Irlandia jako pierwsza żegna się z Euro 2012

14 czerwca 2012 (artykuł sprzed 11 lat)
Hiszpania-Irlandia było drugim spotkaniem Euro 2012 rozegranym na stadionie w Gdańsku. W sumie padło tu już na mistrzostwach sześc bramek, z czego pięć strzelili Hiszpanie, a jedną Włosi. Hiszpania-Irlandia było drugim spotkaniem Euro 2012 rozegranym na stadionie w Gdańsku. W sumie padło tu już na mistrzostwach sześc bramek, z czego pięć strzelili Hiszpanie, a jedną Włosi.

Piłkarze Hiszpanii zagrali jak na aktualnych mistrzów świata i Europy przystało. Mimo że Irlandczycy starali się nie ustępować nawet na metr, zaprezentowali niesamowitą ambicję, a ich kibice dopingowali do samego końca - to sromotnie przegrali na Arena Gdańsk oraz jako pierwsza drużyna w Euro 2012 stracili wszelkie szanse na awans do ćwierćfinałów. Podopieczni Vicente del Bosque wygrali 4:0 (1:0) i objęli prowadzenie w grupie C. Przed ostatnią serią gier w trudnym położeniu znaleźli się Włosi, którzy po remisie z Chorwacją 1:1 (1:0) plasują się dopiero na trzecim miejscu w tabeli. Ostatnia seria gier dla tych zespołów odbędzie się w poniedziałek, 18 czerwca. Na Letnicy o 20.45 Hiszpania zagra z Chorwacją.

Hiszpania Hiszpania
Irlandia Irlandia
Casillas - Arbeloa, Pique, Ramos, Alba - Xavi, Busquets, Alonso - Silva, Torres, Iniesta
Sędziowie: Proenca oraz Miranda, Santos (Portugalia)
Widzów: 39 263
Given - O'Shea, Dunne, St Ledger, Ward - Duff, Whelan, Andrews, McGeady - Cox, Keane
  • 65' Alonso Zmiany Martinez
  • 73' Torres Zmiany Fabregas
  • 80' Iniesta Zmiany Cazorla
Zmiany Zmiany
  • 46' Cox Zmiany Walters
  • 76' Duff Zmiany McClean
  • 80' Whelan Zmiany Green
  • 4' Torres
  • 49' Silva
  • 70' Torres
  • 83' Fabregas
Bramki Bramki
  • 54' Alonso
  • 76' Martinez
Kartki Kartki
  • 36' Keane
  • 45+1 Whelan
  • 84' St Ledger

Pierwsze spotkanie w grupie C drugiej serii gier rozegrano w Poznaniu. Po jego zakończeniu żadna z drużyn się nie cieszyła. Włosi zremisowali z Chorwacją 1:1 (1:0). Snajper tych ostatnich - Mario Mandzukić dołączył do liderów snajperów Euro 2012. Podobnie jak Niemiec Mario Gomez i Rosjanin Ałana Dżagojew ma na koncie trzy gole.

Pirlo 39 - Mandzukić 72

WŁOCHY: Buffon - Bonucci, De Rossi, Chiellini - Maggio, Marchisio, Pirlo, Motta (63 Motolivo), Giaccherini - Cassano (83 Giovinco), Balotelli (70 Di Natale)

CHORWACJA: Pletikosa - Strinic, Schildenfeld, Corluka, Srna - Perisić (68 Pranjić), Modrić, Vukojevic, Rakitić - Mandzukić (90+4 Kranjcar), Jelavić (83 da Silva).

Sędzia: Webb (Anglia). Żółte kartki: Motta, Montolivo (Włochy), Schildenfeld (Chorwacja). Widzów: 37 096

Włosi, pokrzepieni remisem z mistrzami świata od początku gry przejęli inicjatywę. Mario Balotelliemu znów brakowało zdecydowania w polu karnym, Antonio Cassano przestrzelił z pięciu metrów, a Claudio Marchisio, choć w pojedynku sam na sam z bramkarzem Chorwacji strzelał dwukrotnie, to w obu przypadkach Stipe Plesikota odbijał piłkę.

Gol padł dopiero w 39. minucie. Andrea Pirlo jako pierwszy piłkarz w tych finałach mistrzostw Europy strzelił gola bezpośrednio z rzutu wolnego. Pomocnik reprezentacji Włoch przymierzył z około 20 metrów w prawy dolny róg bramki Chorwacji. Chyba źle ustawiony, a na pewno spóźniony Plesikota piłkę dotknął, gdy ta minęła już linię bramkową.

Do przerwy Chorwaci zatrudnili Gianluigiego Buffona praktycznie tylko dwukrotnie. Kapitan Włoch bez problemu złapał "główkę" Ivana Perisicia, a większe kłopoty miał po akcji Darijo Srny w 21. minucie, gdy wypadła mu piłka przy interwencji.

Po zmianie stron Chorwaci starali się atakować, a Włosi sprawiali wrażenie zadowolony z wyniku. Los nagrodzić grę ofensywną w 72. minucie, choć ta akcja nie była z pozoru groźna. Aktywny tego dnia lewy obrońca Srna wrzucił piłkę w pole bramkowe, przeszła ona nad defensorami rywali i początkowo zaskoczyła nawet Mandzukicia, który nie najlepiej przyjął piłkę. Jednak napastnik zdołał ostatecznie oddać strzał i jak się okazało było to trafienie na wagę jednego punktu.

Kibice Chorwaci, podobnie jak w pierwszym spotkaniu z Irlandią, bramkę okrasili pirotechniką i na kilka chwil trzeba było przerwać grę, aby opadły tumany dymu. Niezbyt dobrze wspominany arbiter Howard Webb (cztery lata temu podyktował karnego Austriakom w meczu z Polską na 1:1) wydłużył mecz o pięć minut, ale wynik nie uległ zmianie, choć groźnie strzelili jeszcze Claudio MarchisioNiko Kranjcar.

Chorwaci jako ostatnia drużyny grupy C ma stawić się w Gdańsku. Wstępnie jej przylot do Rębiechowa planowany jest na 17 czerwca, na godzinę 10.00.
Tabela grupy C po dwóch seriach gier
kolejno mecze zwycięstwa remisy porażki bramki punkty
1 Hiszpania 2 1 1 0 5:1 4
2 Chorwacja 2 1 1 0 4:2 4
3 Włochy 2 0 2 0 2:2 2
4 Irlandia 2 0 0 2 1:7 0

w pierwszym dzisiejszym meczu grupy C, w Poznaniu Włochy zremisowały z Chorwacją 1:1, to oznacza, że żadna drużyna nie zdobędzie jeszcze awansu. Natomiast Irlandczycy mogą stracić wszelkie szanse na awans, jeśli przegrają na Arena Gdańsk
nie powinno być dzisiaj tematu murawy, nie dość, że Irlandczycy zgodzili się, aby polać boisko wodą, to i tak jest ono obficie zraszane w czwartek przez deszcz
Hiszpanie dokonali zmian w składzie, w "11" rozpocznie Torres, czyli w ekipie obrońców mistrzów Europy będzie klasyczny napastnik, na ławkę został odesłany strzelec gola z pierwszego spotkania Fabregas
nasi czytelnicy nie mają wątpliwości - kto wygra, aż 95 procent obstawiających wynik w Typerze postawiło na zwycięstwo Hiszpanii, 3 procent obstawiło remis, a tylko 2 widzi wygraną Irlandii
także jedna zmiana w porównaniu z inauguracją w "11" Irlandii, w ataku Cox (Irlandia) zastąpił Doyle'a. Najwyraźniej obaj trenerzy to w poprawie ofensywny oczekują lepszego wyniku niż w pierwszych spotkaniach
na trybunach po kilka tysięcy kibiców obu krajów, spodziewano się 10 tysięcy Irlandczyków i 6 tysięcy Hiszpanów
piłkarze wyszli do prezentacji, oby na Arena Gdańsk były co najmniej takie emocje jak przed 10 laty, gdy te drużyny grały ze sobą w finałach mistrzostw świata, wówczas Irlandia wyrównała w ostatniej minucie po strzale Keane'a (Irlandia) (1:1), który dzisiaj jest kapitanem Irlandczyków, potem były karne, których bohaterem był z kolei dzisiejszy kapitan Hiszpanów - Casillas (Hiszpania). W Gdańsku karnych być po spotkaniu nie może, ale emocje jak najbardziej.
hymny obu drużyn
Proenca, który prowadził tegoroczny finał Ligi Mistrzów, w towarzystwie kapitanów losuje strony boiska oraz kto rozpocznie mecz
dość chłodno jak na czerwcowy wieczór, termometry na Arena Gdańsk wskazują 11 stopni
1'
mecz rozpoczęli Irlandczycy, ta reprezentacja na zielono-biało, Hiszpanie czerwone koszulki i niebieskie spodenki
2'
Casillas (Hiszpania) z trudem obronił po uderzeniu z dystansu Coxa
2'
przerwa w grze, na boisku leży Busquets (Hiszpania), który ucierpiał w starciu z Andrewsem (Irlandia)
4'
[1:0] Hiszpania STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Torres. Napastnik "objechał" w polu karnym Warda i mocnym strzałem pod poprzeczkę pokonał Givena, akcja rozpoczęła się od prostopadłego podania Iniesty do Silvy, temu ostatniemu tak wybijali pechowo spod nóg piłkę obrońcy Irlandii, że trafiła ona do Torresa
6'
Given (Irlandia) brobi strzał Silvy (Hiszpania), Hiszpania nie zwalnia tempa
8'
Tores blisko drugiego gola, tym razem z kilku metrów uderzył obok słupka
9'
uderzenie z dystansu Andrewsa (Irlandia), piłka po rykoszecie wyszła na róg
9'
uderzenie głową Dunne (Irlandia), ale niecelne
10'
McGeady (Irlandia) "wyjechał" z piłką poza boisko
12'
Silva (Hiszpania) zagrał w pole karne do Torresa (Hiszpania), ale tym razem akcję przerwał gwizdek, spalony
14'
Hiszpanie oczekiwali na róg, ale St Legger tak sprytnie wybijał piłkę poza boisko, że obił nogi Xaviego (Hiszpania)
16'
po chwilowym zrywie Irlandczyków znów przeważają Hiszpanie
17'
Pique (Hiszpania) postanowił wyręczyć graczy ofensywnych, strzał obrońcy broni Given (Irlandia)
18'
Pique (Hiszpania), zapewne jak nasi czytelnicy wiedzą, to partner życiowy piosenkarki Shakiry
18'
Duff (Irlandia) próbował wyprowadzić kontrę Irlandii, Casillas (Hiszpania) dobrze ustawiony złapał jego dośrodkowanie
20'
Andrews (Irlandia) faulował Iniestę (Hiszpania), wolny dla Hiszpanii około 30 metrów od bramki
21'
po krótkim rozegraniu piłki tym razem Pique (Hiszpania) atakował jako skrzydłowy, a przecież to stoper!
22'
kibice Irlandii nie tracą wiary, Boys in green" z trybun
23'
Silva (Hiszpania) stracił piłkę w polu karnym Irlandii
23'
Given (Irlandia) sparował do boku strzał Iniesty (Hiszpania), nikogo nie było na dobitkę w zespole Hiszpanii
24'
Hiszpanie cały czas niemal atakują, dlatego wyjściowy schemat Irlandii 1-4-4-2 często zmienia się na 1-4-5-1, z przodu zostaje tylko Keane (Irlandia)
25'
dośrodkowywał Alba (Hiszpania), głową strzelał Silva (Hiszpania), piłka nad poprzeczką
26'
Alonso (Hiszpania) uderzył z dystansu, piłka ponownie nad bramką Irlandii
26'
po dośrodkowaniu z rogu strzelał głową, bardzo aktywny w ofensywie obrońca - Pique (Hiszpania), piłka obok słupka
29'
na spalonym Torres (Hiszpania) po podaniu Xaviego
32'
"Polska, biało-czerwoni" - z trybun
33'
śpiewom na cześć Polski oklaskami wtórują kibice Hiszpanii i Irlandii, ładny obrazek na trybunach Arena Gdańsk
34'
od kilku minut nic istotnego na boisku się nie zdarzyło, tempo siadło, Hiszpanie spróbowali oddać inicjatywę Irlandii, aby ją wciągnąć na swoją połowę, ale tej reprezentacji na razie nie kleją się ataki
35'
gwizdy kibiców na sędziego, bo Proenca przewrócił Andrewsa (Irlandia), gdy atakowali Hiszpanie. Torres uderzył jednak za słabo
36'
Żółtą kartką został ukarany Keane (Irlandia).
37'
zapał piłkarzy chyba ostudził padający deszcz
38'
kolejny atak Hiszpanii, gwiżdżą kibice Irlandii
38'
a teraz aplauz, bo Keane (Irlandia) zabrał piłkę Busquetsowi (Hiszpania)
40'
Iniesta (Hiszpania) dobrze do Torresa (Hiszpania), ale ten nie zdecydował się wbiegać w pole karne, a zwolnił akcję
40'
jeszcze raz Torres (Hiszpania), tym razem w "16", ale piłka nie doszła do Silvy (Hiszpania)
41'
na trybunach cały czas śpiewy Irlandczyków
42'
Given (Irlandia) z kłopotami obronił techniczne uderzenie Xaviego (Hiszpania)
44'
zn ów kłopoty Givena (Irlandia), ale odbił piłkę po strzale Arbeloa (Hiszpania), a potem i dobitkę Xaviego (Hiszpania)
45'
Xaviego (Hiszpania) po rozegraniu rogu uderzył niecelnie
45'
jeden z nielicznych ataków Irlandczyków, w polu karnym Pique (Hiszpania) zablokował strzał Keane'a (Irlandia)
45'
pierwsza połowa wydłużona o dwie minuty
45+1
Żółtą kartką został ukarany Whelan (Irlandia) faulował Silvę
45+2
Given (Irlandia) nad poprzeczką wybił piłkę po strzale Iniesty (Hiszpania)
45+2
sędzia nie pozwala na wykonanie rogu i kończy grę
PO PIERWSZEJ POŁOWIE HISZPANIA PROWADZI 1:0. Przypomnijmy, że ten rezultat, jeśli utrzyma się do końca, pozbawi Irlandię wszelkich szans na awans
w przerwie kolejki do punktów, w których można kupić piwo na stadionie są dwa razy dłuższe niż do... toalet
46'
Irlandia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Cox, w jego miejsce wchodzi Walters. Roszada w formacji ataku
46'
drugą połowę rozpoczęła Hiszpania, która gra bez zmian w składzie
48'
Given (Irlandia) odbił piłkę po strzale Arbeloa (Hiszpania)
49'
[2:0] Hiszpania STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Silva. Silva strzelił do siatki mimo że przed sobą miał trzech obrońców Irlandii, chwilę wcześniej Given odbił piłkę po strzale Iniesty i od tego zaczęła się akcja na gola
49'
druga połowa rozpoczęła się zatem tak jak pierwsza - czwarta minuta i znów gol Hiszpanii
50'
świętują kibice Hiszpanii, teraz oni przekrzykują cały stadion
51'
z trybun także charakterystyczne dla euforii kibiców hiszpańskich "Ole"
53'
Hiszpanie budują akcję wieloma podaniami, Irlandczycy mają kłopoty z odebraniem im piłki
54'
Żółtą kartką został ukarany Alonso (Hiszpania), który sfaulował Waltersa
55'
strzał z pola karnego Iniesty (Hiszpania) zablokowany, a jego dobitkę kapitalnie obronił Given (Irlandia)
56'
coraz swobodniej gra Hiszpania, są już zagrania piętą
58'
Given (Irlandia) broni w pojedynku sam na sam z Torresem (Hiszpania), interwencja była jednak zbyteczna, bo Hiszpan był na spalonym
61'
St Leger zabrał piłkę Torresowi (Hiszpania) w polu karnym Irlandii
61'
ostra wrzutka McGeady (Irlandia) 'ego, ale Casillas (Hiszpania) pewnie złapał piłkę
62'
Silva (Hiszpania) znów bez kłopoty biegał po polu karnym Irlandii, ostatecznie wywalczył róg
62'
Torres (Hiszpania) w polu karnym próbował grać piętą, strzał Busquetsa (Hiszpania) tuż obok słupka
63'
przerwa w grze, w polu karnym Hiszpanii leżą Keane (Irlandia) i Busquets (Hiszpania)
64'
jęk zawodu w sektorach Irlandii, składny atak tej reprezentacji nie zakończył się celnym strzałem
65'
Hiszpania przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Alonso, w jego miejsce wchodzi Martinez.
66'
dobre dośrodkowanie McGeady (Irlandia) 'ego, nieporozumienie Ramosa (Hiszpania) i Casillasa (Hiszpania), ale ten pierwszy zdołał wybić piłkę głową poza bramkę
67'
po rogu Irlandia nie zagroziła bramce Hiszpanii
70'
znów Hiszpania zwalnia tempo, próbuje "uśpić" rywala długo rozgrywając piłkę w środku pola, by pewnie za chwilę spróbować prostopadłego podania
70'
[3:0] Hiszpania STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Torres. Stało się dokładnie tak jak napisaliśmy przed chwilą. Prostopadłe podanie Silvy do Torresa, który wyszedł do pojedynku sam na sam z bramkarzem, uciekając Dunne'owi i pewnie strzelił do siatki
70'
Hiszpania w tej chwili obejmuje prowadzenie w grupie C, do awansu wystarczy jej remis w ostatnim spotkaniu grupowym, które 22 czerwca rozegra w Gdańsku z Chorwacją
73'
Hiszpania przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Torres, w jego miejsce wchodzi Fabregas.
73'
oklaski żegnają Torresa (Hiszpania), strzelca dwóch bramek w tym spotkaniu
75'
szansa na honorową bramkę dla Irlandii, ale Casillas (Hiszpania) doskonale broni strzał Keane'a
76'
Żółtą kartką został ukarany Martinez (Hiszpania), który faulował Whelana
76'
Irlandia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Duff, w jego miejsce wchodzi McClean.
79'
bardzo dobrze gra Pique (Hiszpania), nawet pod presją Irlandczyków potrafi wyprowadzić piłkę z własnego przedpola skutecznie dryblując
80'
Hiszpania przeprowadza trzecią zmianę. Boisko opuszcza Iniesta, w jego miejsce wchodzi Cazorla.
80'
Irlandia przeprowadza również ostatnią zmianę. Boisko opuszcza Whelan, w jego miejsce wchodzi Green.
82'
bardzo ładna akcja Hiszpanii, Given (Irlandia) doskonale obronił strzał Cazorli (Hiszpania)
83'
[4:0] Hiszpania STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Fabregas. Dostał piłkę z rogu w polu karnym, minął McCleana i mocnym strzałem w długi róg zdobył czwartego gola
84'
Żółtą kartką został ukarany St Ledger (Irlandia), który faulował Silvę
85'
Irlandczycy powoli zaczynają opuszczać stadion, z trybun schodzą małymi grupkami
87'
na trybunach fiesta, słychać tylko wiwatujących Hiszpanów
90'
na spalonym Silva (Hiszpania)
90'
trzy minuty dłużej trwać będzie mecz
90'
zerwał się teraz śpiew dla Irlandii z trybun
90+2
Irlandia przegrywa, a jej kibice śpiewają i klaszczą
90+3
KONIEC MECZU
HISZPANIA WYGRAŁA 4:0 I OBJĘŁA PROWADZENIE W GRUPIE C. IRLANDIA BEZ WZGLĘDU NA WYNIK 22 CZERWCA ODPADNIE Z EURO 2012

Zabawa w SKM po meczu Hiszpania - Irlandia.

Pomeczowa zabawa w Sopocie.

Kibice przed Neptunem po meczu Hiszpania - Irlandia.

Opinie (57) 5 zablokowanych

• Kibice Irlandii (2)

Lechio, ucz się kibicować od swoich biało-zielonych braci z Zielonej Wyspy

• 94 7

• OD KIEDY SĄ ONI WASZYMI BRAĆMI????????

• 9 8

• Irlandczycy Braćmi Lechi??? HAHAHA

• 10 9

• IRELAND - respect (3)

• 74 1

• zarąbiste piesni ..najlepsza ekipa na euro (2)

• 20 0

• Dokładnie, piekne pieśni, szczególnie ta co śpiewali pod koniec meczu. Robi wrażenie jak prawie 2/3 stadionu śpiewa razem.

No i szacunek za przyśpiewke o Polsce !!

• 16 0

• portal z filmami -> /watch?v=mmCosY56lRI możemy się tylko od nich uczyć jak dziękować swojej drużynie

• 0 0

• Wielki szacunek dla kibiców Irlandii - klasa.mimo porażki dopingowali swoich do końca (4)

Chciałbym aby taka atmosfera ponowała na naszych stadionach.Brawo Irlandia.Szacunek dla Hiszpanów

• 91 1

• Dziękuję kibicom Irlandii

40 lat kibicuję PN ale czegoś takiego nie widziałem i nie słyszałem. Ostatnie 10 minut, drużyna przegrywa 3, 4 do zera i nagle rozlega się pieśń tysięcy kibiców i trwa do końca. To trochę jakby facet objął kobietę i powiedział "Nie martw się ,wszystko będzie dobrze, jestem przy Tobie". Szczęśliwi są ci piłkarze, szczęśliwi kibice i ja który to widziałem...

• 16 1

• (2)

To się może wybierz od czasu do czasu, to byś głupot nie pisał, akurat u nas młyn śpiewa od początku do końca

• 2 9

• Ale przykład !!!

Proponuję nie porównywać naszych ligowych kibiców z irlandzkimi, to trochę tak jakby porównać pitbulla z labradorem. Noc a dzień, ta sama planeta a różnicę widać aż razi.