• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak i gdzie wykonać badania na obecność koronawirusa?

Ewa Palińska
17 października 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Koronawirus raport zakażeń 11.01.2023 (środa)
Pamiętajmy, że punkty drive thru nie obsługują osób, które przyszły pieszo i odwrotnie - "piesze" centra testowe pobierają wymaz wyłącznie od tych osób, które przyszły na własnych nogach. Pamiętajmy, że punkty drive thru nie obsługują osób, które przyszły pieszo i odwrotnie - "piesze" centra testowe pobierają wymaz wyłącznie od tych osób, które przyszły na własnych nogach.

Aby bezpłatnie wykonać badanie na obecność koronawirusa SARS-CoV-2, nie zawsze trzeba mieć skierowanie od lekarza POZ, choć jest to zdecydowanie najwłaściwsza ścieżka. Sprawdziliśmy, gdzie i w jakich godzinach przeprowadza się obecnie takie badania, dlaczego trwają tak długo, gdzie można sprawdzić wynik, a także to, do kogo przyjedzie karetka z zespołem wymazowym i dlaczego na jej przyjazd trzeba czasami czekać tak długo.



Gdzie można wykonać badania?



Zobacz artykuł: Test na koronawirusa Gdańsk, Gdynia - Trójmiasto. Gdzie zrobić test?

Czy chciałbyś się przebadać pod kątem COVID-19?

Liczba zakażeń w kraju i województwie pomorskim ciągle rośnie, podobnie jak liczba osób kierowanych na wykonanie testu na koronawirusa, dlatego uruchamiane są kolejne centra testowe.

- Aktualnie mamy na Pomorzu 32 punkty poboru wymazów. W poniedziałek uruchomiono dodatkowo cztery punkty, a dziś kolejne dwa (w Gdańsku przy ulicy Platynowej oraz w Kowalach przy ulicy Staropolskiej). Tak więc, według stanu na 15 października, na Pomorzu funkcjonuje osiem punktów wymazowych w Gdańsku, jeden w Sopocie, cztery w Gdyni, jeden w Słupsku oraz 18 w innych częściach województwa. Połowa punktów w wybrane dni tygodnia czynna jest również w godzinach popołudniowych - informuje Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego Narodowego Funduszu Zdrowia. - Jednocześnie informuję, że działalność punktu przy stadionie Energa w Gdańsku została czasowo zawieszona ze względu na uszkodzenia, jakie poczyniła tam wczorajsza wichura. Rozważana jest możliwość przeniesienia go w inne miejsce. O ewentualnej zmianie będę Państwa na bieżąco informował.
Aktualizowana lista punktów poboru wymazu znajduje się na stronie NFZ. Wykaz punków zawiera też informacje teleadresowe - można dzwonić pod podane numery i umawiać się na badanie, jeśli jest taka potrzeba.

Jeśli zaczynasz chorować i podejrzewasz, że objawy wskazują na COVID-19:
  • zadzwoń do lekarza POZ i umów się na teleporadę - on może wystawić ci skierowanie na test PCR
  • jeśli nie masz możliwości umówić się na teleporadę, zadzwoń na infolinię centrum testowego bądź do powiatowej stacji sanitarno epidemiologicznej - decyzja o wysłaniu cię na badanie zostanie podjęta na podstawie wyników ankiety kwalifikacyjnej
  • jeśli masz skierowanie i nie przebywasz na kwarantannie/izolacji, zadzwoń na infolinię wybranego centrum testowego - ich lista jest na bieżąco aktualizowana na stronie NFZ - i umów się na pobranie wymazu
  • jeśli przebywasz na kwarantannie/izolacji, a coraz gorzej się czujesz, zadzwoń do powiatowej stacji sanitarno epidemiologicznej i poproś o przyjazd karetki z zespołem pobierającym wymaz
  • jeśli czujesz się tak źle, że nie możesz dłużej czekać, zadzwoń na numer alarmowy i wyraźnie podkreśl, że twoje objawy mogą sugerować zakażenie koronawirusem, żeby nie narażać zespołu karetki.

Lista punktów pobrań PDF


Wykaz punktów poboru wymazu Wykaz punktów poboru wymazu

Badania za darmo nie tylko ze skierowaniem od lekarza



W ostatnich dniach wiele się mówi o tym, że lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej mogą wystawiać skierowania na darmowe badania na obecność koronawirusa. To prawda, choć nie jest to jedyna opcja. Skierowanie takie można uzyskać np. dzwoniąc na infolinię powiatowego sanepidu albo na infolinię operatora punktów wymazowych.

- Można też wykonać u nas badanie bez skierowania - wtedy trzeba zadzwonić na infolinię punktu testowego, odpowiedzieć na pytania z ankiety kwalifikacyjnej - tłumaczy Łukasz Michalewski, koordynator Centrów Testowych i COVID Call Center Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. - Aby zarejestrować się na badanie należy zadzwonić na rejestrację telefoniczną UCK. Po połączeniu z konsultantem są dwie możliwości - albo zapis na badanie na podstawie skierowania, albo przejście przez ankietę kwalifikacyjną. Ankieta to szereg pytań zamkniętych, każda odpowiedź ma swoją wagę punktową. Końcowy wynik albo pozwala zarejestrować pacjenta, albo nie. Ankieta została opracowana we współpracy WSSE i wojewódzkiego konsultanta ds. chorób zakaźnych. Niezależnie od drogi, w przypadku rejestracji ustalany jest dogodny termin, miejsce i godzina badania. Nasze COVID Call Center obsługuje pięć centrów testowych.  
Jeśli zatem nie mamy skierowania od lekarza POZ, a choroba daje charakterystyczne objawy, możemy bezpośrednio zadzwonić na numer punktu testowego i na infolinii poddać się klasyfikacji. Osoby ze skierowaniem też muszą się zarejestrować - dzwonią na ten sam numer telefonu, co osoby bez skierowania, ale nie muszą już wypełniać ankiety kwalifikacyjnej. Badania, aby uniknąć kolejek i zamieszania, są umawiane na konkretne godziny. Nie można więc sobie przyjechać "ot tak", bo nie zostaniemy odsłużeni.

- Ze środków własnych, szpitalnych, stworzyliśmy autorską aplikację, która pomaga nam zarządzać ruchem - mówi Michalewski. - Zapraszamy na konkretną godzinę, konkretny dzień i konkretny punkt, dzięki czemu udaje nam się uniknąć tak nerwowych sytuacji, jakie miały miejsce chociażby w Warszawie i Krakowie. Niebawem udostępnimy dedykowaną stronę internetową, na której w czasie rzeczywistym będzie można sprawdzić aktualny czas oczekiwania na wymaz, liczbę osób w kolejce, wymazanych czy zarejestrowanych danego dnia oraz szereg przydatnych informacji dotyczących COVID-19.

Koronawirus Gdańsk - Gdynia- Sopot - wszystko o COVID-19 w Trójmieście


Do drive thru samochodem, do walk thru na nogach



Niby oczywiste, ale wciąż nie brakuje chętnych, aby sprawdzić, czy to faktycznie prawda. Potwierdzamy więc, że do punktów drive thru należy podjechać samochodem (piesi nie zostaną obsłużeni), natomiast do punktów walk thru, jak ten na kampusie Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Bażyńskiego, należy podejść pieszo.

- Można podjechać na parking, zostawić tam auto i po prostu podejść do punktu poboru wymazu - podpowiada koordynator.
Przy Szpitalu św. Wojciecha funkcjonuje natomiast punkt wymazowy drive/walk thru, obsługujący zarówno pieszych, jak i zmotoryzowanych.

Umawianie na badania tylko w godzinach pracy infolinii



Kiedy pojawiają się pierwsze objawy mogące sugerować zakażenie SARS-CoV-2, wiele osób panikuje i chce przebadać się natychmiast. Takiej możliwości nie ma, bo nawet jeśli wybierzemy się na izbę przyjęć do Szpitala Zakaźnego czy Szpitala Marynarki Wojennej, może się okazać, że badający nas lekarz nie zleci testu. Do tego trzeba nastawić się na wszelkie niedogodności związane z długim czasem oczekiwania i ogólnie dyskomfortem. Sami na siebie ściągamy też ryzyko zakażenia.

Dlatego też warto zaczekać, aż infolinie zaczną pracować i umówić na pobranie wymazu tradycyjną drogą.

- W Trójmieście takich punktów jest kilkanaście i każdy ma inne godziny funkcjonowania, niemniej takiego, który działałby całodobowo, raczej nie ma - wyjaśnia Łukasz Michalewski. - Poza tym należy liczyć się z tym, że nawet jeśli pilna potrzeba zrobienia testu najdzie nas w późnych godzinach nocnych, to na jego wynik i tak będzie trzeba czekać co najmniej dobę.
Jeśli nie nałożono na nas nakazu kwarantanny/izolacji, do punktu pobrań wymazu powinniśmy zgłosić się sami. Jeśli nie nałożono na nas nakazu kwarantanny/izolacji, do punktu pobrań wymazu powinniśmy zgłosić się sami.

Dlaczego tak długo trzeba czekać na wyniki?



To pytanie pada najczęściej. Wydawałoby się przecież, że to nie żadna filozofia włożyć patyczek, którym się pobierało wymaz do "maszyny", która chwilę później wydrukuje wynik. Niestety procedura przeprowadzania testów PCR jest nieco bardziej skomplikowana i czasochłonna.

- W Gdańsku, dla przykładu, mamy działania podzielone na trzygodzinne dyżury - tłumaczy koordynator Centrów Testowych i COVID Call Center UCK. - Po każdym takim dyżurze jest 30 minut przerwy, np. na uzupełnienie sprzętu. W tych przerwach przyjeżdża kurier bezpośrednio z laboratorium i odbiera wszystkie próbki, jakie pobrano podczas dyżuru. W zależności od tego, jaka to jest godzina, albo próbki tte od razu są przygotowywane i przekazywane do badania, albo - jeśli jest to już pora nocna - próbki są tylko przygotowywane, ale do urządzeń i maszyn wprowadzane są dopiero nad ranem. To już generuje w takich przypadkach kilka godzin opóźnienia. Ponadto, urządzenia te pracują w cyklach. Czasem pięć minut korku na drodze powoduje pięć godzin opóźnienia.
Samo badanie trwa ok. cztery-pięć godzin. To, kiedy wynik pozna badana osoba, zależy w dużej mierze od laboratorium. Laboratorium musi obowiązkowo wprowadzić dane do rządowej bazy EWP, dopiero później ma do nich wzgląd sanepid. Zdarza się też, że laboratoria nie maja gdzie wpisać wyniku, ponieważ zlecenie jest niewidoczne przez błąd techniczny. Są też takie laboratoria, które po prostu zwlekają z wprowadzeniem danych do bazy EWP, co stopuje ich dalszy obieg.

Każdy pacjent, który ma profil zaufany, będzie mógł sprawdzić swój wynik na stronie www.pacjent.gov.pl.

Karetki z zespołami wymazowymi



Z mobilnym punktów wymazowych powinny korzystać osoby, które mają już objawy charakterystyczne dla COVID-19. Ci, którzy mają nałożoną kwarantannę bądź izolację, kategorycznie powinni pozostać w domu. Jeśli pojawi się konieczność wykonania badania, sanepid skieruje do ich domu karetkę z zespołem wymazowym.

- Zespoły wymazowe realizują zadania na terenie całego województwa pomorskiego - informuje Biuro Prasowe Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. - Obecnie uruchomionych jest 11 zespołów wymazowych. W przypadku większej liczby zleceń zaplanowanych na dany dzień, uruchamiane są także zespoły Wojsk Obrony Terytorialnej (w liczbie do czterech zespołów). W przypadku konieczności zwiększenia liczby zespołów, w porozumieniu z Pomorskim Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym, uruchomione zostaną kolejne "wymazówki". Do PUW nie wpłynęły informacje od lekarzy dotyczące niewystarczającej liczby karetek wymazowych.
Na przyjazd karetki z zespołem wymazowym trzeba czasem niestety bardzo długo czekać. I winy za taki stan rzeczy nie ponosi ani załoga, ani sanepid.

- Ludzie zamawiają karetki z zespołem wymazowym, ale po ich przyjeździe odmawiają poddania się badaniu - donosi nasz informator. - Jeśli takich przypadków załoga karetki ma podczas dyżuru kilkanaście, a tak się zdarza, w dodatku są to wizyty na skrajnych końcach miasta, moce przerobowe maleją.

Miejsca

Opinie (180) 9 zablokowanych

  • Zapraszam do Warszawy 24 października

    • 21 6

  • (2)

    Karetki zamiast jeżdzić do chorych z zagrożeniem życia jeżdzą do kowidianów Bo teścik chcą sobie zrobić brawo

    • 46 15

    • W Szwecji każdy kto gorzej się czuje idzie do przychodni w określonej godzinie, dostaje test który sobie robi w domu i odnosi on lub rodzina natychmiast po zrobieniu do punktu. Nikt id... a nie jest. Na wynik czeka się 48 godz. I cie wzywają do szpitala lub nie. U nas korowody!!!

      • 0 1

    • Dlaczego nie można sobie zrobić testu samemu, myśle ze to sprawniej by szło i bez angażowania tylu ludzi!!!!! Wziąć test z przychodni i po zrobieniu natychmiast oddać z peselem do sanepidu czy innego punktu a tak to cały kyrk

      • 1 0

  • (1)

    "WHO "informuje", ŻE 1-NA NA 10 OSÓB - na całym świecie - zarażona jest corona- wirusem; to znaczy, że śmiertelność jest bliska racie spowodowanej przez grypę"

    • 16 16

    • kłamstwo powielane przez januszy wolności

      • 4 6

  • Co daje test? (6)

    Lekarstwa na COVID-19 brak, szczepionki także. A więc po wykryciu choroby i tak zostaje tylko łóżko. Obecnie z kwarantanna dla domowników. I... Kolejna cyfra w statystykach. Niedługo kraj pogrąży się w zapaści. Zdrowi ludzie nie pracują, bo są zamknięci w domach. Uczniowie też się nie uczą, bo nauka zdalna to kpina. Teraz tylko podstawowki i... Ostatni zgasi światło. Tego chcemy?

    • 50 24

    • (3)

      Nic nie daje, tak jak badanie krwi, USG itd. Po co się badać?

      • 1 10

      • I tu sie mylisz (2)

        Badanie krwi pokazuje stan zapalny, który można ustalić i wyleczyć. USG pokaże np. gruźlicę - także można leczyć. a covid-19 czym?

        • 14 0

        • (1)

          Może nie można wyleczyć, ale można odciąć to źródło zakażenia (chorego i jego otoczenie), żeby je wygasić i przy okazji ochronić innych.

          • 7 9

          • Po co

            Fałszywie pozytywne wyniki po co ?

            • 1 1

    • Jeśli już mamy testomanię

      to musimy się badać codziennie. nawet jeśli dziś mam wynik ujemny, to jutro mogę mieć dodatni. I tak do momentu wynalezienia leku/szczepionki :)

      • 7 2

    • Tak politycy, których sponsoruje Rockeffeler

      właśnie tego chcą. Ogromnego kryzysu.

      • 0 0

  • Walka o wolność? O jaką wolność? (1)

    Od kiedy to ludzie są wolni? Masz telefon w kieszeni cały czas przy sobie , do tego Fb i inne takie. To już totalna inwigilacja. Reklamy pokazuj sie zgodnie z tym czego szukasz ;)
    Przystosowanie sie do ludzi w grupie rezygnując z własnych potrzeb, moda, dbanie o odpowiedni wygląd zgodny z daną epoką, tradycja,życie zgodne z ustalonymi zasadami,praca od-do, szkoła ucząca zgodnie z programem czyjegos pomysłu, obrządki religijne wraz ze świetami ....to też zniewolenie. Gdzie i kiedy ludzie żyją jak chcą i są wolni? O jakiej wolności mówimy? Jesteśmy stadem i musimy się przyporządkować. Nie mylcie łamania kilku zasad z wolnością.

    • 20 12

    • Wilność to stan umysłu Urielu. Dużo wolności Ci życzę

      • 2 1

  • Najlepiej od razu się zaszczepić (1)

    • 1 16

    • Precz z propagandą

      Precz z propagandą!!!!!!!

      • 1 0

  • Działania tego rządu można porównać z rejteradą rządu zaraz po wkroczeniu Niemców. Uciekli.

    • 14 6

  • (9)

    Do tej pory było jedynie zalecenie noszenia szmat, Wobec przegrywanych spraw w sądzie za ich nie noszenie Dworczyk zapowiedział zmiany. Artykuł pt Szef KPRM zapowiedział wprowadzenie nakazu maseczkowego do ustawy.,,Ten zapis zostanie doprecyzowany". Oni z nas kpią w żywe oczy.

    • 33 12

    • (7)

      Nie kpią, tylko reagują na działania antymaseczkowców. Skoro nie potrafimy (jako odpowiedzialne społeczeństwo) nosić maseczek na podstawie zaleceń i nakazu, to trzeba było zmienić prawo...

      • 2 12

      • (6)

        Póki co, żyjemy jeszcze w państwie prawa (przynajmniej oficjalnie) I nie może być tak, że premier ustala swoje reguły, niezgodne z konstytucją zresztą na konferencji prasowej i grozi palcem strasząc karami. Jest to niezgodne z prawem i tyle. O to właśnie się ludzie buntują. I mają rację. Pomijając już skuteczność tych nieszczęsnych maseczek - ten rząd doprowadza do nienawiści, donosicielstwa. Doprowadzają do skłócenia społeczeństwa, ludzie boją się ze sobą rozmawiać, na każdą mijaną osobę patrzą jak na wroga, do tego panuje wszechobecna dezinformacja i chaos. Rozporządzenia pisane na kolanie, byleby pokazać, że coś robią. Tak się teraz ustanawia prawo w tym kraju?

        • 12 1

        • (5)

          To nie sam premier ustala reguły... Każdy wirusolog czy lekarz powie ci żeby nosić maseczki aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa i zmniejszyć szanse na zachorowanie. Ale ty wolisz wierzyć, że to tylko widzimisie premiera i zasłaniać się brakiem podstaw prawnych. Normalnie myślący człowiek, który skończył podstawówkę i nie spał na biologii, wie czym jest wirus i nie neguje noszenia maseczek. Mimo, że nakaz noszenia jest "niezgodny z konstytucją", maseczki "powoduja grzybicę", "duszą" czy co tam jeszcze wymyślacie...

          • 1 12

          • (4)

            Każdy normalny człowiek, który obudził się w wolnej Polsce będzie się buntował przeciw bezprawiu. Zasadność noszenia maseczek jest tu drugorzędna - ja noszę w sklepie i w komunikacji miejskiej - z szacunku dla tych, którzy się boją. Na otwartej przestrzeni nie nosiłam, nie noszę i nie zamierzam, bo to niezgodne z prawem.

            • 8 1

            • (1)

              A czemu nie buntujesz się przeciwko temu, ze musisz chodzić ubrana? To nie ogranicza Twojej wolności? Czy w konstytucji jest napisane ze masz obowiązek być ubrana na ulicy? Jak się buntujesz, to na całego.
              Cały ten jazgot śmieszy mnie. Ludzie nie widzą poważnych powodów do protestów- wyprowadzanie kupy pieniędzy z państwa, nepotyzm, marnotrastwo naszych pieniędzy, rosnące podatki, rosnący dług publiczny; skłócanie narodu- a Wy ludzie buntujecie się przeciwko maseczkom. W ten sposób budujecie swoje poczucie buntownika? Kiedyś ludzie protestowali w słusznych sprawach, teraz gdzieś to umknęło.

              • 2 7

              • Ależ ja to wszystko widzę. Dlatego nie mam zamiaru przykładać do tego ręki. I masz rację, tacy z nas buntownicy jak z koziej d*py trąba, ale lepsze to, niż bycie niewolnikiem zgadzającym się na wszystko.

                • 0 0

            • kolejna co całe prawo ma w jednym paluszku. Pewnie od 1 klasy podstawówki uczyłaś się prawa

              • 1 0

            • To chyba masz szacunek tylko do tych w sklepach, bo na otwartej przestrzeni też nie zawsze da się zachowac dystans. Jak jeszcze nie było całkowitego obowiązku noszenia masek na zewnątrz, to nie raz widziałam jak ludzie nie zachowywali dystansu... W sklepach, gdzie (o dziwo) dystans od ludzi był, były maseczki, a np. na zapchanych chodnikach i przejściach dla pieszych, gdzie człowiek był na człowieku maseczek brak. Nie dziwie się więc, że i na zewnątrz nakazali noszenia maseczek, skoro ludzie nie potrafili się dystansować...

              • 0 0

    • kpią od wielu lat i nie tylko w sprawie covid. Naród niestety tępy i jeden sprzeda drugiego za byle "+"

      • 1 0

  • Polecam artykuł pana Stanisława Michalkiewicza pt Od strefy żółtej do czerwonej.

    • 5 7

  • Artykuły: Padlina szerokim strumieniem płynie do polskich sklepów. Polin to przestępczy ,,słup"finansowy wyłudzający kredyty z zachodnich i chińskich banków dla Izraela! Izrael drenuje finansowo kolonię Polin.

    • 8 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane