Jaka prawda o juniorach Zdunek Wybrzeże Gdańsk? Wygrali Nice Cup, w lidze przeciętnie

dak.
12 kwietnia 2022 (artykuł sprzed 2 lat)
aktualizacja: godz. 17:45 (12 kwietnia 2022)

Energa Wybrzeże - żużel

Najnowszy artykuł o klubie Energa Wybrzeże - żużel Awizowane składy PSŻ Poznań - Energa Wybrzeże Gdańsk. Treningi i udane starty
Kamil Marciniec (nr 14) wygrał I rundę Nice Cup. Kamil Marciniec (nr 14) wygrał I rundę Nice Cup.

Kamil Marciniec wygrał pierwszą rundę Nice Cup, a drugie miejsce na stadionie przy ul. Zawodników zajął Marcel Krzykowski. Jaka jest zatem prawda o młodzieżowcach żużlowej drużyny Zdunek Wybrzeża Gdańsk, skoro na inaugurację rozgrywek ligowych seniorów pojechali co najwyżej przeciętnie?

Aktualizacja, godz. 17:45

I runda Nice Cup w Gdańsku

I runda Nice Cup w Gdańsku składała się z 20 wyścigów w fazie zasadniczej. Następnie czterech najlepszych według klasyfikacji żużlowców przystąpiło do biegu finałowego. W nim jako pierwszy na metę dojechał Kamil Marciniec, a za nim Marcel Krzykowski, czyli dwaj juniorzy Zdunek Wybrzeże Gdańsk.

Do zawodów przystąpiło 15 zawodników. Przed startem wycofał się Błażej Wypiór, a jego miejsce pozostało puste.

Klasyfikacja:
1. Kamil Marciniec (Wybrzeże Gdańsk) - 18 (3,3,3,3,2) +4 za bieg finałowy
2. Marcel Krzykowski (Wybrzeże Gdańsk) - 14 (3,3,2,w,3,3) +3
3. Fraser Bowes (Motor Lublin) - 14 (3,3,2,3,1) +2
4. Ben Ernst (Polonia Piła) - 13 (3,1,3,2,3) +1
5. Mateusz Affelt (KS Toruń) - 10 (2,2,1,3,2)
6. Bartosz Głogowski (Polonia Bydgoszcz) - 9 (1,2,3,3,d)
7. Olivier Buszkiewicz (PSŻ Poznań) - 8 (w,2,2,1,3)
8. Mikołaj Czapla (GTM Start Gniezno) - 8 (d,3,0,2,3)
9. Nikita Kaulins (Lomotive Daugavpils) - 7 (2,0,3,1,1)
10. Kacper Teska (PSŻ Poznań) - 6 (d,1,2,1,2)
11. Mario Niedermeier (Landshut Devils) - 5 (2,1,1,1,0)
12. Kacper Warduliński (GKM Grudziądz) - 5 (t,2,1,2,0)
13. Miłosz Wysocki (GKM Grudziądz) - 4 (t,u,1,2,1)
14. Jakub Martyniak (Włókniarz Częstochowa) - 2 (1,1,d,t,w)
15. Kacper Grzelak (GTM Start Gniezno) - 1 (1,u,w,w,w)
16. brak zawodnika

Dlaczego Zdunek Wybrzeże Gdańsk pojechało bez z/z? Menadżer tłumaczy

Bieg po biegu:
1. (68,28) Krzykowski, Buszkiewicz (w), Teska (d), Czapla (d)
2. (67,93) Bowes, Niedermeier, Grzelak
3. (68,75) Marciniec, Affelt, Głogowski, Wysocki (t)
4. (68,78) Ernst, Kaulins, Martyniak, Warduliński (t)
5. (68,85) Krzykowski, Affelt, Martyniak
6. (68,47) Marciniec, Buszkiewicz, Ernst, Grzelak (u3)
8. (68,13) Bowes, Głogowski, Teska, Kaulins
9. (69,25) Kaulins, Krzykowski, Wysocki, Grzelak (w/2min.)
10. (68,37) Głogowski, Buszkiewicz, Warduliński
11. (67,65) Ernst, Bowes, Affelt, Czapla
12. (68,25) Marciniec, Teska, Niedermeier, Martyniak (d)
13. (68,56) Głogowski, Ernst, Niedermeier, Krzykowski (w/u)
14. (68,50) Bowes, Wysocki, Buszkiewicz, Martyniak (t)
15. (68,03) Marciniec, Czapla, Kaulins
16. (67,94) Affelt, Warduliński, Teska, Grzelak (w/2min.)
17. (68,22) Krzykowski, Marciniec, Bowes, Warduliński
18. (68,06) Buszkiewicz, Affelt, Kaulins, Niedermeier
19. (67,50) Czapla, Głogowski (d), Martyniak (w/2min.), Grzelak (w/2min.)
20. (67,68) Ernst, Teska, Wysocki
21. - finałowy (68,22) Marciniec, Krzykowski, Bowes, Ernst

Co wiemy o juniorach po pierwszym meczu Zdunek Wybrzeże Gdańsk?

W inauguracyjnym meczu sezonu 2022 Zdunek Wybrzeże Gdańsk juniorzy przywieźli łącznie 5 punktów. Zaskoczył szczególnie Kamil Marciniec, który mimo nieudanego początku, gdy w biegu młodzieżowym dojechał jako ostatni, to już w kolejnym dojechał do mety za plecami Jakuba Jamroga zapewniając drużynie podwójne zwycięstwo.

- To był mój błąd. Wybrałem złe miejsce startowe, później tego błędu już nie powtórzyłem i było dużo lepiej. Mam nauczkę, ale też sposób na przygotowanie pola startowego. To był mój błąd i przepraszam za to kibiców. Później było w miarę ok, zepsułem też dwa ostatnie wyścigi, gdzie byłem na punktowanych pozycjach. Wyszło, jak wyszło. Wyciągamy wnioski, by zaprezentować się dużo lepiej w Bydgoszczy - powiedział junior Zdunek Wybrzeża.

Zdunek Wybrzeże Gdańsk - Cellfast Wilki Krosno 39:51. Przeczytaj relację, wystaw oceny żużlowcom i menadżerowi

21-latek nie zdobył wielu punktów, bo tylko 4 z bonusem. Jednak z drugiej strony są powody do optymizmu.

- Kamil pojechał bardzo ładne zawody, więc nie można mieć pretensji - ocenił menadżer Eryk Jóźwiak.
W swoim ostatnim wyścigu Kamil jechał w parze z Wiktorem Trofimowem. Przez trzy okrążenia podążali za Mateuszem Szczepaniakiem. Wydawało się, że może być remis, ale Ukrainiec z polskim paszportem zostawił kolegę, na czym skorzystał Krzysztof Sadurski, a młodzieżowiec został bez punktów.

- Zabrakło nam jeszcze objeżdżenia w tej parze i dobrej komunikacji między sobą. Wyjaśnimy sytuację, bo traciliśmy głupio punkty. Było 3:3, skończyło się na 2:4 - przyznał.
Sporo pracy jest także przed drugim z juniorów - Marcelem Krzykowskim, który zdobył tylko 1 "oczko" w dwóch wyścigach.

Sprawdź awizowane składy na pierwszy mecz Zdunek Wybrzeże Gdańsk

Dziś I runda Nice Cup w Gdańsku

Obaj młodzieżowcy Wybrzeża będą mieli okazję podszlifować formę jeszcze dziś. o godz. 15 na torze w Gdańsku odbędzie się I runda zawodów młodzieżowych Nice Cup. Wstęp na zawody jest bezpłatny. Darmowy program zawodów do odbioru w kasie, wejście od strony Bramy Maratońskiej.

Formuła zawodów w Gdańsku: 16 zawodników, 21 wyścigów. Po zakończeniu rundy zasadniczej czterech najlepszych zawodników awansuje bezpośrednio do Wielkiego Finału (bieg 21). Miejsca 1-4 zostaną ustalone na podstawie miejsc w biegu finałowym bez względu na liczbę zdobytych punktów w całych zawodach przez zawodników.

Runda 5: 18.08 (czwartek) - Bydgoszcz
Runda 6: 7.09 (środa) - Pardubice (Czechy)
Runda 7: 20.09 (wtorek) - Toruń

Po każdych zawodach serii finałowej tworzona jest klasyfikacja przejściowa. W przypadku remisów wyższe miejsce w klasyfikacji przejściowej zajmie zawodnik, który zajął wyższe miejsce w ostatnio rozegranych zawodach serii finałowej. Zwycięzcą cyklu Nice Cup 2022 zostanie zawodnik, który w klasyfikacji przejściowej zdobędzie łącznie najwyższą liczbę punktów.

Przypomnij sobie, co mówili żużlowcy Zdunek Wybrzeża Gdańsk o swojej formie?

W tym roku rywalizacja w młodzieżowym cyklu będzie składać się z 7 rund, z czego jedna planowana jest w Czechach (na torze w Pardubicach). Zmagania zakończą się we wrześniu na Motoarenie w Toruniu. Być może w przyszłości, z okazji 10-lecia cyklu rywalizacja będzie miała jeszcze bardziej międzynarodowy charakter.

Formuła zawodów każdorazowo uzależniona jest od liczby zgłoszeń. Organizatorzy wychodzą z założenia, że nie można nikomu ograniczać prawa do startu w zawodach. Dlatego przygotowano tabele biegowe na 12-stu, 16-stu, 20-stu oraz 24-ech zawodników. W związku z dużą liczbą zgłoszeń w poprzednich latach stosowano formułę na 24-ech zawodników.

17 kwietnia 2022, godz. 14:00