Wiadomości

stat

Ilu byłych podopiecznych zabierze do Arki Gdynia Zbigniew Smółka? Poznaj kandydatów

Arka Gdynia

Arka Gdynia przebudowuje m.in. linię pomocy. Wartościowi piłkarze do tej formacji są w Stali Mielec, skąd na ul. Olimpijską przeniesie się Zbigniew Smółka. Na zdjęciu jeden z nich - Bartosz Nowak w pojedynku z Yannickiem Sambeą.
Arka Gdynia przebudowuje m.in. linię pomocy. Wartościowi piłkarze do tej formacji są w Stali Mielec, skąd na ul. Olimpijską przeniesie się Zbigniew Smółka. Na zdjęciu jeden z nich - Bartosz Nowak w pojedynku z Yannickiem Sambeą. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Zbigniew Smółka do Arki Gdynia nie musi trafić tylko z jednym współpracownikiem, ale towarzyszyć mogą mu piłkarze, z którymi pracował we wcześniejszych klubach. Głównie w Stali Mielec było i jest kilku ciekawych zawodników, i to występujących na pozycjach, na których żółto-niebiescy muszą latem dokonać wzmocnień lub uzupełnień. Poprzedni szkoleniowiec - Leszek Ojrzyński przed rokiem ściągnął dwóch byłych podopiecznych. Czy i ilu przeniesie się na ul. Olimpijską za nowym trenerem?REKORDOWE WYPŁATY W EKSTRAKLASIE, ALE NIE DLA ARKI. SPRAWDŹ, O ILE MNIEJ PIENIĘDZY TRAFI DO GDYNI

- Nowy trener otrzymał jedynie zapewnienie, że może zabrać ze sobą jednego współpracownika - mówił nam Wojciech Pertkiewicz, prezes Arki Gdynia, choć do dziś klub nie potwierdził oficjalnie nominacji.
Na ogłoszenie Zbigniewa Smółki trenerem żółto-niebieskich poczekamy do zakończenia rozgrywek w I lidze, choć jak informowaliśmy już 17 maja, stosowne dokumenty w tej kwestii zostały podpisane i przenosiny szkoleniowca do Gdyni w żadnym wypadku nie były uzależnione od końcowego wyniku jego dotychczasowego klubu - Stali Mielec.

46-letni Smółka może zabrać do Arki niektórych piłkarzy, których miał okazję prowadzić w I lidze. Jego poprzednik przy ul. Olimpijskiej - Leszek Ojrzyński w pierwszym oknie transferowym po objęciu drużyny sięgnął po dwóch byłych podopiecznych. Jednak ani obrońca Adam Danch ani bramkarz Krzysztof Pilarz pierwszoplanowymi postaciami żółto-niebieskich się nie stali. Pierwszy z nich wiosną nie grał z powodu rekonwalescencji po operacji kręgosłupa, ale kontrakt ma ważny na kolejny sezon. Drugiemu umowa się kończy i jest w grupie piłkarzy, o których dalszym losie ma zdecydować nowy trener.

Ponadto inny były podopieczny Ojrzyńskiego - Paweł Golański współpracował z Arką już nie jako piłkarz, ale menedżer. To z jego rekomendacji do żółto-niebieskich trafił Filip Jazvić. Chorwacki skrzydłowy nie wywalczył sobie miejsca w "11" i odszedł z klubu po rundzie jesiennej.

PRZECZYTAJ JAK PAVELS STEINBORS OCENIA ZAKOŃCZONY SEZON W SWOIM WYKONANIU I ARKI

Zbigniew Smółka w Stali pracował i nadal pracuje z piłkarzami, którzy mogą kandydować na pozycje, na których Arka ma się wzmacniać bądź czynić uzupełnienia. Są wśród nich zarówno gracze znani już z boisk ekstraklasy, jak i ci marzący dopiero o podboju tej klasy rozgrywkowej.

W Mielcu odbudował się pomocnik Michał Janota, niegdyś piłkarz Feyenoordu Rotterdam, którego w juniorskiej reprezentacji Polski prowadził m.in. Michał Globisz, zasiadający do niedawna we władzach Arki.

Na kolejną szansę w ekstraklasie liczą: środkowi obrońcy Krzysztof Kiercz, który debiutował w elicie w Koronie Kielce blisko 7 lat temu, Dominik Sadzawicki, podstawowy defensor Górnika Zabrze jesienią 2014, czy też pomocnik Bartosz Nowak, grający w najwyższej klasie rozgrywkowej w poprzednim sezonie w Ruchu Chorzów.

W Stali są piłkarze uznawani za duże talenty: bramkarz Radosław Majecki i skrzydłowy Maksymilian Banaszewski, choć ten drugi ma już 23 lata. W dodatku obaj mają ważne kontrakty dłużej niż do 30 czerwca tego roku.

Z Opola do Mielca za trenerem przenieśli się bracia WaldemarMateusz Gancarczykowie (w Odrze grali jeszcze dwaj kolejni ich bracia). Zapewne chcieliby kolejnej przeprowadzki. Jednak karierę tego pierwszego, uniwersalnego pomocnika zahamowała jesienią kontuzja kolana (zerwane więzadła) i nie grał wiosną, a drugi jest prawym obrońcą, a ta pozycja w Arce jest na razie dobrze obsadzona.

Natomiast z byłych piłkarzy tego klubu, którzy współpracowali w nim z trenerem Smółką, warto przypomnieć bułgarskiego napastnika Aleksandara Kolewa oraz wychowanka... Arki, Roberta Sulewskiego, którego powrót do Gdyni byłby także pewnym gestem w kierunku kibiców.

Poniżej charakterystyki kilku piłkarzy, którzy mogliby się w Arce przydać, od bramkarza przez obrońców i pomocników na napastniku kończąc.

ZOBACZ, JAK PRZYGOTOWYWAĆ SIĘ BĘDĄ DO NOWEGO SEZONU PIŁKARZE ARKI

RADOSŁAW MAJECKI
kontrakt w Legii Warszawa do 30.06.2023, wypożyczenie do Stali do 30.06.2018, bramkarz, 18 lat, 193 cm

33 mecze w Stali w tym sezonie. Regularnie powoływany do kolejnych juniorskich reprezentacji Polski. Zaliczył też debiut w kadrze U-20. Przez Legię przygotowywany jest do roli bramkarza numer jeden w przyszłości. Jeśli nie zapadnie decyzja, że tego lata włączony zostanie na stałe do pierwszej drużyny mistrzów Polski, to trafi na kolejne wypożyczenie.

Arka, jeśli chodzi o obsadę bramki, podjęła na razie decyzję, że zostaje Pavels Steinbors. Kolejne ruchy kadrowe na tej pozycji zostawiono nowemu trenerowi, który w karierze zawodniczej był przecież bramkarzem. Od lat gdyński klub potrafi wypożyczać zawodników z Legii, a ostatnimi przykładami takich działań byli: Mateusz Szwoch i bramkarz Konrad Jałocha.

KRZYSZTOF KIERCZ
kontrakt w Stali Mielec do 30.06.2018, środkowy obrońca, 29 lat, 189 cm)

Wychowanek Korony Kielce. W tym klubie rozegrał 16 meczów w ekstraklasie, strzelając 1 gola. W ostatnim czasie podąża drogą trenera Smółki, gdyż zaliczył Odrę i Stal, choć w Opolu obaj panowie się rozminęli, a do Mielca piłkarz trafił kilka miesięcy wcześniej od trenera.

Wiosną pełnił obowiązki kapitana drużyny. Za kadencji trenera Smółki w Stali opaska stała się szczęśliwa, jeśli chodzi o dalszą karierę tych, którzy ją noszą. W lutym 2017 roku Jakub Żubrowski trafił do Korony, gdzie stał się podstawowym pomocnikiem. Wiosną tego roku do Śląska Wrocław przeniósł się jego następca Mateusz Cholewiak i wywalczył miejsce w ekstraklasie na lewej obronie.

Na podobny rozwój wypadków ma prawo oczekiwać Kiercz, który w tym sezonie rozegrał 34 mecze w pełnym wymiarze czasu w Stali, zdobywając 1 bramkę. Tym razem może pójść do nowego klubu razem z trenerem, gdyż Arka na środek obrony zamierza zatrudnić dwóch piłkarzy. Dlatego nie można przekreślać i szans wspomnianego Sadzawickiego, który kontrakt w Mielcu ma również do 30 czerwca, a ponadto jest młodszy od Kiercza o 5 lat.

ROBERT SULEWSKI
wolny piłkarz po rozwiązaniu pod koniec kwietnia kontraktu z Zagłębiem Sosnowiec, prawy obrońca, 24 lata, 181 cm

Wychowanek Arki Gdynia. W I-ligowej drużynie rozegrał 10 meczów, strzelił 1 gola. Potem odszedł do Mielca. W sezonie 2016/17, gdy trenował go Smółka, rozegrał w Stali 33 mecze, w tym 30 w podstawowym składzie, strzelając 1 gola.

Przed ostatnim sezonem trafił do Zagłębia Sosnowiec, gdzie też był podstawowym piłkarzem, aż do czasu grudniowego incydentu. Klub ukarał go wówczas za opublikowanie zdjęcia z szalikiem Arki. Ostatecznie Robert nie doczekał w drużynie awansu do ekstraklasy. Odszedł pod koniec kwietnia z 17 meczami, w tym 15 w wyjściowym składzie na koncie.

Na razie w Gdyni jest pełna obsada prawej strony defensywy, gdyż kontrakt przedłużył Damian Zbozień, a ważną umowę na kolejne rozgrywki ma Tadeusz Socha, który jednak wiosną bardzo mało grał.

MICHAŁ JANOTA
kontrakt w Stali Mielec do 30.06.2018, środkowy pomocnik, 27 lat, 171 cm

Niegdyś uznawany za wielki talent, czego potwierdzeniem był kontrakt w Feyenoordzie Rotterdam, gdy miał 16 lat. W Holandii, łącznie w trzech klubach, piłkarz spędził 6 lat.

W polskiej ekstraklasie doszedł już do 96 spotkań, które uzbierał w Koronie, Pogoni Szczecin i Górniku Zabrze, a 6 goli w najwyższej klasie rozgrywkowej strzelił w tym pierwszym klubie.

Od dwóch lat gra w I lidze. Nie pokazał dawnej klasy w Podbeskidziu Bielsko-Biała, ale w Stali, do której trafił już w trakcie sezonu, w połowie sierpnia odbudował formę. Wystąpił w 26 meczach, w 23 w pierwszym składzie, strzelił 5 goli.

Arka gruntownie przebudowuje środek pola i potrzebuje nowych pomocników. Z dotychczasowych rozgrywających ważny kontrakt ma tylko Andrij Bogdanow.

BARTOSZ NOWAK
Wypożyczony z Ruchu Chorzów do Stali Mielec do 30.06.2018 z opcją pierwokupu, środkowy pomocnik, 24 lata, 180 cm

W poprzednim sezonie w ekstraklasie zagrał w Ruchu 17 meczów, strzelił 1 gola. Wiosną trafił do Stali, dla której w 14 spotkaniach zdobył 6 bramek, w tym 2 z karnych. Jest środkowym pomocnikiem, ale trener Smółka ustawiał go także na lewej stronie pomocy.

Jednak tego piłkarza nie będzie łatwo pozyskać. Ruch ma kłopoty finansowe i zapewne będzie chciał na transferze zarobić jak najwięcej. Co więcej pierwsza w kolejce do pozyskania zawodnika jest Stal, która zastrzegła sobie prawo pierwokupu w zimowej umowie o wypożyczeniu.

MAKSYMILIAN BANASZEWSKI
kontrakt w Stali do 30.06.2019, skrzydłowy, 23 lata, 175 cm

Wywodzi się z Warszawy. Był powoływany do reprezentacji Polski U-18, dwukrotnie testował go Ajax Amsterdam. Jednak aż na 5 lat ugrzązł w Zniczu Pruszków. Dopiero przed tym sezonem do I ligi wyciągnął go trener Smółka, który spokojnie przysposabiał go do gry na tym szczeblu rozgrywek. Postawił na niego dopiero od 9. kolejki, a pomocnik potwierdził swoją uniwersalność. Gra na lewym i prawym skrzydle, a kiedy trzeba może operować i w środku pola.

W 33 meczach ligowych strzelił 6 goli i wiele klubów dostrzega w nim piłkarza o podobnym potencjale co Damian Kądzior, który po przejściu z I ligi do ekstraklasy od razu imponował formą w Górniku Zabrze i trafił do reprezentacji Polski, łącznie z szeroką kadrą na mundial 2018.

W kolejce po Banaszewskiego ustawiają się kluby, które płacą lepiej niż Arka jak na przykład Wisła Płock i Śląsk Wrocław, ale w rozgrywce o tego piłkarza ważne znaczenie może odebrać właśnie osoba trenera, gdyż zawodnik podkreśla, że wiele zawdzięcza Smółce.

W Gdyni z dotychczasowych skrzydłowych ważną umowę na kolejny sezon ma tylko Luka Zarandia.

ALEKSANDAR KOLEW
kontrakt w Sandecji Nowy Sącz do 30.06.2019, napastnik, 25 lat, 191 cm

Trener Smółka ma szczęśliwą rękę do napastników, a także do przekazywania piłkarzy do ekstraklasy, którzy tam nie zawodzą. Poza wspomnianymi Żubrowskim i Cholewiakiem w krajowej elicie dobrze wiedzie się innemu byłemu piłkarzowi Stali. Bułgar w Sandecji rozegrał 32 mecze, strzelił 7 goli i nie grozi mu raczej to, że po degradacji zostanie w Nowym Sączu, choć w kwietniu przedłużył kontrakt o kolejny sezon.

Arka szuka napastników, gdyż z dotychczasowych ważne umowy ma tylko dwóch: Rafał SiemaszkoMaciej Jankowski. Smółka potrafił "wycisnąć" z Kolewa skuteczność jeszcze w Mielcu. Wiosną 2017 roku ten piłkarz w 14 grach I-ligowych zaliczył 7 trafień. Dla jego ewentualnych przenosin do Gdyni kluczowym faktem będzie to, czy uda mu się rozstać z Sandecją i stanie się wolnym piłkarzem.

A wiosną tego roku trener Stali wykreował już kolejnego snajpera. Bilans Bułgara wyrównał Jakub Arak. Ten napastnik po sezonie wraca z wypożyczenia do Lechii Gdańsk.

Opinie (91) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Terminarz

22.02 (sob) godz.15:00 ARKA Gdynia typuj Raków Częstochowa LIVE!
01.03 (nd) godz.15:00 ARKA Gdynia typuj ŁKS Łódź
04.03 (śr) godz.20:30 Piast Gliwice typuj ARKA Gdynia
07.03 (sob) godz.15:00 ARKA Gdynia typuj Wisła Płock
15.03 (nd) godz.17:30 LECHIA Gdańsk typuj ARKA Gdynia
14.02 (pt) godz.18:00 Górnik Zabrze 2:0 ARKA Gdynia LIVE!
07.02 (pt) godz.18:00 ARKA Gdynia 0:1 Cracovia LIVE!
19.12 (czw) godz.20:30 Lech Poznań 1:1 ARKA Gdynia LIVE!
13.12 (pt) godz.18:00 ARKA Gdynia 2:1 Zagłębie Lubin LIVE!
06.12 (pt) godz.18:00 Korona Kielce 0:1 ARKA Gdynia LIVE!

Aktualna tabela

Piłka nożna - Ekstraklasa
Drużyny M Z R P Bramki Pkt.
1 Legia Warszawa 22 13 3 6 45:23 42
2 Cracovia 22 13 3 6 32:17 42
3 Pogoń Szczecin 22 11 6 5 25:18 39
4 Śląsk Wrocław 22 9 9 4 29:23 36
5 Lech Poznań 22 9 7 6 37:22 34
6 LECHIA GDAŃSK 22 9 7 6 26:24 34
7 Piast Gliwice 22 10 4 8 24:22 34
8 Wisła Płock 22 9 4 9 27:35 31
9 Jagiellonia Białystok 22 8 6 8 31:29 30
10 Raków Częstochowa 22 9 2 11 26:34 29
11 Zagłębie Lubin 22 8 4 10 31:31 28
12 Górnik Zabrze 22 6 9 7 26:27 27
13 Wisła Kraków 22 7 2 13 26:35 23
14 Korona Kielce 22 6 5 11 12:24 23
15 ARKA GDYNIA 22 5 6 11 17:31 21
16 ŁKS Łódź 22 4 3 15 21:40 15

W sezonie zasadniczym każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Po 30 kolejkach nastąpi podział na grupę mistrzowską i spadkową, a w każdej zagra po 8 drużyn. Wszystkie punkty zostaną zaliczone, a w drugiej fazie w obu grupach każdy zagra z każdym, ale już bez rewanżów.
Z ekstraklasy zdegradowane zostaną 3 ostatnie drużyny. Mistrz Polski zagra w eliminacjach Ligi Mistrzów, a dwie kolejne drużyny w eliminacjach Ligi Europy.

Wyniki 22 kolejki:

  • LECHIA GDAŃSK - Piast Gliwice 1:0 (0:0)
  • Górnik Zabrze - ARKA GDYNIA 2:0 (0:0)
  • ŁKS Łódź - Wisła Płock 0:0
  • Pogoń Szczecin - Śląsk Wrocław 0:0
  • Raków Częstochowa - Legia Warszawa 2:2 (2:0)
  • Zagłębie Lubin - Wisła Kraków 0:1 (0:0)
  • Jagiellonia Białystok - Korona Kielce 0:0
  • Cracovia - Lech Poznań 2:1 (0:1)

Najbliższe spotkanie

początek meczu: 22.02.2020 godz. 15:00 LIVE!

mecz ligowy

Jak typują inni

1

57%

141 typowań

x

20%

49 typowań

2

23%

58 typowań

TYPUJ!

Najwyżej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Arki

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Maciej Żurawski 23 48 69.6%
2. Bogusław karpowicz Karpowicz 23 46 65.2%
3. Piotr Fritza 23 45 65.2%
4. Krzysztof Beksa 21 43 66.7%
5. Tomasz Stepien 23 43 60.9%

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane