Wicemistrz paraolimpijski najlepszy w Gdańsku

4 czerwca 2013 (artykuł sprzed 10 lat)
Najlepsi w wyścigu na 1500 metrów podczas 41. Memoriału Józefa Żylewicza. Najlepsi w wyścigu na 1500 metrów podczas 41. Memoriału Józefa Żylewicza.

Wicemistrz paraolimpijski pokonał brązowego medalistę ubiegłorocznych igrzysk w Londynie. Na niezwykle wysokim poziomie stał konkurs pchnięcia kulą w ramach 41. Memoriału Józefa Żylewicza, który zakończył się zwycięstwem Janusza Rokickiego. W wyścigu na wózkach tradycyjnie najlepsi byli w Gdańsku goście z Ornety: Monika Pudlis i Bogdan Król.

-Od jedenastu lat w trakcie memoriału rozgrywamy konkurencje dla niepełnosprawnych. W tym roku były to konkurs pchnięcia kulą oraz wyścig na wózkach na 1500 metrów dla kobiet i mężczyzn - podkreśla Stanisław Lange, dyrektor memoriału oraz Klubu Lekkoatletycznego Lechia, który zawody przygotował.

41. MEMORIAŁ JÓZEFA ŻYLEWICZA - ZOBACZ ZDJĘCIA I RELACJĘ

-Szkoda, że tak mało w Polsce jest tego typu zawodów. Poza Gdańskiem jedynie integracyjny mityng odbywa się czasem w Krakowie - zauważa Janusz Rokicki.

Miotacz z Cieszyna na akademickim stadionie stoczył pasjonujący pojedynek z jeszcze bardziej od siebie utytułowany, jeśli chodzi o osiągnięcia na paraigrzyskach, Tomaszem Rębiszem. Jako że są to zawodnicy z różnych klas odległość była przeliczana na punkty, dzięki którym można było ustalić klasyfikację open.

-Lubię taką rywalizację. Mimo że tego dnia zaliczyłem dwa starty, to udało mi się ustanowić rekord życiowy. Tym samym coraz bliżej mam do Rosjanina, z którym przegrałem w Londynie. On pcha o 35 centymetrów dalej - dodał Rokicki.

Dwukrotny wicemistrz paraolimpijski (2004, 2008) uzyskał w Gdańsku 15.94 metrów kulą 5-kilową, co dało mu 974 punkty. Rębisz 6-kilogramowy ciężarek pchnął na 14.17, a to oznaczało wynik o 70 punktów słabszy. Mieszkaniec Koszalina to również absolutna światowa czołówka. W Londynie zdobył brąz, a w 1996 roku w Atlancie wywalczył aż trzy srebrne medale.

-Po paraigrzyskach w Londynie dużo się o nas mówiło, obiecywano, że otrzymamy większą pomoc. Jednak teraz to ucichło i nie zauważyłem, aby coś szczególnie się poprawiło. Ja robię swoje. Trenuję 6 razy w tygodniu - podkreśla 39-letni Rokicki.

2. Katarzyna Słomka (Cieszyn) 433

Również w wyścigu wózkarzy mieliśmy zaciętą walkę o zwycięstwo. Faworyzowany Bogdan Król dopiero na ostatnim wirażu wyprzedził Artura Fudalę, który prowadził przez większą część dystansu.

-Następnego dnia czeka mnie maraton, a zatem nie szarżowałem z siłami. Nie spieszyłem się, pilnowałem rywala i czekałem na ostatni wiraż, gdyż spodziewałem się, że źle wejdzie on w zakręt. Zostawił mi dużo miejsca do ataku przy krawężniku i to wykorzystałem - tak o swojej taktyce mówił nam 58-letni już Król, który poradził sobie na finiszu z młodszym o ponad 15 lat rywalem.

Wśród pań pewnie wygrała Monika Pudlis, która była również szybsza od czterech panów. W klasyfikacji open zawodniczka z Ornety uplasowała się na 4. miejscu.

-W ubiegłym roku na igrzyskach paraolimpijskich zarówno w "czasówce" jak i w wyścigu ze startu wspólnego zajęłam piąte miejsce. Było blisko podium, ale jeszcze bardziej bym żałowała braku medalu, gdyby skończyła jako czwarta. A tak mam dalszą motywację do startów i zdobycia podium na kolejnych paraigrzyskach. Ten sezon mam luźniejszy, gdyż z uwagi na zapalenie oskrzeli nie trenowałam przez miesiąc. Odkąd zajęłam się ściganiem na wózkach, to była moja najdłuższa przerwa w startach - deklaruje Pudlis.