• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza odwołana

II Niebieskie Igrzyska

Zaświećmy się na niebiesko - zapraszamy dzieci z przedszkoli i klas 1-3 do Gdańska do wspólnej sportowej zabawy z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Niebieskie Igrzyska - 2 kwietnia 2020 r. Zapisy trwają do 20 marca.

cze 14-16

piątek - niedziela

Gdańsk, Brzęźno
Dlaczego na niebiesko?

Od prawie dziesięciu lat w Polsce kwiecień ma kolor niebieski. To Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu - National Autism Awareness Month. To cykliczna akcja realizowana w kwietniu, a jej celem jest popularyzacja wiedzy na temat autyzmu. Kwietniowe obchody zapoczątkowała ponad ćwierć wieku temu amerykańska organizacja Autism Society. Ogólnopolskim gestem solidarności z osobami z autyzmem jest podświetlanie popularnych budynków na niebiesko. Autyzm to nie choroba, to zaburzenie i w związku z tym nie ma na niego leku. Można za to podejmować szereg działań psychofizycznych
i społecznych, które dadzą lepsze rokowania na rozwój i samodzielne funkcjonowanie.

Czym są Niebieskie Igrzyska?

Fundacja NEUCA dla Zdrowia zaprasza 2 kwietnia 2020 r. do Gdańska na Niebieskie Igrzyska organizowane przez Fundację - Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka (IWRD) i Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Patronaty nad tym wydarzenie objęli: Polski Instytut Olimpijski oraz Pani Prezydent Miasta Gdańska. Główni sponsorzy to: Fundacja Barbary Piaseckiej Johnson i Fundacja NEUCA dla Zdrowia, a zaszczytne funkcje Ambasadorów Niebieskich Igrzysk, objęli utytułowani sportowcy, Natalia Partyka i Adam Korol.

W Gdańsku elementem towarzyszącym obchodom są organizowane

2 kwietnia 2020 r., czyli w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu - Niebieskie Igrzyska. To wydarzenie sportowe o charakterze integracyjnym, dedykowane dzieciom w wieku od 3 do 10 lat, w tym dzieciom z zaburzeniem ze spektrum autyzmu. To okazja do zmierzenia się z zadaniami ruchowymi w dwóch kategoriach (dla przedszkolaków i dzieci szkolnych), ale też dobra lekcja uwrażliwienia najmłodszych na niepełnosprawność i odmienność. W czasie eventu, będzie możliwość udziału dzieci w bezpłatnych konsultacjach w aspekcie wad postawy. Przeprowadzą je fizjoterapeuci z Ortopedio.pl, największego w Polsce sklepu internetowego zajmującego się dystrybucją sprzętu rehabilitacyjno-ortopedycznego.

Czym jest autyzm?
Autyzm to wielopłaszczyznowe i wieloczynnikowe zaburzenie neurorozwojowe, najczęściej o podłożu genetycznym, trwające całe życie. To nieprawidłowości w kształtowaniu się ośrodkowego układu nerwowego w okresie prenatalnym. Zaburzenie charakteryzuje się upośledzeniem relacji społecznych. Jak podaje IWRD u około 1 na 59 dzieci identyfikowane są zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD). ASD występuje na całym świecie, we wszystkich grupach etnicznych i społeczno-ekonomicznych, czterokrotnie częściej u chłopców. W Polsce nie są prowadzone badania pozwalające oszacować częstość występowania zaburzeń ze spektrum autyzmu. Przyczyny ADS nie są w pełni poznane. Wskazuje się na mutację czy złożoną interakcję co najmniej kilkunastu różnych genów na różnych chromosomach. Nie określono jednak, który gen jest odpowiedzialny za powstanie autyzmu. Pierwsze objawy nieprawidłowego rozwoju dziecka zauważają rodzice już w okresie niemowlęcym. Brak gaworzenia, kontaktu wzrokowego czy nienaturalnie długie skupianie się na jednym przedmiocie i niereagowanie na imię powinny zastanowić opiekunów. Nie ma jednoznacznych testów medycznych, dlatego prawidłowo postawiona diagnoza powinna być wielowymiarowa i dotyczyć badania medycznego, wywiadu z rodzicami, obserwacji dziecka oraz testów rozwoju i języka. Rozpoznanie nie jest łatwe również ze względu na różne stopnie nasilenia objawów i nie każde dziecko musi mieć ich pełne spektrum. Najczęściej ADS diagnozowane jest u dzieci w wieku 2-3 lat. Im szybciej zostaną podjęte działania terapeutyczne, tym większe szanse na poprawę stanu zdrowia. Wyzdrowienie nie jest możliwe, ale zmaksymalizowanie potencjału dziecka poprzez działania terapeutyczne przynosi miarodajne rezultaty.

Dlaczego to robimy?
"Nasza akcja jest wydarzeniem o charakterze sportowo - integracyjnym, dedykowanym dzieciom młodszym, z udziałem dzieci z autyzmem. Żywimy nadzieję, że proponowane zajęcia nie tylko są terapią dla dzieci z ADS, ale również są okazją do zwiększenia wrażliwości i świadomości społecznej na temat autyzmu" - podkreśla dr Anna Budzińska, dyrektor IWRD.

ZAPISY

"Nasza fundacja wspiera szczytne działania, które mają na celu również edukację oraz integrację osób niepełnosprawnych ze zdrowymi. Dlatego nie mogło nas zabraknąć i tutaj. Promocja postaw sportowych, udowadnianie, że każdy ma szansę osiągnąć sukces na miarę swoich możliwości czy kształtowanie postawy tolerancji wobec innych ludzi są zbieżne z naszym profilem działalności i jesteśmy dumni, że możemy wspierać tę słuszną inicjatywę" - dodaje Małgorzata Swaczyna, prezes Fundacji NEUCA dla Zdrowia.

Serdecznie zapraszamy dzieci w wieku 3-10 lat z przedszkoli i szkół wraz z opiekunami i kibicami do wzięcia udziału w Igrzyskach. Warunkiem uczestnictwa jest przesłanie wypełnionego formularza zgłoszenia do 20 marca 2020 r. Udział w Niebieskich Igrzyskach jest bezpłatny. Nabór prowadzony jest do wyczerpania wolnych miejsc - decyduje kolejność zgłoszeń. Wszystkie informacje dostępne są na stronie www.niebieskieigrzyska.pl

W celu uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy do kontaktu.

Informacja o biletach

- obowiązują zapisy

Opinie

20.04 g.12.00
Unia Swarzędz
20.04 g.15.30
MKS Dąbrowa Górnicza
20.04 g.17.00
Budowlani WizjaMed Łódź
20.04 g.17.30
Górnik Łęczna
19.04 g.18.00
Grupa Azoty Unia Tarnów
18.04 g.20.30
Bogdanka LUK Lublin
14.04 g.17.30
Asseco Resovia Rzeszów
14.04 g.14.00
Cellfast Wilki Krosno
14.04 g.12.40
Bruk-Bet Termalica Nieciecza