Wiadomości

Z jakim efektem Arka zmieniała trenerów?

Arka Gdynia

artykuł historyczny
Czy po meczach pod wodzą Leszka Ojrzyńskiego piłkarze Arki Gdynia będą mieli więcej powodów do radości czy do smutku? Po ostatnim spotkaniu w Gdyni Grzegorza Nicińskiego na zdjęciu od lewej: Dariusz Formellaa, Damian Zbozień i Michał Marcjanik.
Czy po meczach pod wodzą Leszka Ojrzyńskiego piłkarze Arki Gdynia będą mieli więcej powodów do radości czy do smutku? Po ostatnim spotkaniu w Gdyni Grzegorza Nicińskiego na zdjęciu od lewej: Dariusz Formellaa, Damian Zbozień i Michał Marcjanik. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Można powiedzieć, że tradycji stało się zadość. Arka Gdynia rozgrywa 13. sezon w ekstraklasie, a zarazem 9., w którym w trakcie rozgrywek zdecydowała się na zmianę szkoleniowca. Dwukrotnie takie roszady nic nie dawały i kończyło się degradacją. Raz udało się ocalić elitę po barażach, ale to był rok, w którym drużyna miała aż czterech trenerów. Leszek Ojrzyński zapewne życzyłby sobie, aby powtórzyła się historia z 1979 roku. Wówczas przed rundą wiosenną żółto-niebieskich przejął Czesław Boguszewicz i poprowadził zespół do zdobycia Pucharu Polski i 11. miejsca w ligowej tabeli.Jakie wyniki osiągnie Arka Gdynia w tym sezonie pod wodzą Leszka Ojrzyńskiego?

utrzyma się w ekstraklasie i zdobędzie Puchar Polski 24%
utrzyma się w ekstraklasie, ale przegra w finale Pucharu Polski 35%
zdobędzie Puchar Polski, ale spadnie z ekstraklasy 1%
spadnie z ekstraklasy i przegra w finale Pucharu Polski 40%
zakończona Łącznie głosów: 453
Leszek Ojrzyński jest 18. trenerem, który poprowadzi Arkę w ekstraklasie, a zarazem 9. przejmującym drużynę w trakcie sezonu. Dwukrotnie bowiem zdarzyło się, że na jednej roszadzie na szkoleniowej ławce w rozgrywkach się nie kończyło. W sezonie 2005/06 żółto-niebieskich prowadziło aż czterech, a w 1981/82 trzech szkoleniowców.

Dla odmiany tylko czterem trenerom udało się przepracować całe rozgrywki w Gdyni. W debiutanckim sezonie w elicie dokonał tego Jerzy Słaboszowski, choć wówczas drużyna w nieprawdopodobnych okolicznościach została zdegradowana. Drużyny na miejsca 11-16 miały po 26 punktów. O ostatecznej kolejności decydowała różnica bramek. Arka miała najsłabszą (26:45) i wraz z Gwardią Warszawa spadła, a cztery inne drużyny z takim samym dorobkiem punktowym się utrzymały.

Potem całe sezony przepracowali jeszcze: Czesław Boguszewicz (1979/80), Stanisław Stachura (1980/81) oraz Wojciech Stawowy (2006/07). W tym ostatnim przypadku żółto-niebiescy pożegnali się z ekstraklasą, ale nie chodziło o słaby wynik sportowy, ale o degradację za korupcję.

Pod względem piłkarski dwukrotnie zmiany na trenerskiej ławce nie dały miejsca w elicie na kolejne rozgrywki. W sezonie 1981/82 na pierwszą roszadę zdecydowano się już po 5. kolejce. Posadę stracił Grzegorz Polakow, gdyż wygrał tylko jeden mecz, przegrał 4, a drużyna zamykała tabelę. Zespół przejął jego asystent Zbigniew Strzelecki. Wytrwał 9 meczów, przesuną drużynę na przedostatnią pozycję i oddał ją przed ostatnią kolejką rundę jesiennej. Sezon kończył Konrad Araucz, który już wcześniej pracował przy Ejsmonda, ale tym razem bez powodzenia. Arka spadła i przez 23 lata nie było jej w ekstraklasie.

Nic nie dała zmiana trenera także w sezonie 2010/11. Wówczas po 19. kolejce Dariusza Pasiekę zastąpił Frantisek Straka. Nie dźwignął jednak drużyny z 15. miejsca w tabeli. Po tej degradacji żółto-niebiescy poza elitą pozostawali przez 5 lat aż do awansu ekipy pod wodzą Grzegorz Nicińskiego.

W PONIEDZIAŁEK LESZEK OJRZYŃSKI ZASTĄPIŁ W ARCE GRZEGORZA NICIŃSKIEGO. ZAGŁOSUJ, CZY TO DOBRY MOMENT NA TAKĄ DECYZJĘ

SZKOLENIOWCY ARKI GDYNIA W EKSTRAKLASIE
Sezon 2016/17

Grzegorz Niciński do 28. kolejki, 30 punktów
Leszek Ojrzyński, od 29. kolejki

2010/11 - 15. miejsce, degradacja
Dariusz Pasieka do 19. kolejki, 19 punktów
Frantisek Straka 20-20, 11 punktów

2009/10 - 14. miejsce, 28 punktów
Marek Chojnacki do 3. kolejki, 0 punktów
Dariusz Pasieka, kolejki 4-30

2008/09 - 14. miejsce
Czesław Michniewicz do 23. kolejki, 25 punktów
Marek Chojnacki, kolejki 24-30, 5 punktów

2006/07 - 11. miejsce, 40 punktów, karna degradacja
Wojciech Stawowy kolejki 1-30

2005/06 - 14. miejsce, utrzymanie po barażach z Jagiellonią Białystok
Mirosław Dragan do 9. kolejki, 5 punktów
Wojciech Wąsikiewicz, kolejki 10-27, 21 punktów
Zbigniew Kaczmarek, kolejki 28-30, 1 punkt
Wojciech Stawowy, baraże z Jagiellonią 2:0 (wyjazd) i 2:1 (dom)

Sezony, w których za zwycięstwo przyznawano 2 punkty

1981/82 - 15. miejsce, degradacja
Grzegorz Polakow, do 5. kolejki, 2 punkty
Zbigniew Strzelecki, kolejki 6-14, 9 punktów
Konrad Araucz 15-30, 11 punktów

1980/81 - 11 miejsce, 28 punktów
Stanisław Stachura kolejki 1-30

1979/80 - 8. miejsce, 31 punktów
Czesław Boguszewicz kolejki 1-30

1978/79 - 11. miejsce, Puchar Polski
Andrzej Steckiw do 15. kolejki, 14 punktów
Czesław Boguszewicz 16-30, 15 punktów

1977/78 - 7. miejsce
Janusz Pekowski do 19. kolejki 19 punktów
Andrzej Steckiw kolejki 20-30 11 punktów

1976/77 - 11. miejsce
Konrad Araucz do 15. kolejki, 12 punktów
Jakusz Pekowski kolejki 16-30, 15 punktów

1974/75 - 16. miejsce, 26 punktów, degradacja
Jerzy Słaboszowski, kolejki 1-30


PO PORAŻCE W SZCZECINIE USTĘPUJĄCY TRENER ARKI NIE MIAŁ PRETENSJI DO PIŁKARZY. PRZECZYTAJ WIĘCEJ KOMENTARZY

Właśnie zwolniony szkoleniowiec Arki jako piłkarz również decydował o ekstraklasie dla Gdyni a także o być albo nie być w klubie Marka Chojnackiego, który przejął drużynę w Wielką Sobotę 2009 roku po Czesławie Michniewiczu na 12. miejscu w tabeli. Utrzymanie udało się zapewnić dopiero w 79. minucie ostatniej kolejki, a decydującego gola w meczu z Odrą Wodzisław strzelił... Niciński.

Natomiast w następnych rozgrywkach Grzegorz nie strzelił karnego w Chorzowie, Arka przegrała z Ruchem 0:1, a że był to jej trzeci przegrany mecz, trener Chojnacki został zwolniony już po 3. kolejce! Do dziś jest to najszybsza zmiana na trenerskiej ławce w historii gier klubu w ekstraklasie.

Natomiast z innego względu w historii zapisał się sezon 2005/06. Wówczas Arka miała aż czterech szkoleniowców, ekstraklasę obroniła po barażach, które zawdzięczała... fuzji Lecha Poznań z Amiką Wronki.

Po 9 kolejkach podziękowano za pracę Mirosławowi Draganowi, który nie potrafił wygrać żadnego meczu, a zanotował 4 przegrane z rzędu. Drużynę objął dyrektor sportowy Wojciech Wąsikiewicz. Wytrwał na stanowisku do 27. kolejki. W trzech ostatnich meczach żółto-niebieskich poprowadził jego asystent Zbigniew Kaczmarek. Zdobył w nich tylko punkt. Arka spadłaby, ale łączący się z innym klubem Lech automatycznie przesunięty został z 6. na 16. miejsce w tabeli. Tym samym gdynianie przesunęli się z 15. na 14. miejsce i mogli zagrać baraż z 3. drużyną I ligi. W tych bojach poprowadził ich już Wojciech Stawowy. Oba spotkania zostały wygrane.

PRZECZYTAJ WYWIAD Z LESZKIEM OJRZYŃSKIM

Zobacz pierwszy treningi Arki Gdynia pod wodzą Leszka Ojrzyńskiego. Słowacki obrońca na testachAle Arka zmieniała trenerów nie tylko wówczas, gdy broniła się przed spadkiem. Takie roszady miały miejsce nawet w rozgrywkach, które przyniosły największy sukces w historii klubu (Puchar Polski) oraz najlepsze miejsce w ekstraklasie - siódme w 1978 roku.. Wiązały się one m.in. z trenerem Januszem Pekowskim.

Były trener Widzewa Łódź i piłkarz gdańskiego Stoczniowca pojawił się przy Ejsmonda po rundzie jesiennej sezonu 1976/77. Drużyna miała 5 punktów przewagi nad strefą spadkową, a pamiętajmy, że wówczas za zwycięstwo można było dostać 2 punkty. Kierownictwu klubu nie spodobało się jednak, że Arka Konrada Araucza to dwie różne drużyny i na wyjeździe. U siebie gdynianie nie doznali porażki, wygrali 5 meczów z 7, ale poza domem przegrali wszystkie 8 spotkań.

Wiosną pod wodzą Pekowskiego drużyna zdobyła o 3 punkty więcej niż jesienią, ale dopiero w kolejnym sezonie na dobre rozgościła się w środku tabeli. Jednak szkoleniowiec już tego nie doczekał. Wykończyła go nie tyle porażka 1:5 w Bytomiu z Polonią w ostatnim jesiennym meczu 1977 co "afera kołkowa". W 19. kolejce sędzia przerwał ten mecz, gdy jeden z gospodarzy nabawił się kontuzji i jeszcze raz przyjrzał wkrętom w butach piłkarskich żółto-niebieskich. Okazało się, że 6 zawodników ma je za długie. Zarządzona została przerwa w grze, by gdynianie zmienili obuwie na zgodne z przepisami. Następnie władze klubu uznały, że to szkoleniowiec jest odpowiedzialny za to zdarzenie i zwolniły go z pracy.

Na 11 wiosennych kolejek, gdyż tylko tyle grano w związku z koniecznością zakończenia wcześniej rozgrywek ze względu na mistrzostwa świata w Argentynie, zespół przejął Andrzej Steckiw. Zachował on średnią poprzedniego trenera, czyli punkt na mecz. Tym samym Arka skończyła sezon na 7. miejscu, co do dziś jest jej najlepszym wynikiem w ekstraklasie.

Informujemy, że dzięki uprzejmości Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz firmie kupbilet.pl od środy 12 kwietnia do piątku 14 kwietnia na Stadionie Miejskim prowadzona będzie sprzedaż biletów na Finał Pucharu Polski do sektora rodzinnego (kolor niebieski na grafice)!

JEDŹ Z ARKĄ GDYNIA NA FINAŁ PUCHARU POLSKI
Od godziny 16 do 21, od środę do piątku w kasach Stadionu Miejskiego w Gdyni przy ul. Stryjskiej prowadzona będzie sprzedaż biletów na sektor rodzinny na finał Pucharu Polski. Wejściówki na mecz z Lechem Poznań, 2 maja na Stadion Narodowy w Warszawie kosztują 30 zł. Przy zakupie trzeba podać imię, nazwisko i PESEL. W puli znajduje się około 3 tysięcy biletów.


Jesienią 1978 roku Steckiw osiągnął tylko bilans nieznacznie słabszy niż pół roku wcześniej (14 punktów w 15 meczach), a ponadto osiągnął ćwierćfinał Pucharu Polski. To jednak było już za mało, jeśli chodzi o klubowe aspirację. Na wiosnę drużynę przejął jego asystent Czesław Boguszewicz. Choć miał zaledwie 28. lat zdołał poprowadzić Arkę do zdobycia Pucharu Polski. W lidze nie było już tak dobrze. Drużyna bowiem aż 9 meczów zremisowała 0:0 i zakończyła sezon na 11. miejscu.

Do której z przywołanych historii nawiąże Arka Leszka Ojrzyńskiego? Szkoleniowiec ma tylko 10 meczów, by udowodnić, że zasługuje, aby prowadzić żółto-niebieskich dłużej niż do końca sezonu. Tutaj warunkiem niezbędnym jest utrzymanie ekstraklasy. Jednak trener ma też od razu szansę na godne miejsce w historii klubu. Czy ją wykorzysta, okaże się 2 maja podczas finału Pucharu Polski z Lechem Poznań.

ARKA PRZEGRAŁA W SZCZECINIE 1:5. TEN MECZ ZDECYDOWAŁ O LOSACH TRENERA - OCEŃ ZAWODNIKÓW ZA TO SPOTKANIE, PRZECZYTAJ RELACJĘ

Typowanie wyników

mecz ligowy
17.04.2017 godz.18:00
wartość: 5 punktów

Jak typowano

1

77%

728 typowań

x

10%

87 typowań

2

13%

125 typowańTabela po 28 kolejkach

Piłka nożna - Ekstraklasa
Drużyny M Z R P Bramki Pkt.
1 Jagiellonia Białystok 28 17 4 7 55:31 55
2 Legia Warszawa 28 16 6 6 56:29 54
3 LECHIA GDAŃSK 28 15 5 8 43:33 50
4 Lech Poznań 28 14 7 7 44:22 49
5 Wisła Kraków 28 12 5 11 43:43 41
6 Korona Kielce 28 12 2 14 39:54 38
7 Wisła Płock 28 10 8 10 41:40 38
8 Zagłębie Lubin 28 10 8 10 36:34 38
9 Pogoń Szczecin 28 8 12 8 42:38 36
10 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 28 10 6 12 29:38 36
11 Śląsk Wrocław 28 8 8 12 31:42 32
12 Piast Gliwice 28 7 9 12 31:47 30
13 ARKA GDYNIA 28 8 6 14 35:47 30
14 Cracovia 28 6 12 10 37:41 30
15 Ruch Chorzów 28 10 4 14 36:41 30
16 Górnik Łęczna 28 6 8 14 31:49 26

Komisja ds Licencji Klubowych PZPN ukarała Ruch Chorzów odjęciem 4 punktów za zaległości finansowe wobec byłych piłkarzy i pracowników.

Tabela wprowadzona: 2017-04-10

aktualna tabela »

Wyniki 28 kolejki:

  • Piast Gliwice - LECHIA GDAŃSK 1:1 (1:1)
  • Pogoń Szczecin - ARKA GDYNIA 5:1 (1:1)
  • Cracovia - Śląsk Wrocław 1:0 (1:0)
  • Zagłębie Lubin - Jagiellonia Białystok 3:4 (1:2)
  • Górnik Łęczna - Wisła Płock 2:3 (2:0)
  • Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Wisła Kraków 2:3 (1:1)
  • Lech Poznań - Legia Warszawa 1:2 (0:0)
  • Korona Kielce - Ruch Chorzów 1:0 (0:0)

Opinie (74) 9 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższe spotkanie Arki

początek meczu: 11.07.2020 godz. 15:00 LIVE!

mecz ligowy

Jak typują inni

1

84%

178 typowań

x

8%

17 typowań

2

8%

17 typowań

TYPUJ!

Najwyżej ocenieni zawodnicy Arki

Najlepiej typujący wyniki Arki

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Piotr Fritza 35 66 62.9%
2. Marta B 35 65 62.9%
3. Maciej Żurawski 29 65 72.4%
4. Wojtek Ellwart 35 62 57.1%
5. Jacek Urbanek 34 61 61.8%

Terminarz

11.07 (sob) godz.15:00 ARKA Gdynia typuj ŁKS Łódź LIVE!
14.07 (wt) godz.20:30 ARKA Gdynia typuj Górnik Zabrze
19.07 (nd) godz.17:30 Wisła Kraków typuj ARKA Gdynia
03.07 (pt) godz.20:30 Korona Kielce 1:1 ARKA Gdynia LIVE!
26.06 (pt) godz.18:00 Raków Częstochowa 3:2 ARKA Gdynia LIVE!

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane