• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020. Srebrna sztafeta kobiet, brąz kajakarek

Jacek Główczyński, Damian Konwent
7 sierpnia 2021 (artykuł sprzed 1 roku) 
aktualizacja: godz. 14:34 (7 sierpnia 2021)
Igrzyska olimpijskie Tokio 2020 w sobotę przyniosły Polsce 13. i 14. medal. Kajakarki zdobyły brąz, a kobieca sztafeta 4x400 - srebro. Igrzyska olimpijskie Tokio 2020 w sobotę przyniosły Polsce 13. i 14. medal. Kajakarki zdobyły brąz, a kobieca sztafeta 4x400 - srebro.

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020 przyniosły 13. i 14. medal dla Polski. Sobota, 7 sierpnia była dniem radości dla żeńskich kwartetów. Lekkoatletyczna sztafeta 4x400 metrów: Natalia Kaczmarek, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik i Justyna Święty-Ersetic siegnęła po srebro, bijąc rekord kraju. W tym sukcesie ma też udział Anna Kiełbasińska (SKLA Sopot), która biegła w półfinale. Natomiast kajakarki: Karolina Naja, Anna Puławska, Justyna Iskrzycka i Helena Wiśniewska zdobyły brąz w K4 na 500 metrów. Ceremonia zakończenia imprezy rozpocznie się w niedzielę, 8 sierpnia o godz. 13.Najlepszy start polskiej lekkoatletyki w historii igrzysk olimpijskich. Przeczytaj o sukcesach z 6.08.2021Srebrna sztafeta 4x400 kobietPolska lekkoatletyka zaliczyła najlepszy start w historii igrzysk. Pobiła dorobek z... Tokio 1964 roku, gdy zdobyła 8 medali. Teraz "Królowa Sportu" przyniosła biało-czerwonym na Igrzyska Olimpijskich 2020 9 krążków: 4 złote, 2 srebrne i 3 brązowe.

Zgodnie z naszymi przewidywaniami Anna Kiełbasińska (SKLA Sopot), mimo że doskonale spisała się na pierwszej zmianie w półfinale, oddała miejsce w finale sztafety 4x400 metrów Natalii Kaczmarek. Na pozostałych zmianach kolejność się nie zmieniła. Biegły: Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-KowalikJustyna Święty-Ersetic. Wszystkie one wcześniej otrzymały złote medale za występ w sztafecie mieszanej na tym samym dystansie.

Lekkoatletka SKLA Sopot w olimpijskim finale. Przypomnij sobie relację z półfinałuPo pierwszej zmianie Polki ustępowały Amerykankom tylko o 0.08 sekundy. Potem ta różnica się powiększała: do 0.75 po drugiej, 1.59 po trzeciej i blisko 5 sekund na mecie. Jednak i tak biało-czerwone o blisko 1,5 sekundy pobiły rekord kraju, kończąc bieg w czasie 3:20:53.

Złoto dla Amerykanek (3:16:85), a brąz dla Jamajki (3:21.24), która przed finałem była wyżej notowana od naszych reprezentantek.

4x400 metrów finał kobiet - komplet wyników

Kobieca sztafeta 4x400 ze srebrem igrzysk olimpijskich. Kobieca sztafeta 4x400 ze srebrem igrzysk olimpijskich.
- Jest cudownie. To wspaniałe uczucie. Przyjeżdżając tu, mówiłyśmy o brązie, a zdobyłyśmy srebro. Łatwo nie było. Uległyśmy tylko Amerykankom, ale przegrać z nimi to żadna hańba. Jesteśmy przeszczęśliwe - powiedziała Justyna Święty-Ersetic przed kamerami TVP Sport.

Polska sztafeta mieszana zwyciężyła w Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020. Przeczytaj relację- Pokazałyśmy pazur. Pokazałyśmy, że my, Polki, jesteśmy waleczne - dodała Iga Baumgart-Witan.
- Byłam trochę niezadowolona ze startu indywidualnego, więc powiedziałam, że tu dam z siebie wszystko. Na papierze nie byłyśmy faworytkami, ale pokazałyśmy, że stać nas na wiele - skomentowała Natalia Kaczmarek.
- Dziękujemy Ani, która biegła z nami w eliminacjach. Gdyby to była sztafeta 5x400, to byśmy zdobyły złoto. Ania pokazała się z rewelacyjnej strony i czułyśmy, że jest z nami. Aniu, to jest też twój medal - powiedziała Małgorzata Hołub-Kowalik.

Jak Anna Kiełbasińska przygotowywała się do trzeciego startu w igrzyskach olimpijskich, z jakimi problemami się mierzyła?Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020 - wyniki reprezentantów trójmiejskich klubów:Srebrny medal
Anna Kiełbasińska (SKLA Sopot), sztafeta 4x400 metrów, lekkoatletyka - biegła w półfinale

6. miejsce
Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), klasa RS:X, żeglarstwo

9. miejsce
Łukasz Przybytek, Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk), klasa 49er, żeglarstwo

15. miejsce
Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia), Kinga Łoboda (AZS AWFiS Gdańsk), klasa 49erFX, żeglarstwo

20. miejsce
Cyprian Mrzygłód (AZS AWFiS Gdańsk), rzut oszczepem, lekkoatletyka


Czwórka kajakarek zdobyła olimpijski brązKarolina NajaAnna Puławska w Tokio zdobyły już tytuł wicemistrzyń olimpijskich na dwójkach na 500 metrów. W konkurencji K4 na tym samym dystansie dołączyły do nich: Justyna IskrzyckaHelena Wiśniewska. Wspólnie w sobotę, 7 sierpnia około godzinie 5:20 czasu polskiego, w strugach deszczu popłynęły po brąz.

Polki od początku dwudniowej rywalizacji błyszczały. Wygrały zarówno wyścig eliminacyjny jak i półfinał. W tym drugim uzyskały najlepszy czas (1:36.078) ze wszystkich startujących.

W finale biało-czerwone mierzyły się ze swoistym fatum. W latach 2000-2012, w czterech kolejnych igrzyskach olimpijskich w tej konkurencji zajmowały 4. miejsce, przegrywając podium o ułamki sekund.

Tym razem na 4. pozycji były tylko na półmetku. Potem przyspieszyły. Na metę wpłynęły jako trzecie w czasie 1:36.445, zdobywając pierwszy medal dla Polski w olimpijskiej historii tej konkurencji. Wygrały Węgierki (1:35.463) przed Białorusinkami (1:36.073).

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020 - 3.08.2021 Polska rozwiązała worek medalowy. Na podium m.in. kajakarkiKarolina Naja, Anna Puławska, Justyna Iskrzycka i Helena Wiśniewska w kajakowej czwórce na 500 metrów zdobyły brązowy medal na Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020. Karolina Naja, Anna Puławska, Justyna Iskrzycka i Helena Wiśniewska w kajakowej czwórce na 500 metrów zdobyły brązowy medal na Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020.
Przypomnijmy, że Naja ma już cztery medale olimpijski. Poza dwoma krążkami z Tokio ma też w dorobku dwa brązy z 2012 i 2016 roku na dwójce wspólnie z Beatą Mikołajczyk.

- Jestem bardzo szczęśliwa, że w tym składzie sięgnęłyśmy po brązowy medal. Wiem, że apetyty były większe, ale jest pięknie. Bieg był poprawny w naszym wykonaniu. Liczyłyśmy na nasz finisz. Czy można było więcej? Teraz już tylko można gdybać. Zależało mi, aby jak najwięcej polskich nazwisk wciągnąć na listę medalistek olimpijskich - powiedziała Karolina przed kamerami TVP.

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020: 4.08.2021 drugi dzień z rzędu z 4 medalami dla PolskiW konkurencji C1 na 1000 metrów Wiktor Głazunow po 7. miejscu w półfinale, kończył rywalizację w finale B. Ostatecznie w igrzyskach olimpijskich Polak sklasyfikowany został na 13. pozycji, uzyskując w ostatnim starcie czas 4:04.463.

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020 - Czternaście medali dla Polski


CZTERY ZŁOTE
Sztafeta mieszana 4x400, lekkoatletyka

Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic, Kajetan Duszyński
(w półfinale także: Dariusz Kowaluk, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik)

Rzut młotem kobiet, lekkoatletyka
Anita Włodarczyk

Rzut młotem mężczyzn, lekkoatletyka
Wojciech Nowicki

Chód na 50 km, lekkoatletyka
Dawid Tomala

PIĘĆ SREBRNYCH
Czwórka podwójna kobiet, wioślarstwo

Agnieszka Kobus-Zawojska, Maria Sajdak, Marta Wieliczko, Katarzyna Zillmann

K2 na 500 metrów kobiet, kajakarstwo
Karolina Naja, Anna Puławska

Klasa 470, żeglarstwo
Agnieszka Skrzypulec, Jolanta Ogar

Rzut oszczepem kobiet, lekkoatletyka
Maria Andrejczyk

4x400, sztafeta kobiet
Justyna Święty-Ersetic, Małgorzata Hołub-Kowalik, Iga Baumgart-Witan i Natalia Kaczmarek
(w półfinale także: Anna Kiełbasińska)

PIĘĆ BRĄZOWYCH
Styl klasyczny, 97 kg, zapasy
Tadeusz Michalik

Rzut młotem, lekkoatletyka
Malwina Kopron

800 metrów, lekkoatletyka
Patryk Dobek

Rzut młotem mężczyzn, lekkoatletyka
Paweł Fajdek

K4 na 500 metrów kobiet, kajakarstwo
Karolina Naja, Anna Puławska, Justyna Iskrzycka, Helena Wiśniewska


Męska sztafeta 4x400 na 5. miejscuDariusz Kowaluk, Karol Zalewski, Mateusz Rzeźniczak i Kajetan Duszyński zajęli 5. miejsce w sztafecie 4x400 metrów.

Zalewski, który biegł na trzeciej zmianie był początkowo na 6. pozycji, ale na ostatniej prostej zaliczył awans. Polacy byli 4. na strefie zmian, ale występujący na ostatnich 400 metrach Duszyński tuż po odebraniu pałeczki został zablokowany przez rywala. Ostatecznie na mecie zameldował się jako 5.

Wioślarki zdobyły pierwszy medal dla Polski w Tokio 2020 i liczyły, że skończą hejt w stosunku do olimpijczykówWarto wspomnieć, że w polskim składzie na finał nastąpiła jedna zmiana w porównaniu do biegu półfinałowego. Najbardziej doświadczonego Jakuba Krzewinę zastąpił Mateusz Rzeźniczak. Przypomnijmy, że w piątek ekipa wygrała, uzyskując czas 2:58.55.

Warto wspomnieć, że rekord Polski pozostaje niezmieniony. Czas 2:58.00 w 1998 roku uzyskali podopieczni trenera Józefa Lisowskiego: Piotr Rysiukiewicz, Tomasz Czubak, Piotr HaczekRobert Maćkowiak.

Michał Rozmys z rekordem życiowym na 1500 mMichał Rozmys zajął 8. miejsce w finale biegu na 1500 metrów. Polak wystartował dobrze i na pierwszym etapie biegu plasował się na 3. pozycji. Później jednak zaczęli wyprzedzać go rywale. Ostatecznie uzyskał czas 3:32.67, co jest jego rekordem życiowym.

- Mocno ruszyłem z samego początku. Na szczęście byłem od zewnątrz, więc mogłem kontrolować rywali. W końcu Ingebrigtsen zaczął napierać, ale cały bieg powtarzałem sobie "dasz radę, jesteś przygotowany, nic cię nie boli". Mocno w to wierzyłem - powiedział Rozmys przed kamerami TVP Sport.


Przypomnijmy, że Polak pobiegł w finale po złożeniu protestu po tym, jak w półfinale ukończył bieg na końcu stawki z powodu zgubienia buta.

Cały finał przeniósł wiele emocji. Przed znaczną część wyścigu na czele stawki był Kenijczyk Timothy Cheruiyot. Na ostatnim wirażu został jednak wyprzedzony przez 19-letniego Jacoba Ingebrigtsen. Norweg zameldował się na mecie z wynikiem 3:28,32, ustanawiając nowy rekord olimpijski.

Kamila Lićwinko w finale skoku wzwyż zajęła 11. miejsce. Polka w pierwszy próbach pokonała 184 i 189 cm, 193 pokonała w trzecim podejściu, a na 196 miała trzy zrzutki, które wyeliminowały ją z dalszego skakania.

Sobota rozpoczęła się od biegu maratońskiego. Wygrała w czasie 2:27:20 Peres Jepchirchir (Kenia), która w października ubiegłego roku w Gdyni triumfowała w mistrzostwach świata w półmaratonie, bijąc rekord świata.

Miejsca reprezentantek Polski: 14. Karolina Nadolska 2:32:04, 35. Aleksandra Lisowska 2:35:33, 59. Angelika Mach 2:42:26.

O północy czasu polskiego do ostatniej konkurencji lekkoatletycznej Tokio 2020 - biegu maratońskiego mężczyzn - przystąpi trzech Polaków, w tym były zawodnik Floty Gdynia - Marcin Chabowski.

Ceremonia zakończenia Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 rozpocznie się 8 sierpnia, w niedzielę o godzinie 13 czasu polskiego.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (30)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane