Wiadomości

stat

Jacob Thorssell: Mogę być liderem żużlowców Wybrzeża Gdańsk

Zdunek Wybrzeże Gdańsk

Po dwóch latach spędzonych w ekstraligowym Falubazie, Jacob Thorssell postawił na starty w I lidze. Z rezerwowego zielonogórzan ma stać się jednym z liderów Wybrzeża.
Po dwóch latach spędzonych w ekstraligowym Falubazie, Jacob Thorssell postawił na starty w I lidze. Z rezerwowego zielonogórzan ma stać się jednym z liderów Wybrzeża. fot. Dominik Gajda/400mm.pl

- Nie mogę sobie pozwolić na kolejny taki sezon jak poprzedni. Stać mnie na to, aby być jednym z najlepszych żużlowców w I lidze. Na pewno skorzystam na doświadczeniu, które wyniosłem z ekstraligi - mówi Jacob Thorssell. Szwedzki żużlowiec w Zdunek Wybrzeżu Gdańsk ma załatać dziurę po jednym z duńskich liderów: Andersie Thomsenie lub Mikkelu Michelsenie, którzy udali się w przeciwną stronę, do wyższej klasy rozgrywkowej.PRZECZYTAJ CZY I KIEDY ALAN SZCZOTKA MOŻE ZOSTAĆ JUNIOREM WYBRZEŻA

Jakich wyników spodziewasz się po Jacobie Thorssellu w barwach Wybrzeża?

12 pkt na mecz i więcej

15%

10-12 pkt na mecz

46%

8-10 pkt na mecz

33%

7 pkt na mecz lub mniej

6%
Rafał Sumowski: Dlaczego wybrał pan starty w Wybrzeżu? Jak przebiegały rozmowy z gdańskim klubem?

Jacob Thorssell: Tak jak w przypadku Joela Klinga, zainteresowanie gdańszczan zasygnalizował mi Krystian Plech. Popytałem trochę o Wybrzeże w środowisku i usłyszałem, że to stabilny klub. Wiedziałem, że muszę zejść ligę niżej, bo poprzedni sezon nie był dla mnie udany. Szybko osiągnęliśmy porozumienie co do warunków kontraktu.

W sezonie 2017 miał pan średnią biegową 1,475, a w ubiegłym 1,184. Co było przyczyną takiego zjazdu?

Ekstraliga jest bardzo wymagająca. Pierwszy sezon w Falubazie bym całkiem obiecujący. Szczerze mówiąc nie mam pojęcia dlaczego kolejny był dużo słabszy. Nie chcę tłumaczyć się kontuzjami czy sprzętem. Grunt to wyciągać wnioski z niepowodzeń, a mój był taki, że nie mogę pozwolić sobie na kolejny taki sezon. Chcę odbudować formę w I lidze.

SEIFERT-SALK W GDAŃSKU, SPRAWDŹ GDZIE TRAFIŁ KOSSAKOWSKI

Jest pan w identycznej sytuacji co Kacper Gomólski. Rywalizowaliście o skład w Zielonej Górze, a teraz macie być pewniakami do składu Wybrzeża. To będzie większy komfort czy wręcz przeciwnie, większa presja?

Tamten sezon dla nas obu był bardzo... kiepski, by nie używać brzydkich słów. Pomimo tej rywalizacji, mamy z Kacprem bardzo dobre relacje. Jesteśmy kolegami i mam nadzieję, że wspólnie przekujemy tamte doświadczenia z pożytkiem dla nas i gdańskiej drużyny. W Gdańsku nasze pozycje będą zupełnie inne. Będzie spoczywała na nas większa odpowiedzialność, ale to dobrze. Obaj mamy świadomość, że czegoś nam zabrakło w ekstralidze i musimy nad sobą pracować, aby móc tam wrócić.

PRZECZYTAJ WYWIAD Z INNYM NOWYM ŻUŻLOWCEM WYBRZEŻA, JOELEM KLINGIEM

Przed panem trudne zadanie, bo wielu kibiców liczy na to, iż zastąpi pan kogoś z dwójki Mikkel MichelsenAnders Thomsen. Nie tylko dobrze punktowali, ale i porwali gdańską publiczność. Podoła pan tym oczekiwaniom?

Wiem ile dali drużynie w minionym sezonie i postaram się godnie ich zastąpić. Udane zawody i wygrana zespołu to zawsze powód do świętowania z fanami. Czasem nie zostaje ci jednak nic innego jak po prostu spuścić głowę. Trudno oczekiwać, że jeśli zawalisz mecz, to wyjdziesz do kibiców i będziesz im machał albo z nimi śpiewał. Mam jednak nadzieję, że co mecz będę miał ku temu jak najwięcej powodów. Stać mnie na to, aby być jednym z najlepszych żużlowców w I lidze. Na wszystko trzeba jednak zapracować a przy tym mieć odrobinę szczęścia.

Jacob Thorssell
Jacob Thorssell fot. Wybrzeże Gdańsk
Jak ocenia pan zespół, który udało się złożyć w Gdańsku?

To młody zespół, ale z doświadczeniem. Kacper Gomólski, Krystian Pieszczek czy ja sam to zawodnicy, którzy spróbowali ekstraligi i postanowili robić krok w tył, aby zrobić kolejne do przodu. Myślę, że udało się zebrać zespół fajnych ludzi, którzy mogą stworzyć prawdziwą drużynę. Zarząd celuje najpierw w play-off, a potem zobaczymy. To w trakcie sezonu okaże się na co nas do końca stać.

WYBRZEŻE KONTRA OSKAR FAJFER. PRZECZYTAJ DLACZEGO DOSZŁO DO ROZSTANIA

Trudno wyróżnić tu głównego kandydata na lidera. Może pan podejmie się tej roli?

Myślę, że każdy z naszych seniorów to zawodnik, który będzie potrafił wziąć na siebie ciężar w odpowiednim momencie. Wyrównana drużyna, a jednocześnie młodość i doświadczenie będą naszym atutem. Żużel to taki sport, w którym wiele może się wydarzyć. Los krzyżował już plany wielu faworytom.

Zmienił pan klub nie tylko w Polsce, ale i w Szwecji, gdzie będzie pan razem z Kacprem Gomólskim i Joelem Klingiem.

Tak, w Szwecji też potrzebowałem zmiany i po trzech latach opuściłem Rospiggarnę Hallstavik na rzecz Dackarny Malilla. Będziemy spędzać razem dużo czasu i myślę, że to jeszcze umocni nas jako zespół.

PRZECZYTAJ O ŻUŻLOWCU Z NOWEJ ZELANDII, KTÓREGO ZATRUDNIŁO WYBRZEŻE

Gdzie będzie pana baza wypadowa?

Będzie w Szwecji, skąd mam blisko do Gdańska. Na pewno będzie to dla mnie duże udogodnienie. Z tych przenosin w Polsce cieszył się mój mechanik Krystian Barański, który jakieś dziesięć lat temu był zawodnikiem Wybrzeża. Pracujemy razem od bodajże sześciu lat i zbudowaliśmy fajną relację.

Ma pan jakieś konkretne cele na nadchodzący sezon, plany minimum?

Chcę po prostu dobrze punktować i odzyskać radość z jazdy. Wiadomo, że przy słabszej dyspozycji jest ona mniejsza. Na pewno powalczę w eliminacjach do międzynarodowych imprez, ale nie stawiam sobie celów minimum. Chcę jeździć jak najlepiej bez względu na to gdzie i w jakich rozgrywkach będę startował.

Ruchy kadrowe Zdunek Wybrzeża Gdańsk przed sezonem 2019
Przyszli: Jonas Seifert-Salk (kraj: Dania, dwuletni kontrakt), Bradley Wilson-Dean (Nowa Zelandia), Krystian Pieszczek (poprzedni klub: GKM Grudziądz, roczne wypożyczenie), Kacper Gomólski (Falubaz Zielona Góra), Jacob Thorssell (Szwecja, Falubaz Zielona Góra), Adrian Cyfer (Polonia Piła), Joel Kling (Szwecja, Motor Lublin), Dominik Majchrzak (Włókniarz Częstochowa, roczne wypożyczenie)

Ważne kontrakty: Mikkel Bech (Dania), Karol Żupiński

Odeszli: Dominik Kossakowski (Arge Speedway Wanda Kraków), Mikkel Michelsen (narodowość: Dania, nowy klub: Motor Lublin), Oskar Fajfer (Start Gniezno), Anders Thomsen (Dania, Stal Gorzów Wlkp.), Patrick Hougaard, Michał Szczepaniak - koniec kontraktów.

Może przyjść: Alan Szczotka (Stal Gorzów Wlkp., wypożyczenie)

TUTAJ AKTUALNA KADRA WYBRZEŻA


Zobacz nowych żużlowców Wybrzeża.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (95)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najwyżej ocenieni zawodnicy Wybrzeża

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Filippo Xyz 14 26 78.6%
2. Paweł Drzxewiecki 13 25 84.6%
3. Bartosz Borkowski 14 24 71.4%
4. Grzegorz Ja 14 24 71.4%
5. Radosław Kalkowski 14 24 71.4%

Tabela końcowa

Nice 1. Liga Żużlowa
M Z R P Bilans Pkt.
1 Speed Car Motor Lublin
2 ROW Rybnik
3 Car Gwarant Start Gniezno
4 Lokomotiv Daugavpils
5 Orzeł Łódź
6 ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK
7 Euro Finannce Polonia Piła
8 Arge Speedway Wanda Kraków

Terminarz

29.08 (śr) godz.17:15 Arge Speedway Wanda Kraków 45:43 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
28.08 (wt) godz.17:00 Orzeł Łódź 60:30 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
19.08 (nd) godz.17:00 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 63:27 Euro Finannce Polonia Piła LIVE!
12.08 (nd) godz.14:30 Speed Car Motor Lublin 42:48 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!
01.07 (nd) godz.14:15 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 50:40 ROW Rybnik LIVE!

Najczęściej czytane