Najwięcej, najdłużej w meczach Hiszpania - Portugalia
  Najwięcej zwycięstw z rzędu Hiszpania - 8 - od 1990 do 1998
  Najwięcej bez porażki z rzędu Hiszpania - 15 - od 1968 do 1998
  Najwięcej z rzędu porażek Hiszpani - 2 - od 1966 do 1967

  • 0 0

 • hiszpania pokonala portugalie..

  13-oma punktami 34 do 21 i wedlug strony internetowej hiszpanskiego zwiazku rugby przeszla do nastepnej fazy rozgrywek.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane