Zwycięski thriller Trefla Sopot w Lublinie

Na sekundę przed końcem meczu w Lublinie Anthony Ireland dał Treflowi pierwszy wyjazdowy triumf w sezonie. fot. Maciej Czarniak/trojmiasto.pl

Koszykarze Trefla Sopot pokonali na wyjeździe Start Lublin 70:69 (20:14, 17:20, 13:13, 20:22) w meczu dwóch ostatnich drużyn Tauron Basket Ligi. Zwycięski rzut na sekundę przed końcem meczu trafił zdobywca 28 pkt Anthony Ireland. Dla żółto-czarnych to pierwsze wyjazdowe zwycięstwo w tym sezonie.

START: Salamonik 18 (2x3, 6 zb.), Kellogg 14 (6 zb.), Popović 6, Małecki 5 (1x3), Trojan 0 oraz Grzeliński 10, Jeftić 9 (8 zb.), Czujkowski 5 (6 zb.), Kowalski 2, Ciechociński 0,

TREFL: Ireland 28 (2x3, 5 zb.), Bilinovać 19 (2x3), Majok 9 (9 zb.), Śmigielski 8, Kulka 0 oraz Stefański 6 (7 zb.), Dzierżak 0, Sikora 0, Dutkiewicz 0, Stefanik 0, Kolenda 0

Spotkanie dwóch najsłabszych drużyn Tauron Basket Ligi znakomicie rozpoczęło się dla gości. Już po nieco ponad 3 minutach gry zbudowali przewagę 8:2, którą efektownym zagraniem alley-oop do spółki z Anthonym Irelandem przypieczętował Ater Majok. W pewnym momencie przewaga Trefla wyniosła już 18:11 po wsadzie Josipa Bilinovacia, ale premierową kwartę zakończyli z zaliczką o punkt mniejszą.

Sopocianie za sprawą Majoka dominowali przede wszystkim na tablicach od pierwszych minut, ale w pozostałych elementach lublinianie starali się nie ustępować przyjezdnym. Po serii 8:2 w drugiej kwarcie i dwóch trafieniach Alana Czujkowskiego zbliżyli się na 22:23.

Niedługo później po rzutach wolnych Marko Popovicia miejscowy odbili prowadzenie (27:26), ale tylko na chwilę. Akcję dwa plus jeden wykorzystał Piotr Śmigielski, który chwilę później efektownie asystował Majokowi. Sopocianie odzyskali rytm i na przerwę zeszli prowadząc 37:34.

Po wznowieniu gry, serii 6:0 i trafieniu Marcina Stefańskiego Trefl odskoczył na 43:36. "Stefan" w trzeciej kwarcie zdobył w sumie 6 pkt, ale mniej celnie rzucali jego koledzy i na 7 sekund przed końcem partii po rzucie wolnym Jana Grzelińskiego Start znowu zmniejszył stratę do 3 pkt.

W czwartej kwarcie po rzucie Grzelińskiego gospodarze znów odbili prowadzenie. Wyrównał Ireland (54:54), ale z faulem trafił Czujkowski. Po rzutach wolnych Nicka Kellogga lublinianie prowadzili 59:56. Zza łuku trafił jednak Bilinovać, który chwilę później zdobył punkty po penetracji i odzyskał prowadzenie (61:59). W międzyczasie limit fauli przekroczył Grzegorz Kulka i opuścił boisko.

Prowadzenie zmieniało się jak w kalejdoskopie i po zdobyciu 4 pkt z rzędu to Start zyskał przewagę 63:61. O czas na niespełna 3 minuty przed końcem gry poprosił szkoleniowiec Trefla Zoran Martić. Po niej dwukrotnie do remisu doprowadzał Ireland, ale na minutę przed końcem sytuacja się powtórzyła. Dwa rzuty wolne wykorzystał Salamonik i Martić znów poprosił o czas przy stanie 65:67.

Jego plan palił jednak na panewce, bo rzut spudłował Ireland, a piłkę zebrał Salamonik. Wprawdzie nie trafił po kontrze, ale zebrał piłkę i dobił rzut na 69:65. Szkoleniowiec Trefla poprosił o kolejny czas mając w zanadrzu już tylko 17 sekund.

Jak się jednak okazało, w koszykówce to wcale nie tak mało czasu. Zza łuku celnie rzucił Bilinovać, a w kolejnej akcji błąd kroków popełnił Grzeliński. Na sekundę przed końcem trafił Ireland dając Treflowi prowadzenie 70:69! W tych dramatycznych okolicznościach najlepszy strzelec tego meczu wyrwał lublinianom zwycięstwo, pierwsza w tym sezonie dla Trefla na obcym terenie.

Wyniki 26 kolejki:

• ASSECO GDYNIA - Śląsk Wrocław 79:89 (7:22, 20:24, 21:20, 31:23)
  • Start Lublin - TREFL SOPOT 69:70 (14:20, 20:17, 13:13, 22:20)
  • BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski - AZS Koszalin 77:79 (14:19, 19:13, 23:28, 21:19)
  • Polski Cukier Toruń - Polfarmex Kutno 72:71 (23:12, 18:18, 18:16, 13:25)
  • BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski - Energa Czarni Słupsk 80:73 (15:19, 22:18, 27:11, 16:25)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - King Wilki Morskie Szczecin 73:82 (18:36, 22:18, 18:16, 15:12)
  • PGE Turów Zgorzelec - Polpharma Starogard Gdański 74:75 (19:28, 20:13, 15:19, 20:15)
  • Rosa Radom - Siarka Tarnobrzeg 75:55 (18:8, 20:10, 20:16, 17:21)
  • Anwil Włocławek - Stelmet BC Zielona Góra 65:62 (14:17, 20:13, 9:15, 22:17)

Opinie (25)

• Fuks jakich mało ale zwycięzca jest tylko jeden - TREFL !

• 11 4

• Brawo Anthony za doskonaly mecz Stefan brawo za obrone w ostatniej akcji rywala,ktory zrobil błąd kroków!

• 9 3

• ten rozgrywający umie kończyć końcówki

• 6 3

• Lublin po mistrzowsku rozegrał końcówkę meczu (2)

na 17 sek.przed końcem meczu prowadzić czteroma pkt i przegrać to jest prawdziwe mistrzostwo.

• 11 0

• Niczym Trefl wielokrotnie w tym sezonie

• 5 2

• Taka jest koszykowka!Bilinovac za 3 obrona Stefana i 2 Anthonego i pa!

Dawaj do komputerów.
    To jest niedopuszczalne żebyś nie był najwyżej ocenianym zawodnikiem.

• Jutro Stefański z 50 komputerów nabije sobie oceny

Kiedy ta koszykarska miernota zrozumie ,że jest pośmiewiskiem!

• To jakiś dramat (2)

Żeby z tak słabą drużyną jak Start wygraną zawdzięczać szczęśliwemu celnemu trafieniu nowego zawodnika, który od stycznia był bez klubu i od 2 tygodni dopiero trenuje z drużyną. Naprawdę nie ma już innych opcji w tym zespole ?
    A przepraszam, trzeba podziękować Josipowi bo on rozegrał dobre spotkanie i to dzięki niemu (celna trójka) w końcówce była jeszcze szansa na wygraną.
    Z ogrywania młodych w tym sezonie jak widzę zostały tylko puste obietnice. Kulkę to zagońcie do roboty albo out, nie wiem kto mu wmawia że przy wzroście 2,05 ma być snajperem za 3 bo od początku tego sezonu praktycznie nieaktywny w ataku poza rzutami z dystansu.

• 9 2

• 14 punktów dwóch polskich zawodników i to nie juniorow. To na kogo w tym bezjajecznym sezonie mieli w śmiesznym klubiku żyjącym wspomnieniami stawiać? !
      Stawiamy na młodych Polaków to puste słowa działaczy Trefla, slogan, którym wycieraja od lat...